ΗΡΩΕΣ!

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ΗΡΩΕΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Φεβ 2021, 09:51

Ναύτης έγραψε:
26 Φεβ 2021, 09:48
Αρχέλαος έγραψε:
26 Φεβ 2021, 09:44
Απο παλιο εκκαθαριστικό η...μεγάλη αυτη οφειλη;
Από κάποιο τέλος ακινήτου είναι. Τι ακριβώς δεν ξέρω, ούτε πρόκειται να ασχοληθώ.
Κανονικά έπρεπε να τους βάλω 10 λεπτά και μετά να τούς γυρεύω να μού επιστρέψουν τα 2 :lol:
Προσεχε το κωδικό πληρωμης.
Είναι διαφορετικοί παντα
Πχ για ΕΝΦΙΑ κι εφορία τα βλέπεις; Πατάς τη κουκιδα

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ΗΡΩΕΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 26 Φεβ 2021, 09:51

Πάντα πληρώνω στο λεπτό για να μην μείνει υπόλοιπο. Μου χρωστάνε και εμένα 400 ευρώ λόγω 80% αναπηρίας το προηγούμενο έτος. Δεν απαντάνε στα e mail, ούτε στα τηλέφωνα, η ιστοσελίδα σου λέει να περιμένεις ή να επικοινωνήσεις με την αρμόδια ΔΟΥ.
Με το τμήμα προσωπικού της δουλειάς μου επικοινώνησα για να σταματήσουν την μη καταβολή φόρου αφού μειώνεται η αναπηρία από το 2021, πολύ έγκαιρα. Δεν το έκαναν. Παλαιότερα μου είχαν παρακρατήσει 4000 μικτά από τον μισθό μου, γιατί δεν δικαιούμουν λέει το χρονοεπίδομα εφόσον έλειπα με άδεια χωρίς αποδοχές. Όταν είδα ότι ο κανονισμός και ο νόμος λέει ότι το δικαιούμουν (νόμος του Όθωνα), ήταν πολύ αργά, παραγράφηκε. Επίσης δικαιούμουν και μειωμένο τιμολόγιο προσωπικού γι' αυτό το διάστημα (νόμος του Όθωνα), μου το αφαίρεσαν. Απευθύνθηκα στον συνήγορο του πολίτη, αλλά είχε παραγραφεί.
Έτσι τα κάνουν ώστε να εξαντλείται η υπομονή και να λες βρε αι στο διάολο.
Όλα αυτά εν τω μεταξύ μπορούν να γίνουν μέσω τηλεργασίας.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13496
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΗΡΩΕΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 26 Φεβ 2021, 09:53

bluerose έγραψε:
26 Φεβ 2021, 09:51
Ναύτης έγραψε:
26 Φεβ 2021, 09:48
Αρχέλαος έγραψε:
26 Φεβ 2021, 09:44
Απο παλιο εκκαθαριστικό η...μεγάλη αυτη οφειλη;
Από κάποιο τέλος ακινήτου είναι. Τι ακριβώς δεν ξέρω, ούτε πρόκειται να ασχοληθώ.
Κανονικά έπρεπε να τους βάλω 10 λεπτά και μετά να τούς γυρεύω να μού επιστρέψουν τα 2 :lol:
Προσεχε το κωδικό πληρωμης.
Είναι διαφορετικοί παντα
Πχ για ΕΝΦΙΑ κι εφορία τα βλέπεις; Πατάς τη κουκιδα
Εννοείται ότι τα προσέχω πολύ αυτά.
Δεν τούς χρωστώ ούτε μια δεκάρα και νομίζω ότι αυτό στην εποχή μας είναι κατόρθωμα :lol:

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13496
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΗΡΩΕΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 26 Φεβ 2021, 09:54

Antares έγραψε:
26 Φεβ 2021, 09:51
Πάντα πληρώνω στο λεπτό για να μην μείνει υπόλοιπο. Μου χρωστάνε και εμένα 400 ευρώ λόγω 80% αναπηρίας το προηγούμενο έτος. Δεν απαντάνε στα e mail, ούτε στα τηλέφωνα, η ιστοσελίδα σου λέει να περιμένεις ή να επικοινωνήσεις με την αρμόδια ΔΟΥ.
Με το τμήμα προσωπικού της δουλειάς μου επικοινώνησα για να σταματήσουν την μη καταβολή φόρου αφού μειώνεται η αναπηρία από το 2021, πολύ έγκαιρα. Δεν το έκαναν. Παλαιότερα μου είχαν παρακρατήσει 4000 μικτά από τον μισθό μου, γιατί δεν δικαιούμουν λέει το χρονοεπίδομα εφόσον έλειπα με άδεια χωρίς αποδοχές. Όταν είδα ότι ο κανονισμός και ο νόμος λέει ότι το δικαιούμουν (νόμος του Όθωνα), ήταν πολύ αργά, παραγράφηκε. Επίσης δικαιούμουν και μειωμένο τιμολόγιο προσωπικού γι' αυτό το διάστημα (νόμος του Όθωνα), μου το αφαίρεσαν. Απευθύνθηκα στον συνήγορο του πολίτη, αλλά είχε παραγραφεί.
Έτσι τα κάνουν ώστε να εξαντλείται η υπομονή και να λες βρε αι στο διάολο.
Όλα αυτά εν τω μεταξύ μπορούν να γίνουν μέσω τηλεργασίας.
Εντύπωση μου κάνει! Κάποια παρεξήγηση θα έγινε :lol:

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ΗΡΩΕΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Φεβ 2021, 09:54

Έχετε κι εσείς τέτοια; Αντάρες;; Ωχ ωχ
Πρέπει να αρχίσουμε να ετοιμαζόμαστε.
Άιντε Ερτογαν
Μετά η Ελλάδα πρωτη θα σηκώσει κεφαλι

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: ΗΡΩΕΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Φεβ 2021, 09:57

Ναύτης έγραψε:
26 Φεβ 2021, 09:53
bluerose έγραψε:
26 Φεβ 2021, 09:51
Ναύτης έγραψε:
26 Φεβ 2021, 09:48

Από κάποιο τέλος ακινήτου είναι. Τι ακριβώς δεν ξέρω, ούτε πρόκειται να ασχοληθώ.
Κανονικά έπρεπε να τους βάλω 10 λεπτά και μετά να τούς γυρεύω να μού επιστρέψουν τα 2 :lol:
Προσεχε το κωδικό πληρωμης.
Είναι διαφορετικοί παντα
Πχ για ΕΝΦΙΑ κι εφορία τα βλέπεις; Πατάς τη κουκιδα
Εννοείται ότι τα προσέχω πολύ αυτά.
Δεν τούς χρωστώ ούτε μια δεκάρα και νομίζω ότι αυτό στην εποχή μας είναι κατόρθωμα :lol:
Σε παρακαλω
Τα πρωτεια τα έχω εγώ μετά κόπων και βασάνων
Κι ο κόπος ανταμοιβει
Από το τέβε με γλυτωσε ο Άγιος Παΐσιος
Πήγαιναν να τα ρίξουν στο ΚΕΑΟ ενώ πλήρωνα κανονικότατα
Με αποτέλεσμα να φεσωθω αναδρομικά
Τι να λέω... Αδικία
Τα πηρα και τα πληρωσα
Οχι από δουλειά..
Δόξα το Θεο


Εσυ προσεχε κάτι απλήρωτα κινητής ή κάτι προστιμα από τη περιουσια σου τσέκαρε κι αυτα

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13496
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΗΡΩΕΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 26 Φεβ 2021, 10:03

bluerose έγραψε:
26 Φεβ 2021, 09:57
Σε παρακαλω
Τα πρωτεια τα έχω εγώ μετά κόπων και βασάνων
Κι ο κόπος ανταμοιβει
Από το τέβε με γλυτωσε ο Άγιος Παΐσιος
Πήγαιναν να τα ρίξουν στο ΚΕΑΟ ενώ πλήρωνα κανονικότατα
Με αποτέλεσμα να φεσωθω αναδρομικά
Τι να λέω... Αδικία
Τα πηρα και τα πληρωσα
Οχι από δουλειά..
Δόξα το Θεο
Ε εκεί μάς φτάσανε. Να λέμε δόξα τω θεώ που έχουμε τρελαθεί για να βρίσκουμε άκρη στο λαβύρινθο της γραφειοκρατίας και να τρέχουμε να μαζεύουμε λεφτά για να πληρώνουμε τις τρέλες που σκέφτονται κάθε φορά.
Όσο για τα ταμεία και τις συντάξεις, κάτσε να δεις τι θα γίνει σε λίγο, που το κράτος θα πει γιοκ παρά. Αφού εισπράττουν ψίχουλα από ΦΠΑ πλέον και οι εισφορές μετά από το κούγκι που έχει γίνει στην αγορά έχουν πέσει στο ναδίρ. Μνημόνια θα λέμε και θα κλαίμε.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13496
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΗΡΩΕΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 26 Φεβ 2021, 10:07

bluerose έγραψε:
26 Φεβ 2021, 09:57
Εσυ προσεχε κάτι απλήρωτα κινητής ή κάτι προστιμα από τη περιουσια σου τσέκαρε κι αυτα
Βρε δεν τούς χρωστώ ούτε δεκάρα λέμε. Τώρα πού τα ανακάλυψαν αυτά τα 8 λεπτά δεν ξέρω, αλλά δε γμται.
Ούτε σε τράπεζα χρωστώ. Μια πιστωτική κάρτα έχω κι έχω ξεχάσει πού την έχω βάλει. Κορόιδο τα λυκόρνια δεν θα με πιάσουνε.
Ό,τι έχω στην τσέπη μου κάθε φορά, με αυτά περνάω και δόξα τω θεώ μια χαρά είμαι.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ΗΡΩΕΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 26 Φεβ 2021, 11:48

bluerose έγραψε:
26 Φεβ 2021, 09:54
Έχετε κι εσείς τέτοια; Αντάρες;; Ωχ ωχ
Πρέπει να αρχίσουμε να ετοιμαζόμαστε.
Άιντε Ερτογαν
Μετά η Ελλάδα πρωτη θα σηκώσει κεφαλι
Δεν επιθυμώ κανέναν πόλεμο. Βλέπουμε τι γίνεται στα εσωτερικά πράγματα πρώτα πρώτα (προδοσίες σωρηδόν).
Αλλά αν έχει μπει στο παιχνίδι ο θεός της Ελλάδας και μπορεί να μας προστατέψει (κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου) δεν θα μας χάλαγε η ευρωπαική Τουρκία να περάσει σε εμάς. Να την δώσει η Ρωσία σε εμάς για να έχει την δική της πρόσβαση εκεί που θέλει, μέσω της Ελλάδας και όχι της Τουρκίας. :003:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΗΡΩΕΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Φεβ 2021, 13:30

nowhere έγραψε:
26 Φεβ 2021, 09:09
χρωστάω ένα λεπτό.δεν κάνω πλάκα
την τελευταια 10ετια, πρεπει να εχω βρει 3-4 φορες χρεος 0.01 για προηγουμενες χρονιες. οταν εχω ορεξη μπαινω στον κοπο και το πληρωνω, αλλα μετα απο καναδυο χρονια φυτρωνει αλλο μονολεπτο. δεν εχω προσεξει αν αναφερεται παντα στην ιδια χρονια.

καποιο bug του συστηματος πρεπει να ειναι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14614
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: ΗΡΩΕΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 26 Φεβ 2021, 14:16

λέω να μπω στον κόπο να το πληρώσω αλλά αν το έχει κάνει κανένας πλακατζής θα πατήσει πάλι το κουμπί και θα το ξαναβάλει

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19722
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: ΗΡΩΕΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 26 Φεβ 2021, 15:52

Ασέβαστος έγραψε:
26 Φεβ 2021, 13:30
nowhere έγραψε:
26 Φεβ 2021, 09:09
χρωστάω ένα λεπτό.δεν κάνω πλάκα
την τελευταια 10ετια, πρεπει να εχω βρει 3-4 φορες χρεος 0.01 για προηγουμενες χρονιες. οταν εχω ορεξη μπαινω στον κοπο και το πληρωνω, αλλα μετα απο καναδυο χρονια φυτρωνει αλλο μονολεπτο. δεν εχω προσεξει αν αναφερεται παντα στην ιδια χρονια.

καποιο bug του συστηματος πρεπει να ειναι.
Έχω την εντύπωση ότι στις ανεπτυγμένες χωρες αυτά τα διαγράφουν για τον απλούστατο λόγο ότι η εργασία που απαιτείται για την είσπραξή τους κοστίζει περισσότερο. Σαν το παράδειγμα με τον φάκελλο που έγραψε κάποιος πιο πάνω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών