Έμβασμα και επιστροφή χρημάτων με χρέωση

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
- Casper -

Έμβασμα και επιστροφή χρημάτων με χρέωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Απρ 2021, 17:55

Έχω κάνει ένα έμβασμα (με ολόσωστα στοιχεία όπως δόθηκαν, τα έλεγξαν κιόλας) αλλά το web banking στο όνομα δικαιούχου δεν με αφήνει να γράψω ελληνικά. Το είχα γράψει σε λατινικούς χαρακτήρες αφού πρώτα τους ρώτησα αν είναι εντάξει. 10 μέρες μετά μου έκαναν επιστροφή χρημάτων (ενώ μου είπαν πως δεν φάνηκε κάτι στο λογαριασμό τους - στον δικό μου φαινόταν η χρέωση κανονικά) μαζί με μείον επιπλέον 30 ευρώ. :-? Πηγαίνω σήμερα στην τράπεζα και μου λένε "σου έδωσαν λάθος στοιχεία μάλλον, ζήτα τα σωστά γιατί είναι κρίμα να χρεώνεσαι άδικα". Μου τα στέλνουν ξανά, αυτή την φορά με διαφορετικό όνομα δικαιούχου, πάλι στα ελληνικά. Αν πάω αύριο ξανά στην τράπεζα να υποθέσω πως θα μπορέσουν να το κάνουν εκείνοι ή το default είναι οι λατινικοί χαρακτήρες; Μήπως είναι θέμα της δικής μου τράπεζας; Γιατί δεν γουστάρω να μου ξανακάνουν επιστροφή και να χρεωθώ άλλα 30 ευρώ.

Να σημειωθεί πως έχω ξανακάνει έμβασμα το οποίο είχε το όνομα δικαιούχου με ελληνικούς χαρακτήρες και το είχα γράψει σε λατινικούς χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει.

the comet the course the tail

Re: Έμβασμα και επιστροφή χρημάτων με χρέωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 12 Απρ 2021, 20:46

συμβαίνει αυτό που περιγράφεις, αν κάνεις έμβασμα στο εξωτερικό με λάθος επωνυμία/όνομα δικαιούχου.

το όνομα σε greeklish ενδέχεται να το εξέλαβαν λάθος, γιατί ο υπάλληλος που το τσέκαρε ήταν μπούμερ.
π.χ. να έγραψες THWMAS ή 8OMAS, αντί για THOMAS και ο υπάλληλος να θόλωσε. :102:

- Casper -

Re: Έμβασμα και επιστροφή χρημάτων με χρέωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Απρ 2021, 21:00

Βρήκα αυτό (για Κύπρο) και γενικά το έψαξα. Οι τράπεζες της Κύπρου by default θέλουν λατινικούς χαρακτήρες για το όνομα δικαιούχου.

Εικόνα

Για την τράπεζα Πηραιώς που θέλω να στείλω χρήματα, μάλλον δικαιούστε να το γράφετε στα ελληνικά μιας και στα ονόματα δικαιούχων που έχω δει είναι όλα στα ελληνικά. (Σε μένα το όνομα στον λογαριασμό είναι στα αγγλικά). Πάντως επειδή έχω ξαναστείλει σε Πηραιώς και το είχα γράψει με λατινικούς, το δέχτηκε μια χαρά. Δεν ξέρω γιατί δεν το δέχτηκε αυτή την φορά. Δεν είχε typo, δεν άφησα γράμματα πίσω, το έλεγξαν και οι ίδιοι και δεν βρήκαν πρόβλημα. Γι' αυτό αναρωτιέμαι. Δηλαδή αν πάω αύριο λογικά θα μου πουν αυτό που διάβασα. Ότι θέλουν λατινικούς χαρακτήρες και άμα δεν το αναγνωρίσει πάλι η Πηραιώς, θα μου τα στείλουν πίσω και θα με χρεώσουν. Μα τι βλακείες είναι αυτές;

Σαν να σου λένε, όνομα δικαιούχου: Κάσπερ Κόμετ
Και εσύ να βάζεις: casper comet
Και να μην το δέχονται. Ε αυτό έγινε.

the comet the course the tail

Re: Έμβασμα και επιστροφή χρημάτων με χρέωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 12 Απρ 2021, 21:02

- Casper - έγραψε:
12 Απρ 2021, 21:00
Πηραιώς
- Casper - έγραψε:
12 Απρ 2021, 21:00
Δεν είχε typo
ok. σε πιστέψαμε.... :xena:

- Casper -

Re: Έμβασμα και επιστροφή χρημάτων με χρέωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 12 Απρ 2021, 21:10

Και κάτι δεν μου κόλλαγε στο Πειραιώς αλλά βαριόμουν να κάνω search.

- Casper -

Re: Έμβασμα και επιστροφή χρημάτων με χρέωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 13 Απρ 2021, 13:04

Τελικά πήγα στην τράπεζα και στα ονόματα δικαιούχου μπορούν να γράψουν και ελληνικά. Το default στα online είναι τα λατινικά. Του δίνω τα στοιχεία (αφού του εξήγησα τι έγινε) και τι γράφει ο άνθρωπος; Μου το γράφει πάλι στα λατινικά. Του λέω "και εγώ έτσι το έγραψα την προηγούμενη φορά και μου τα επέστρεψαν". Π.χ αν έχω όνομα Βαρνάβας και γράψω Varnavas μπορεί να μην το δεχτούν γιατί το αντίστοιχο του "Β" είναι το b. Και του είπα εφόσον έχει την επιλογή να το γράψει στα ελληνικά όπως το βλέπει. Αν ήταν έτσι θα το έκανα πάλι μόνη μου ρισκάροντας επιστροφές :lol: Κανείς δεν με καταλαβαίνει. Ουφ. Έκανε και ένα typo στο iban, αντί να γράψει GR έγραψε CR και το έκανε επίτηδες λέει για να δει αν το προσέξω. :fp: Τελικά τέλος καλό όλα καλά. Μόνη μου μιλάω, μόνη απαντάω. :lol:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Έμβασμα και επιστροφή χρημάτων με χρέωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Απρ 2021, 13:24

- Casper - έγραψε:
13 Απρ 2021, 13:04
Τελικά πήγα στην τράπεζα και στα ονόματα δικαιούχου μπορούν να γράψουν και ελληνικά. Το default στα online είναι τα λατινικά. Του δίνω τα στοιχεία (αφού του εξήγησα τι έγινε) και τι γράφει ο άνθρωπος; Μου το γράφει πάλι στα λατινικά. Του λέω "και εγώ έτσι το έγραψα την προηγούμενη φορά και μου τα επέστρεψαν". Π.χ αν έχω όνομα Βαρνάβας και γράψω Varnavas μπορεί να μην το δεχτούν γιατί το αντίστοιχο του "Β" είναι το b. Και του είπα εφόσον έχει την επιλογή να το γράψει στα ελληνικά όπως το βλέπει. Αν ήταν έτσι θα το έκανα πάλι μόνη μου ρισκάροντας επιστροφές :lol: Κανείς δεν με καταλαβαίνει. Ουφ. Έκανε και ένα typo στο iban, αντί να γράψει GR έγραψε CR και το έκανε επίτηδες λέει για να δει αν το προσέξω. :fp: Τελικά τέλος καλό όλα καλά. Μόνη μου μιλάω, μόνη απαντάω. :lol:
Ζούμε σε μια οικονομία.

- Casper -

Re: Έμβασμα και επιστροφή χρημάτων με χρέωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 13 Απρ 2021, 13:50

AlienWay έγραψε:
13 Απρ 2021, 13:24
- Casper - έγραψε:
13 Απρ 2021, 13:04
Τελικά πήγα στην τράπεζα και στα ονόματα δικαιούχου μπορούν να γράψουν και ελληνικά. Το default στα online είναι τα λατινικά. Του δίνω τα στοιχεία (αφού του εξήγησα τι έγινε) και τι γράφει ο άνθρωπος; Μου το γράφει πάλι στα λατινικά. Του λέω "και εγώ έτσι το έγραψα την προηγούμενη φορά και μου τα επέστρεψαν". Π.χ αν έχω όνομα Βαρνάβας και γράψω Varnavas μπορεί να μην το δεχτούν γιατί το αντίστοιχο του "Β" είναι το b. Και του είπα εφόσον έχει την επιλογή να το γράψει στα ελληνικά όπως το βλέπει. Αν ήταν έτσι θα το έκανα πάλι μόνη μου ρισκάροντας επιστροφές :lol: Κανείς δεν με καταλαβαίνει. Ουφ. Έκανε και ένα typo στο iban, αντί να γράψει GR έγραψε CR και το έκανε επίτηδες λέει για να δει αν το προσέξω. :fp: Τελικά τέλος καλό όλα καλά. Μόνη μου μιλάω, μόνη απαντάω. :lol:
Μου θύμισε τον μπαμπά μου τώρα που όταν του είπα πως με χρέωσαν 30 ευρώ για επιστροφή χρημάτων άρχιζε να βρίζει. "Τραπεζίτες καπιτάλες" κτλ.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23124
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Έμβασμα και επιστροφή χρημάτων με χρέωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Απρ 2021, 14:18

- Casper - έγραψε:
13 Απρ 2021, 13:50
AlienWay έγραψε:
13 Απρ 2021, 13:24
- Casper - έγραψε:
13 Απρ 2021, 13:04
Τελικά πήγα στην τράπεζα και στα ονόματα δικαιούχου μπορούν να γράψουν και ελληνικά. Το default στα online είναι τα λατινικά. Του δίνω τα στοιχεία (αφού του εξήγησα τι έγινε) και τι γράφει ο άνθρωπος; Μου το γράφει πάλι στα λατινικά. Του λέω "και εγώ έτσι το έγραψα την προηγούμενη φορά και μου τα επέστρεψαν". Π.χ αν έχω όνομα Βαρνάβας και γράψω Varnavas μπορεί να μην το δεχτούν γιατί το αντίστοιχο του "Β" είναι το b. Και του είπα εφόσον έχει την επιλογή να το γράψει στα ελληνικά όπως το βλέπει. Αν ήταν έτσι θα το έκανα πάλι μόνη μου ρισκάροντας επιστροφές :lol: Κανείς δεν με καταλαβαίνει. Ουφ. Έκανε και ένα typo στο iban, αντί να γράψει GR έγραψε CR και το έκανε επίτηδες λέει για να δει αν το προσέξω. :fp: Τελικά τέλος καλό όλα καλά. Μόνη μου μιλάω, μόνη απαντάω. :lol:
Μου θύμισε τον μπαμπά μου τώρα που όταν του είπα πως με χρέωσαν 30 ευρώ για επιστροφή χρημάτων άρχιζε να βρίζει. "Τραπεζίτες καπιτάλες" κτλ.
:lol:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών