Εικόνες στα πακέτα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Δεκ 2020, 14:36

Πιστεύω ότι το τσιγάρο είναι πολύ καλό. Μακάρι να κάπνιζα αλλά είναι τόσο σιχαμένο και αηδιαστικό που όσες φορές δοκίμασα να το βάλω στο στόμα μου αμέσως μου ήρθε ταση για εμετό και η βρώμα έμεινε στο στόμα μου αρκετή ώρα μετά, απαίσια και αηδιαστική εμπειρία. Προτείνω όμως σε όσους δεν τους φαίνεται αηδιαστικό να αρχίσουν αμέσως το κάπνισμα. Είναι κουλ, πληρώνεις ένα κάρο φόρους αλλά είναι καλό για το κράτος, και επίσης το τσιγάρο είναι μαγκιά και στυλ. Οπότε βλέπω κάποιον να καπνίζει αμέσως σκέφτομαι ότι μοιάζει στον James Dean. :g030:

Καπνιστε, μην είστε φλώροι και γκέι. Οι αντικαπνιστες είναι ηλίθιοι γιωταδες. Ένας σωστός Έλληνας άντρας πρέπει να καπνίζει, να οδηγεί μηχανάκι χωρίς κράνος και να έχει πολλά χρέη :g030:

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 04 Δεκ 2020, 14:43


Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 04 Δεκ 2020, 14:44

Winston Smith έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:10
Έτσι. Οι εικόνες απλά σου υπενθυμίζουν κάποιες πιθανότητες που υπάρχουν με το τσιγάρο και σου γαμάνε λίγο την εμπειρία (που θες να μη τις σκέφτεσαι), γι' αυτό και σπάζεται ο νηματοθέτης. Στους μη καπνιστές δεν έχουν την ίδια επίδραση, ίσως και την αντίθετη.
Όχι, η ενημέρωση γίνεται και με απλό κείμενο. Οι εικόνες είναι για να μου γαμήσουν την εμπειρία, σαν την μέθοδο Λουντοβίκο στο κουρδιστό πορτοκάλι. Δες τώρα αυτό στο άβατάρ μου. Παρότι μη καπνιστής δεν σου χαλάει το στομάχι; Αν πάνω στις συσκευασίες σοκολάτας, ή στο χαρτί που τυλίγουν τα πιτόγυρα, είχε και μια σάπια κωλοτρυπίδα, έστω άσχετη με συνέπειες στον οργανισμό, θα τ' απολάμβανες με την ίδια όρεξη;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 04 Δεκ 2020, 14:46

Yochanan έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:17
Sothan έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:07
Πάει ένας σ' ένα περίπτερο. Λέει "πιάσε ένα πακέτο Malboro". Το κοιτάζει, λέει επάνω "το κάπνισμα προκαλεί ανικανότητα"
"Ψιτ. Πιάσε το άλλο με το καρκίνο".
oldie but goodie :-)

το είχα πει μια φορα σε μια sjw σουηδέζα αλλά όλα καλά. Τελικα ο δικαστής δέχτηκε οτι υπήρχαν πολιτισμικοί λόγοι που ενας ελ θα έκανε τετοιου ειδους χωρατα και τελος παντων το stay away provision του restraining order εχει λήξει πλέον. Oλα καλα αναλογως
Θα σου πω κάποια στιγμή σε πμ χωρατο σε Βέλγους πριν χρόνια :003:

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 04 Δεκ 2020, 14:48

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:36
Πιστεύω ότι το τσιγάρο είναι πολύ καλό. Μακάρι να κάπνιζα αλλά είναι τόσο σιχαμένο και αηδιαστικό που όσες φορές δοκίμασα να το βάλω στο στόμα μου αμέσως μου ήρθε ταση για εμετό και η βρώμα έμεινε στο στόμα μου αρκετή ώρα μετά, απαίσια και αηδιαστική εμπειρία. Προτείνω όμως σε όσους δεν τους φαίνεται αηδιαστικό να αρχίσουν αμέσως το κάπνισμα. Είναι κουλ, πληρώνεις ένα κάρο φόρους αλλά είναι καλό για το κράτος, και επίσης το τσιγάρο είναι μαγκιά και στυλ. Οπότε βλέπω κάποιον να καπνίζει αμέσως σκέφτομαι ότι μοιάζει στον James Dean. :g030:

Καπνιστε, μην είστε φλώροι και γκέι. Οι αντικαπνιστες είναι ηλίθιοι γιωταδες. Ένας σωστός Έλληνας άντρας πρέπει να καπνίζει, να οδηγεί μηχανάκι χωρίς κράνος και να έχει πολλά χρέη :g030:
Δεν θέλω να κάνω προπαγάνδα, θέλω να απολαμβάνω την ζωή μου.
Το θέμα με την απαγόρευση στα μπαρ έχει σοβαρό επιχείρημα ότι καπνίζοντας βλάπτω και τους γύρω. Αυτή τη μαλακία γιατί μου την επιβάλλουν;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 04 Δεκ 2020, 14:51

Βλήμα έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:44
Όχι, η ενημέρωση γίνεται και με απλό κείμενο. Οι εικόνες είναι για να μου γαμήσουν την εμπειρία, σαν την μέθοδο Λουντοβίκο στο κουρδιστό πορτοκάλι. Δες τώρα αυτό στο άβατάρ μου. Παρότι μη καπνιστής δεν σου χαλάει το στομάχι; Αν πάνω στις συσκευασίες σοκολάτας, ή στο χαρτί που τυλίγουν τα πιτόγυρα, είχε και μια σάπια κωλοτρυπίδα, έστω άσχετη με συνέπειες στον οργανισμό, θα τ' απολάμβανες με την ίδια όρεξη;
Πρέπει να μάθετε να τα φιλτράρετε. Αν αφήνετε να σας επηρεάζουν πετυχαίνουν το σκοπό τους. Αν αρχίσεις να τα αγνοείς σε λίγο ούτε θα τα βλέπεις.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 04 Δεκ 2020, 14:51

Airman68 έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:31
Βλήμα έγραψε:
04 Δεκ 2020, 13:59
Επειδή τα βλέπω συνέχεια, θα υποχρεώσω και τους μη καπνιστές να τα βλέπουν.
Έχω εκτυπώσει μπλουζάκια με τις χειρότερες και τις μοιράζω, τις βάζω και στο άβαταρ, αν βρω φράγκα θα τα εκτυπώσω και σε γιγαντοαφίσες να γεμίσω τις πόλεις.
Δεν ανέχομαι την τιμωρία με τις σπλατεριές. Αν δεν μπορεί να επέλθει ισότητα μεταξύ καπνιστών και μη καπνιστών με το να φύγουν, θα επέλθει με το οι μη καπνιστές να είναι παρομοίως υποχρεωμένοι να τις βλέπουν όσο κι οι καπνιστές.
Επιλογή σου είναι να αγοράζεις τα πακέτα με αυτές τις εικόνες.
Με τις γιγαντοαφίσες που θέλεις, θα αναγκάσεις όλους να τις βλέπουν (μικρούς και μεγάλους) χωρίς να μπορούν να επιλέξουν.
Αυτό δεν είναι ισότητα όπως διατείνεσαι...
Αν ήταν πάνω στο αγαπημένο σου φαΐ, σε όλες τις μάρκες και χωρίς καμιά δυνατότητα να φας αυτό το φαΐ αποφεύγοντας αυτές τις εικόνες, θα έλεγες "ε, αφού μου αρέσει το φαΐ, επιλογή μου είναι να τα βλέπω";
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42954
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Δεκ 2020, 14:56

Βλήμα έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:48
EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:36
Πιστεύω ότι το τσιγάρο είναι πολύ καλό. Μακάρι να κάπνιζα αλλά είναι τόσο σιχαμένο και αηδιαστικό που όσες φορές δοκίμασα να το βάλω στο στόμα μου αμέσως μου ήρθε ταση για εμετό και η βρώμα έμεινε στο στόμα μου αρκετή ώρα μετά, απαίσια και αηδιαστική εμπειρία. Προτείνω όμως σε όσους δεν τους φαίνεται αηδιαστικό να αρχίσουν αμέσως το κάπνισμα. Είναι κουλ, πληρώνεις ένα κάρο φόρους αλλά είναι καλό για το κράτος, και επίσης το τσιγάρο είναι μαγκιά και στυλ. Οπότε βλέπω κάποιον να καπνίζει αμέσως σκέφτομαι ότι μοιάζει στον James Dean. :g030:

Καπνιστε, μην είστε φλώροι και γκέι. Οι αντικαπνιστες είναι ηλίθιοι γιωταδες. Ένας σωστός Έλληνας άντρας πρέπει να καπνίζει, να οδηγεί μηχανάκι χωρίς κράνος και να έχει πολλά χρέη :g030:
Δεν θέλω να κάνω προπαγάνδα, θέλω να απολαμβάνω την ζωή μου.
Το θέμα με την απαγόρευση στα μπαρ έχει σοβαρό επιχείρημα ότι καπνίζοντας βλάπτω και τους γύρω. Αυτή τη μαλακία γιατί μου την επιβάλλουν;
Σοβαρά τώρα, δεν είναι για σένα. Οι περισσότεροι καπνιστές τα έχουν συνηθίσει, όπως λέει και ο Awesomatic.

Οι εικόνες είναι για το νέο που θα πιάσει πρώτη φορά πακέτο στα χέρια του. Αυτός θα δει την εικόνα και καθώς δεν έχει αναισθητοποιηθεί ακόμα, θα σκεφτεί τι σημαίνει. Από την πρώτη στιγμή θα κάνει αυτή τη σύνδεση.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 04 Δεκ 2020, 15:03

Μια ζωή μπανανία θα είμαστε!

ΗΠΑ: Απαγορεύτηκαν οι σοκαριστικές εικόνες στα πακέτα τσιγάρων

https://www.kathimerini.gr/world/11587/ ... -tsigaron/
the end

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11916
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 04 Δεκ 2020, 15:03

Βλήμα έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:01
Awesomatic έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:00
Υπάρχει άνθρωπος που τα βλέπει;

Μετά την πρώτη φορά είναι μουτζούρες πάνω στα πακέτα. Ποιός τα προσέχει;
Εγώ.
Όταν θέλω να κάνω ένα τσιγάρο με τον καφέ μου.
Έτσι πρέπει, να τα βλέπεις.
Να δεις τι πιθανότητες έχεις να πάθεις τα ίδια.
Γιαυτό στα έβαλαν εκεί.
Να βάλεις μυαλό.
:003:

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 04 Δεκ 2020, 15:04

Βλήμα έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:44
Winston Smith έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:10
Έτσι. Οι εικόνες απλά σου υπενθυμίζουν κάποιες πιθανότητες που υπάρχουν με το τσιγάρο και σου γαμάνε λίγο την εμπειρία (που θες να μη τις σκέφτεσαι), γι' αυτό και σπάζεται ο νηματοθέτης. Στους μη καπνιστές δεν έχουν την ίδια επίδραση, ίσως και την αντίθετη.
Όχι, η ενημέρωση γίνεται και με απλό κείμενο. Οι εικόνες είναι για να μου γαμήσουν την εμπειρία, σαν την μέθοδο Λουντοβίκο στο κουρδιστό πορτοκάλι. Δες τώρα αυτό στο άβατάρ μου. Παρότι μη καπνιστής δεν σου χαλάει το στομάχι; Αν πάνω στις συσκευασίες σοκολάτας, ή στο χαρτί που τυλίγουν τα πιτόγυρα, είχε και μια σάπια κωλοτρυπίδα, έστω άσχετη με συνέπειες στον οργανισμό, θα τ' απολάμβανες με την ίδια όρεξη;
Ναι ντάξει έχεις ένα πόιντ γι αυτό με τη σοκολάτα, αλλά στο τσιγάρο θεωρώ ότι η υπενθύμιση των επιπτώσεων χαλάει την εμπειρία περισσότερο, όχι μόνο η αηδία, παίζει ρόλο δηλαδή το ότι συνδέονται οι εικόνες με το τσιγάρο. Απλά η υπενθύμιση μέσω εικόνων είναι πιο έντονη γιατί είμαστε οπτικά όντα. Πάντως μπορείς να πάρεις καπνοθήκη δικιά σου πχ να τον αδείαζεις εκεί όταν τα αγοράζεις για να μη τα βλέπεις συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42954
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Δεκ 2020, 15:05

Πάνας έγραψε:
04 Δεκ 2020, 15:03
Μια ζωή μπανανία θα είμαστε!

ΗΠΑ: Απαγορεύτηκαν οι σοκαριστικές εικόνες στα πακέτα τσιγάρων

https://www.kathimerini.gr/world/11587/ ... -tsigaron/
Δεν ήξερα ότι είσαι κάτοικος ΗΠΑ. Δυστυχώς ναι, γίνατε.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 04 Δεκ 2020, 15:06

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Δεκ 2020, 15:05
Πάνας έγραψε:
04 Δεκ 2020, 15:03
Μια ζωή μπανανία θα είμαστε!

ΗΠΑ: Απαγορεύτηκαν οι σοκαριστικές εικόνες στα πακέτα τσιγάρων

https://www.kathimerini.gr/world/11587/ ... -tsigaron/
Δεν ήξερα ότι είσαι κάτοικος ΗΠΑ. Δυστυχώς ναι, γίνατε.
Όχι αντιΤραμπικέ Χ gen δεν είμαι.
the end

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 04 Δεκ 2020, 15:08

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Δεκ 2020, 14:36
Πιστεύω ότι το τσιγάρο είναι πολύ καλό. Μακάρι να κάπνιζα αλλά είναι τόσο σιχαμένο και αηδιαστικό που όσες φορές δοκίμασα να το βάλω στο στόμα μου αμέσως μου ήρθε ταση για εμετό και η βρώμα έμεινε στο στόμα μου αρκετή ώρα μετά, απαίσια και αηδιαστική εμπειρία. Προτείνω όμως σε όσους δεν τους φαίνεται αηδιαστικό να αρχίσουν αμέσως το κάπνισμα. Είναι κουλ, πληρώνεις ένα κάρο φόρους αλλά είναι καλό για το κράτος, και επίσης το τσιγάρο είναι μαγκιά και στυλ. Οπότε βλέπω κάποιον να καπνίζει αμέσως σκέφτομαι ότι μοιάζει στον James Dean. :g030:

Καπνιστε, μην είστε φλώροι και γκέι. Οι αντικαπνιστες είναι ηλίθιοι γιωταδες. Ένας σωστός Έλληνας άντρας πρέπει να καπνίζει, να οδηγεί μηχανάκι χωρίς κράνος και να έχει πολλά χρέη :g030:
:smt023
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Εικόνες στα πακέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 04 Δεκ 2020, 15:35

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Δεκ 2020, 15:05
Πάνας έγραψε:
04 Δεκ 2020, 15:03
Μια ζωή μπανανία θα είμαστε!

ΗΠΑ: Απαγορεύτηκαν οι σοκαριστικές εικόνες στα πακέτα τσιγάρων

https://www.kathimerini.gr/world/11587/ ... -tsigaron/
Δεν ήξερα ότι είσαι κάτοικος ΗΠΑ. Δυστυχώς ναι, γίνατε.
Είναι πολιτισμένο το κράτος που εκβιάζει κατ' αυτόν τον τρόπο;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών