Έλληνες που μοιάζουν με... Έλληνες

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Planis

Έλληνες που μοιάζουν με... Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 11 Σεπ 2020, 19:35

Μετά το θέμα για τους μεσανατολίτες και τους βορειοευρωπαίους Έλληνες, πάμε και στους τυπικούς Έλληνες οι οποίοι δεν παραπέμπουν ούτε σε Ιταλό ή Γάλλο ούτε σε Σέρβο ή Βούλγαρο ούτε σε Τούρκο ή Λιβανέζο κλπ...

Ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα καθαρού έλληνικού φαινότυπου είναι ο Χρήστος Νικολόπουλος.

Εικόνα

Planis

Re: Έλληνες που μοιάζουν με... Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 11 Σεπ 2020, 19:45

Πολύ χαρακτηριστικό Έλληνας είναι και ο Φώτης Κουβέλης

Εικόνα


Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Έλληνες που μοιάζουν με... Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 11 Σεπ 2020, 19:50

Κουίζ; Βρες τον Έλληνα.
Η φωτογραφία είναι από την Κορέα και από τους εικονιζόμενους ο ένας τουλάχιστον είναι Έλληνας, χωριανός μου (ο οποίος είναι ακόμα εν ζωή). Οι υπόλοιποι είναι Αμερικάνοι αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι όλοι τους ή υπάρχει και κάποιος άλλος Έλληνας ανάμεσά τους (ή κάποιας άλλης εθνικότητας). Το μόνο δεδομένο είναι ότι τουλάχιστον ένας απ' τους εικονιζομένους είναι Έλληνας. Βρείτε τον.
Εικόνα
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Έλληνες που μοιάζουν με... Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 11 Σεπ 2020, 19:51

το μυστακοφόρο παρταλι πισω;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Έλληνες που μοιάζουν με... Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 11 Σεπ 2020, 19:52

Το νήμα που ξεκίνησα εγώ δεν πραγματευεται το ποιος είναι ή δεν είναι Ελληνας. Από τον Αντετοκουμπο μέχρι τον Οδυσσέα Τσεναι και την Παπαρηγα όλοι Έλληνες είναι, δεν το αμφισβητεί κάνεις αυτό.

Το ερώτημα έχει να κάνει με το αν οι Έλληνες ανήκουν στην ευρωπαϊκή φυλή, όπως ισχυρίζονται πολλοί εδώ μέσα.

Planis

Re: Έλληνες που μοιάζουν με... Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 11 Σεπ 2020, 19:54

Νταρνάκας έγραψε:
11 Σεπ 2020, 19:50
Κουίζ; Βρες τον Έλληνα.
Η φωτογραφία είναι από την Κορέα και από τους εικονιζόμενους ο ένας τουλάχιστον είναι Έλληνας, χωριανός μου (ο οποίος είναι ακόμα εν ζωή). Οι υπόλοιποι είναι Αμερικάνοι αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι όλοι τους ή υπάρχει και κάποιος άλλος Έλληνας ανάμεσά τους (ή κάποιας άλλης εθνικότητας). Το μόνο δεδομένο είναι ότι τουλάχιστον ένας απ' τους εικονιζομένους είναι Έλληνας. Βρείτε τον.
[img]https://i.postimg.cc/qqgTL3Qs/douv ... .jpg[/img]
Θα πω αυτός που κάθεται από τα αριστερά και κοιτάει προς το πλάι μοιάζει πιο πολύ με Έλληνα.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10312
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Έλληνες που μοιάζουν με... Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 11 Σεπ 2020, 19:55

Νταρνάκας έγραψε:
11 Σεπ 2020, 19:50
Κουίζ; Βρες τον Έλληνα.
Η φωτογραφία είναι από την Κορέα και από τους εικονιζόμενους ο ένας τουλάχιστον είναι Έλληνας, χωριανός μου (ο οποίος είναι ακόμα εν ζωή). Οι υπόλοιποι είναι Αμερικάνοι αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι όλοι τους ή υπάρχει και κάποιος άλλος Έλληνας ανάμεσά τους (ή κάποιας άλλης εθνικότητας). Το μόνο δεδομένο είναι ότι τουλάχιστον ένας απ' τους εικονιζομένους είναι Έλληνας. Βρείτε τον.
[img]https://i.postimg.cc/qqgTL3Qs/douv ... .jpg[/img]
Ο μουστακαλής δεξιά, λόγω μερακλίδικου ύφους.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21065
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Έλληνες που μοιάζουν με... Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 11 Σεπ 2020, 19:56

Georg Von Balkanen έγραψε:
11 Σεπ 2020, 19:52
Το νήμα που ξεκίνησα εγώ δεν πραγματευεται το ποιος είναι ή δεν είναι Ελληνας. Από τον Αντετοκουμπο μέχρι τον Οδυσσέα Τσεναι και την Παπαρηγα όλοι Έλληνες είναι, δεν το αμφισβητεί κάνεις αυτό.

Το ερώτημα έχει να κάνει με το αν οι Έλληνες ανήκουν στην ευρωπαϊκή φυλή, όπως ισχυρίζονται πολλοί εδώ μέσα.
Θα σου πρότεινα να βγεις και λίγο έξω. Θα περάσουν τα χρόνια και το μόνο που θα έχεις να θυμάσαι είναι ότι έφτιαχνες συνεχώς λογαριασμούς για να τη λες σε ανώνυμους.

Planis

Re: Έλληνες που μοιάζουν με... Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 11 Σεπ 2020, 19:58

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
11 Σεπ 2020, 19:55


Ο μουστακαλής δεξιά, λόγω μερακλίδικου ύφους.
Πράγματι, ο τύπος είναι έτοιμος να παραγγείλει έναν διπλό γλυκυβραστό και να βγάλει στο τραπέζι τα καρέλια Αγρινίου τα άφιλτρα... :003:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Έλληνες που μοιάζουν με... Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Σεπ 2020, 20:00

Έχω γνωρίσει ανθρώπους (άντρες και γυναίκες) που η φυσιογνωμία τους παραπέμπει άμεσα σε αρχαιοελληνικά αγάλματα και θεωρώ τον Νικολόπουλο και λοιπούς ως απολύτως άσχετα ή αδιάφορα ενδεικτικά του είδους.

Κατά τα άλλα, το σωματικό κάλλος δεν ήταν το κύριο χαρακτηριστικό των Ελλήνων.
Ο συνδυασμός του υγιούς (εύμορφου) σώματος με τον αντίστοιχα ενεργοποιημένο νου, ήταν το ελληνικό ζητούμενο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21065
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Έλληνες που μοιάζουν με... Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 11 Σεπ 2020, 20:01

Νταρνάκας έγραψε:
11 Σεπ 2020, 19:50
Κουίζ; Βρες τον Έλληνα.
Η φωτογραφία είναι από την Κορέα και από τους εικονιζόμενους ο ένας τουλάχιστον είναι Έλληνας, χωριανός μου (ο οποίος είναι ακόμα εν ζωή). Οι υπόλοιποι είναι Αμερικάνοι αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι όλοι τους ή υπάρχει και κάποιος άλλος Έλληνας ανάμεσά τους (ή κάποιας άλλης εθνικότητας). Το μόνο δεδομένο είναι ότι τουλάχιστον ένας απ' τους εικονιζομένους είναι Έλληνας. Βρείτε τον.
[img]https://i.postimg.cc/qqgTL3Qs/douv ... .jpg[/img]
Αυτός με την τότε στολή του ελληνικού στρατού θα έλεγα.

Planis

Re: Έλληνες που μοιάζουν με... Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 11 Σεπ 2020, 20:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Σεπ 2020, 20:00
Έχω γνωρίσει ανθρώπους (άντρες και γυναίκες) που η φυσιογνωμία τους παραπέμπει άμεσα σε αρχαιοελληνικά αγάλματα και θεωρώ τον Νικολόπουλο και λοιπούς ως απολύτως άσχετα ή αδιάφορα ενδεικτικά του είδους.

Κατά τα άλλα, το σωματικό κάλλος δεν ήταν το κύριο χαρακτηριστικό των Ελλήνων.
Ο συνδυασμός του υγιούς (εύμορφου) σώματος με τον αντίστοιχα ενεργοποιημένο νου, ήταν το ελληνικό ζητούμενο.
Έλληνας δεν είναι μόνο όποιος παραπέμπει σε αρχαιοελληνικά αγάλματα. Δηλαδή τον Νικολόπουλο τί θα τον χαρακτήριζες αν όχι Έλληνα;

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Έλληνες που μοιάζουν με... Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 11 Σεπ 2020, 20:05

Εικόνα
Εικόνα
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Planis

Re: Έλληνες που μοιάζουν με... Έλληνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 11 Σεπ 2020, 20:10

Εμπεδοκλής έγραψε:
11 Σεπ 2020, 20:01
Νταρνάκας έγραψε:
11 Σεπ 2020, 19:50
Κουίζ; Βρες τον Έλληνα.
Η φωτογραφία είναι από την Κορέα και από τους εικονιζόμενους ο ένας τουλάχιστον είναι Έλληνας, χωριανός μου (ο οποίος είναι ακόμα εν ζωή). Οι υπόλοιποι είναι Αμερικάνοι αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι όλοι τους ή υπάρχει και κάποιος άλλος Έλληνας ανάμεσά τους (ή κάποιας άλλης εθνικότητας). Το μόνο δεδομένο είναι ότι τουλάχιστον ένας απ' τους εικονιζομένους είναι Έλληνας. Βρείτε τον.
[img]https://i.postimg.cc/qqgTL3Qs/douv ... .jpg[/img]
Αυτός με την τότε στολή του ελληνικού στρατού θα έλεγα.
Ποιος φοράει στολή του ελληνικού στρατού; Δεν μπορώ να το ξεχωρίσω... :oops:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών