Μαλακισμένο τραπεζικό σύστημα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14546
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Μαλακισμένο τραπεζικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 31 Ιούλ 2020, 10:28

Ειδες που ξερεις πολλα?
Και ειναι κι'αλλα πολλα καταγεγραμμενα στην ακρη του σκληρου σου δισκου που θ'ανασυρθουν οταν χρειαστει...
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μαλακισμένο τραπεζικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Ιούλ 2020, 10:34

Περισσότερα ξέρω για την οικονομική θέση των πελατών μου από το τι ψωνίζουν και πόσο ψωνίζουν. Πολύ περισσότερα. Επίσης ξέρω πράγματα από τις διαπροσωπικές μας σχέσεις, ακόμα κι αν είναι τυπικές. Ξέρω πότε πληρώνονται, αν παίρνουν επιδόματα, αν είναι συνταξιούχοι, αν πάνε διακοπές, πού πάνε διακοπές, πού δουλεύουν, πόσο δουλεύουν.

Τι παραπάνω μπορεί να μου αποκαλύψει δηλαδή ένας λογαριασμός της ΔΕΗ;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4999
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Μαλακισμένο τραπεζικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 31 Ιούλ 2020, 10:37

hellegennes έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 10:26
Πάντως ο κόσμος είναι τελείως αδιάφορος ως προς αυτό. Όχι μόνο ως προς αυτό· γενικά. Άλλοι μού λένε το pin τους ενώ άλλοι με ρωτάνε γιατί καλύπτω το POS· τι πειράζει αν δω το pin κι έτσι. Η δε κίνηση σχεδόν όλων είναι να μου δώσουν την κάρτα τους στο χέρι. Αμάν έκανα μέσα στην πανδημία να τους διδάξω να μην δίνουν την κάρτα και να την σκανάρουν μόνοι τους ασύρματα· τώρα ξέμαθαν πάλι. Το 95% δεν κοιτάει το ποσό που αναγράφει το POS πριν πατήσουν το pin τους ή πριν περάσουν την κάρτα ασύρματα. Το 99% δεν κοιτάει καν την απόδειξη του POS.

ουτε εγω κοιταζω το ποσο αλλα δε χρειαζεται αφου μετα απο ενα λεπτο θα μου ερθει notification στο κινητο με το ακριβες ποσο της συναλλαγης οπου δε θα χρειαστει καν να βγαλω το κινητο για να το δω αν ειμαι φορτωμενος αφου θα το δειξει και στο smartwatch :wink

περισυ μια συναδελφο σε καποιο νησι της υπεκλεψαν 2 διαφορετικες φορες 1500 ευρω απο το λογαριασμο επειδη τσιμπησαν τον αριθμο της καρτας της απο καποια pos συναλλαγη και μετα ετρεχε για να αποζημιωθει

μεχρι και τις μπονους καρτες που δινουν τα σουπερμαρκετ κλεβουν επιτηδειοι, βλεπουν τον αριθμο και μετα ρωτανε στο ταμια ποσοι ποντοι εχουν μαζευτει για να κανουν τη καταλληλη στιγμη εξαργυρωση

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μαλακισμένο τραπεζικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Ιούλ 2020, 10:50

Το θέμα είναι να μην χρειαστεί να προσβάλεις την συναλλαγή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μαλακισμένο τραπεζικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Αύγ 2020, 14:41

Αφού μου έλυσαν τελικά το πρόβλημα, μού στέλνει η τράπεζα νέο POS. Λέω δεν το χρειάζομαι, έχει επιλυθεί το πρόβλημα. Το αφήνω στην άκρη για να το πάρει πίσω την επόμενη μέρα ο κούριερ. Και στέλνουν την επόμενη μέρα την μεταφορική και μου παίρνει το παλιό POS την ώρα που έλειπα. Και βλέπω κατόπιν ότι το νέο POS είναι στην πραγματικότητα μεταχειρισμένο.

Ρε, τι γύφτουλες είναι αυτοί! Μου έστειλαν μεταχειρισμένο POS προς αντικατάσταση! Ομολογουμένως ήταν σε καλή κατάσταση, αλλά το ίδιο και το δικό μου, το παλιό. Το μόνο που είχε φθαρεί ήταν η ετικέτα κάτω από το μηχάνημα, κατά τα άλλα έμοιαζαν τελείως ίδια (ούτε συζήτηση να μου στείλουν έστω καλύτερο μοντέλο μεταχειρισμένο).

Αυτό το γαμημένο το POS το αγόρασα 210 ευρώ και για αντικατάσταση μού στέλνουν μεταχειρισμένο; Καραγυφταράδες οι τραπεζίτες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3973
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Μαλακισμένο τραπεζικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 10 Αύγ 2020, 22:15

Πως είπατε Monsieur;
Γύφτουλες;
Καραγυφταράδες;
Μισό λεπτό να ενημερώσω τους Panayote Dimitras, ΠετροΚωνσταντίνου, ΚΕΕΡΦΑ, Antifa κ.λπ.
Ή τους πράκτορες των ΦΑΣΙΣΤΙΚΩΝ αυτών οργανώσεων που δρουν στο phorum - You know who you are.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Μαλακισμένο τραπεζικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 23 Απρ 2021, 15:20

Νομίζω ταιριάζει εδώ:

χθες το βράδυ η Alpha μου έκανε enforce αλλαγή κωδικού. Γενικά είχα ισχυρό κωδικό και two factor authentication αλλά αυτό που έκανε η τράπεζα είναι σωστό. Καμιά διαφωνία έως εδώ.

Έλα όμως που κάνω την αλλαγή, σημειωτέον κωδικός από τον password manager και αποθήκευση εκεί. Έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να τον ξέχασα. Αλλαγή κωδικού --> confirmation email επιτυχούς αλλαγής --> προσπάθεια για login --> λάθος στοιχεία. Δεύτερη φορά από τον password manager --> λάθος στοιχεία. Τρίτη φορά με πληκτρολόγηση κωδικού --> λάθος στοιχεία.

Έχω κάνει ταυτοποίηση email και κινητού και έτσι δε χρειάζεται να πάω σε κατάστημα για recovery. 4 ακόμα επιτυχείς αλλαγές κωδικού (με OTP αποστολές σε κινητό και email κάθε φορά) και έχω το ίδιο πρόβλημα. Δε με έπαιρνε ν' ασχοληθώ σήμερα νωρίτερα κι έτσι έχω κλειδωθεί από το ebanking μέχρι τη Δευτέρα (ελπίζω όχι παραπάνω). Ευτυχώς δε το χρειάζομαι επειγόντως αλλά έλεος ρε Alpha.

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Μαλακισμένο τραπεζικό σύστημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 26 Απρ 2021, 23:10

Αν τηλεφωνήσεις σε ξεκλειδώνουν αμέσως.
μακρυά απο κουκυά

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών