Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Ιουν 2021, 15:40

Thor έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:36
hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:31
Thor έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:21


Χωρις μασκα δεν παιζει αυτο το σεναριο,βρες κατι αλλο.
Μέχρι πριν 6 μήνες έπαιζε, ξαφνικά ήρθε ο ιός με μεταδοτικότητα μικρότερη της γρίπης και δεν παίζει πια χωρίς μάσκα (που ακόμη δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι βοήθησε σε κάτι), γιατί είναι ένας μεταφυσικός οργανισμός με μαγικές ιδιότητες.

Το ότι δεν έχω κολλήσει τίποτα είναι μια χαρά απόδειξη ότι όλα αυτά είναι παπαριές. Υπάρχουν μέτρα που έχουν λογική και σημασία και άλλα που είναι απλά πολιτικάντικες πίπες.
Χωρις μασκα δεν παιζει αυτο το σεναριο,βρες κατι αλλο.
Κι εσύ θρήσκος;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 08 Ιουν 2021, 15:42

hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:31
Thor έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:21
hellegennes έγραψε:
07 Ιουν 2021, 23:26


Εγώ έχω έρθει σε επαφή με πολλούς φορείς και δεν έχω κολλήσει τίποτα. Όταν παίρνεις τα σωστά μέτρα, όπως έκανα άλλωστε και προ κορωνοκρίσης, ελαχιστοποιείς τον κίνδυνο. Η καλύτερη άμυνα είναι η πρόληψη.
Χωρις μασκα δεν παιζει αυτο το σεναριο,βρες κατι αλλο.
Μέχρι πριν 6 μήνες έπαιζε, ξαφνικά ήρθε ο ιός με μεταδοτικότητα μικρότερη της γρίπης και δεν παίζει πια χωρίς μάσκα (που ακόμη δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι βοήθησε σε κάτι), γιατί είναι ένας μεταφυσικός οργανισμός με μαγικές ιδιότητες.

Το ότι δεν έχω κολλήσει τίποτα είναι μια χαρά απόδειξη ότι όλα αυτά είναι παπαριές. Υπάρχουν μέτρα που έχουν λογική και σημασία και άλλα που είναι απλά πολιτικάντικες πίπες.
Το να μεταδίδεται ένας ιός απο σταγονίδια σάλιου είναι η μαγική ιδιότητα ή το οτι όταν βάζεις ένα κομμάτι ύφασμα μπροστά στο στόμα σου εμποδίζεις τα σταγονίδια να εκτιναχθούν;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Ιουν 2021, 15:47

gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:24
Το αστείο είναι οτι χρησιμοποιείς την εργασία σου που σχετίζεται με υγιεινή και τρόφιμα ως επιχείρημα εναντίον του νούμερο ένα μέτρου υγιεινής που ειναι ο εμβολιασμός όσων έρχονται σε επαφή με τρόφιμα και δεκάδες κόσμου κάθε μέρα.
Το νούμερο ένα της υγιεινής και ασφάλειας τροφίμων είναι η διατήρησή τους στις σωστές συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας και δίπλα-δίπλα η υγιεινή του χώρου που βρίσκονται και διατίθενται αυτά.

Υπάρχουν επίσης ιατρικές εξετάσεις και σαφώς υπάρχουν απαραίτητα εμβόλια για επικίνδυνες, μεταδοτικές νόσους.

Το ότι το εμβόλιο του κορωνοϊού έγινε και νούμερο ένα μέτρο υγιεινής και ασφάλειας τροφίμων είναι κάποιο νέο ανέκδοτο ή εκτίμηση του επιστημονικού οργανισμού που ακούει στο όνομα ΣΚΑΪ;
gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:24
Βέβαια είναι αστείο μέχρι να ανακαλύψεις οτι έχεις κολλήσει και μεταδώσει τον ιό σε απροσδιόριστο αριθμό ανθρώπων. Μόλις κάποιος καταλήξει στην εντατική ή πεθάνει σταματάνε τα αστεία.
Αναζήτησέ το αυτό στα μέλη του φόρουμ που έχουν κολλήσει και έχουν μεταδώσει όντως τον ιό σε απροσδιόριστο αριθμό ανθρώπων. Εγώ βέβαια δεν θα κατηγορούσα ποτέ κανέναν για κάτι τέτοιο, γιατί κανένας άνθρωπος δεν έχει φταίξιμο που ένας οργανισμός χρησιμοποιεί το σώμα του ως ξενιστή για να μολύνει άλλους ανθρώπους.

Για εσάς, όμως, που πλέον αυτό το βλέπετε φυσιολογικό, κοιταχτείτε μεταξύ σας. Ρώτα ποιοι από τους φορουμίτες κόλλησαν και ζήτα τους τον λόγο, αν θες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 08 Ιουν 2021, 15:51

hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:40
Thor έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:36
hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:31


Μέχρι πριν 6 μήνες έπαιζε, ξαφνικά ήρθε ο ιός με μεταδοτικότητα μικρότερη της γρίπης και δεν παίζει πια χωρίς μάσκα (που ακόμη δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι βοήθησε σε κάτι), γιατί είναι ένας μεταφυσικός οργανισμός με μαγικές ιδιότητες.

Το ότι δεν έχω κολλήσει τίποτα είναι μια χαρά απόδειξη ότι όλα αυτά είναι παπαριές. Υπάρχουν μέτρα που έχουν λογική και σημασία και άλλα που είναι απλά πολιτικάντικες πίπες.
Χωρις μασκα δεν παιζει αυτο το σεναριο,βρες κατι αλλο.
Κι εσύ θρήσκος;
Οχι,εσυ;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Ιουν 2021, 15:54

gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:42
hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:31
Thor έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:21


Χωρις μασκα δεν παιζει αυτο το σεναριο,βρες κατι αλλο.
Μέχρι πριν 6 μήνες έπαιζε, ξαφνικά ήρθε ο ιός με μεταδοτικότητα μικρότερη της γρίπης και δεν παίζει πια χωρίς μάσκα (που ακόμη δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι βοήθησε σε κάτι), γιατί είναι ένας μεταφυσικός οργανισμός με μαγικές ιδιότητες.

Το ότι δεν έχω κολλήσει τίποτα είναι μια χαρά απόδειξη ότι όλα αυτά είναι παπαριές. Υπάρχουν μέτρα που έχουν λογική και σημασία και άλλα που είναι απλά πολιτικάντικες πίπες.
Το να μεταδίδεται ένας ιός απο σταγονίδια σάλιου είναι η μαγική ιδιότητα ή το οτι όταν βάζεις ένα κομμάτι ύφασμα μπροστά στο στόμα σου εμποδίζεις τα σταγονίδια να εκτιναχθούν;
Μαγική είναι η ιδιότητα όταν τα μέτρα υγιεινής και απόστασης δεν επαρκούν για τον συγκεκριμένο ιό και μόνον και καταλήγουμε να φοράμε ένα κομμάτι ύφασμα, που καταφανώς δεν τα εμποδίζει όσο πιστεύεις, ειδάλλως δεν θα είχαμε δεύτερο και τρίτο κύμα πολλαπλάσια χειρότερα από το πρώτο.

Αν ήταν τόσο αυτονόητο, δε, πρέπει να είναι ηλίθιοι οι επιστήμονες που για 100 χρόνια έλεγαν ότι δεν βοηθάει η γενικευμένη χρήσης μάσκας από τον πληθυσμό. Ευτυχώς που τους άνοιξαν τα μάτια οι πολιτικοί, που επινόησαν το μέτρο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4784
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 08 Ιουν 2021, 15:54

hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:39

Τι ήταν πετυχημένο; Το ότι τα μέτρα μου είναι σκόρδα και μετάνοιες; Έχω δώσει ποτέ δείγμα ότι είμαι θρήσκος ή πιστεύω σε δεισιδαιμονίες; Είναι από τα πιο άκυρα πράγματα που θα μπορούσε να πει κανείς.

Ειλικρινά, μειώνεις την ιδέα που έχω για σένα με κάθε ποστ. Δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να πει η «πτέρυγά σου» που να με τσούξει, αφενός γιατί κανείς δεν διαθέτει αρκετή ευφυΐα για να μου προσάψει κάτι που να βγάζει νόημα, αφετέρου γιατί δεν έχω κάνει ποτέ στην ζωή μου κάτι επιλήψιμο για να μπορεί κάποιος να μου την πει γι' αυτό και να με ενοχλήσει.
έλα ρε μαλάκα χέλλη, πολύ σοβαρά τα παίρνεις όλα. δεν έχω ούτε στρατόδεδο ούτε πτέρυγα, χαβαλέ κάνουμε! :wave:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Ιουν 2021, 15:55

Thor έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:51
hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:40
Thor έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:36


Χωρις μασκα δεν παιζει αυτο το σεναριο,βρες κατι αλλο.
Κι εσύ θρήσκος;
Οχι,εσυ;
Εγώ δεν απαντάω με την ίδια δογματική δήλωση, που στερείται τεκμηρίωσης, από το ιερό μου βιβλίο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Ιουν 2021, 15:56

Bill Hicks έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:54
hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:39

Τι ήταν πετυχημένο; Το ότι τα μέτρα μου είναι σκόρδα και μετάνοιες; Έχω δώσει ποτέ δείγμα ότι είμαι θρήσκος ή πιστεύω σε δεισιδαιμονίες; Είναι από τα πιο άκυρα πράγματα που θα μπορούσε να πει κανείς.

Ειλικρινά, μειώνεις την ιδέα που έχω για σένα με κάθε ποστ. Δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να πει η «πτέρυγά σου» που να με τσούξει, αφενός γιατί κανείς δεν διαθέτει αρκετή ευφυΐα για να μου προσάψει κάτι που να βγάζει νόημα, αφετέρου γιατί δεν έχω κάνει ποτέ στην ζωή μου κάτι επιλήψιμο για να μπορεί κάποιος να μου την πει γι' αυτό και να με ενοχλήσει.
έλα ρε μαλάκα χέλλη, πολύ σοβαρά τα παίρνεις όλα. δεν έχω ούτε στρατόδεδο ούτε πτέρυγα, χαβαλέ κάνουμε! :wave:
Χαβαλέ εγώ δεν κάνω με θανάτους. Συγγνώμη, κιόλας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 08 Ιουν 2021, 15:57

hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:47
gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:24
Το αστείο είναι οτι χρησιμοποιείς την εργασία σου που σχετίζεται με υγιεινή και τρόφιμα ως επιχείρημα εναντίον του νούμερο ένα μέτρου υγιεινής που ειναι ο εμβολιασμός όσων έρχονται σε επαφή με τρόφιμα και δεκάδες κόσμου κάθε μέρα.
Το νούμερο ένα της υγιεινής και ασφάλειας τροφίμων είναι η διατήρησή τους στις σωστές συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας και δίπλα-δίπλα η υγιεινή του χώρου που βρίσκονται και διατίθενται αυτά.

Υπάρχουν επίσης ιατρικές εξετάσεις και σαφώς υπάρχουν απαραίτητα εμβόλια για επικίνδυνες, μεταδοτικές νόσους.

Το ότι το εμβόλιο του κορωνοϊού έγινε και νούμερο ένα μέτρο υγιεινής και ασφάλειας τροφίμων είναι κάποιο νέο ανέκδοτο ή εκτίμηση του επιστημονικού οργανισμού που ακούει στο όνομα ΣΚΑΪ;
gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:24
Βέβαια είναι αστείο μέχρι να ανακαλύψεις οτι έχεις κολλήσει και μεταδώσει τον ιό σε απροσδιόριστο αριθμό ανθρώπων. Μόλις κάποιος καταλήξει στην εντατική ή πεθάνει σταματάνε τα αστεία.
Αναζήτησέ το αυτό στα μέλη του φόρουμ που έχουν κολλήσει και έχουν μεταδώσει όντως τον ιό σε απροσδιόριστο αριθμό ανθρώπων. Εγώ βέβαια δεν θα κατηγορούσα ποτέ κανέναν για κάτι τέτοιο, γιατί κανένας άνθρωπος δεν έχει φταίξιμο που ένας οργανισμός χρησιμοποιεί το σώμα του ως ξενιστή για να μολύνει άλλους ανθρώπους.

Για εσάς, όμως, που πλέον αυτό το βλέπετε φυσιολογικό, κοιταχτείτε μεταξύ σας. Ρώτα ποιοι από τους φορουμίτες κόλλησαν και ζήτα τους τον λόγο, αν θες.
Φυσικά και έχει φταίξιμο όποιος σκόπιμα δεν παίρνει τα απαραίτητα μέτρα για να μην γίνει μεταδότης ασθενειών. Αν έχω AIDS και δεν φοράω προφυλακτικό δεν έχω φταίξιμο;

Για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει θεωρείς τον εαυτό σου άτρωτο και νομίζεις οτι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να γίνεις ξενιστής και να μολύνεις άλλους ανθρώπους.
Ειλικρινά μακάρι να είσαι όντως άτρωτος και να μην κολλήσεις τίποτα αλλά δεν υπάρχει τρόπος να το ξέρεις εκ των προτέρων, δυστυχώς πολλοί προσεκτικοί βρέθηκαν στα νοσοκομεία.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4784
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 08 Ιουν 2021, 15:59

ναι, ξέχασα, εσύ απ΄το πχωρουμικό σου μετερίζι σώζεις την ανθρωπότητα απ΄την πλάνη τού κόβιντ.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Ιουν 2021, 16:03

Bill Hicks έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:59
ναι, ξέχασα, εσύ απ΄το πχωρουμικό σου μετερίζι σώζεις την ανθρωπότητα απ΄την πλάνη τού κόβιντ.
Δεν έχω πει ποτέ ότι η covid είναι πλάνη και δεν μ' αρέσει να κάνουν χαβαλέ με πράγματα που δεν έχω πει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 08 Ιουν 2021, 16:03

hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:54
gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:42
hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:31


Μέχρι πριν 6 μήνες έπαιζε, ξαφνικά ήρθε ο ιός με μεταδοτικότητα μικρότερη της γρίπης και δεν παίζει πια χωρίς μάσκα (που ακόμη δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι βοήθησε σε κάτι), γιατί είναι ένας μεταφυσικός οργανισμός με μαγικές ιδιότητες.

Το ότι δεν έχω κολλήσει τίποτα είναι μια χαρά απόδειξη ότι όλα αυτά είναι παπαριές. Υπάρχουν μέτρα που έχουν λογική και σημασία και άλλα που είναι απλά πολιτικάντικες πίπες.
Το να μεταδίδεται ένας ιός απο σταγονίδια σάλιου είναι η μαγική ιδιότητα ή το οτι όταν βάζεις ένα κομμάτι ύφασμα μπροστά στο στόμα σου εμποδίζεις τα σταγονίδια να εκτιναχθούν;
Μαγική είναι η ιδιότητα όταν τα μέτρα υγιεινής και απόστασης δεν επαρκούν για τον συγκεκριμένο ιό και μόνον και καταλήγουμε να φοράμε ένα κομμάτι ύφασμα, που καταφανώς δεν τα εμποδίζει όσο πιστεύεις, ειδάλλως δεν θα είχαμε δεύτερο και τρίτο κύμα πολλαπλάσια χειρότερα από το πρώτο.

Αν ήταν τόσο αυτονόητο, δε, πρέπει να είναι ηλίθιοι οι επιστήμονες που για 100 χρόνια έλεγαν ότι δεν βοηθάει η γενικευμένη χρήσης μάσκας από τον πληθυσμό. Ευτυχώς που τους άνοιξαν τα μάτια οι πολιτικοί, που επινόησαν το μέτρο.
Η γενικευμένη χρήση μάσκας απο τον πληθυσμό όντως δεν βοηθάει αρκετά, κυρίως επειδή ο γενικός πληθυσμός είτε δεν θα φορέσει μάσκα είτε δεν θα την φορέσει σωστά.
Η σωστή χρήση μάσκας ωστόσο βοηθάει πάρα πολύ και γι αυτό άλλωστε χρησιμοποιείται απο τους γιατρούς και τους νοσηλευτές.
Τα παραπάνω δεν αποτελούν λόγο να μην φοράς μάσκα σε ατομικό επίπεδο, αντίθετα αποτελούν επιχείρημα υπέρ της σωστής χρήσης μάσκας που είναι οπωσδήποτε αποτελεσματική. Με λίγα λόγια το γεγονός οτι οι περισσότεροι πιάνουν την μάσκα σαν να είναι κωλόχαρτο, την τρίβουν όλη μέρα στο πηγούνι τους και την φοράνε κάτω απο την μύτη δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να την φοράς εσύ σωστά ή δεν σε προστατεύει όταν το κάνεις.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 08 Ιουν 2021, 16:12

hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:55
Thor έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:51
hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:40


Κι εσύ θρήσκος;
Οχι,εσυ;
Εγώ δεν απαντάω με την ίδια δογματική δήλωση, που στερείται τεκμηρίωσης, από το ιερό μου βιβλίο.
Εμ,ελα ομως που ακριβως αυτο κανεις!
Το ξερεις και μεις το ξερουμε οτι το ξερεις πως κανεις λαθος αλλα.δεν θες να το παραδεχτεις.
Το γινατι βγαζει ματι και το ξερεις αλλα επιμενεις.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Ιουν 2021, 16:18

gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:03
Η σωστή χρήση μάσκας ωστόσο βοηθάει πάρα πολύ και γι αυτό άλλωστε χρησιμοποιείται απο τους γιατρούς και τους νοσηλευτές.
Σαφώς. Γι' αυτό ακριβώς χρησιμοποιείται. Μαζί βέβαια με άλλες συνθήκες που ισχύουν. Συγκεκριμένη διαδικασία πλυσίματος χεριών, ιατρικές στολές, γάντια, γυαλιά, σε περίπτωση που απαιτούνται, αποστειρωμένο περιβάλλον και φυσικά για ιατρικές διαδικασίες, όχι για ψώνια, βόλτες, κουβαλήματα, πάρλα και γενικές εργασίες. Και με την κατάλληλη εκπαίδευση και συνήθεια.
gassim έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:03
Τα παραπάνω δεν αποτελούν λόγο να μην φοράς μάσκα σε ατομικό επίπεδο, αντίθετα αποτελούν επιχείρημα υπέρ της σωστής χρήσης μάσκας που είναι οπωσδήποτε αποτελεσματική. Με λίγα λόγια το γεγονός οτι οι περισσότεροι πιάνουν την μάσκα σαν να είναι κωλόχαρτο, την τρίβουν όλη μέρα στο πηγούνι τους και την φοράνε κάτω απο την μύτη δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να την φοράς εσύ σωστά ή δεν σε προστατεύει όταν το κάνεις.
Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό για πολλή ώρα. Νομοτελειακά, αν η δουλειά σου δεν είναι να φοράς μάσκα και να περιποιείσαι ασθενείς, δεν μπορείς να την φοράς σωστά για πολλή ώρα. Είναι περιορισμένη η χρησιμότητά της. Ούτε μπορείς να μην την πιάνεις, ασυναίσθητα ή μη, συνέχεια. Και σου δημιουργεί μια ψευδή αίσθηση ασφάλειας και δεν λαμβάνεις άλλα μέτρα. Βήχεις προς τους άλλους, κάνεις πορείες σαν τον μαλάκα -και η κυβέρνηση σφυρίζει αδιάφορα-, κολλάς πάνω στους άλλους σε ουρές ή σε μαγαζιά ή δέχεσαι στο 2χ3 γραφείο σου άτομα face to face (βλέπε Leporello).

Δεν είναι ρεαλιστικό μέτρο για γενικευμένη χρήση. Ίσως να βοηθούσε αν περιοριζόταν σε στοχευμένη χρήση π.χ. για να μπεις σε κατάστημα να ψωνίσεις 20 λεπτά και στα ΜΜΜ (που θυμίζω ότι το μέτρο της μάσκας ήταν το αντίμετρο στην πληρότητα, με αποτέλεσμα να έχουμε τίγκα λεωφορεία και μετρό γιατί, «να, θεσπίσαμε μάσκες»)
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Την πάτησα με το εμβόλιο... Προσοχή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Ιουν 2021, 16:20

Thor έγραψε:
08 Ιουν 2021, 16:12
hellegennes έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:55
Thor έγραψε:
08 Ιουν 2021, 15:51

Οχι,εσυ;
Εγώ δεν απαντάω με την ίδια δογματική δήλωση, που στερείται τεκμηρίωσης, από το ιερό μου βιβλίο.
Εμ,ελα ομως που ακριβως αυτο κανεις!
Το ξερεις και μεις το ξερουμε οτι το ξερεις πως κανεις λαθος αλλα.δεν θες να το παραδεχτεις.
Το γινατι βγαζει ματι και το ξερεις αλλα επιμενεις.
Συγγνώμη, αλλά το «η μάσκα λειτουργεί», κόντρα στα αποτελέσματα του δεύτερου και τρίτου κύματος, μόνο ως δογματική δήλωση μπορεί να εκληφθεί. Εγώ παρουσιάζω στοιχεία για κάθε τι που λέω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών