Διάλογοι με μια πρώην μου

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 04 Νοέμ 2021, 23:00

_ευθε_ έγραψε:
04 Νοέμ 2021, 22:27
Naida έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 08:28

Καλά για το πρώτη φορά αριστερά και το θέμα Μενιδίου ότι να ναι. Επίσης ναι ρε φιλαράκι, έτσι τους θέλουμε καραΐσιους και ψηλούς, εσένα τι σε πειράζει;
Συμφωνώ, ό,τι να ναι, αρκεί μακρυά από τον κωλο μας πάντα. Τα παλιά σου ποστ δεν συμφωνούν βέβαια αλλά οκ. Δεν πάει να τους θέλετε και με χαλκαδες στην μύτη, στα χαοτικάκια μου. Απλώς δικαιούμαι να γελάω με το πάντα ολοισοι και πάντα ψηλότεροι.
Το πάντα είναι δική σου προσθήκη.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Νοέμ 2021, 20:47

Είμαστε αυτοκίνητο και παίζει το nightmares στο ράδιο
- τι ωραίο τραγούδι
-καλό είναι.
-μου θυμίζει τα νιάτα μου.
-ναι ε;
- ε οι scorpions ήταν must.
-οι Scorpions?
-ναι καλέ. Ακούγαμε πολύ.
-αυτό είναι των Scorpions?
-ε φυσικά. Πασίγνωστο.
-πολύ πασίγνωστο των Scorpions?
-με δουλεύεις μωρέ;
-έχω την εντύπωση πως εσύ με δουλεύεις.
-ούι; Χαζεψες; γιατί σε δουλεύω;
-γιατί αυτό δεν είναι των Scorpions.
-α καλά ααα σύνελθε. Πασίγνωστο κομμάτι καλέ.
Γελάει
-ρεεεε τελείωνε, το είχα σε κασέτα μαζί με όλες τις επιτυχίες των σκορπιονς. Την είχα ακριβοπληρώσει
-σε δούλεψε καλά οποίος στην εφτιαξε
-μπα και ποιος το λέει;
- έλα μέχρι Έφη Θωδη εισαι
-δεν τα θυμάσαι καλά και θα γίνεις ρεζίλι.
(ψάχνω γκουγκλ, έχει δίκιο)
-για ψάξε nightmares m.s. g
-οχι δεν ψάχνω τίποτα
-να βαλουμε εφη θωδη;
-πάντως σίγουρα το λένε και οι Scorpions.
-να βάλω εφη θωδη;
-βάλε Τάκη καρναβα.
-τι να βάλω;
-δεν ξέρεις τον Τάκη Καρναβα; τς τς μου θες και χιουμορακι με το Εφακι. Ασχετε.

Έψαξε Τάκη καρναβα και έβαζε μέχρι να φτάσουμε σπίτι. Είμαι σίγουρη είχαν ματώσει τα αυτιά του :smt005:

Εν τω μεταξύ μόνο εγώ νόμιζα ότι το nightmares είναι των Scorpions? :o
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Δεκ 2021, 00:59

Όχι, πολύς κόσμος νομίζει ότι είναι των Scorpions και όχι άδικα, γιατί ο φρόντμαν των MSG (Michael Schenker Group) είναι ο Μίκαελ Σένκερ, αδερφός του Ρούντολφ Σένκερ, που ίδρυσε τους Scorpions.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Δεκ 2021, 01:59

Οι Αφοί Σένκερ (Μιχάλης και Ρουδόλφος) συνίδρυσαν τους Scorpions ("Σκορπιοί" λες και μιλάμε ζωδιακά...).
Έπειτα από κάποια άλμπουμς που πετούσαν (ιπτάμενοι δίσκοι δηλαδή) ο Μιχάλης έφυγε κι αντικαταστάθηκε.
Έμεινε για μερικά χρόνια στους UFO (από το κακό στο χειρότερο τα ονόματα όπως βλέπει κανείς) κι επέστρεψε για να βγάλει το φανταστικό Lovedrive, για να ξαναφύγει.
Στη συνέχεια έφτιαξε τους MSG ("ομάδα του Μιχάλη Σένκερ") με τους οποίους έγραψε και το Nightmares.

Γενικά, ο Μιχάλης ήταν φευγάτος κιθαρίστας.
Έφευγε συχνά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Δεκ 2021, 02:00

Naida έγραψε:
04 Νοέμ 2021, 23:00
_ευθε_ έγραψε:
04 Νοέμ 2021, 22:27
Naida έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 08:28

Καλά για το πρώτη φορά αριστερά και το θέμα Μενιδίου ότι να ναι. Επίσης ναι ρε φιλαράκι, έτσι τους θέλουμε καραΐσιους και ψηλούς, εσένα τι σε πειράζει;
Συμφωνώ, ό,τι να ναι, αρκεί μακρυά από τον κωλο μας πάντα. Τα παλιά σου ποστ δεν συμφωνούν βέβαια αλλά οκ. Δεν πάει να τους θέλετε και με χαλκαδες στην μύτη, στα χαοτικάκια μου. Απλώς δικαιούμαι να γελάω με το πάντα ολοισοι και πάντα ψηλότεροι.
Το πάντα είναι δική σου προσθήκη.
Και διφορούμενο.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Δεκ 2021, 02:12

Naida έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 08:28
Επίσης ναι ρε φιλαράκι, έτσι τους θέλουμε καραΐσιους και ψηλούς, εσένα τι σε πειράζει;
Οι καρακαμπουρηδες και κοντοι χρειάζονται και αυτοί αγάπη ρε δικιά μου :102:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 01 Δεκ 2021, 06:05

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2021, 00:59
Όχι, πολύς κόσμος νομίζει ότι είναι των Scorpions και όχι άδικα, γιατί ο φρόντμαν των MSG (Michael Schenker Group) είναι ο Μίκαελ Σένκερ, αδερφός του Ρούντολφ Σένκερ, που ίδρυσε τους Scorpions.
stavmanr έγραψε:
01 Δεκ 2021, 01:59
Οι Αφοί Σένκερ (Μιχάλης και Ρουδόλφος) συνίδρυσαν τους Scorpions ("Σκορπιοί" λες και μιλάμε ζωδιακά...).
Έπειτα από κάποια άλμπουμς που πετούσαν (ιπτάμενοι δίσκοι δηλαδή) ο Μιχάλης έφυγε κι αντικαταστάθηκε.
Έμεινε για μερικά χρόνια στους UFO (από το κακό στο χειρότερο τα ονόματα όπως βλέπει κανείς) κι επέστρεψε για να βγάλει το φανταστικό Lovedrive, για να ξαναφύγει.
Στη συνέχεια έφτιαξε τους MSG ("ομάδα του Μιχάλη Σένκερ") με τους οποίους έγραψε και το Nightmares.

Γενικά, ο Μιχάλης ήταν φευγάτος κιθαρίστας.
Έφευγε συχνά.
Ε μα, δεν μπορεί τόσα χρόνια η ζωή μου να ήταν ένα ψέμα. Κάτι σχέση είχαν οι ρημαδοσκορπιονς.
EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Δεκ 2021, 02:12
Naida έγραψε:
01 Νοέμ 2021, 08:28
Επίσης ναι ρε φιλαράκι, έτσι τους θέλουμε καραΐσιους και ψηλούς, εσένα τι σε πειράζει;
Οι καρακαμπουρηδες και κοντοι χρειάζονται και αυτοί αγάπη ρε δικιά μου :102:
Όλο τον κόσμο αγαπάω ρε δικέ μου, δεν κάνω διακρίσεις σε ψηλό, κοντό, αδύνατο, χοντρό.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2438
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 01 Δεκ 2021, 08:05

stavmanr έγραψε:
01 Δεκ 2021, 01:59
Οι Αφοί Σένκερ (Μιχάλης και Ρουδόλφος) συνίδρυσαν τους Scorpions ("Σκορπιοί" λες και μιλάμε ζωδιακά...).
Έπειτα από κάποια άλμπουμς που πετούσαν (ιπτάμενοι δίσκοι δηλαδή) ο Μιχάλης έφυγε κι αντικαταστάθηκε.
Έμεινε για μερικά χρόνια στους UFO (από το κακό στο χειρότερο τα ονόματα όπως βλέπει κανείς) κι επέστρεψε για να βγάλει το φανταστικό Lovedrive, για να ξαναφύγει.
Στη συνέχεια έφτιαξε τους MSG ("ομάδα του Μιχάλη Σένκερ") με τους οποίους έγραψε και το Nightmares.

Γενικά, ο Μιχάλης ήταν φευγάτος κιθαρίστας.
Έφευγε συχνά.
Ο ΜΙχαλης ηταν μονο στον πρωτο δισκο
SpoilerShow
Αντικατασταθηκε απ τον Uli roth :blm:
SpoilerShow

στον πρωτο δισκο που επαιξε ο Uli στα drums ηταν ο Jurgen Rosenthal μετεπειτα Eloy και για πολλους ο καλυτερος γερμανος ντραμερ
Και πηγε στους ufo , βγαζοντας τον καλυτερο δισκο στην ιστορια τους και μνημειο στην ιστορια της ροκ γενικοτερα, το phenomenon
SpoilerShow
Το 1979 αφου ο Uli αποχωρησε, οι scorpions του ζητησαν να ηχογραφησει στο Lovedrive, πηγε ηχογραφησε 5 τραγουδια και ξαναφυγε. Μετα ξαναρθε και ξαναφυγε παλι. Ειχε πεσει στην ηρωινη εκεινη την εποχη...Οι scorpions συνεχισαν μεχρι να διαλυθουν (;) με τον Mathias Jabs o οποιος κατα την γνωμη μου ηταν αξιολογοτατοτατος (on purpose) αντικαταστατης
SpoilerShow
Τα ξερω ολα αυτα γιατι με σκορπιονς ξεκινησα την μεγαλειωδη καριερα μου στην ροκ, οταν ημουν 12 :8)

Και ετσι μπορω να πω με ασφαλεια, οτι το nightmare δεν θυμιζει καθολου scorpions. Μονο την φωνη του Klaus Meine να βαλεις δηλαδη, τελειωσε το θεμα :102:

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14096
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 01 Δεκ 2021, 08:07

Σε διακοπες στην Τσεχια μετα απο τσακωμο.
-Εισαι ο χειρότερος γκομενος που ειχα ποτέ.
-Δεν πειράζει τουλάχιστον θα με θυμασαι.

Την επόμενη με εδιωξε απο το σπιτι :smt005:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 01 Δεκ 2021, 08:29

Blackdog έγραψε:
01 Δεκ 2021, 08:05
stavmanr έγραψε:
01 Δεκ 2021, 01:59
Οι Αφοί Σένκερ (Μιχάλης και Ρουδόλφος) συνίδρυσαν τους Scorpions ("Σκορπιοί" λες και μιλάμε ζωδιακά...).
Έπειτα από κάποια άλμπουμς που πετούσαν (ιπτάμενοι δίσκοι δηλαδή) ο Μιχάλης έφυγε κι αντικαταστάθηκε.
Έμεινε για μερικά χρόνια στους UFO (από το κακό στο χειρότερο τα ονόματα όπως βλέπει κανείς) κι επέστρεψε για να βγάλει το φανταστικό Lovedrive, για να ξαναφύγει.
Στη συνέχεια έφτιαξε τους MSG ("ομάδα του Μιχάλη Σένκερ") με τους οποίους έγραψε και το Nightmares.

Γενικά, ο Μιχάλης ήταν φευγάτος κιθαρίστας.
Έφευγε συχνά.
Ο ΜΙχαλης ηταν μονο στον πρωτο δισκο
SpoilerShow
Αντικατασταθηκε απ τον Uli roth :blm:
SpoilerShow

στον πρωτο δισκο που επαιξε ο Uli στα drums ηταν ο Jurgen Rosenthal μετεπειτα Eloy και για πολλους ο καλυτερος γερμανος ντραμερ
Και πηγε στους ufo , βγαζοντας τον καλυτερο δισκο στην ιστορια τους και μνημειο στην ιστορια της ροκ γενικοτερα, το phenomenon
SpoilerShow
Το 1979 αφου ο Uli αποχωρησε, οι scorpions του ζητησαν να ηχογραφησει στο Lovedrive, πηγε ηχογραφησε 5 τραγουδια και ξαναφυγε. Μετα ξαναρθε και ξαναφυγε παλι. Ειχε πεσει στην ηρωινη εκεινη την εποχη...Οι scorpions συνεχισαν μεχρι να διαλυθουν (;) με τον Mathias Jabs o οποιος κατα την γνωμη μου ηταν αξιολογοτατοτατος (on purpose) αντικαταστατης
SpoilerShow
Τα ξερω ολα αυτα γιατι με σκορπιονς ξεκινησα την μεγαλειωδη καριερα μου στην ροκ, οταν ημουν 12 :8)

Και ετσι μπορω να πω με ασφαλεια, οτι το nightmare δεν θυμιζει καθολου scorpions. Μονο την φωνη του Klaus Meine να βαλεις δηλαδη, τελειωσε το θεμα :102:
Κανεις λάθος. Θυμίζει και πολύ μάλιστα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2438
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 01 Δεκ 2021, 08:42

Naida έγραψε:
01 Δεκ 2021, 08:29


Κανεις λάθος. Θυμίζει και πολύ μάλιστα.
Ισως, αν εισαι τουριστας στην ολη φαση

ΟΙ μπαλαντες των σκορπιονς ειχαν δικο τους στυλ. Το nightmare ειναι κλασικη μπαλαντα λεητ 80ς-αρχων 90ς, τοτε που ολοι οι μεταλ προσπαθουσαν να επεκταθουν σε μεηνστρημ κοινο για να βγαλουν κανα φραγκο

Εμενα ας πουμε μου μοιαζει περισσοτερο σε κατι τετοιο
SpoilerShow

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Σκορπιοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Δεκ 2021, 09:49

Blackdog έγραψε:
01 Δεκ 2021, 08:05
Και ετσι μπορω να πω με ασφαλεια, οτι το nightmare δεν θυμιζει καθολου scorpions. Μονο την φωνη του Klaus Meine να βαλεις δηλαδη, τελειωσε το θεμα :102:
Για να λέμε την αλήθεια, αν βάλεις τη φωνή του Κλαούδιου σε ρεμπέτικο του Βαμβακάρη, πάλι scorpions παίρνεις πάνω κάτω. :003:
Χωρίς να θέλω να αδικήσω τους υπόλοιπους εξαιρετικούς μακρυτριχοκέφαλους συντελεστές του γκρουπ.

Οι Σκορπιοί έγραψαν διάφορες μπαλάντες, με διάφορες συνταγές. Μερικές εκ των οποίων λίγο πιο περίεργες, και άλλες πιο κυριορευματικές (mainstream βαρβαριστί).
Θα βρεις μπαλάντες όπως το Διακοπές ή το Ακόμα σε αγαπώ ή το Μου δίνεις όσα χρειάζομαι ή και το Πάντα Κάπου (καμία διαφορά στιχουργικά με ελληνικό σκυλάδικο αλλά τεράστια μουσικά), αλλά θα βρεις και το εξαιρετικό γενικώς "Το κοριτσάκι του μπαμπά" που αναφέρεται σε ενδοοικογενειακή βία και είναι γραμμένο με τελείως διαφορετική μουσική τεχνοτροπία, όπως και το Ο άνεμος της αλλαγής ή και το Στείλε μου έναν άγγελο.

"Sweet little child
You know nothing αbout a cold world outside
You're too young to realize
What he wants from you tonight

(...)
Your mother denies τhere's a problem
She's looking away
She don't wanna hear you cry
She will pray that it's over for a while "


Οι Σκορπιοί, μία από τις σκληρότερες μπάντες της εποχής τους, κατέληξαν διά της αγοραίας μεθόδου μηχανή ραδιοφιλικών μπαλαντών.
Τότε που ο Λέοντάς τους μπήκε δηλαδή στην Αφροδίτη.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2438
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Σκορπιοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 01 Δεκ 2021, 10:30

stavmanr έγραψε:
01 Δεκ 2021, 09:49
Blackdog έγραψε:
01 Δεκ 2021, 08:05
Και ετσι μπορω να πω με ασφαλεια, οτι το nightmare δεν θυμιζει καθολου scorpions. Μονο την φωνη του Klaus Meine να βαλεις δηλαδη, τελειωσε το θεμα :102:
Για να λέμε την αλήθεια, αν βάλεις τη φωνή του Κλαούδιου σε ρεμπέτικο του Βαμβακάρη, πάλι scorpions παίρνεις πάνω κάτω. :003:
Χωρίς να θέλω να αδικήσω τους υπόλοιπους εξαιρετικούς μακρυτριχοκέφαλους συντελεστές του γκρουπ.

Οι Σκορπιοί έγραψαν διάφορες μπαλάντες, με διάφορες συνταγές. Μερικές εκ των οποίων λίγο πιο περίεργες, και άλλες πιο κυριορευματικές (mainstream βαρβαριστί).
Θα βρεις μπαλάντες όπως το Διακοπές ή το Ακόμα σε αγαπώ ή το Μου δίνεις όσα χρειάζομαι ή και το Πάντα Κάπου (καμία διαφορά στιχουργικά με ελληνικό σκυλάδικο αλλά τεράστια μουσικά), αλλά θα βρεις και το εξαιρετικό γενικώς "Το κοριτσάκι του μπαμπά" που αναφέρεται σε ενδοοικογενειακή βία και είναι γραμμένο με τελείως διαφορετική μουσική τεχνοτροπία.

"Sweet little child
You know nothing αbout a cold world outside
You're too young to realize
What he wants from you tonight

(...)
Your mother denies τhere's a problem
She's looking away
She don't wanna hear you cry
She will pray that it's over for a while "


Οι Σκορπιοί, μία από τις σκληρότερες μπάντες της εποχής τους, κατέληξαν διά της αγοραίας μεθόδου μηχανή ραδιοφιλικών μπαλαντών.
Τότε που ο Λέοντάς τους μπήκε δηλαδή στην Αφροδίτη.
:lol: για Βαμβακαρη. Σωστος
SpoilerShow
Να σου πω, εμενα μου αρεσουν πολυ οι μπαλαντες της εποχης Uli Roth. Μαλλον καλυτερα, ολα της εποχης Roth μου αρεσουν περισσοτερο. Αλλα και η μετεπειτα εποχη δεν ειναι καθολου κακη, τουλαχιστον μεχρι το wings of change. Παντως, οσο αφορα τα 70ς τους θεωρω απ τις μεγαλυτερες μπαντες της εποχης και ας μην ηταν τοσο γνωστοι τοτε. Στα 80ς αναγνωριζω οτι εφεραν σε επαφη πολυ κοσμο με την ροκ μουσικη, αναμεσα τους και μενα.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4396
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Διάλογοι με μια πρώην μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 18 Δεκ 2021, 18:06

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
στραβοξυπνημενο χιονοπανο
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 18 Δεκ 2021, 16:12

Re: Σκορπιοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από στραβοξυπνημενο χιονοπανο » 18 Δεκ 2021, 18:14

stavmanr έγραψε:
01 Δεκ 2021, 09:49
Blackdog έγραψε:
01 Δεκ 2021, 08:05
Και ετσι μπορω να πω με ασφαλεια, οτι το nightmare δεν θυμιζει καθολου scorpions. Μονο την φωνη του Klaus Meine να βαλεις δηλαδη, τελειωσε το θεμα :102:
Για να λέμε την αλήθεια, αν βάλεις τη φωνή του Κλαούδιου σε ρεμπέτικο του Βαμβακάρη, πάλι scorpions παίρνεις πάνω κάτω. :003:
Χωρίς να θέλω να αδικήσω τους υπόλοιπους εξαιρετικούς μακρυτριχοκέφαλους συντελεστές του γκρουπ.

Οι Σκορπιοί έγραψαν διάφορες μπαλάντες, με διάφορες συνταγές. Μερικές εκ των οποίων λίγο πιο περίεργες, και άλλες πιο κυριορευματικές (mainstream βαρβαριστί).
Θα βρεις μπαλάντες όπως το Διακοπές ή το Ακόμα σε αγαπώ ή το Μου δίνεις όσα χρειάζομαι ή και το Πάντα Κάπου (καμία διαφορά στιχουργικά με ελληνικό σκυλάδικο αλλά τεράστια μουσικά), αλλά θα βρεις και το εξαιρετικό γενικώς "Το κοριτσάκι του μπαμπά" που αναφέρεται σε ενδοοικογενειακή βία και είναι γραμμένο με τελείως διαφορετική μουσική τεχνοτροπία, όπως και το Ο άνεμος της αλλαγής ή και το Στείλε μου έναν άγγελο.

"Sweet little child
You know nothing αbout a cold world outside
You're too young to realize
What he wants from you tonight

(...)
Your mother denies τhere's a problem
She's looking away
She don't wanna hear you cry
She will pray that it's over for a while "


Οι Σκορπιοί, μία από τις σκληρότερες μπάντες της εποχής τους, κατέληξαν διά της αγοραίας μεθόδου μηχανή ραδιοφιλικών μπαλαντών.
Τότε που ο Λέοντάς τους μπήκε δηλαδή στην Αφροδίτη.
δεν αφήνεις τα πολιτικά να πιάσεις τα μουσικολογικά; αφού είσαι απείρως καλύτερος (δλδ υποφερτός)
Feindflug έγραψε:
06 Ιαν 2022, 17:49
Τύπε, λονγκ όμικρον = ο μέγα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών