Καλό χειμώνα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19507
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Καλό χειμώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 01 Σεπ 2020, 15:55

Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:41
Κακός ψυχρός κι ανάποδος γι όλους. Εύχομαι τα χειρότερα.
:romance-hearteyes:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καλό χειμώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Σεπ 2020, 15:58

Green Dragon έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:55
Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:41
Κακός ψυχρός κι ανάποδος γι όλους. Εύχομαι τα χειρότερα.
:romance-hearteyes:
:D
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Καλό χειμώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 01 Σεπ 2020, 16:06

Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:49
elchav έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:44
Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:41
Κακός ψυχρός κι ανάποδος γι όλους. Εύχομαι τα χειρότερα.
τράβα γαμήσου να ισιώσεις

Εσένα που σε γαμάνε εξαρχής δεν ισιώνεις ποτέ ρε μαλάκα. Στραβώνεις όλο.
ποιος το λέει αυτό μωρή ανώμαλη;
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καλό χειμώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Σεπ 2020, 16:10

elchav έγραψε:
01 Σεπ 2020, 16:06
Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:49
elchav έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:44


τράβα γαμήσου να ισιώσεις

Εσένα που σε γαμάνε εξαρχής δεν ισιώνεις ποτέ ρε μαλάκα. Στραβώνεις όλο.
ποιος το λέει αυτό μωρή ανώμαλη;
Δεν στραβώνεις δηλαδή μωρή κουδουνίστρα; Σου κάνει καλό; Και η χαλάρωση του σφιγκτήρα τίποτα;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

runner
Δημοσιεύσεις: 2657
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Καλό χειμώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 01 Σεπ 2020, 16:17

Η ευχή για ''καλό χειμώνα'' ακούγεται σαν όαση μέσα στην έρημο.
Μακάρι να ερχόταν ο χειμώνας και να τελειώναμε οριστικά με το βρωμοκαλοκαίρι στο τέλος Αυγούστου, αλλά δυστυχώς ο σκατόκαιρος θα συνεχιστεί και τις πρώτες μέρες του Σεπτεμβρίου.
Αυτός ο καιρός δεν αντέχεται με τίποτα, χίλιες φορές ο χειμώνας, το χιόνι και οι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες παρά αυτή η κόλαση που ζούμε στην Αθήνα.
Κατέβηκα σήμερα το πρωί για δουλειές στο κέντρο, περπάτησα ελάχιστα και σιχαινόμουν τον εαυτό μου από τον ιδρώτα, τα ρούχα όλα για πλύσιμο μετά.Ο ήλιος δε χτυπάει άσχημα.
Άντε να τελειώνουμε με αυτόν τον παλιόκαιρο.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15279
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Καλό χειμώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 01 Σεπ 2020, 16:20



:D
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11845
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Καλό χειμώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 01 Σεπ 2020, 16:23

Για καλό χειμώνα μπήκα να γράψω.
Κάτι για χαλάρωση σφιγκτηρα και συνουσιες διαβάζω. :D

Η αλήθεια είναι πως έχει συνουσιαστει τελείως ο καιρός.

Το φεγγάρι θα γυρίσει "ξερικο" οποτε ξέρα από δω και πέρα.

Η πρώτη ισχυρή κακοκαιρία θα αργήσει να μας έρθει.

Παραδοσιακά ο Σεπτέμβριος είναι καλοκαιρινός μηνας .
ΦΈΤΟΣ ο Οκτώβριος πιθανόν να μας κάνει κάτι εκπλήξεις.

Και γενικά επειδή όλα είναι έντονα φετος στην φύση πιθανόν οτι κάνει από χειμώνα θα έχει έντονο χαρακτήρα .

Μαρκ μαι ποστ.

Γιάννης

Re: Καλό χειμώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 01 Σεπ 2020, 16:36

hellegennes έγραψε:
27 Αύγ 2020, 12:53
vantono έγραψε:
27 Αύγ 2020, 12:29
Τα μούσια ήταν στη μόδα απο την παλαιολιθική εποχή. Μόδα αρχισε να γίνεται το ξύρισμα μόλις πριν λίγους αιώνες.
Το 1920. Βασικά μετά τον Α΄ΠΠ.
Aυτό για τους άμαχους.

Για τους στρατιώτες ξεκίνησε πιο πρίν, κατά τη διάρκεια του πολέμου, λόγω: (α) χαρακωμάτων - βρώμα, λάσπη, ψείρες, και (β) χημικών όπλων - αρχίσανε να ξυρίζονται για να εφαρμόζουν καλύτερα οι μάσκες.

Κατόπιν παρέμεινε και εξαπλώθηκε ως μόδα και για τον γενικό πληθυσμό.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καλό χειμώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Σεπ 2020, 16:58

Γιάννης έγραψε:
01 Σεπ 2020, 16:36
hellegennes έγραψε:
27 Αύγ 2020, 12:53
vantono έγραψε:
27 Αύγ 2020, 12:29
Τα μούσια ήταν στη μόδα απο την παλαιολιθική εποχή. Μόδα αρχισε να γίνεται το ξύρισμα μόλις πριν λίγους αιώνες.
Το 1920. Βασικά μετά τον Α΄ΠΠ.
Aυτό για τους άμαχους.

Για τους στρατιώτες ξεκίνησε πιο πρίν, κατά τη διάρκεια του πολέμου, λόγω: (α) χαρακωμάτων - βρώμα, λάσπη, ψείρες, και (β) χημικών όπλων - αρχίσανε να ξυρίζονται για να εφαρμόζουν καλύτερα οι μάσκες.

Κατόπιν παρέμεινε και εξαπλώθηκε ως μόδα και για τον γενικό πληθυσμό.
Το ίδιο λέμε. Για τους στρατιώτες δεν ήταν μόδα, προέκυψε ως αναγκαιότητα κατά τον Α΄ΠΠ, σε συνάρτηση με την αναδυόμενη επέκταση της μικροβιακής θεωρίας και για τους άλλους λόγους που αναφέρεις.

Η μόδα του ξυρίσματος προέκυψε από την εξέλιξη αυτών των εταιρειών που το βρήκαν σαν μια καλή ευκαιρία να επεκτείνουν το αγοραστικό κοινό τους, ειδικά μετά το πέρας του πολέμου, που η ζήτηση θα έπεφτε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Καλό χειμώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 01 Σεπ 2020, 17:14

the comet the course the tail έγραψε:
27 Αύγ 2020, 12:36

εγώ έχω αφήσει μούσι γιατί μου πάει. μου κρύβει τα μαγουλάκια και το προγουλάκι. αλλά τώρα που έκοψα το ψωμί, τα τυριά και τα ζαμπόν, θα γίνω μοντέλο. ήδη οι μπλούζες μου, μου είναι πιο άνετες :102:
Κρίμα,λυπάμαι για σένα.
Εγώ κάνω το ακριβώς αντίθετο,προσπαθώ να φτάσω τα 125-130 κιλά και αγωνίζομαι σκληρά γι'αυτό.
Το κακό είναι ότι αυτή την περίοδο δουλεύω στα χωράφια,ντάλα ήλιος...χύνω ΠΟΛΥ ιδρώτα και χάνω κιλά :011:

Αλλά αναπληρώνω το βράδυ,γαριδάκια,σαμπλέ (τα γλυκά με τη γέμιση μαρμελάδα :romance-hearteyes: ),γάλα με τσουρέκι,σταφίδες,αμύγδαλα,κανά παγωτάκι που και που.

Μου τη σπάει που όλοι θέλουν να δείχνουν μοντέλα,ειδικά οι γκόμενες που θέλουν τους άντρες έτσι.Ευτυχώς που η γυναίκα μου δεν τσατίζεται με τα κιλά μου :8)

the comet the course the tail

Re: Καλό χειμώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 01 Σεπ 2020, 17:45

Papa John έγραψε:
01 Σεπ 2020, 17:14
the comet the course the tail έγραψε:
27 Αύγ 2020, 12:36

εγώ έχω αφήσει μούσι γιατί μου πάει. μου κρύβει τα μαγουλάκια και το προγουλάκι. αλλά τώρα που έκοψα το ψωμί, τα τυριά και τα ζαμπόν, θα γίνω μοντέλο. ήδη οι μπλούζες μου, μου είναι πιο άνετες :102:
Κρίμα,λυπάμαι για σένα.
Εγώ κάνω το ακριβώς αντίθετο,προσπαθώ να φτάσω τα 125-130 κιλά και αγωνίζομαι σκληρά γι'αυτό.
Το κακό είναι ότι αυτή την περίοδο δουλεύω στα χωράφια,ντάλα ήλιος...χύνω ΠΟΛΥ ιδρώτα και χάνω κιλά :011:

Αλλά αναπληρώνω το βράδυ,γαριδάκια,σαμπλέ (τα γλυκά με τη γέμιση μαρμελάδα :romance-hearteyes: ),γάλα με τσουρέκι,σταφίδες,αμύγδαλα,κανά παγωτάκι που και που.

Μου τη σπάει που όλοι θέλουν να δείχνουν μοντέλα,ειδικά οι γκόμενες που θέλουν τους άντρες έτσι.Ευτυχώς που η γυναίκα μου δεν τσατίζεται με τα κιλά μου :8)
κι εγώ τα 125-130 κιλα θέλω να φτάσω σε πρώτη φάση. :102:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23233
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Καλό χειμώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 01 Σεπ 2020, 17:46

Παρατηρώ ότι πολλοί καλοχειμωνάκηδες (και εδω μεσα και εξωπχορουμικά), δεν ειστε απλως καλοχειμωνάκηδες, αλλα εχετε και ενα ανεξήγητο μένος με το καλοκαίρι. Τιστομπούτσο, τόσο χοντροί ή/και άσχημοι ειστε όλοι? Συμμορφωθείτε λίγο, άλλωστε και ο λόγος που σημασιολογικά-εννοιολογικά αυτή η περίοδος λέγεται καλοκαίρι, έπρεπε να σας λέει πολλά. Όποιος γουστάρει χάρντκορ χειμώνες μπορεί να μεταναστεύσει στον Καναδά, στην Ισλανδία ή έστω και στην Ελβετία, με το καλό γλυκούλια μου. :003:

Επίσης, πλέον καλό θα ήταν να ακούγονται με φειδώ τα καλοχειμωνάδικα ευχολόγια, στην ποστ-κόβιντ εποχή. Καλό θα ηταν να μην εύχεστε τόσο πολύ για χειμώνες, καθώς οι συνήθεις/μέσες θερμοκρασίες χειμώνα Ελλάδας και μεσογειακού κλιματος γενικότερα (κάτι 10-15αράκια κτλ) είναι ταμάμ για την εξάπλωση κόβιντ (όπως και της κοινής γρίπης γενικώς βέβαια). Για να κοντεύουμε να χτυπήσουμε κοντά 300άρια κρουσμάτων ημερησίως σήμερα με 40άρια και έντονη ηλιοφάνεια, εντός του αγαπημένου σας χειμώνα, βλέπω να αγγίζουμε και το τετραψήφιο ημερησίως, αν συνεχιστεί έτσι η φάση.
Για ήρεμα λοιπόν , για ήρεμα! Άιντε μπράβο! ;12218

υγ. Καλό είναι βέβαια να μην ευχόμαστε γενικώς για επικράτηση ακραίων καιρικών συνθηκών ειτε χειμώνα είτε καλοκαίρι, γιατί δεν είμαστε μόνο ο κώλος μας και η μίαρη πάρτη μας, σε αυτό τον κόσμο. Υπάρχουν και άστεγοι, υπάρχουν και αδέσποτα κτλ. Ό,τι είναι να έλθει, ας έλθει.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καλό χειμώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Σεπ 2020, 17:53

vantono έγραψε:
01 Σεπ 2020, 17:46
Παρατηρώ ότι πολλοί καλοχειμωνάκηδες (και εδω μεσα και εξωπχορουμικά), δεν ειστε απλως καλοχειμωνάκηδες, αλλα εχετε και ενα ανεξήγητο μένος με το καλοκαίρι. Τιστομπούτσο, τόσο χοντροί ή/και άσχημοι ειστε όλοι? Συμμορφωθείτε λίγο, άλλωστε και ο λόγος που σημασιολογικά-εννοιολογικά αυτή η περίοδος λέγεται καλοκαίρι, έπρεπε να σας λέει πολλά. Όποιος γουστάρει χάρντκορ χειμώνες μπορεί να μεταναστεύσει στον Καναδά, στην Ισλανδία ή έστω και στην Ελβετία, με το καλό γλυκούλια μου. :003:

Επίσης, πλέον καλό θα ήταν να ακούγονται με φειδώ τα καλοχειμωνάδικα ευχολόγια, στην ποστ-κόβιντ εποχή. Καλό θα ηταν να μην εύχεστε τόσο πολύ για χειμώνες, καθώς οι συνήθεις/μέσες θερμοκρασίες χειμώνα Ελλάδας και μεσογειακού κλιματος γενικότερα (κάτι 10-15αράκια κτλ) είναι ταμάμ για την εξάπλωση κόβιντ (όπως και της κοινής γρίπης γενικώς βέβαια). Για να κοντεύουμε να χτυπήσουμε κοντά 300άρια κρουσμάτων ημερησίως σήμερα με 40άρια και έντονη ηλιοφάνεια, εντός του αγαπημένου σας χειμώνα, βλέπω να αγγίζουμε και το τετραψήφιο ημερησίως, αν συνεχιστεί έτσι η φάση.
Για ήρεμα λοιπόν , για ήρεμα! Άιντε μπράβο! ;12218

υγ. Καλό είναι βέβαια να μην ευχόμαστε γενικώς για επικράτηση ακραίων καιρικών συνθηκών ειτε χειμώνα είτε καλοκαίρι, γιατί δεν είμαστε μόνο ο κώλος μας και η μίαρη πάρτη μας, σε αυτό τον κόσμο. Υπάρχουν και άστεγοι, υπάρχουν και αδέσποτα κτλ. Ό,τι είναι να έλθει, ας έλθει.
Το διορθώνω τότε. Κακό χειμώνα και τα χειρότερα για όλους πλην των άστεγων :8)
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23079
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Καλό χειμώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Σεπ 2020, 18:05

Γενικά οι ευχές στην χώρα μας, ενέχουν μια κακεντρέχεια: "Καλό χειμώνα", "και στα δικά σου", "και στο κεφαλάκι σου", κλπ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11845
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Καλό χειμώνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 01 Σεπ 2020, 18:13

Εξαρτάται που θα κάνει.

Πχ την Αθήνα δύσκολα την πιάνει χιόνι ή έχει φαινόμενα για ώρες ή ημέρες.

Αντιθέτως στα ηπειρωτικά είναι συνηθες φαινόμενο να κάνουμε να δούμε τον ήλιο πάνω από 15 μέρες αν έχει ανταρες.

Εδώ δεν έχουμε άστεγους.
Αλλά αν σου κάτσει 1 μετρο χιόνι τον χειμώνα και πρέπει οι κτηνοτρόφοι να πάνε πρωί μεσημέρι βράδυ στα ζωντανά να τους βάλουν νερά να μην παγώνουν και φαγητό είναι θέμα.

Οι μελισσοκομοι δεν έχουμε θέμα.

Μελίσσια που έχουν προετοιμαστει να μπούνε δυναμικά απο τώρα για τον χειμώνα δεν χαμπαριαζουν απο παγωνιες και χιονια .

Γιαυτό τώρα δίνουμε όλη την προσοχή να τα .περιποιηθουμε.
Μέσα στον καύσωνα.
Λιώνει το κορμάκι μας .

Αλλά όταν έρθει ο χειμώνας αι εχουμε δουλειά στην αποθήκη αλλάζει η φάση.

Να βλέπεις το χιονι να πέφτει στολίζοντας τα ελατα .
Συνοδεία τηγανιας αγριογουρουνου και κρασιού διπλα στο τζάκι.

Τι άλλο θέλει ένας άνθρωπος απ την ζωή του;

Άγρια φύση
Μελίσσια
Αγριογουρουνα
Κρασί
Και ζμπρωξιμο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών