Όποιος έχει τη μύγα...

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Όποιος έχει τη μύγα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Ιούλ 2020, 17:44

.
Βλέπω ειδοποίηση για mentioned από τον φιδέμπορα του πχόρουμ, αλλά ποστ δεν βλέπω.

Πάλι μαλακίες έγραφε και το διέγραψαν; :003:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Όποιος έχει τη μύγα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 02 Ιούλ 2020, 20:32

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 16:11
sys3x έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 16:03
Σε rgb θα είναι σίγουρα καλύτερο.
Εικόνα
Καλά ναι, έχεις δει τι έχει κάνει στο σαλόνι του;
Λες και είναι κάνα κούλερμάστερ κουτί.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Όποιος έχει τη μύγα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2020, 20:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 14:17
Ξύδι ή ημίγλυκο κρασί. Ακόμη και αραιωμένο κάνει.
Δοκίμασα κρασάκι. Βρήκα 2 μυγάκια μέσα πριν κάνα τρίωρο. Τώρα που πήγα το ένα είχε φύγει. Τριγύρω πάρτι. Τα τραβάει η μυρωδιά, παίρνουν καμιά ρουφηξιά αλλά δε βλέπω να κολλάνε.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Όποιος έχει τη μύγα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 02 Ιούλ 2020, 20:54

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 12:10
Πολλά μυγάκια φέτος στην κουζίνα. Δεν παλεύεται η κατάσταση. Μπαίνουν ακόμα και στο ψυγείο και επιβιώνουν σε χαμηλή θερμοκρασία.

Τι κάνετε; Ιδανικά θα ήθελα να αποφύγω να ψεκάσω στις επιφάνειες που ακουμπάω τρόφιμα
Θα γεμίσεις ένα ποτήρι μέχρι τη μέση με μπίρα (σταρένια) και θα το καπακωσεις με ένα κομμάτι χαρτόνι, το οποίο θα το κολλήσεις στο ποτήρι με κολλητική ταινία. Μετά θα πάρεις μια οδοντογλυφιδα και θα ανοίξεις τρύπες στο χαρτόνι.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

the comet the course the tail

Re: Όποιος έχει τη μύγα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 02 Ιούλ 2020, 20:57

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 20:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 14:17
Ξύδι ή ημίγλυκο κρασί. Ακόμη και αραιωμένο κάνει.
Δοκίμασα κρασάκι. Βρήκα 2 μυγάκια μέσα πριν κάνα τρίωρο. Τώρα που πήγα το ένα είχε φύγει. Τριγύρω πάρτι. Τα τραβάει η μυρωδιά, παίρνουν καμιά ρουφηξιά αλλά δε βλέπω να κολλάνε.
το δοχείο πρέπει να έχει στενό στόμιο, ώστε να μπαίνουν εύκολα και να βγαίνουν δύσκολα. :102:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Όποιος έχει τη μύγα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Ιούλ 2020, 21:00

the comet the course the tail έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 20:57
το δοχείο πρέπει να έχει στενό στόμιο, ώστε να μπαίνουν εύκολα και να βγαίνουν δύσκολα. :102:
Μα είπε ποτήρι. Νόμιζα ότι θα κόλλαγαν στο κρασί ή ότι θα μεράκλωναν :lol:

Το μεγάλο μπουκάλι του νερού με υπολείμματα φρούτων μέσα δεν έκανε τίποτα. Με πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω το ηλεκτρικό μαραφέτι αν και φοβάμαι ότι το πολύ μικρό μυγάκι δεν θα μπορέσει να κλείσει κύκλωμα. Συγκριτικά με κουνούπι αυτό είναι το εν δέκατο ή και πιο μικρό.

the comet the course the tail

Re: Όποιος έχει τη μύγα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 02 Ιούλ 2020, 21:06

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:00
the comet the course the tail έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 20:57
το δοχείο πρέπει να έχει στενό στόμιο, ώστε να μπαίνουν εύκολα και να βγαίνουν δύσκολα. :102:
Μα είπε ποτήρι. Νόμιζα ότι θα κόλλαγαν στο κρασί ή ότι θα μεράκλωναν :lol:

Το μεγάλο μπουκάλι του νερού με υπολείμματα φρούτων μέσα δεν έκανε τίποτα. Με πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω το ηλεκτρικό μαραφέτι αν και φοβάμαι ότι το πολύ μικρό μυγάκι δεν θα μπορέσει να κλείσει κύκλωμα. Συγκριτικά με κουνούπι αυτό είναι το εν δέκατο ή και πιο μικρό.
το στενό στόμιο συγκρατεί και αναθυμιάσεις που δυσκολεύουν την απογείωση και το κεντράρισμα προς την έξοδο :102:

Άβαταρ μέλους
ammophila
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 29 Μαρ 2020, 13:19
Phorum.gr user: Alamo

Re: Όποιος έχει τη μύγα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ammophila » 02 Ιούλ 2020, 21:13

Προσέξτε με τις οδηγίες που δίνετε, κάποιοι , μπορεί να βγουν ακρωτηριασμένοι εφαρμόζοντας τις, πιθανά και δηλητηριασμένοι ταυτόχρονα δηξη οφεως. Άμα δεν τα καταφέρεις την πρώτη φορά πρέπει να ξαναπροσπαθήσεις !
µυρµηκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν.

Άβαταρ μέλους
like here nowhere
Δημοσιεύσεις: 353
Εγγραφή: 30 Ιουν 2020, 02:47

Re: Όποιος έχει τη μύγα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από like here nowhere » 02 Ιούλ 2020, 22:56

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 15:42
like here nowhere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 15:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 15:25
Δοκιμάστε και με δυο τρεις γλάστρες βασιλικό και λεβάντα, στα παράθυρα των φωταγωγών και μπαλκονιών. Κάνουν 2 με 2.5 ευρώ η κάθε μία, πολύ πιο φτηνά και υγιεινά από τα διάφορα χημικά.

Προσωπικώς, ειδικώς στην κουζίνα, χρησιμοποιώ πλέον συστηματικά χαρτί κουζίνας με ξύδι για τους πάγκους, τα ράφια του ψυγείου και το πέρασμα των κονσερβών από το σ/μ. Και εναλλακτικά, σόδα, ξύδι και λεμόνι για τις αποχετεύσεις της κουζίνας. Κάνουν και για τον καθαρισμό φούρνων, ηλεκτρικών και μικροκυμάτων.
φιλενάδα, τα έχω δοκιμάσει όοοοοοολα και κατέληξα ότι σε κάτι απότομες αλλαγές καιρού, εκεί που κάνει ξαφνικά πολύ ζέστη και μέχρι να μονιμοποιηθεί το φαινόμενο, τα κωλομέρμυγκα δεν τα γλιτώνεις με τίποτα και μου σπάνε τα νεύρα γιατί άντε τα πλυμένα πιάτα να τα σκουπίσεις κατευθείαν για να μην τα ξαναλερώσουν στον νεροχύτη, άντε τις κατσαρόλες να τις έχεις κλειστές, άντε να περνάς τους πάγκους συνέχεια, αλλά το φαγάκι φούρνου και ξεραίνεται με κλειστή κουζίνα και οι ατμοί δεν είναι καλοί μετά το μαγείρεμα για τον φούρνο

υγ
ωραίο άβαταρ, έχεις γούστο :g030:
Κολλητέ, δεν κατάλαβα τίποτα από αυτά που γράφεις. :lol:

Και όχι, δεν είμαι συνέχεια σε πολεμική εγρήγορση με μια πετσέτα κουζίνας στο χέρι.

φιλενάδα,

έχουμε ένα - έστω και μοναδικό- περίπου κοινό - έστω και λόγω διαφορετικών αιτιών
εγώ μιλάω πάντα για τον εαυτό μου, ανεξαρτήτως θέματος,συνομιλητή και περίστασης
εσύ τα παίρνεις όλα, πολύ πολύ προσωπικά
δεν είπα ότι η δική σου μέθοδος προϋποθέτει ή καταλήγει στο να είσαι συνέχεια με μία πετσέτα στο χέρι

είπα ότι έχω δοκιμάσει τα πάντα (και τις φιλικές στο περιβάλλον λύσεις που πρότεινες και κουόταρα) και έχω καταλήξει ότι κάτι τα πιάνει με την απότομη ζέστη τα κωλομέρμυγκα και θα βγούνε να βολτάρουν όσο καθαρά και αν έχεις από ψίχουλα και με ότι χημικό ή φυσικό και να έχω ψεκάσει και όταν τελικά αποσύρονται δεν φαίνεται να νίκησα εγώ αλλά να σταθεροποιήθηκε ο καιρός σε ζέστα.

οπότε, αφού όταν αλωνίζουν, αλωνίζουν ελεύθερα, αναγκάζομαι να μαζεύω κατευθείαν τα πλυμένα πιάτα, τα φαγητά από πάγκους, τραπέζια αλλά επειδή το φαγητό φούρνου ξεραίνεται αν το κλείνεις μετά το μαγείρεμα αεροστεγώς ούτε έχω όρεξη να αφήνω λίγο ανοιχτό τον φούρνο στην αποτρόπαια σκέψη ότι μπορεί να εισβάλλουν και εκεί, οπότε τους κάνω καθαρά εκδικητικές πλέον αεροζολοεπιθέσεις και τρώω τα ψητά το βράδυ ξεραμένα ή εκ του ψυγείου σαν Naida νούμερο2

ελπίζω αυτήν την φορά να έγινα σαφής, αλλά αν όχι, πεθαίνω να σου στείλω πμ επεξήγησης :romance-hearteyes:
Σωκράτης έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 21:04
Να σου πω πολύ επιθετικά μιλάς. Δεν πας στο διάολο;

Άβαταρ μέλους
like here nowhere
Δημοσιεύσεις: 353
Εγγραφή: 30 Ιουν 2020, 02:47

Re: Όποιος έχει τη μύγα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από like here nowhere » 02 Ιούλ 2020, 22:59

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 20:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 14:17
Ξύδι ή ημίγλυκο κρασί. Ακόμη και αραιωμένο κάνει.
Δοκίμασα κρασάκι.
για παγίδα ή το ήπιες και ξέχασες τα προβλήματα σου;
Σωκράτης έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 21:04
Να σου πω πολύ επιθετικά μιλάς. Δεν πας στο διάολο;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Όποιος έχει τη μύγα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 02 Ιούλ 2020, 23:06

like here nowhere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 22:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 15:42
like here nowhere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 15:30


φιλενάδα, τα έχω δοκιμάσει όοοοοοολα και κατέληξα ότι σε κάτι απότομες αλλαγές καιρού, εκεί που κάνει ξαφνικά πολύ ζέστη και μέχρι να μονιμοποιηθεί το φαινόμενο, τα κωλομέρμυγκα δεν τα γλιτώνεις με τίποτα και μου σπάνε τα νεύρα γιατί άντε τα πλυμένα πιάτα να τα σκουπίσεις κατευθείαν για να μην τα ξαναλερώσουν στον νεροχύτη, άντε τις κατσαρόλες να τις έχεις κλειστές, άντε να περνάς τους πάγκους συνέχεια, αλλά το φαγάκι φούρνου και ξεραίνεται με κλειστή κουζίνα και οι ατμοί δεν είναι καλοί μετά το μαγείρεμα για τον φούρνο

υγ
ωραίο άβαταρ, έχεις γούστο :g030:
Κολλητέ, δεν κατάλαβα τίποτα από αυτά που γράφεις. :lol:

Και όχι, δεν είμαι συνέχεια σε πολεμική εγρήγορση με μια πετσέτα κουζίνας στο χέρι.

φιλενάδα,

έχουμε ένα - έστω και μοναδικό- περίπου κοινό - έστω και λόγω διαφορετικών αιτιών
εγώ μιλάω πάντα για τον εαυτό μου, ανεξαρτήτως θέματος,συνομιλητή και περίστασης
εσύ τα παίρνεις όλα, πολύ πολύ προσωπικά
δεν είπα ότι η δική σου μέθοδος προϋποθέτει ή καταλήγει στο να είσαι συνέχεια με μία πετσέτα στο χέρι

είπα ότι έχω δοκιμάσει τα πάντα (και τις φιλικές στο περιβάλλον λύσεις που πρότεινες και κουόταρα) και έχω καταλήξει ότι κάτι τα πιάνει με την απότομη ζέστη τα κωλομέρμυγκα και θα βγούνε να βολτάρουν όσο καθαρά και αν έχεις από ψίχουλα και με ότι χημικό ή φυσικό και να έχω ψεκάσει και όταν τελικά αποσύρονται δεν φαίνεται να νίκησα εγώ αλλά να σταθεροποιήθηκε ο καιρός σε ζέστα.

οπότε, αφού όταν αλωνίζουν, αλωνίζουν ελεύθερα, αναγκάζομαι να μαζεύω κατευθείαν τα πλυμένα πιάτα, τα φαγητά από πάγκους, τραπέζια αλλά επειδή το φαγητό φούρνου ξεραίνεται αν το κλείνεις μετά το μαγείρεμα αεροστεγώς ούτε έχω όρεξη να αφήνω λίγο ανοιχτό τον φούρνο στην αποτρόπαια σκέψη ότι μπορεί να εισβάλλουν και εκεί, οπότε τους κάνω καθαρά εκδικητικές πλέον αεροζολοεπιθέσεις και τρώω τα ψητά το βράδυ ξεραμένα ή εκ του ψυγείου σαν Naida νούμερο2

ελπίζω αυτήν την φορά να έγινα σαφής, αλλά αν όχι, πεθαίνω να σου στείλω πμ επεξήγησης :romance-hearteyes:
Εγώ την ξέρω όμως την λύση για τα μυρμήγκια αλλά δεν στη λέω.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

the comet the course the tail

Re: Όποιος έχει τη μύγα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 02 Ιούλ 2020, 23:10

like here nowhere έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 22:56

εγώ μιλάω πάντα για τον εαυτό μου
:smt122

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23275
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Όποιος έχει τη μύγα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 03 Ιούλ 2020, 14:24

βατραχάκι να πάρετε!

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32640
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Όποιος έχει τη μύγα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Ιούλ 2020, 18:13

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 14:08
the comet the course the tail έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 13:07
μπουκαλάκια νερού των 500ml με ζαχαρόνερο μέχρι την μέση.
Δοκίμασα με υπολείμματα φρούτων. Θα δείξει.

Πάω για βατράχια :wave:
δοκιμασε εντοσθια ψαριων, θα μαζεψεις σφηκες, μυγες, μυρμηγκια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32640
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Όποιος έχει τη μύγα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Ιούλ 2020, 18:21

ST48410 έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 21:00
the comet the course the tail έγραψε:
02 Ιούλ 2020, 20:57
το δοχείο πρέπει να έχει στενό στόμιο, ώστε να μπαίνουν εύκολα και να βγαίνουν δύσκολα. :102:
Μα είπε ποτήρι. Νόμιζα ότι θα κόλλαγαν στο κρασί ή ότι θα μεράκλωναν :lol:

Το μεγάλο μπουκάλι του νερού με υπολείμματα φρούτων μέσα δεν έκανε τίποτα. Με πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω το ηλεκτρικό μαραφέτι αν και φοβάμαι ότι το πολύ μικρό μυγάκι δεν θα μπορέσει να κλείσει κύκλωμα. Συγκριτικά με κουνούπι αυτό είναι το εν δέκατο ή και πιο μικρό.
πως το εβαλες το νερομπουκαλο;

ο σωστος τροπος ειναι κοβεις καμμια 10αρια ποντους απο το πανω μερος, και αυτο που εκοψες το βαζεις μεσα στο υπολοιπο αναποδα, σαν χωνι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών