Είμαι μαλάκας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 16 Ιουν 2021, 18:46

EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Ιουν 2021, 18:43
hellegennes έγραψε:
16 Ιουν 2021, 18:40

Ε, όχι. Σήμερα το μέσο αυτοκίνητο είναι πολύ νεότερο από ό,τι ήταν το '90. Πλέον θεωρούμε παλιό ότι είναι πριν το '16, που είναι πενταετίας, και το 1990 δεν το θεωρούσες καν παλιό αν ήταν δεκαετίας.

Η ηλικία των ιχ στους δρόμους μας σήμερα έχει μ.ο. τα 16 έτη. Τα 4 δε στα 5 οχήματα που κυκλοφορούν είναι άνω των 10 ετών.

https://www.drive.gr/news/agora/ereyna- ... ih-stin-ee

Αλλά καλή προσπάθεια
Ο χελεγκενες όλο μλκίες λέει. Ακόμα να το καταλάβεις 15 χρόνια στο πχώρουμ;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Ιουν 2021, 18:47

EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Ιουν 2021, 18:39
hellegennes έγραψε:
16 Ιουν 2021, 18:16
Συζητάμε για το αν η ζωή μας σήμερα είναι καλύτερη από ό,τι πριν 30 χρόνια. Σαφώς είναι. Έχεις κι εσύ αντίρρηση όπως και ο Εκπληκτικός; Έχεις να μου δώσεις παράδειγμα για το πώς είναι χειρότερη σήμερα η ζωή σου;
Οι γονείς μου στην ηλικία μου κ στη φάση μου εβγαζαν περισσότερα λεφτά από εμένα και είχαν ήδη αγοράσει σπίτι
Παρομοίως, αλλά σαφέστατα δεν ζούσαν καλύτερα από ό,τι ζω εγώ σήμερα. Στην ηλικία μου, η μάνα μου μιζέριαζε γιατί είχε αλλάξει η νομοθεσία και θα έβγαινε αργότερα στην σύνταξη (στα 45 της αντί στα 42, αν θυμάμαι καλά). Πιο ευτυχισμένη από ό,τι είμαι εγώ σίγουρα δεν ήταν, αν και αυτό είναι προσωπικό θέμα, όχι οικονομικό.

Έπαιρναν σπίτια γιατί αναλογικά κόστιζαν πολύ λιγότερο και γιατί δάνεια. Βέβαια και η κατασκευή τους ήταν πολύ χειρότερη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Ιουν 2021, 18:52

EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Ιουν 2021, 18:43
hellegennes έγραψε:
16 Ιουν 2021, 18:40

Ε, όχι. Σήμερα το μέσο αυτοκίνητο είναι πολύ νεότερο από ό,τι ήταν το '90. Πλέον θεωρούμε παλιό ότι είναι πριν το '16, που είναι πενταετίας, και το 1990 δεν το θεωρούσες καν παλιό αν ήταν δεκαετίας.

Η ηλικία των ιχ στους δρόμους μας σήμερα έχει μ.ο. τα 16 έτη. Τα 4 δε στα 5 οχήματα που κυκλοφορούν είναι άνω των 10 ετών.

https://www.drive.gr/news/agora/ereyna- ... ih-stin-ee

Αλλά καλή προσπάθεια
Υπήρξε μια μικρή κάμψη λόγω της κρίσης, αλλά θα πρέπει να το συγκρίνεις με τα αντίστοιχα νούμερα του '90.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24695
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 17 Ιουν 2021, 03:11

EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Ιουν 2021, 16:04
Δημοκράτης έγραψε:
16 Ιουν 2021, 15:48
- Casper - έγραψε:
14 Ιουν 2021, 22:59
Σχόλιο που είδα στο φβ:


Φυσικά δεν είναι μειοψηφία τέτοιου είδους σχόλια. Ζηλεύω όσους ζούνε σε άλλο πλανήτη πάντως.
Today on things that never happened
Αλήθεια λέει, κ εμείς τα ίδια με την εγκυμοσύνη. Βέβαια θα μπορούσαμε να πάμε κ στο δημόσιο είναι η αληθεια
πήγαινες και εσύ για δουλειά και σε έλεγαν καλύτερα να μην έχεις σπουδές και επειδή τις έχεις πάρε 650ε;

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 17 Ιουν 2021, 16:14

Δημοκράτης έγραψε:
17 Ιουν 2021, 03:11

πήγαινες και εσύ για δουλειά και σε έλεγαν καλύτερα να μην έχεις σπουδές και επειδή τις έχεις πάρε 650ε;
Όχι αλλά ότι πολλές σπουδές είναι άχρηστες για την αγορά εργασίας κ καλύτερα να είχες προϋπηρεσία πάρα αυτές είναι αλήθεια

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24695
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 17 Ιουν 2021, 16:25

EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Ιουν 2021, 16:14
Δημοκράτης έγραψε:
17 Ιουν 2021, 03:11

πήγαινες και εσύ για δουλειά και σε έλεγαν καλύτερα να μην έχεις σπουδές και επειδή τις έχεις πάρε 650ε;
Όχι αλλά ότι πολλές σπουδές είναι άχρηστες για την αγορά εργασίας κ καλύτερα να είχες προϋπηρεσία πάρα αυτές είναι αλήθεια
Ok αν έχεις τελειώσει την Πάντειο πρακτικά πέταξες τον χρόνο σου, δεν συζητάμε για αυτό. Εκεί όμως δεν λες έχω μεταπτυχιακό και το αφεντικό με είπε καλύτερα να μη το είχες. Λες ήμουν μαλάκας και έκαν 6 χρόνια να πάρω πτυχίο και μεταπτυχιακό στις πολιτικές επιστήμες, στις μουσειακές σπουδές, σε gender studies και δεν ξέρω τι άλλα χόμπι έχει ο καθένας. Αν όμως έχεις τελειώσει κάτι που πραγματικά σε παρέχει κάποιες δεξιώτητες όπως να σχεδιάζεις σπίτια, να κάνεις μελέτες για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις κτλ δεν θα σε πει κανένας γιατί έκανες μεταπτυχιακό σε στατική ρευστών.
Βέβαια κι αυτό σχετικό είναι γιατί αν σπουδάσεις να χτίζεις 50 ορόφους και μετά πας να πιάσεις δουλειά στον τοπικό εργολάβο που φτιάχνει 2όροφα οκ, πάλι κάπου φταίνε οι επιλογές σου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιουν 2021, 16:34

Δημοκράτης έγραψε:
17 Ιουν 2021, 16:25
Βέβαια κι αυτό σχετικό είναι γιατί αν σπουδάσεις να χτίζεις 50 ορόφους και μετά πας να πιάσεις δουλειά στον τοπικό εργολάβο που φτιάχνει 2όροφα οκ, πάλι κάπου φταίνε οι επιλογές σου.
Ε, ναι. Αντί να πας κατευθείαν στην Samsung και να απαιτήσεις να σε βάλουν project manager σε κατασκευή ουρανοξυστών.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών