Η δουλειά είναι το παν. (μέρος 2ο)

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14557
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Η δουλειά είναι το παν. (μέρος 2ο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 15 Σεπ 2020, 00:25

Daje έγραψε:
13 Σεπ 2020, 20:53
Το παν ειναι η υγεια. Σωματικη και ψυχικη.
Το νο.2 ειναι το γαμησι, το οποιο χρειαζεται δουλεια για ν'αποκτηθει.
Υπο αυτη την εννοια, το γαμησι -και κατα συνεπεια η δουλεια- ειναι το 2ο σημαντικοτερο πραγμα στη ζωη ενος ανθρωπου.
Και το γαμησι δουλειά είναι, και πολύ βαριά μάλιστα.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η δουλειά είναι το παν. (μέρος 2ο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 15 Σεπ 2020, 10:51

the comet the course the tail έγραψε:
14 Σεπ 2020, 23:26
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Σεπ 2020, 21:02
nowhere έγραψε:
14 Σεπ 2020, 19:25
όλα αυτά με την προοπτική της δουλειάς.με κανά δυο οκτάωρα θα μας γράφεις για τις συντάξεις σαν τον αυτιά
Γω θέλω να κάμω προκοπή.
Μακάρι να μη συνταξιοδοτηθώ ποτέ. Αλλά και αν ακόμα συνταξιοδοτηθώ θα δουλεύω μαύρα.
Η εργατικότητα είναι στο αίμα μου και στο αίμα του Ανθρώπου.
Δεν είναι τυχαίο που είμαι αριστούχος, Πατάω σε γερές βάσεις για το λαμπρό αύριο.
προσπάθησε να ηρεμήσεις λίγο. ανταγωνίζεσαι τον καλικάντζαρο Μη μου γαμάτε τα vybez σε δηθενιά και μου κάνει εντύπωση που αποφεύγετε ο ένας τον άλλο σαν από ένστικτο, φοβούμενοι μήπως συγκρουστεί και γκρεμιστεί το φτιασίδωμα που έχετε ντυθεί. είναι καιρός να βγάλετε λίγη... αλήθεια.
Μα είμαι ο πιο ειλικρινής χρήστης μέσα στο πχώρουμ. Λέω κι αυτά που δε λέει κανένας.
Δε λέω πια ούτε το τόσο δα μικρό αλαζονικό ψεματάκι.
Ξέρεις τι έχω περάσει εγώ στη ζωή μου για να φτάσω εδώ που είμαι;
Δεν ξέρεις τη ζωή μου.
Είμαι αυτοδίδακτος στον στίβο της ζωής.
Θα έλεγα ότι δήθεν είναι οι νουθεσίες αφ' υψηλού, αλλά δεν το λέω, γιατί είμαι καλό παιδί. :D
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η δουλειά είναι το παν. (μέρος 2ο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 16 Σεπ 2020, 19:38

Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7889
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η δουλειά είναι το παν. (μέρος 2ο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Σεπ 2020, 20:52

Να ψάξεις λίγο περισσότερο την σχέση των πνευματικών σου πατέρων με την εργασία. Γενικά κάθε πνευματικού πατέρα και πατέρα κράτους στα κομμουνιστικά καθεστώτα.
Η δημιουργική εργασία που αποφέρει όφελος σε εμένα και την οικογένειά μου τόσο πνευματικό όσο και υλικό (ακόμη και οι αγροτικές ή τεχνικές εργασίες προσφέρουν πνευματικό όφελος αν είσαι ελεύθερος) είναι αποδεκτή από εμένα. Όσον αφορά εργασίες που αφορούν το σύνολο, τους πολίτες, δηλαδή το δημόσιο, βλέπουμε τι γίνεται, εργασίες σημαντικές βέβαια για την ομαλή λειτουργία της πολιτείας, αν τις έχουν έντιμοι άνθρωποι.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η δουλειά είναι το παν. (μέρος 2ο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 16 Σεπ 2020, 20:55

Antares έγραψε:
16 Σεπ 2020, 20:52
Να ψάξεις λίγο περισσότερο την σχέση των πνευματικών σου πατέρων με την εργασία. Γενικά κάθε πνευματικού πατέρα και πατέρα κράτους στα κομμουνιστικά καθεστώτα.
Η δημιουργική εργασία που αποφέρει όφελος σε εμένα και την οικογένειά μου τόσο πνευματικό όσο και υλικό (ακόμη και οι αγροτικές ή τεχνικές εργασίες προσφέρουν πνευματικό όφελος αν είσαι ελεύθερος) είναι αποδεκτή από εμένα. Όσον αφορά εργασίες που αφορούν το σύνολο, τους πολίτες, δηλαδή το δημόσιο, βλέπουμε τι γίνεται, εργασίες σημαντικές βέβαια για την ομαλή λειτουργία της πολιτείας, αν τις έχουν έντιμοι άνθρωποι.
Να ψάξεις λιγάκι την ουρά σου.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Η δουλειά είναι το παν. (μέρος 2ο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 16 Σεπ 2020, 21:05

Από τις αρχές του Ιουλίου μέχρι και σήμερα,δουλεύω 06:45 με 13:45 και απόγευμα 17:00 με 20:00,στα χωράφια,μαζεύουμε αχλάδια,ροδάκινα,τώρα αμύγδαλα και σταφύλια.
Η δουλειά μου περιλαμβάνει ανέβασμα-κατέβασμα σκάλα κάθε τρεις και λίγο,φόρτωμα 36 τελάρα των 25 κιλών σε παλέτα (αυτό το κάνω δύο φορές το πρωί και μία το απόγευμα) και στα αμύγδαλα,άπλωμα πανιά,φόρτωμα τα σακιά στο τρακτέρ,μάζεμα πανιά.Μιλάμε για ΠΟΛΥ περπάτημα και ΠΟΛΥ κούραση.
Παρ'ολα αυτά,βρίσκω χρόνο το βραδάκι και πάω μιάμιση ώρα γυμναστήριο,δύo με τρεις φορές την εβδομάδα,όπου κάνω μόνο ντεντλιφτς,βαθιά καθίσματα και πάγκο.
Σε καμμιά εβδομάδα όμως τελειώνουμε οριστικά τις συγκομιδές και ήδη πρέπει να κλείσω αλλού κάποια μελλοντικά μεροκάματα,πάντα σε αγρούς.Γουστάρω τρελλά το έξω.

Γενιά της Αμαρτίας,το περνάω το τεστ ;

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η δουλειά είναι το παν. (μέρος 2ο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 16 Σεπ 2020, 21:18

Papa John έγραψε:
16 Σεπ 2020, 21:05
Από τις αρχές του Ιουλίου μέχρι και σήμερα,δουλεύω 06:45 με 13:45 και απόγευμα 17:00 με 20:00,στα χωράφια,μαζεύουμε αχλάδια,ροδάκινα,τώρα αμύγδαλα και σταφύλια.
Η δουλειά μου περιλαμβάνει ανέβασμα-κατέβασμα σκάλα κάθε τρεις και λίγο,φόρτωμα 36 τελάρα των 25 κιλών σε παλέτα (αυτό το κάνω δύο φορές το πρωί και μία το απόγευμα) και στα αμύγδαλα,άπλωμα πανιά,φόρτωμα τα σακιά στο τρακτέρ,μάζεμα πανιά.Μιλάμε για ΠΟΛΥ περπάτημα και ΠΟΛΥ κούραση.
Παρ'ολα αυτά,βρίσκω χρόνο το βραδάκι και πάω μιάμιση ώρα γυμναστήριο,δύo με τρεις φορές την εβδομάδα,όπου κάνω μόνο ντεντλιφτς,βαθιά καθίσματα και πάγκο.
Σε καμμιά εβδομάδα όμως τελειώνουμε οριστικά τις συγκομιδές και ήδη πρέπει να κλείσω αλλού κάποια μελλοντικά μεροκάματα,πάντα σε αγρούς.Γουστάρω τρελλά το έξω.

Γενιά της Αμαρτίας,το περνάω το τεστ ;
Μας κάνεις περήφανους φίλε. Ειλικρινά η πιο τίμια και δυνατή ανάρτηση που έχω δει ποτέ στο πχώρουμ. Γω προσωπικά έχω φιλαράκια σαν εσένα που κάνουν μεροκάματο.
Μακάρι να γίνω και γω τόσο εργατικός, αν και εγκλωβισμένος μικροαστός. Με τη μικροαστίλα που με κάνει να στοχεύω τα πολλά, αν με καταλαβαίνεις.

Λίγα πράγματα για την φιλοσοφία σου;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Η δουλειά είναι το παν. (μέρος 2ο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 16 Σεπ 2020, 21:32

Papa John έγραψε:
16 Σεπ 2020, 21:05
Από τις αρχές του Ιουλίου μέχρι και σήμερα,δουλεύω 06:45 με 13:45 και απόγευμα 17:00 με 20:00,στα χωράφια,μαζεύουμε αχλάδια,ροδάκινα,τώρα αμύγδαλα και σταφύλια.
Η δουλειά μου περιλαμβάνει ανέβασμα-κατέβασμα σκάλα κάθε τρεις και λίγο,φόρτωμα 36 τελάρα των 25 κιλών σε παλέτα (αυτό το κάνω δύο φορές το πρωί και μία το απόγευμα) και στα αμύγδαλα,άπλωμα πανιά,φόρτωμα τα σακιά στο τρακτέρ,μάζεμα πανιά.Μιλάμε για ΠΟΛΥ περπάτημα και ΠΟΛΥ κούραση.
Παρ'ολα αυτά,βρίσκω χρόνο το βραδάκι και πάω μιάμιση ώρα γυμναστήριο,δύo με τρεις φορές την εβδομάδα,όπου κάνω μόνο ντεντλιφτς,βαθιά καθίσματα και πάγκο.
Σε καμμιά εβδομάδα όμως τελειώνουμε οριστικά τις συγκομιδές και ήδη πρέπει να κλείσω αλλού κάποια μελλοντικά μεροκάματα,πάντα σε αγρούς.Γουστάρω τρελλά το έξω.

Γενιά της Αμαρτίας,το περνάω το τεστ ;
κάτι λιγα έκανα κι'εγώ πρίν χρόνια,ανέβαινα σκαλωσιά για νά βάψω κάγκελα,περιποιόμουν
λίγες ελιτσες κάπου ορεινά....τώρα δεν τραβάω τόσο,ρίχνω λίγα χρονάκια στόν συγχωρεμένο,
μονο ψαροντούφεκο,ψάρεμα άντε καί λιγο τζόκιν
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

the comet the course the tail

Re: Η δουλειά είναι το παν. (μέρος 2ο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 16 Σεπ 2020, 23:23

Papa John έγραψε:
16 Σεπ 2020, 21:05
Από τις αρχές του Ιουλίου μέχρι και σήμερα,δουλεύω 06:45 με 13:45 και απόγευμα 17:00 με 20:00,στα χωράφια,μαζεύουμε αχλάδια,ροδάκινα,τώρα αμύγδαλα και σταφύλια.
Η δουλειά μου περιλαμβάνει ανέβασμα-κατέβασμα σκάλα κάθε τρεις και λίγο,φόρτωμα 36 τελάρα των 25 κιλών σε παλέτα (αυτό το κάνω δύο φορές το πρωί και μία το απόγευμα) και στα αμύγδαλα,άπλωμα πανιά,φόρτωμα τα σακιά στο τρακτέρ,μάζεμα πανιά.Μιλάμε για ΠΟΛΥ περπάτημα και ΠΟΛΥ κούραση.
Παρ'ολα αυτά,βρίσκω χρόνο το βραδάκι και πάω μιάμιση ώρα γυμναστήριο,δύo με τρεις φορές την εβδομάδα,όπου κάνω μόνο ντεντλιφτς,βαθιά καθίσματα και πάγκο.
Σε καμμιά εβδομάδα όμως τελειώνουμε οριστικά τις συγκομιδές και ήδη πρέπει να κλείσω αλλού κάποια μελλοντικά μεροκάματα,πάντα σε αγρούς.Γουστάρω τρελλά το έξω.

Γενιά της Αμαρτίας,το περνάω το τεστ ;
:smt122

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Η δουλειά είναι το παν. (μέρος 2ο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 17 Σεπ 2020, 17:50

the comet the course the tail έγραψε:
16 Σεπ 2020, 23:23

:smt122
Λολ,τι μλκς :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών