Κάπνισμα και οικονομικά

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Διασκερφόσαρτος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 20 Απρ 2018, 22:38

Κάπνισμα και οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Διασκερφόσαρτος » 22 Ιούλ 2018, 03:51

Απευθύνομαι σε αυτούς που κάπνιζαν ή συνεχίζουν να καπνίζουν καθημερινά,τουλάχιστον 10 την ημέρα ή βγάζαν 20άρη καπνό σε 2 μέρες και λιγότερο.Να διευκρινίσω πως είμαι καπνιστής εδώ και περίπου 20 χρόνια.Κάνω έναν 30'αρη καπνό σε 2,5 μέρες,φιλτράκι δεν βάζω μόνο τζιβάνες Raw,οπότε καπνός και χαρτάκια μου έρχονται πες γύρω στα 90 τον μήνα.Άρα πάνω από χιλιάρικο τον χρόνο κ.ο.κ.
Πέρα από όλα τα γνωστά συνεπιφερόμενα του καπνίσματος,ρωτάω αν έχετε αναρωτηθεί ποτέ 1)πόσα έχετε ξοδέψει για τσιγάρα/καπνό και
2)αν έχετε σκεφτεί,αφού γλιτώσατε φαντάζομαι το εγκεφαλικό,το τι θα κάνατε αυτά τα λεφτά αν δεν καπνίζατε ή διακόπτατε το κάπνισμα νωρίς και 3)σε περίπτωση που τα οικονομικά σας δεν ήταν/είναι και στα καλύτερά τους,αν νιώθετε άσχημα ή αν έχετε καταφέρει να το νοηματοδοτήσετε και δεν χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο.
Αφορμή στάθηκε ένας γνωστός μου που δυσκολεύεται πολύ οικονομικά και καπνίζει εδώ και χρόνια κοντά ενάμισυ πακέτο την ημέρα,άρα μιλάμε για έξοδα της τάξης των 200+ ευρώ τον μήνα,όταν ο μισθός του δεν είναι ολόκληρα 600.Τον ψήνω να το γυρίσει στον καπνό μπας και μειώσει κάπως το έξοδο,αλλά δεν.

Aφήνω και αυτό εδώ http://ir.lib.uth.gr/bitstream/handle/1 ... sequence=1

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10534
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κάπνισμα και οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Ιούλ 2018, 06:58

Όχι δεν πάει έτσι, ότι αν δεν κάπνιζες θα είχες κάποιο τεράστιο ποσό στην άκρη να το κάνεις ό,τι θες.
Αν δεν κάπνιζες θα είχες κάτι άλλο, όλοι έχουν κάτι άλλο. Εσύ έχεις το κάπνισμα.
Είναι σαν το ανέκδοτο που λέει ο ένας "αν δεν κάπνιζες τόσα χρόνια θα είχες τώρα μια Φεράρι"
Και λέει ο άλλος "εσύ καπνίζεις;"
"Όχι"
"Και που την έχεις παρκάρει τη Φεράρι;"

Υπάρχει ένα 10% των καπνιστών που τους αρέσει το άτμισμα. Αυτοί σώνονται οικονομικά τουλάχιστον, επίσης δε βρωμάνε, και δεν κιτρινίζουν τα δάχτυλα. Από υγεία δεν ξέρω. Αν ζω θα σου πώ σε 20 χρόνια :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8673
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Κάπνισμα και οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 22 Ιούλ 2018, 07:32

Όλοι οι καπνιστές είσαστε πρεζάκιδες - πρέπει να το καταλάβετε αυτό!!!
Έχετε τα ίδια συμπτώματα με τους πρεζάκιδες - για σκεφτείτε το!!!
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Ιούλ 2018, 06:58
ίναι σαν το ανέκδοτο που λέει ο ένας "αν δεν κάπνιζες τόσα χρόνια θα είχες τώρα μια Φεράρι"
Και λέει ο άλλος "εσύ καπνίζεις;"
"Όχι"
"Και που την έχεις παρκάρει τη Φεράρι;"
Επειδή το έλεγα και εγώ αυτό και επειδή κάποιος μου έκανε την ίδια ερώτηση:
Η δική μου απάντηση ήταν: εγώ δεν γουστάρω τις Φεράρι - εγώ τα έφαγα με τις πουτάνες!!!

.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11584
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κάπνισμα και οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 22 Ιούλ 2018, 10:38

Η απάντηση είναι ότι θα τα έτρωγες άλλου. Δεν σημαίνει ότι επειδή θα γλυτωνες 3-6 ευρώ την ημέρα θα τα αποταμίευες. Οι περισσότεροι άλλωστε στερούμασταν κάποια άλλα πράγματα προκειμένου να καπνίζουμε.

Πρακτικά, θα πάρεις λίγο καλύτερο κινητό, θα βγεις λίγες περισσότερες φορές έξω, θα αγοράσεις κάποια πράγματα που ήθελες ίσως, μέχρι εκεί.

Με την ίδια λογική αν δεν έπινες καθόλου καφέ, στη ζωή σου, θα ειχες συγκεντρώσει ένα τεράστιο ποσό; Η αν δεν αγόραζες καθόλου κινητό; Όχι βέβαια.

Εγώ τα προηγούμενα χρόνια με τη μετάβαση στο ηλεκτρονικό τσιγάρο, γλυτωσα πολλά λεφτά καθώς είχα φτάσει τα 2 πακέτα ημερησίως. Τώρα όμως με τις επεμβάσεις κράτους και ΕΕ το κόστος προσεγγίζει πάλι το ένα πακέτο τσιγάρα την ημέρα.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10534
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κάπνισμα και οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Ιούλ 2018, 10:51

Τι ατμίζεις Σπύρο; Εγώ τελευταία το έχω ρίξει στα μπισκοτάκια κανέλα :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

zteo
Δημοσιεύσεις: 10693
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Κάπνισμα και οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 22 Ιούλ 2018, 10:55

OANNHSEA έγραψε:
22 Ιούλ 2018, 07:32
Όλοι οι καπνιστές είσαστε πρεζάκιδες - πρέπει να το καταλάβετε αυτό!!!
Έχετε τα ίδια συμπτώματα με τους πρεζάκιδες - για σκεφτείτε το!!!
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Ιούλ 2018, 06:58
ίναι σαν το ανέκδοτο που λέει ο ένας "αν δεν κάπνιζες τόσα χρόνια θα είχες τώρα μια Φεράρι"
Και λέει ο άλλος "εσύ καπνίζεις;"
"Όχι"
"Και που την έχεις παρκάρει τη Φεράρι;"
Επειδή το έλεγα και εγώ αυτό και επειδή κάποιος μου έκανε την ίδια ερώτηση:
Η δική μου απάντηση ήταν: εγώ δεν γουστάρω τις Φεράρι - εγώ τα έφαγα με τις πουτάνες!!!

.
Με πουτανες λιγο δυσκολο να φας τοσα χρηματα.Με call girls και city tours μπορει.Τουλαχιστον εφαγες καλα μπαγασακο. :003:
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10693
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Κάπνισμα και οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 22 Ιούλ 2018, 10:59

Μια λυση στο οικονομικο εδωσα εγω.Εκανα 5-6 πακετα την ημερα,επαιρνα κουτες ολοκληρες απο τα λαθραια στην Αριστοτελους.Την λυση την βρηκα με τα LM τα πουρακια.Κοστιζουν 1.5 ευρω και εχουν 15 μεσα.Τωρα κανω 3 πακετα την ημερα που εισοδυναμουν με 1.5 πακετο την ημερα κανονικα τσιγαρα.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30668
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κάπνισμα και οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 22 Ιούλ 2018, 11:04

Αυτό ισχύει μόνο για κάποιον που το κόβει και σαν έξτρα κίνητρο, βάζει αυτό το ποσό στην άκρη. Το οποίο δεν είναι λίγο.

Π.χ στην Ιταλία ένα πακέτο είχε 5 ευρώ. Το μήνα 150, τον χρόνο 1800.
Είναι καλό κίνητρο να τα βάζεις στην άκρη.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Ορέστης 35

Re: Κάπνισμα και οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 22 Ιούλ 2018, 11:05

Το εκοψα οταν ακριβυναν τα τσιγαρα αλλα το καταλαβε η μανα μου και μου εκοψε το χαρτζιλικι.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30668
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κάπνισμα και οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 22 Ιούλ 2018, 11:05

zteo έγραψε:
22 Ιούλ 2018, 10:59
Μια λυση στο οικονομικο εδωσα εγω.Εκανα 5-6 πακετα την ημερα,επαιρνα κουτες ολοκληρες απο τα λαθραια στην Αριστοτελους.Την λυση την βρηκα με τα LM τα πουρακια.Κοστιζουν 1.5 ευρω και εχουν 15 μεσα.Τωρα κανω 3 πακετα την ημερα που εισοδυναμουν με 1.5 πακετο την ημερα κανονικα τσιγαρα.
Έλεος ρε φίλε. Και μάλιστα 5-6 από τα λαθραία. :e040:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44002
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κάπνισμα και οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Ιούλ 2018, 11:16

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Ιούλ 2018, 06:58
Όχι δεν πάει έτσι, ότι αν δεν κάπνιζες θα είχες κάποιο τεράστιο ποσό στην άκρη να το κάνεις ό,τι θες.
Αν δεν κάπνιζες θα είχες κάτι άλλο, όλοι έχουν κάτι άλλο. Εσύ έχεις το κάπνισμα.
Κάνεις λάθος νομίζω γιατί το κάπνισμα δε συγκρίνεται με τίποτε άλλο. Το κάνεις παράλληλα με άλλες δραστηριότητες.
Δηλαδή τι θα είχες, το ψάρεμα; Και θα έβγαινες κάθε 45 λεπτά στην είσοδο της δουλειάς για να ψαρέψεις;
Και θα ξόδευες και μερικά δολώματα μαζί με τον πρωϊνό καφέ;

Ναι, δεν θα τα αποταμίευες απαραίτητα. Αλλά δεν θα τα ξόδευες με τον ίδιο τρόπο, "αυτόματα". Θα τα είχες και θα τα ξόδευες στρατηγικά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24773
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κάπνισμα και οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Ιούλ 2018, 11:46

Το πιο απλο παραδειγμα ειναι οτι δεν υπαρχει μπαφιορος που να ειναι εξαρτημενος απο το thc, ολοι ειναι απο τη νικοτινη, την προσληψη της οποιας εχει συσχετισει ο εγκεφαλος με τη γευση και την ιεροτελεστια του φεου.

Μιλαμε για 2-3000 το χρονο διαφορα.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11584
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κάπνισμα και οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 22 Ιούλ 2018, 11:49

Υπάρχει μια σημαντική διαφορά.
Αν στη δουλειά σου πληρώνεσαι με το μήνα και πάρεις αύξηση 150€
Αν στη δουλειά σου πληρώνεσαι μεροκάματο και πάρεις αύξηση 6€ την ημέρα.

Στην πρώτη περίπτωση είναι πιο εύκολο να κάνεις αποταμίευση. Στη δεύτερη πολύ δύσκολα θα τα κρατήσεις.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Κάπνισμα και οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 22 Ιούλ 2018, 11:51

Εγώ δυστυχώς καπνίζω και το οικονομικό είναι όντως ένα θέμα. Κάθε φορά που ξοδεύω λεφτά για τσιγάρα τα λυπάμαι και θα ήθελα τα λεφτά αυτά να τα έτρωγα κάπου αλλού.
Αλλά δυστυχώς είμαι εξαρτημένη σωματικά και ψυχολογικά και όσο κι αν ξέρω ότι η ζωή μου θα ήταν καλύτερη χωρίς το τσιγάρο δεν είμαι σε θέση να το κόψω.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11584
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κάπνισμα και οικονομικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 22 Ιούλ 2018, 11:55

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Ιούλ 2018, 10:51
Τι ατμίζεις Σπύρο; Εγώ τελευταία το έχω ρίξει στα μπισκοτάκια κανέλα :lol:
Από φρουτώδη έως πούρο εναλλάξ. Βαριέμαι τα ίδια εκτός κάποιων στάνταρ που έχω.

Εκεί πόσο κοστίζει το 10ml ?
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών