Παιδικές αναμνήσεις

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Παιδικές αναμνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 24 Νοέμ 2020, 00:52

Με αφορμή συζήτηση εδω: talaipwros @ Παναθηναϊκός και παοκ μια ομάδα.? θυμήθηκα παιδικές αναμνησεις.

Τί θυμάστε ζωηρά από τα παιδικά σας χρόνια;

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Παιδικές αναμνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 24 Νοέμ 2020, 01:07

Ο αδερφός μου είχε φτιάξει φυσοκάλαμο με βελάκια τα οποία στην άκρη είχαν καρφίτσα και είχαμε μαζευτεί όλα τα παιδιά σε μια αλάνα.Από τη μία πλευρά περνούσε μεγάλος δρόμος που ήταν και πέρασμα αστικού λεωφορείου.Ένας από μας είχε πάει πιο μπροστά από τους άλλους για να δει πότε θα έρθει το αστικό και όταν το είδε να έρχεται ήρθε και είπε στο αδερφό μου να ετοιμαστεί με το φυσοκάλαμο.Με το που έφτασε το λεωφορείο σε απόσταση βολής (και από τα πλάγια,από την πλευρά του οδηγού),φύσηξε ο αδερφός μου μία καλή,το βελάκι φεύγει,περνάει από το ανοιχτό παράθυρο και πετυχαίνει (αν είναι δυνατό,αλλά είναι) τον οδηγό στον κρόταφο, που από την τρομάρα του σχεδόν έχασε τον έλεγχο και φρέναρε απότομα.Κατεβαίνει κάτω,μας βλέπει,αρχίζει τρέχει προς το μέρος μας,ο αδερφός μου ακόμη με το φυσοκάλαμο στο χέρι :smt005: και φορώντας σαγιονάρες (ήταν καλοκαίρι,τέλη '70) τρέχει προς το σπίτι μας,ο οδηγός τον ακολουθεί με γαμωσταυρίδια,εγώ (μικρότερος) τρέχω σε έξαλλη κατάσταση πίσω και από τους δύο,σε μία φάση βλέπω τη μία σαγιονάρα,μετά από μερικά μέτρα τη δεύτερη :smt005: και στρίβοντας,βλέπω τον οδηγό να έχει αρπάξει τον αδερφό μου από το αυτί και να τον ρωτάει που μένει.Εγώ τρέχω σπίτι,το λέω στον πατέρα μου,αυτός σε ακόμη πιο έξαλλη κατάσταση, κυρίως για τον αδερφό μου :lol: βγαίνει έξω με φανέλα και σορτς της πλάκας σαν σώβρακο,φτάνει στο σημείο,βλέπει τον οδηγό,τον βλέπει κι αυτός,σιωπή για κανα δυο τρία δεύτερα,"Τάκη" λέει ο οδηγός,"έλα ρε Κώτσιο" λέει ο πατέρας μου,βγήκαν γνωστοί :003:

Ακόμη θυμάμαι την κατσάδα που φάγαμε στο σπίτι από το πατέρα.Αλλά,δεν είναι η μοναδική έντονη ανάμνηση που έχω από τότε που ήμουν παιδί.

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Παιδικές αναμνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 24 Νοέμ 2020, 19:50

Ulyeeeeee-eeeeeee-eeeeeeesse

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Παιδικές αναμνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 24 Νοέμ 2020, 19:55

SuperRogue έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 19:50
Ulyeeeeee-eeeeeee-eeeeeeesse
υπήρχε και η ιλιαδα του διαστηματος;

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Παιδικές αναμνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 24 Νοέμ 2020, 20:01

Εσχατόγεροι :011:
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Παιδικές αναμνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 24 Νοέμ 2020, 20:26


talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Παιδικές αναμνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 24 Νοέμ 2020, 21:17



πηγαινα απροσκλητος μουσαφιρης στο γειτονα τον φιλιππα, δεν πα να κοιμοτανε η γιαγια του, ξυπνατε γειτονοι ηρθα ( ειχε εγχρωμη )

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Παιδικές αναμνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 25 Νοέμ 2020, 00:24

talaipwros έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 21:17


πηγαινα απροσκλητος μουσαφιρης στο γειτονα τον φιλιππα, δεν πα να κοιμοτανε η γιαγια του, ξυπνατε γειτονοι ηρθα ( ειχε εγχρωμη )
Ένας φίλος μου τρία χρόνια μικρότερος, ερχόταν καλοκαίρι στο χωριό, άνοιγε την πόρτα κοιμόμασταν δεν κοιμόμασταν ήξερε που είναι το nintendo ds καθόταν στον καναπέ και έπαιζε μόνος του μέχρι να ξυπνήσουμε.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Παιδικές αναμνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 25 Νοέμ 2020, 01:19

Papa John έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 01:07
Ο αδερφός μου είχε φτιάξει φυσοκάλαμο με βελάκια τα οποία στην άκρη είχαν καρφίτσα και είχαμε μαζευτεί όλα τα παιδιά σε μια αλάνα.Από τη μία πλευρά περνούσε μεγάλος δρόμος που ήταν και πέρασμα αστικού λεωφορείου.Ένας από μας είχε πάει πιο μπροστά από τους άλλους για να δει πότε θα έρθει το αστικό και όταν το είδε να έρχεται ήρθε και είπε στο αδερφό μου να ετοιμαστεί με το φυσοκάλαμο.Με το που έφτασε το λεωφορείο σε απόσταση βολής (και από τα πλάγια,από την πλευρά του οδηγού),φύσηξε ο αδερφός μου μία καλή,το βελάκι φεύγει,περνάει από το ανοιχτό παράθυρο και πετυχαίνει (αν είναι δυνατό,αλλά είναι) τον οδηγό στον κρόταφο, που από την τρομάρα του σχεδόν έχασε τον έλεγχο και φρέναρε απότομα.Κατεβαίνει κάτω,μας βλέπει,αρχίζει τρέχει προς το μέρος μας,ο αδερφός μου ακόμη με το φυσοκάλαμο στο χέρι :smt005: και φορώντας σαγιονάρες (ήταν καλοκαίρι,τέλη '70) τρέχει προς το σπίτι μας,ο οδηγός τον ακολουθεί με γαμωσταυρίδια,εγώ (μικρότερος) τρέχω σε έξαλλη κατάσταση πίσω και από τους δύο,σε μία φάση βλέπω τη μία σαγιονάρα,μετά από μερικά μέτρα τη δεύτερη :smt005: και στρίβοντας,βλέπω τον οδηγό να έχει αρπάξει τον αδερφό μου από το αυτί και να τον ρωτάει που μένει.Εγώ τρέχω σπίτι,το λέω στον πατέρα μου,αυτός σε ακόμη πιο έξαλλη κατάσταση, κυρίως για τον αδερφό μου :lol: βγαίνει έξω με φανέλα και σορτς της πλάκας σαν σώβρακο,φτάνει στο σημείο,βλέπει τον οδηγό,τον βλέπει κι αυτός,σιωπή για κανα δυο τρία δεύτερα,"Τάκη" λέει ο οδηγός,"έλα ρε Κώτσιο" λέει ο πατέρας μου,βγήκαν γνωστοί :003:

Ακόμη θυμάμαι την κατσάδα που φάγαμε στο σπίτι από το πατέρα.Αλλά,δεν είναι η μοναδική έντονη ανάμνηση που έχω από τότε που ήμουν παιδί.
.

Ρε σείς είσαστουν καρφιτσωμένοι επικίνδυνα..... :smt005:

Εμείς επίσης κακοβλέπαμε τούς οδηγούς Λεοφωρείων.....

Από την περιοχή μας πέρναγαν αρκετά λεοφωρεία.....

Οι πολλοί περιμέναμε σε μία στάση καί στέλναμε τόν ατρόμητο Χρηστάκη

μέ το παρατσούκλι " ο Νεκρός " ... :003: ... στήν επόμενη στάση μέ ένα γιαούρτι πρόβειο κεσεδάκι.....

Οι πολλοί περιμέναμε νά δούμε εναν οδηγό φυσιογνωμικά παλιόπουστα και τότε μπαίναμε μέσα καί καθόμαστουν.....

Μόλις φτάναμε στήν επόμενη στάση έμπαινε από την μπροστινή πόρτα ο Νεκρός καί έριχνε τό γιαούρτι..... :sal9: ...:romance-hearteyes: .... :smt038

Η σαστιμάρα τών οδηγών ήταν όλα τά λεφτά..... :smt005: .....εμείς προσπαθούσαμε να μή γελάμε μή μας καταλάβουν.....

Μιά από τίς φορές ήταν μιά γριά πού λέει τούς είδα.....ήταν 2.....ενώ ήταν μόνο ο Νεκρός..... :smt005:

Τώρα σκέφτομαι ότι έπρεπε να το είχαμε συνεχίσει μέχρι σήμερα αυτό..... :011:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14531
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Παιδικές αναμνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 25 Νοέμ 2020, 01:25

Ήμουν 6 χρονων και με την γειτονισσα απο το διπλανό διαμέρισμα της πολυκατοικίας που ήταν 5, παίξαμε πως ήμασταν ανδρόγυνο. :oops:
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Παιδικές αναμνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 25 Νοέμ 2020, 01:42

Ζενίθεδρος έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 01:25
Ήμουν 6 χρονων και με την γειτονισσα απο το διπλανό διαμέρισμα της πολυκατοικίας που ήταν 5, παίξαμε πως ήμασταν ανδρόγυνο. :oops:

.

Δηλαδή τί κάνατε ;;;;..... :p2:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14531
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Παιδικές αναμνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 25 Νοέμ 2020, 01:46

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 01:42
Ζενίθεδρος έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 01:25
Ήμουν 6 χρονων και με την γειτονισσα απο το διπλανό διαμέρισμα της πολυκατοικίας που ήταν 5, παίξαμε πως ήμασταν ανδρόγυνο. :oops:

.

Δηλαδή τί κάνατε ;;;;..... :p2:

.
Βγάλαμε τα ρούχα μας, μπήκαμε μεσα σε ενα ντουλαπι και αρχίσαμε να συζητάμε με περισπουδαστο ύφος, σαν να ήμασταν μεγάλοι.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Παιδικές αναμνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 25 Νοέμ 2020, 02:02

Ζενίθεδρος έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 01:46
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 01:42
Ζενίθεδρος έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 01:25
Ήμουν 6 χρονων και με την γειτονισσα απο το διπλανό διαμέρισμα της πολυκατοικίας που ήταν 5, παίξαμε πως ήμασταν ανδρόγυνο. :oops:

.

Δηλαδή τί κάνατε ;;;;..... :p2:

.
Βγάλαμε τα ρούχα μας, μπήκαμε μεσα σε ενα ντουλαπι και αρχίσαμε να συζητάμε με περισπουδαστο ύφος, σαν να ήμασταν μεγάλοι.

.

Ολα τα ρούχα ;;;..... :o


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Παιδικές αναμνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 25 Νοέμ 2020, 03:22

.

Καί οι εποχές τών γιαπιών.....όταν χτίζονταν συνέχεια πολυκατοικίες είχαν εμπειρίες.....

Εκεί ανεβαίναμε γιά νά δούμε τίς πρώτες μας φορές κινηματογράφο στά πολλά θερινά σινεμά πού υπήρχαν παντού γύρω......

Καί από εκει παίρναμε τα απαραίτητα γιά να φτιάξουμε τα φυσοκάλαμα καί τα " Ξύλινα Σπαθιά "......

Νομίζω καί το συγκρότημα απο κεί πρέπει να πήρε τό όνομά του.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6313
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Παιδικές αναμνήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 25 Νοέμ 2020, 03:47

Όταν μ'έστελνε ο πατέρας μου στο περίπτερο να του πάρω το γκανιάν.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών