Οικογενειακοί τσακωμοί.

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37806
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οικογενειακοί τσακωμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Ιαν 2021, 17:31

Πάνας έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:19
sys3x έγραψε:
18 Ιαν 2021, 16:18

Ευκολάκι.
:003:

Υπήρχε τέτοιο διαμαντάκι ρε;
:D

Το κατέθεσες στο μουσείο;
Όχι. :lol:

Βασικά για νήμα είναι.
Βάλτο και στο μουσείο, θα λένε μετά γιατί δεν ειδοποιάτε και θα χουν και δίκαιο.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Οικογενειακοί τσακωμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 18 Ιαν 2021, 20:16

sys3x έγραψε:
18 Ιαν 2021, 17:31
Βάλτο και στο μουσείο, θα λένε μετά γιατί δεν ειδοποιάτε και θα χουν και δίκαιο.
:D
Ανέλαβε δράση, σου παραχωρώ τα πνευματικά δικαιώματα, βαριέμαι.
the end

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37806
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οικογενειακοί τσακωμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Ιαν 2021, 20:26

Πάνας έγραψε:
18 Ιαν 2021, 20:16
sys3x έγραψε:
18 Ιαν 2021, 17:31
Βάλτο και στο μουσείο, θα λένε μετά γιατί δεν ειδοποιάτε και θα χουν και δίκαιο.
:D
Ανέλαβε δράση, σου παραχωρώ τα πνευματικά δικαιώματα, βαριέμαι.
Μα ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο σε είπα ρε, αλλιώς θα το έβαζα και μόνος μου.
:D:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7889
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Οικογενειακοί τσακωμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 18 Ιαν 2021, 20:42

Όλοι κάτι επιδιώκουμε. Εγώ ήθελα να δω αν υπάρχει το "φαινόμενο" που με απασχολεί και σε διαδικτυακό forum. Δεν γνωρίζω γιατί μπορώ να γράφω, αφού έχω αποχωρήσει, αλλά τέλος πάντων.
Έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου.
Βέβαια θα ήθελα να δω από κοντά μερικά άτομα, αλλά αυτό σε άλλον χρόνο, πιστεύω ότι τίποτα δεν έχει οριστικό τέλος.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Οικογενειακοί τσακωμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 18 Ιαν 2021, 20:43

:vp20: Φαντάσματα!
the end

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23275
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οικογενειακοί τσακωμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 18 Ιαν 2021, 20:53

Με τη σύζυγό δεν έχω τσακωθεί ούτε μία φορά, με συγγενείς δεν έχω ανταλλάξει ποτέ κακή κουβέντα, μόνο με γονείς κατι ψιλολογια στην εφηβεία και κάτι μικροπροστριβες με τον πατέρα στα επαγγελματικά αλλά πλέον καθόλου, με αδέρφια έχουμε να πλακωθουμε από το σχολείο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Οικογενειακοί τσακωμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 18 Ιαν 2021, 21:05

Antares έγραψε:
18 Ιαν 2021, 20:42
Όλοι κάτι επιδιώκουμε. Εγώ ήθελα να δω αν υπάρχει το "φαινόμενο" που με απασχολεί και σε διαδικτυακό forum. Δεν γνωρίζω γιατί μπορώ να γράφω, αφού έχω αποχωρήσει, αλλά τέλος πάντων.
Έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου.
Βέβαια θα ήθελα να δω από κοντά μερικά άτομα, αλλά αυτό σε άλλον χρόνο, πιστεύω ότι τίποτα δεν έχει οριστικό τέλος.
:o

Αν δε μπορουμε να αποχωρούμε κι έτσι;
Πως θα γίνει;

Μπαν

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Οικογενειακοί τσακωμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 18 Ιαν 2021, 21:27

Antares έγραψε:
18 Ιαν 2021, 20:42
Όλοι κάτι επιδιώκουμε. Εγώ ήθελα να δω αν υπάρχει το "φαινόμενο" που με απασχολεί και σε διαδικτυακό forum. Δεν γνωρίζω γιατί μπορώ να γράφω, αφού έχω αποχωρήσει, αλλά τέλος πάντων.
Έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου.
Βέβαια θα ήθελα να δω από κοντά μερικά άτομα, αλλά αυτό σε άλλον χρόνο, πιστεύω ότι τίποτα δεν έχει οριστικό τέλος.
Γιατί;;;;;;;;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Οικογενειακοί τσακωμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 18 Ιαν 2021, 21:28

Όχι ρε φίλε αποχώρησε.... όχι ρε γμτ
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

- Casper -

Re: Οικογενειακοί τσακωμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 18 Ιαν 2021, 21:41

stavmanr έγραψε:
18 Ιαν 2021, 13:59
EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Ιαν 2021, 13:41
Το να καταφέρεις να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου κ να μη χαλάς τη ζαχαρένια σου είναι απολαυστικό, από τις λίγες φορές που το έχω καταφέρει δλδ :102:
Το πρόβλημα στις οικογενειακές σχέσεις είναι ότι εξαιτίας των ανεπτυγμένων σχέσεων, το να μείνεις απαθής σημαίνει ότι φορτώνεται ο άλλος τη σύγχυση, πράγμα που στο τέλος επιστρέφει διπλό σε εσένα μέσα στην υπόλοιπη καθημερινότητα.
Έτσι είναι.

Απαθής μένω βέβαια κι' εγώ και αποχωρώ στην γωνιά μου (ή στους δρόμους και στις γειτονιές μέχρι να μου περάσει), αλλά όταν επιστρέψεις τα πράγματα γίνονται χειρότερα. Τι εκδίκηση και μαλακίες. Την ζαχαρένια σου χαλάς άδικα (μιλάω σε β ενικό γιατί είναι γενικό). Η μόνη λύση είναι η αδιαφορία και η απομάκρυνση, αν και όσο γίνεται. Αν δεν γίνεται είναι απόλυτα λογικό να επηρεαστείς αρνητικά (ανάλογα την περίπτωση, ένταση κτλ). Η εκλογίκευση επίσης βοηθάει. "Έτσι μεγάλωσαν", "και εκείνοι βασανίζονται", "τόσα ξέρουν τόσα λένε" και φυσικά ότι είναι απόλυτα νορμάλ να νιώθεις αρνητικά συναισθήματα.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Οικογενειακοί τσακωμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 18 Ιαν 2021, 21:43

Αν και δεν νομίζω ότι θα βρω πολλούς σύμφωνους, οι οικογενειακοί τσακωμοί δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται πολύ διαφορετικά από τους άλλους. Προφανώς και η οικογένεια είναι ένα συνεκτικό στοιχείο, και πρέπει να υποχωρείς αλλά ωστόσο υπάρχουν όρια στις παραχωρήσεις που μπορείς να κάνεις σε αυτό.

Στην τελική, οικογένεια με την εθιμοτυπική/νομική έννοια, είναι αυτό που μας κλήρωσε όταν γεννηθήκαμε.
Πραγματική οικογένεια, είναι αυτό που διαλέξαμε, δηλαδή οι φίλοι μας.

Για την ιστορία, ο πατέρας μου συγχωρέθηκε το 2010, και ως όφειλα τακτοποίησα την κηδεία του και τα κληρονομικά που άφησε πίσω. Το Σεπτέμβρη που μας πέρασε έκανα και το μνημόσυνο για τα δέκα χρόνια. Με την μητέρα μου και την αδελφή μου έχω να μιλήσω πάνω από έξι χρόνια, και αυτό οφείλεται στα κληρονομικά και σε ζητήματα που άπτονται του ποινικού δικαίου. Αφού βρεθήκαμε 2 φορές έξω από την πόρτα του εισαγγελέα και με παρέμβαση τρίτων (που την είχαν πολύ άσχημα, χωρίς να φταίνε), καταλήξαμε σε μια συμφωνία, η οποία με ζημίωσε γύρω στα 100.000 ευρώ και αυτά κατά βάση μετρητά. Εξυπακούεται ότι ενημέρωσα σχετικά και όλους τους συγγενείς μας, για να γνωρίζουν τα καθέκαστα, αλλά και γιατί έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ μαζί τους, ούτε αν βρεθούν σε νοσοκομείο, αλλά ούτε στην κηδεία τους δεν θα πάω, γιατί δεν με ενδιαφέρει καν να διαπιστώσω ότι πέθαναν.

Προσφάτως μου μετέφερε μια κοινή γνωστή τα συγχαρητήρια της μητέρας μου και ευχές για καλή σταδιοδρομία, και της ζήτησα να της απαντήσει να πάει να γαμηθεί το καθίκι.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Οικογενειακοί τσακωμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 18 Ιαν 2021, 21:45

Σκατά είναι οι περισσότερες οικογένειες. Οι καλές είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

aljawn, στηρίζω.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

- Casper -

Re: Οικογενειακοί τσακωμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 18 Ιαν 2021, 21:52

aljawn έγραψε:
18 Ιαν 2021, 21:43
Αν και δεν νομίζω ότι θα βρω πολλούς σύμφωνους [...]
Δεν υπάρχει συμφωνώ και διαφωνώ σ' αυτά τα θέματα. Δική σου είναι η ζωή, εσύ την ζεις, εσύ γνωρίζεις και τους λόγους της απομάκρυνσής σου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Οικογενειακοί τσακωμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Ιαν 2021, 21:56

perseus έγραψε:
18 Ιαν 2021, 11:47
Η πρώην μου επιτέθηκε με κουζινομάχαιρο , αναγκάστηκα να χρησιμοποιησω βια
Δικός μου είσαι εσύ :smt005:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Οικογενειακοί τσακωμοί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 18 Ιαν 2021, 21:57

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
18 Ιαν 2021, 21:45
Σκατά είναι οι περισσότερες οικογένειες. Οι καλές είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

aljawn, στηρίζω.
Διαφωνώ ως προς τα σκατά, όσο ζούσε ο πατέρας μου, μια χαρά ήταν η οικογένεια μου.
Το ότι η μητέρα μου είναι ένα ναρκισσιστικό καθίκι, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Η ίδια γνωστή μου μετέφερε ότι μετακόμισε πλέον σε επαρχιακή πόλη, και δεν σκοπεύει να γυρίσει. Δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση με την αδελφή μου (της έγραψε το σπίτι και πιθανώς να άρχισε να της ζητάει ενοίκιο, ενώ την ξαφρίζει χρόνια τώρα), ή αν είναι πιο κοντά σε συγγενείς (βασικά δεν της μιλάει χρόνια τώρα σχεδόν κανείς) ή το πιο πιθανό, ότι έχει δυο - τρεις γνωστούς γείτονες, οπότε θα την προλάβουν πριν βρωμίσει πολύ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών