ΔΕΝ-ΜΠΟΡΩ-ΑΛΛΟ

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ΔΕΝ-ΜΠΟΡΩ-ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Απρ 2021, 09:18

nowhere έγραψε:
21 Απρ 2021, 00:27
stavmanr έγραψε:
20 Απρ 2021, 23:45
Μα δεν θέλω να υποστηρίξω καμία χαζομάρα. Η χαζομάρα και τα λοιπά γραφικά ανήκουν στη φαντασία σου.
Έγραψα το εξής απλό: κανείς που πιστεύει σε μάτια, καφέδες, χαρτιά και άστρα, δεν πιστεύει σε υπερφυσικό. Πιστεύει στο φυσικό. Τα αντικείμενα αυτά είναι φυσικά αντικείμενα. Η θεωρία του είναι μία φυσική θεωρία (μεταξύ φυσικών αντικειμένων), άσχετα αν υποστηρίζεται πειραματικά ή όχι.
έγραψες το εξής απλό παραλείποντας αυτά που θα έκαναν να φαίνεται ακόμα πιο ηλίθιο αυτό που έγραψες
διαολοστειλε με συνοπτικες διαδικασιες οσους στα σοβαρα πιστευουν σε ματια, μαγιολικια, ζωδια και γενικα στο υπερφυσικο.
Επαναλαμβάνω, λοιπόν, για 4η φορά.
Οι καφέδες, τα άστρα, τα χαρτιά, τα μάτια κλπ. δεν ανήκουν στο υπερφυσικό. Είναι φυσικά αντικείμενα. Οι φορείς τους παράγουν δικές τους φυσικές θεωρίες σχετικά με την αλληλεπίδραση των αντικειμένων αυτών. Άστοχες μεν, αλλά θεωρίες.

Το "γενικά υπερφυσικό" της πρότασης του Ασέβαστος περιλαμβάνει αντικείμενα που δεν αφορούν το υπερφυσικό.
Γι' αυτό και του γράφω ότι είναι μπερδεμένος.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 31977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΔΕΝ-ΜΠΟΡΩ-ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Απρ 2021, 09:26

stavmanr έγραψε:
20 Απρ 2021, 23:45
nowhere έγραψε:
20 Απρ 2021, 16:21
stavmanr έγραψε:
20 Απρ 2021, 09:20


Όλοι αυτοί οι "βλαμμένοι" όπως τους χαρακτηρίζεις θεωρούν ως ΦΥΣΙΚΑ φαινόμενα το διάβασμα του καφέ, τα ΤΑΡΩ, το μάτιασμα κλπ. Καθόλου ως "μεταφυσικά". Θεωρούν ότι το μάτι, το φλυτζάνι κλπ διατηρούν φυσικές ιδιότητες και αλληλεπιδρούν με τους ανθρώπους.
θες να υποστηρίξεις μια χαζομάρα κάντο χωρίς πουστίτσες,μην παραλείπεις λέξεις.γραψε ότι η πίστη στα μάγια και στο υπερφυσικό είναι πίστη σε κάτι φυσικο
Μα δεν θέλω να υποστηρίξω καμία χαζομάρα. Η χαζομάρα και τα λοιπά γραφικά ανήκουν στη φαντασία σου.
Έγραψα το εξής απλό: κανείς που πιστεύει σε μάτια, καφέδες, χαρτιά και άστρα, δεν πιστεύει σε υπερφυσικό. Πιστεύει στο φυσικό. Τα αντικείμενα αυτά είναι φυσικά αντικείμενα. Η θεωρία του είναι μία φυσική θεωρία (μεταξύ φυσικών αντικειμένων), άσχετα αν υποστηρίζεται πειραματικά ή όχι.
η θεωρια ειναι οτι τα φυσικα αντικειμενα εχουν υπερφυσικες ιδιοτητες, οπως να προβλεπουν το μελλον.

πολυ χαμηλης ποιοτητας σοφιστειες, ακομη και για σενα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ΔΕΝ-ΜΠΟΡΩ-ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Απρ 2021, 09:39

Ασέβαστος έγραψε:
21 Απρ 2021, 09:26
stavmanr έγραψε:
20 Απρ 2021, 23:45
nowhere έγραψε:
20 Απρ 2021, 16:21

θες να υποστηρίξεις μια χαζομάρα κάντο χωρίς πουστίτσες,μην παραλείπεις λέξεις.γραψε ότι η πίστη στα μάγια και στο υπερφυσικό είναι πίστη σε κάτι φυσικο
Μα δεν θέλω να υποστηρίξω καμία χαζομάρα. Η χαζομάρα και τα λοιπά γραφικά ανήκουν στη φαντασία σου.
Έγραψα το εξής απλό: κανείς που πιστεύει σε μάτια, καφέδες, χαρτιά και άστρα, δεν πιστεύει σε υπερφυσικό. Πιστεύει στο φυσικό. Τα αντικείμενα αυτά είναι φυσικά αντικείμενα. Η θεωρία του είναι μία φυσική θεωρία (μεταξύ φυσικών αντικειμένων), άσχετα αν υποστηρίζεται πειραματικά ή όχι.
η θεωρια ειναι οτι τα φυσικα αντικειμενα εχουν υπερφυσικες ιδιοτητες, οπως να προβλεπουν το μελλον.

πολυ χαμηλης ποιοτητας σοφιστειες, ακομη και για σενα.
Και ξαναγράφω για 5η φορά...

Αυτοί που πιστεύουν σε μάτια, χαρτιά, άστρα, καφέδες κλπ. δεν πιστεύουν ΣΤΟ υπερφυσικό. Πιστεύουν ότι αυτά τα φυσικά αντικείμενα αλληλεπιδρούν μεταξύ τους εξίσου φυσικά. Είναι μία φυσική θεωρία (αναπόδεικτη, ανέρειστη, αντιεπιστημονική κλπ).

Σε υπερφυσικά αντικείμενα (οντότητες) πιστεύουν αυτοί που πιστεύουν σε ιπτάμενους δράκους, νεράιδες, φαντάσματα, τέρατα με οκτώ κεφάλια κλπ.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12390
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΔΕΝ-ΜΠΟΡΩ-ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 21 Απρ 2021, 11:27

Βλήμα έγραψε:
20 Απρ 2021, 17:13
Πασιφάη έγραψε:
15 Απρ 2021, 16:55
Ο Γραφικός ήταν ένα πλάσμα, αξιοπρόσεκτο και αξιοζήλευτο.
Εικόνα
Μαλακίες. :lol:

Μπορείς και καλλίτερα. Πάρε πένα και χαρτί και βγάλε τα σώψυχά σου. Την έχεις τη ρημάδα την ικανότητα. Αξιοποίησέ την.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

- Casper -

Re: ΔΕΝ-ΜΠΟΡΩ-ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 22 Απρ 2021, 20:58

vagabondo έγραψε:
20 Απρ 2021, 20:27
- Casper - έγραψε:
20 Απρ 2021, 19:59
Ασέβαστος έγραψε:
20 Απρ 2021, 08:57


διαολοστειλε με συνοπτικες διαδικασιες οσους στα σοβαρα πιστευουν σε ματια, μαγιολικια, ζωδια και γενικα στο υπερφυσικο.

ειναι βλαμμενοι.
Και εγώ βλαμμένη είμαι. Είμαι άθεη, δεν πιστεύω σε ζώδια, καφέδες και λοιπά πολλά, αλλά το "μάτι" είναι το μοναδικό πράγμα που πιστεύω γιατί έχω ζήσει και εγώ την επίδρασή του. Δεν είναι κάτι ουάου.

https://enallaktikidrasi.com/2014/01/ti ... anthropou/


Έχω γράψει κι' εδώ σχετικά:

A0ANACIVC @ Σε ποια φαινόμενα πιστεύετε;
Στο ρεικι;
Όχι, μόνο στο μάτι.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: ΔΕΝ-ΜΠΟΡΩ-ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 20 Δεκ 2021, 20:57

εκ του προηγουμένου:

αν θυμόσαστε, είχα ξεκόψει από μια τοξική φίλη, με την οποία όποτε συναντιόμασταν κάτι πάθαινα.
το καλοκαίρι ξεκίνησε καινούργιο βιολί. έφτιαχνε ψεύτικα προφίλς στο φεις και μου έκανε κάθε μέρα και άλλο αίτημα φιλίας. μερικές ημέρες είχα και δυο τρία. καλά θα μου πείτε, πως καταλάβαινες ότι ήταν αυτή. ε δεν θέλει και πολύ κλικ κλικ, όταν σου κάνει αίτημα ένας που χει γεννηθεί γερμανία, κατοικεί ΗΠΑ και μιλάει άπταιστα ελληνικά και έχει ερωτευτεί την φωτό μου, αυτήν της χιονάτης. έπιανε και έκανε αιτήματα σε συγγενείς και φίλους μο επίσης. όταν κάποια στιγμή αγανάκτησα, της τα χωσα άγρια και αφού το παραδέχθηκε ότι ήταν αυτή, υποσχέθηκε ότι δεν θα το ξανακάνει. αυτά τώρα τον Οκτώβρη που μας πέρασε. κανα δυο βδομάδες μετά, ξανά το ίδιο βιολί. με πέτυχε σε μέρα που ήμουν εξαγριωμένη για άλλα θέματα και της έριξα το βρίσιμο της αρκούδας. φυσικά απαντούσε με τα ελληνικά της σε προφίλ ενός αυστραλού χωρισμένου με δυο παιδιά που τον έλεγαν αν θυμάμαι καλά Κέβιν. αφού της έριξα τα εξ αμάξης, την μπλόκαρα και θεώρησα ότι ησύχασα. αμ δε! συνέχισε, οπότε αποφάσισα να πάρω εκδίκηση και ας με βρίσκαν του κόσμου οι συμφορές. πήρα την μάνα της τηλέφωνο, την παρακάλεσα να μην με ξαναενοχλήσει η κόρη της και όσο και αν με πίεζε δεν είπα τίποτα. χαζή όμως δεν ήταν σου λέει γιατί να ξεκόψω ξαφνικά και να μην θέλω παρεδώσε και γιατί η κόρη της έκανε τέτοια παρενόχληση.
τεσπα, εγώ τάφος.
ε μια βδομάδα μετά, ξεκίνησε ο θάνατος της αλεπούς, η γκαντεμιά του αιώνα.

1. έσπασε η καινούργια κρεβατοκάμαρα.
2. τράκαρε ο άντρας μου - ευτυχώς είναι καλά, αλλά το αμάξι έχει αλλάξει λίγο σχήμα.
3, μπήκε νύχι μέσα στο δάχτυλο του ποδιού μου και μόλις γύρισα από μικρο - επέμβαση με το πόδι μπανταρισμένο.
4, έβγαλε και το δικό μου αμάξι φωτάκι αντλίας και ελπίζω να μην μείνει μέχρι να το πάμε αύριο το απόγευμα στον μάστορα.
5. έφαγε ο σκύλος στα μούτρα τον γαμπρό μου και του έκανε την μούρη τσίρκο
6,βγήκε μια εφορία για την μάνα μου που πέθανε 5000 ευρώ για το 2020 και βλέπουμε τι θα βγει για το 2021
7, μπήκαν γυφτοι στο διαμέρισμα που νοίκιαζε η μάνα μου και αφού ρήμαξαν την προίκα της νοικάρας, κάναν ζημιές στην πόρτα και στο παράθυρο.
8. βγάζοντας την πόρτα από το κούφωμα για να την φτιάξει ο μάστορας, διαπίστωσε ότι τα κουφώματα και η πόρτα έχουν πάθει ψωρίαση (μύκητας που τρώει το αλουμίνιο)

δεν αναφέρω τα σοβαρά προβλήματα υγείας που με βρήκαν από τον Ιούλιο και μετά, θα τα θεωρήσω ΣΥΜΠΤΩΣΗ.

και αυτά είναι μόνον η αρχή.

πάω να λιβανίσω.

:102::102:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ΔΕΝ-ΜΠΟΡΩ-ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 20 Δεκ 2021, 22:24

Το λιβάνι είναι χαλαρωτικό...οποτε :smt023
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12390
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΔΕΝ-ΜΠΟΡΩ-ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 21 Δεκ 2021, 13:41

Naranjita έγραψε:
20 Δεκ 2021, 20:57
εκ του προηγουμένου:

αν θυμόσαστε, είχα ξεκόψει από μια τοξική φίλη, με την οποία όποτε συναντιόμασταν κάτι πάθαινα.
το καλοκαίρι ξεκίνησε καινούργιο βιολί. έφτιαχνε ψεύτικα προφίλς στο φεις και μου έκανε κάθε μέρα και άλλο αίτημα φιλίας. μερικές ημέρες είχα και δυο τρία. καλά θα μου πείτε, πως καταλάβαινες ότι ήταν αυτή. ε δεν θέλει και πολύ κλικ κλικ, όταν σου κάνει αίτημα ένας που χει γεννηθεί γερμανία, κατοικεί ΗΠΑ και μιλάει άπταιστα ελληνικά και έχει ερωτευτεί την φωτό μου, αυτήν της χιονάτης. έπιανε και έκανε αιτήματα σε συγγενείς και φίλους μο επίσης. όταν κάποια στιγμή αγανάκτησα, της τα χωσα άγρια και αφού το παραδέχθηκε ότι ήταν αυτή, υποσχέθηκε ότι δεν θα το ξανακάνει. αυτά τώρα τον Οκτώβρη που μας πέρασε. κανα δυο βδομάδες μετά, ξανά το ίδιο βιολί. με πέτυχε σε μέρα που ήμουν εξαγριωμένη για άλλα θέματα και της έριξα το βρίσιμο της αρκούδας. φυσικά απαντούσε με τα ελληνικά της σε προφίλ ενός αυστραλού χωρισμένου με δυο παιδιά που τον έλεγαν αν θυμάμαι καλά Κέβιν. αφού της έριξα τα εξ αμάξης, την μπλόκαρα και θεώρησα ότι ησύχασα. αμ δε! συνέχισε, οπότε αποφάσισα να πάρω εκδίκηση και ας με βρίσκαν του κόσμου οι συμφορές. πήρα την μάνα της τηλέφωνο, την παρακάλεσα να μην με ξαναενοχλήσει η κόρη της και όσο και αν με πίεζε δεν είπα τίποτα. χαζή όμως δεν ήταν σου λέει γιατί να ξεκόψω ξαφνικά και να μην θέλω παρεδώσε και γιατί η κόρη της έκανε τέτοια παρενόχληση.
τεσπα, εγώ τάφος.
ε μια βδομάδα μετά, ξεκίνησε ο θάνατος της αλεπούς, η γκαντεμιά του αιώνα.

1. έσπασε η καινούργια κρεβατοκάμαρα.
2. τράκαρε ο άντρας μου - ευτυχώς είναι καλά, αλλά το αμάξι έχει αλλάξει λίγο σχήμα.
3, μπήκε νύχι μέσα στο δάχτυλο του ποδιού μου και μόλις γύρισα από μικρο - επέμβαση με το πόδι μπανταρισμένο.
4, έβγαλε και το δικό μου αμάξι φωτάκι αντλίας και ελπίζω να μην μείνει μέχρι να το πάμε αύριο το απόγευμα στον μάστορα.
5. έφαγε ο σκύλος στα μούτρα τον γαμπρό μου και του έκανε την μούρη τσίρκο
6,βγήκε μια εφορία για την μάνα μου που πέθανε 5000 ευρώ για το 2020 και βλέπουμε τι θα βγει για το 2021
7, μπήκαν γυφτοι στο διαμέρισμα που νοίκιαζε η μάνα μου και αφού ρήμαξαν την προίκα της νοικάρας, κάναν ζημιές στην πόρτα και στο παράθυρο.
8. βγάζοντας την πόρτα από το κούφωμα για να την φτιάξει ο μάστορας, διαπίστωσε ότι τα κουφώματα και η πόρτα έχουν πάθει ψωρίαση (μύκητας που τρώει το αλουμίνιο)

δεν αναφέρω τα σοβαρά προβλήματα υγείας που με βρήκαν από τον Ιούλιο και μετά, θα τα θεωρήσω ΣΥΜΠΤΩΣΗ.

και αυτά είναι μόνον η αρχή.

πάω να λιβανίσω.

:102::102:
:o

Ρε φίλε!
Νόμος του Μέρφυ. Ενός σκατού, μύρια έπονται. Αν είναι να πάει κάτι στραβά, θα πάει. Και με ''κομπανία'' καταστάσεων.
Υπομονή! :e045:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: ΔΕΝ-ΜΠΟΡΩ-ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 21 Δεκ 2021, 18:08

Πασιφάη έγραψε:
21 Δεκ 2021, 13:41


:o

Ρε φίλε!
Νόμος του Μέρφυ. Ενός σκατού, μύρια έπονται. Αν είναι να πάει κάτι στραβά, θα πάει. Και με ''κομπανία'' καταστάσεων.
Υπομονή! :e045:
η κακοδαιμονία Πάσι μου, έχει ξεκινήσει εδώ και αρκετά χρόνια, από τότε που η εν λόγω φίλη έμαθε για την γνωριμία με τον μετέπειτα σύζυγο μου. πριν, τίποτα ενδιαφέρον συνέβαινε. μετά όμως, δεν παίρνω ανάσα από τις γκαντεμιές.

:102::102::102:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12390
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΔΕΝ-ΜΠΟΡΩ-ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 22 Δεκ 2021, 08:50

Naranjita έγραψε:
21 Δεκ 2021, 18:08
Πασιφάη έγραψε:
21 Δεκ 2021, 13:41


:o

Ρε φίλε!
Νόμος του Μέρφυ. Ενός σκατού, μύρια έπονται. Αν είναι να πάει κάτι στραβά, θα πάει. Και με ''κομπανία'' καταστάσεων.
Υπομονή! :e045:
η κακοδαιμονία Πάσι μου, έχει ξεκινήσει εδώ και αρκετά χρόνια, από τότε που η εν λόγω φίλη έμαθε για την γνωριμία με τον μετέπειτα σύζυγο μου. πριν, τίποτα ενδιαφέρον συνέβαινε. μετά όμως, δεν παίρνω ανάσα από τις γκαντεμιές.

:102::102::102:
Τι να πω βρε κορίτσι..Πάντως η τύπισσα είναι ξεκάθαρα ψυχάκι. Έχε το νου σου.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: ΔΕΝ-ΜΠΟΡΩ-ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 22 Δεκ 2021, 09:42

stavmanr έγραψε:
21 Απρ 2021, 09:18
Επαναλαμβάνω, λοιπόν, για 4η φορά.
Οι καφέδες, τα άστρα, τα χαρτιά, τα μάτια κλπ. δεν ανήκουν στο υπερφυσικό. Είναι φυσικά αντικείμενα. Οι φορείς τους παράγουν δικές τους φυσικές θεωρίες σχετικά με την αλληλεπίδραση των αντικειμένων αυτών. Άστοχες μεν, αλλά θεωρίες.

Το "γενικά υπερφυσικό" της πρότασης του Ασέβαστος περιλαμβάνει αντικείμενα που δεν αφορούν το υπερφυσικό.
Γι' αυτό και του γράφω ότι είναι μπερδεμένος.
:lol::lol::lol:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ΔΕΝ-ΜΠΟΡΩ-ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Δεκ 2021, 09:46

Yochanan έγραψε:
22 Δεκ 2021, 09:42
stavmanr έγραψε:
21 Απρ 2021, 09:18
Επαναλαμβάνω, λοιπόν, για 4η φορά.
Οι καφέδες, τα άστρα, τα χαρτιά, τα μάτια κλπ. δεν ανήκουν στο υπερφυσικό. Είναι φυσικά αντικείμενα. Οι φορείς τους παράγουν δικές τους φυσικές θεωρίες σχετικά με την αλληλεπίδραση των αντικειμένων αυτών. Άστοχες μεν, αλλά θεωρίες.

Το "γενικά υπερφυσικό" της πρότασης του Ασέβαστος περιλαμβάνει αντικείμενα που δεν αφορούν το υπερφυσικό.
Γι' αυτό και του γράφω ότι είναι μπερδεμένος.
:lol::lol::lol:
Τι έπαθες εσύ;
Συζητώ με τον Ασέβαστος τη διαφορά μεταξύ υπερφυσικού και φυσικού.

Οι θεωρίες που παράγει καθένας για την αλληλεπίδραση φυσικών αντικειμένων είναι φυσικές θεωρίες. Μπορεί να είναι από αλήθεια μέχρι τελείως λάθος. Αλλά δεν παύουν να αποτελούν φυσικές θεωρήσεις.
Το υπερφυσικό περιλαμβάνει οντότητες που δεν αποτελούν κομμάτι της όποιας φυσικής μας πραγματικότητας.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: ΔΕΝ-ΜΠΟΡΩ-ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 22 Δεκ 2021, 09:52

Καλημέρα Ασέβαστος. Με ευχαριστείς αργότερα. Δες το σαν χριστουγεννιάτικο δώρο.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ΔΕΝ-ΜΠΟΡΩ-ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Δεκ 2021, 10:14

Βρε πουλάκι μου, ο "αιθέρας" δεν είναι υπερφυσικό αντικείμενο παρότι δεν αποδείχτηκε η ύπαρξή του. Είναι λάθος φυσική θεωρία. Ή τουλάχιστον "αναπόδεικτη φυσική θεωρία".

Πρέπει να μπορείς να διαχωρίσεις τις έννοιες, και να ασχοληθείς λίγο περισσότερο με την ουσία και λιγότερο με τις εντυπώσεις που συνήθως ασχολείσαι.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 31977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΔΕΝ-ΜΠΟΡΩ-ΑΛΛΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Δεκ 2021, 10:18

stavmanr έγραψε:
22 Δεκ 2021, 09:46
Yochanan έγραψε:
22 Δεκ 2021, 09:42
stavmanr έγραψε:
21 Απρ 2021, 09:18
Επαναλαμβάνω, λοιπόν, για 4η φορά.
Οι καφέδες, τα άστρα, τα χαρτιά, τα μάτια κλπ. δεν ανήκουν στο υπερφυσικό. Είναι φυσικά αντικείμενα. Οι φορείς τους παράγουν δικές τους φυσικές θεωρίες σχετικά με την αλληλεπίδραση των αντικειμένων αυτών. Άστοχες μεν, αλλά θεωρίες.

Το "γενικά υπερφυσικό" της πρότασης του Ασέβαστος περιλαμβάνει αντικείμενα που δεν αφορούν το υπερφυσικό.
Γι' αυτό και του γράφω ότι είναι μπερδεμένος.
:lol::lol::lol:
Τι έπαθες εσύ;
Συζητώ με τον Ασέβαστος τη διαφορά μεταξύ υπερφυσικού και φυσικού.

Οι θεωρίες που παράγει καθένας για την αλληλεπίδραση φυσικών αντικειμένων είναι φυσικές θεωρίες. Μπορεί να είναι από αλήθεια μέχρι τελείως λάθος. Αλλά δεν παύουν να αποτελούν φυσικές θεωρήσεις.
Το υπερφυσικό περιλαμβάνει οντότητες που δεν αποτελούν κομμάτι της όποιας φυσικής μας πραγματικότητας.
ολα τα αντικειμενα ειναι φυσικα. οταν ομως δινονται υπερφυσικες ιδιοτητες σε αυτα, δεν ειναι απλως "λαθος". ανηκουν στο υπερφυσικο, οχι τα ιδια τα αντικειμενα, αλλα οι ιδιοτητες τους.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών