Πρόβλημα με τελωνείο

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19937
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πρόβλημα με τελωνείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 26 Ιαν 2021, 17:43

Ασέβαστος έγραψε:
26 Ιαν 2021, 17:37
Green Dragon έγραψε:
26 Ιαν 2021, 14:43
Σήμερα συνάντησα το εξής απίστευτο, χθες έφτασε ένα δέμα από Αμερική στο τελωνείο και μου ζήτησαν αποδείξεις, PayPal, κλπ. Τα έστειλα όλα όπως κάθε φορά και σήμερα μου έστειλαν απάντηση ότι θέλουν και screenshot από το site από το οποίο παρήγγειλα. Το θέμα είναι ότι με τις καθυστερήσεις το δέμα αυτό είναι από παραγγελία που έγινε πριν από 3 μήνες ενώ ως γνωστόν το Ebay κρατά πλέον 2 μήνες history. Πως στον διάβολο θα στείλω τις μαλακίες που θέλουν; Αφού δεν υπάρχουν! Ούτε μου είχαν ξαναζητήσει ποτέ κάτι τέτοιο για να ξέρω να κρατήσω όσο τα στοιχεία ήταν ακόμα διαθέσιμα.

Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά ή και αλλού;

Τι να κάνω με τους μαλάκες;
πιθανον θελουν να δουν αν η αξια του ειναι τοσο οσο λες. βελε σκρινσοτ απο παρομοιο που πωλειται τωρα.
Θέλουν το αυθεντικό αλλά και να μην το ήθελαν οι τιμές είναι από 10-100$. Δεν είναι κάτι στάνταρ, είναι μεταχειρισμένο παιχνίδι PC, ο καθένας ζητά ότι του καπνίσει.

Άβαταρ μέλους
Lestat
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 14:56
Phorum.gr user: Lestat

Re: Πρόβλημα με τελωνείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lestat » 26 Ιαν 2021, 17:50

Green Dragon έγραψε:
26 Ιαν 2021, 15:41
Awesomatic έγραψε:
26 Ιαν 2021, 15:36
Green Dragon έγραψε:
26 Ιαν 2021, 15:32

Ρε μάγκες, δεν θα το ξαναπώ - ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ, ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ!

Δεν με πιστεύεις; Μπες και κοίτα τις καταχωρήσεις από τις αγορές σου να δεις αν υπάρχουν αυτές που έγιναν πριν 3 μήνες πχ.
Αν βρεις το ίδιο από άλλο πωλητή μήπως τους καλύπτει;
Είναι κωδικοποιημένες οι συναλλαγές, κάθε μία έχει δικό της διακριτικό. Αυτό που λες είναι να βρω κάτι που αγόρασε άλλος και πρέπει να τύχει να έχει και την ίδια τιμή (αδύνατο - είναι μοναδικό είδος το συγκεκριμένο) αλλά και πάλι θα έχει άλλον κωδικό συναλλαγής, ημερομηνία, πωλητή κλπ.

Μόνος τρόπος είναι να είχα σώσει από τότε την σελίδα και τις διακλαδώσεις της αλλά δεν μπορούσα να το ξέρω ότι θα ζητήσουν κάτι τέτοιο. Έχω φέρει εκατοντάδες δέματα, ποτέ δεν μου ζήτησαν τέτοιες παπαριές, μόνο απόδειξη και PayPal, όταν αποφάσιζαν να ζητήσουν κάτι.
Σε εμένα παντως εμφανιζει τα παντα απο την συναλλαγη ακομη κι ενα χρονο πισω που κοιταξα.
Ηταν μεγαλο το ποσό; Στην περιγραφη ελεγε οτι δεν θα εχει χρεωση απο το τελωνειο της Ελλαδας;
Winter is coming

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12853
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Πρόβλημα με τελωνείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 26 Ιαν 2021, 18:18

Green Dragon έγραψε:
26 Ιαν 2021, 17:43
Ασέβαστος έγραψε:
26 Ιαν 2021, 17:37
Green Dragon έγραψε:
26 Ιαν 2021, 14:43
Σήμερα συνάντησα το εξής απίστευτο, χθες έφτασε ένα δέμα από Αμερική στο τελωνείο και μου ζήτησαν αποδείξεις, PayPal, κλπ. Τα έστειλα όλα όπως κάθε φορά και σήμερα μου έστειλαν απάντηση ότι θέλουν και screenshot από το site από το οποίο παρήγγειλα. Το θέμα είναι ότι με τις καθυστερήσεις το δέμα αυτό είναι από παραγγελία που έγινε πριν από 3 μήνες ενώ ως γνωστόν το Ebay κρατά πλέον 2 μήνες history. Πως στον διάβολο θα στείλω τις μαλακίες που θέλουν; Αφού δεν υπάρχουν! Ούτε μου είχαν ξαναζητήσει ποτέ κάτι τέτοιο για να ξέρω να κρατήσω όσο τα στοιχεία ήταν ακόμα διαθέσιμα.

Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά ή και αλλού;

Τι να κάνω με τους μαλάκες;
πιθανον θελουν να δουν αν η αξια του ειναι τοσο οσο λες. βελε σκρινσοτ απο παρομοιο που πωλειται τωρα.
Θέλουν το αυθεντικό αλλά και να μην το ήθελαν οι τιμές είναι από 10-100$. Δεν είναι κάτι στάνταρ, είναι μεταχειρισμένο παιχνίδι PC, ο καθένας ζητά ότι του καπνίσει.
Ποιο αν επιτρέπεται;
Από περιέργεια ρωτάω.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19937
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πρόβλημα με τελωνείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 26 Ιαν 2021, 19:10

nyxtovios έγραψε:
26 Ιαν 2021, 18:18
Ποιο αν επιτρέπεται;
Από περιέργεια ρωτάω.
Realms of Arkania 3 - Shadows over Riva

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19937
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πρόβλημα με τελωνείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 26 Ιαν 2021, 19:13

Lestat έγραψε:
26 Ιαν 2021, 17:50
Σε εμένα παντως εμφανιζει τα παντα απο την συναλλαγη ακομη κι ενα χρονο πισω που κοιταξα.
Ηταν μεγαλο το ποσό; Στην περιγραφη ελεγε οτι δεν θα εχει χρεωση απο το τελωνειο της Ελλαδας;
Σου εμφανίζει την σελίδα του πωλητή με τις φωτογραφίες κλπ;

Όχι, φτηνό είναι, 16$ κάνει.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12853
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Πρόβλημα με τελωνείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 26 Ιαν 2021, 19:14

Green Dragon έγραψε:
26 Ιαν 2021, 19:10
nyxtovios έγραψε:
26 Ιαν 2021, 18:18
Ποιο αν επιτρέπεται;
Από περιέργεια ρωτάω.
Realms of Arkania 3 - Shadows over Riva
Ενδιαφέρον. Παλαιάς κοπής βέβαια δεν ξέρω αν θα το άντεχαν τα μάτια μου

Άβαταρ μέλους
Lestat
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 14:56
Phorum.gr user: Lestat

Re: Πρόβλημα με τελωνείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lestat » 26 Ιαν 2021, 20:08

Green Dragon έγραψε:
26 Ιαν 2021, 19:13
Lestat έγραψε:
26 Ιαν 2021, 17:50
Σε εμένα παντως εμφανιζει τα παντα απο την συναλλαγη ακομη κι ενα χρονο πισω που κοιταξα.
Ηταν μεγαλο το ποσό; Στην περιγραφη ελεγε οτι δεν θα εχει χρεωση απο το τελωνειο της Ελλαδας;
Σου εμφανίζει την σελίδα του πωλητή με τις φωτογραφίες κλπ;

Όχι, φτηνό είναι, 16$ κάνει.
Μου εμφανιζει την σελιδα της παραγγελιας με ολα τα στοιχεια, δηλαδη πανω αριστερα το nick name του πωλητη, ακριβως απο κατω τον αριθμο της παραγγελιας και μετα εχει την φωτογραφια του προιοντος, την περιγραφη οπως την ειχε στον τιτλο της σελιδας πριν το αγορασω, τον αριθμο του προιοντος και τον μεταφορέα. Δεξια πανω εχει την διευθυνση μου και απο κατω το ποσό που εδωσα, την ημερομηνια αγοράς και τελος τον τροπο πληρωμης (paypal).
Winter is coming

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Πρόβλημα με τελωνείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 26 Ιαν 2021, 20:19

Green Dragon έγραψε:
26 Ιαν 2021, 15:41

Είναι κωδικοποιημένες οι συναλλαγές, κάθε μία έχει δικό της διακριτικό. Αυτό που λες είναι να βρω κάτι που αγόρασε άλλος και πρέπει να τύχει να έχει και την ίδια τιμή (αδύνατο - είναι μοναδικό είδος το συγκεκριμένο) αλλά και πάλι θα έχει άλλον κωδικό συναλλαγής, ημερομηνία, πωλητή κλπ.

Μόνος τρόπος είναι να είχα σώσει από τότε την σελίδα και τις διακλαδώσεις της αλλά δεν μπορούσα να το ξέρω ότι θα ζητήσουν κάτι τέτοιο. Έχω φέρει εκατοντάδες δέματα, ποτέ δεν μου ζήτησαν τέτοιες παπαριές, μόνο απόδειξη και PayPal, όταν αποφάσιζαν να ζητήσουν κάτι.
Λες πολλά,στη γωνία καραδοκεί ο ναυτο-ρουφ.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19937
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πρόβλημα με τελωνείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 26 Ιαν 2021, 20:47

Lestat έγραψε:
26 Ιαν 2021, 20:08
Green Dragon έγραψε:
26 Ιαν 2021, 19:13
Lestat έγραψε:
26 Ιαν 2021, 17:50
Σε εμένα παντως εμφανιζει τα παντα απο την συναλλαγη ακομη κι ενα χρονο πισω που κοιταξα.
Ηταν μεγαλο το ποσό; Στην περιγραφη ελεγε οτι δεν θα εχει χρεωση απο το τελωνειο της Ελλαδας;
Σου εμφανίζει την σελίδα του πωλητή με τις φωτογραφίες κλπ;

Όχι, φτηνό είναι, 16$ κάνει.
Μου εμφανιζει την σελιδα της παραγγελιας με ολα τα στοιχεια, δηλαδη πανω αριστερα το nick name του πωλητη, ακριβως απο κατω τον αριθμο της παραγγελιας και μετα εχει την φωτογραφια του προιοντος, την περιγραφη οπως την ειχε στον τιτλο της σελιδας πριν το αγορασω, τον αριθμο του προιοντος και τον μεταφορέα. Δεξια πανω εχει την διευθυνση μου και απο κατω το ποσό που εδωσα, την ημερομηνια αγοράς και τελος τον τροπο πληρωμης (paypal).
Αυτά τα βλέπω αλλά δεν τους κάνουν. Θέλουν την σελίδα της καταχώρησης, δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Η φωτογραφία που βλέπεις είναι thumbnail, δοκίμασε να την ανοίξεις και θα δεις ότι δεν γίνεται. Θέλουν τις φωτογραφίες του πωλητή.

Απ' ότι καταλαβαίνω σαν περιστασιακοί χρήστες οι περισσότεροι δεν ξέρετε το Ebay όπως εγώ και δεν ασχολείστε με λεπτομέρειες που στο κάτω κάτω δεν έχουν και ιδιαίτερη σημασία (δεν ξέρω αν εσύ το δουλεύεις παραπάνω, αν ναι, φαντάζομαι κατάλαβες τι λέω).

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12853
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Πρόβλημα με τελωνείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 26 Ιαν 2021, 21:03

Papa John έγραψε:
26 Ιαν 2021, 20:19
Green Dragon έγραψε:
26 Ιαν 2021, 15:41

Είναι κωδικοποιημένες οι συναλλαγές, κάθε μία έχει δικό της διακριτικό. Αυτό που λες είναι να βρω κάτι που αγόρασε άλλος και πρέπει να τύχει να έχει και την ίδια τιμή (αδύνατο - είναι μοναδικό είδος το συγκεκριμένο) αλλά και πάλι θα έχει άλλον κωδικό συναλλαγής, ημερομηνία, πωλητή κλπ.

Μόνος τρόπος είναι να είχα σώσει από τότε την σελίδα και τις διακλαδώσεις της αλλά δεν μπορούσα να το ξέρω ότι θα ζητήσουν κάτι τέτοιο. Έχω φέρει εκατοντάδες δέματα, ποτέ δεν μου ζήτησαν τέτοιες παπαριές, μόνο απόδειξη και PayPal, όταν αποφάσιζαν να ζητήσουν κάτι.
Λες πολλά,στη γωνία καραδοκεί ο ναυτο-ρουφ.
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Lestat
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 14:56
Phorum.gr user: Lestat

Re: Πρόβλημα με τελωνείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lestat » 26 Ιαν 2021, 23:38

Green Dragon έγραψε:
26 Ιαν 2021, 20:47
Lestat έγραψε:
26 Ιαν 2021, 20:08
Green Dragon έγραψε:
26 Ιαν 2021, 19:13


Σου εμφανίζει την σελίδα του πωλητή με τις φωτογραφίες κλπ;

Όχι, φτηνό είναι, 16$ κάνει.
Μου εμφανιζει την σελιδα της παραγγελιας με ολα τα στοιχεια, δηλαδη πανω αριστερα το nick name του πωλητη, ακριβως απο κατω τον αριθμο της παραγγελιας και μετα εχει την φωτογραφια του προιοντος, την περιγραφη οπως την ειχε στον τιτλο της σελιδας πριν το αγορασω, τον αριθμο του προιοντος και τον μεταφορέα. Δεξια πανω εχει την διευθυνση μου και απο κατω το ποσό που εδωσα, την ημερομηνια αγοράς και τελος τον τροπο πληρωμης (paypal).
Αυτά τα βλέπω αλλά δεν τους κάνουν. Θέλουν την σελίδα της καταχώρησης, δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Η φωτογραφία που βλέπεις είναι thumbnail, δοκίμασε να την ανοίξεις και θα δεις ότι δεν γίνεται. Θέλουν τις φωτογραφίες του πωλητή.

Απ' ότι καταλαβαίνω σαν περιστασιακοί χρήστες οι περισσότεροι δεν ξέρετε το Ebay όπως εγώ και δεν ασχολείστε με λεπτομέρειες που στο κάτω κάτω δεν έχουν και ιδιαίτερη σημασία (δεν ξέρω αν εσύ το δουλεύεις παραπάνω, αν ναι, φαντάζομαι κατάλαβες τι λέω).
Θεωρησα οτι θα ειναι πιο σημαντικη για τους τελωνειακους η σελιδα που σου ανεφερα, ομως και παλι, μου εμφανιζει και την σελιδα που λες, με ολες τις φωτογραφιες του προιοντος, την τιμη κλπ.
Κοιταξα μηπως δεν εμφανιζεται επειδη προκειται για μοναδικο προιον που, καθως πουληθηκε, δεν υπαρχει διαθεσιμο ενα τετοιο ιδιο απο το ιδιο μαγαζι ωστε να διατηρειται η καταχωρηση απο τον ebayer, ως διαθεσιμο προς πωληση. Ομως και παλι,μου την εμφανιζει την σελιδα ακομη και για αγορά του 2019.
Δεν ξερω για ποιο λογο δεν σου εμφανιζεται.
Winter is coming

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19937
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πρόβλημα με τελωνείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 26 Ιαν 2021, 23:47

Lestat έγραψε:
26 Ιαν 2021, 23:38
Θεωρησα οτι θα ειναι πιο σημαντικη για τους τελωνειακους η σελιδα που σου ανεφερα, ομως και παλι, μου εμφανιζει και την σελιδα που λες, με ολες τις φωτογραφιες του προιοντος, την τιμη κλπ.
Κοιταξα μηπως δεν εμφανιζεται επειδη προκειται για μοναδικο προιον που, καθως πουληθηκε, δεν υπαρχει διαθεσιμο ενα τετοιο ιδιο απο το ιδιο μαγαζι ωστε να διατηρειται η καταχωρηση απο τον ebayer, ως διαθεσιμο προς πωληση. Ομως και παλι,μου την εμφανιζει την σελιδα ακομη και για αγορά του 2019.
Δεν ξερω για ποιο λογο δεν σου εμφανιζεται.
Τι να πω, από μια ημερομηνία και πίσω δεν μου εμφανίζει τίποτα. Ο τίτλος είναι γκριζαρισμένος και δεν έχει link, η φωτογραφία είναι thumbnail. Τα πρόσφατα έχουν όλα κανονικά. Σε κάθε περίπτωση δεν έχω τρόπο να τους δώσω αυτό που θέλουν οπότε θα τους πω να κάνουν ότι νομίζουν και να η χρέωση είναι μεγάλη δεν την αποδέχομαι και το δέμα επιστρέφει εκεί απ' όπου ήρθε.

Αν αρχίσουν να ζητάνε τέτοια πάντως θα έχω γενικότερο πρόβλημα γιατί πολλά πράγματα τα αγοράζω με assisted shopping, δεν τα παίρνω δηλαδή εγώ ευθέως αλλά τρίτος (εταιρεία που παρέχει την συγκεκριμένη υπηρεσία) για λογαριασμό μου. Εκεί τι θα τους στείλω αφού δεν ξέρω καν από που αγοράζουν κάθε φορά; Θα πρέπει να τους ζητάω να μου στέλνουν screenshots εκείνοι; Προβλέπω μπάχαλο αν και η βέλτιστη λύση είναι απλά άλλος τρόπος αποστολής (economy). Μάλιστα τώρα αναβάθμισαν και το tracking της συγκεκριμένης υποηρεσίας οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19937
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πρόβλημα με τελωνείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 28 Ιαν 2021, 18:00

Lestat έγραψε:
26 Ιαν 2021, 23:38
Θεωρησα οτι θα ειναι πιο σημαντικη για τους τελωνειακους η σελιδα που σου ανεφερα, ομως και παλι, μου εμφανιζει και την σελιδα που λες, με ολες τις φωτογραφιες του προιοντος, την τιμη κλπ.
Κοιταξα μηπως δεν εμφανιζεται επειδη προκειται για μοναδικο προιον που, καθως πουληθηκε, δεν υπαρχει διαθεσιμο ενα τετοιο ιδιο απο το ιδιο μαγαζι ωστε να διατηρειται η καταχωρηση απο τον ebayer, ως διαθεσιμο προς πωληση. Ομως και παλι,μου την εμφανιζει την σελιδα ακομη και για αγορά του 2019.
Δεν ξερω για ποιο λογο δεν σου εμφανιζεται.
Υπάρχει μια περίπτωση ακόμα - κάποιοι πωλητές χρησιμοποιούν το ίδιο link μετά την πώληση του αντικειμένου για ν' ανεβάσουν άλλο, παρόμοιο ή και τελείως διαφορετικό, ίσως να βλέπεις κάτι τέτοιο (δεν είναι συνηθισμένο όμως). Επίσης, κάποιοι πωλητές έχουν πολλά ίδια αλλά τα ανεβάζουν ένα-ένα για να δημιουργήσουν την εντύπωση της έλλειψης και να πουλήσουν πιο εύκολα σε αναποφάσιστους.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14661
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Πρόβλημα με τελωνείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 28 Ιαν 2021, 18:05

περιμένω το "πρόβλημα με τελώνιο" του γιόχι να γράψω κανά ξόρκι

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30754
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Πρόβλημα με τελωνείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 29 Ιαν 2021, 02:09

δε μου λέτε, από ΗΒ έχει τελωνείο πια?
Наше дело правое - победа будет за нами!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών