Είμαι μαλάκας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11530
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 11 Ιουν 2021, 15:25

talaipwros έγραψε:
11 Ιουν 2021, 15:24
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 15:22
Αφήνω προσεχτικά αυτό εδώ...


"Το ωρομίσθιο των εφημεριών ορίζεται, ανά βαθμό ή βαθμίδα, ως εξής:

-Συντονιστής Διευθυντής και Καθηγητής Πανεπιστημίου, επτά ευρώ και σαράντα δύο λεπτά (7,42)

-Διευθυντής και Αναπληρωτής Καθηγητής Πανεπιστημίου, επτά ευρώ και πέντε λεπτά (7,05 )

-Επιμελητής Α΄ και Επίκουρος Καθηγητής Πανεπιστημίου, έξι ευρώ και εβδομήντα τρία λεπτά (6,73)

-Επιμελητής Β΄, Λέκτορας και ειδικευμένοι ιατροί που αμείβονται με ενιαίο μισθολόγιο, πέντε ευρώ και ογδόντα οκτώ λεπτά (5,88 )

-Έμμισθος ειδικευόμενος, τέσσερα ευρώ και σαράντα οκτώ λεπτά (4,48)."


Μικτά προ φόρου.
Συριζα αγαπητέ, δεν ηθελες καπιταλισμό
Το nhs ποιος το πλερωνει; το σιτυ ;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25197
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Ιουν 2021, 15:39

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 15:25
talaipwros έγραψε:
11 Ιουν 2021, 15:24
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 15:22
Αφήνω προσεχτικά αυτό εδώ...


"Το ωρομίσθιο των εφημεριών ορίζεται, ανά βαθμό ή βαθμίδα, ως εξής:

-Συντονιστής Διευθυντής και Καθηγητής Πανεπιστημίου, επτά ευρώ και σαράντα δύο λεπτά (7,42)

-Διευθυντής και Αναπληρωτής Καθηγητής Πανεπιστημίου, επτά ευρώ και πέντε λεπτά (7,05 )

-Επιμελητής Α΄ και Επίκουρος Καθηγητής Πανεπιστημίου, έξι ευρώ και εβδομήντα τρία λεπτά (6,73)

-Επιμελητής Β΄, Λέκτορας και ειδικευμένοι ιατροί που αμείβονται με ενιαίο μισθολόγιο, πέντε ευρώ και ογδόντα οκτώ λεπτά (5,88 )

-Έμμισθος ειδικευόμενος, τέσσερα ευρώ και σαράντα οκτώ λεπτά (4,48)."


Μικτά προ φόρου.
Συριζα αγαπητέ, δεν ηθελες καπιταλισμό
Το nhs ποιος το πλερωνει; το σιτυ ;
Oi φοροι που πληρωνει το city

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Ιουν 2021, 16:08

Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Ιουν 2021, 13:34
sharp έγραψε:
11 Ιουν 2021, 13:30
talaipwros έγραψε:
11 Ιουν 2021, 13:08

Καλη ιδέα, μολις γίνει Ομοσπονδία η ΕΕ, να είσαι σίγουρος οτι θα συμβεί.
Με τις πρωτοκολητζουδες τι γίνεται, θα τις κρατήσομε;
Μην κουράζεσαι άδικα. Όταν γινόντουσαν οι πρώτες συζητήσεις με την Τρόϊκα είπαν στους τότε Πασόκους να καταργήσουν ένα επίδομα που υπήρχε. Η απάντηση ήταν "α..., σιγά μωρέ, αυτό δεν το παίρνουν πολλοί, είναι μικρό το έξοδο". Η απάντηση φυσικά που έλαβαν ήταν "δεν πειράζει, κάτι είναι κι αυτό". Τα πάντα είναι θέμα νοοτροπίας. Τα υπόλοιπα, καφενοκουβέντα να περνά η ώρα.
Ε μετά γνωστή η συνέχεια, το επίδομα καταργήθηκε και από τότε άνοιξαν οι κάνουλες για τους χαμηλόμισθους του ιδιωτικού τομέα και βρέχει λεφτά.
sharp έγραψε:
11 Ιουν 2021, 13:30
Τα υπόλοιπα, καφενοκουβέντα να περνά η ώρα.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 11 Ιουν 2021, 16:12

sharp έγραψε:
11 Ιουν 2021, 16:08
Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Ιουν 2021, 13:34
sharp έγραψε:
11 Ιουν 2021, 13:30

Μην κουράζεσαι άδικα. Όταν γινόντουσαν οι πρώτες συζητήσεις με την Τρόϊκα είπαν στους τότε Πασόκους να καταργήσουν ένα επίδομα που υπήρχε. Η απάντηση ήταν "α..., σιγά μωρέ, αυτό δεν το παίρνουν πολλοί, είναι μικρό το έξοδο". Η απάντηση φυσικά που έλαβαν ήταν "δεν πειράζει, κάτι είναι κι αυτό". Τα πάντα είναι θέμα νοοτροπίας. Τα υπόλοιπα, καφενοκουβέντα να περνά η ώρα.
Ε μετά γνωστή η συνέχεια, το επίδομα καταργήθηκε και από τότε άνοιξαν οι κάνουλες για τους χαμηλόμισθους του ιδιωτικού τομέα και βρέχει λεφτά.
sharp έγραψε:
11 Ιουν 2021, 13:30
Τα υπόλοιπα, καφενοκουβέντα να περνά η ώρα.
Καφενοκουβεντα η πραγματικότητα δε νομίζω. Καφενοκουβεντα η καφενοκουβεντα, σίγουρα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Ιουν 2021, 16:13

Δεν έχω καταλάβει, αυτό το "κάποιοι που παίρνουν 900 ευρώ", το λέμε για πολλά ή για λίγα;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 11 Ιουν 2021, 16:16

sharp έγραψε:
11 Ιουν 2021, 16:13
Δεν έχω καταλάβει, αυτό το "κάποιοι που παίρνουν 900 ευρώ", το λέμε για πολλά ή για λίγα;
Εξαρτάται. Για υπάλληλο με κανονικό ωράριο χωρίς έξτρα απλήρωτα είναι καλά λεφτά πλέον

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 11 Ιουν 2021, 16:21

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 12:53
Βλήμα έγραψε:
11 Ιουν 2021, 03:28
Πάνας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:24
Τέλος το θέατρο για σήμερα. Στα αρκίντια μου το νομοσχέδιο, και γω μαλάκας σαν το βλήμα είμαι.
Δεν είπα ότι το γράφω στ' αρχίδια μου.
Είπα ότι κανείς δεν δικαιολογείται να το γράψει στ' αρχίδια του μόνο και μόνο επειδή εγώ που παλεύω εναντίον του είμαι μαλάκας.
Διακυβεύονται πολλά περισσότερα πράγματα αυτή την στιγμή από το αν είμαι μαλάκας.
Συγνώμη λοιπόν, αλλά είσαι άλλου είδους μαλάκας απ' ό,τι εγώ.

Μωρέ ολοι μας μαλακες ειμαστε. Ο καθένας με τον τρόπο του.
Το να δουλεύεις 90 ώρες τη βδομάδα με σύνταξη στα 70 για να πληρώνεις τον υγιη άλλο που παίρνει σύνταξη από την μετεφηβεια , σε κάνει να νιώθεις λίγο μαλάκας πχ.
Οι λόγοι που ανέφερε ο Πάνας ότι έγινε αυτό δεν είναι καθόλου ασήμαντοι. Επιλέγεις να τους αγνοήσεις γιατί είναι πολύ πιο εύκολο να κατηγορούμε για την ξεφτίλα του να δουλεύουμε μέχρι τα 70 τον Πάνα, και κάθε Πάνα, που έχει κερδίσει μέσω του έργου του κάποια προνόμια και τα αξίζει, από το τέρας του καπιταλισμού που νικιέται δύσκολα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 11 Ιουν 2021, 16:30

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Ιουν 2021, 07:02
Και δεύτερη
Αμα δεν μπορείς να γλυτώσεις έναν βιασμό , κάτσε και απόλαυσε τον :roll:
Αυτό μπορούν να το πούνε μόνο άτομα που δεν έχουν πέσει θύματα βιασμού.
Παρομοίως αυτή την ψευδαίσθηση για τον καπιταλισμό μπορούν να την έχουν μόνο άνθρωποι που δεν κάνουν εξαρτημένη εργασία σε εποχές κρίσης του, πόσο μάλλον όταν έχουμε απανωτές κρίσεις για 13 χρόνια.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 11 Ιουν 2021, 16:33

Βλήμα έγραψε:
11 Ιουν 2021, 16:30
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Ιουν 2021, 07:02
Και δεύτερη
Αμα δεν μπορείς να γλυτώσεις έναν βιασμό , κάτσε και απόλαυσε τον :roll:
Αυτό μπορούν να το πούνε μόνο άτομα που δεν έχουν πέσει θύματα βιασμού.
Παρομοίως αυτή την ψευδαίσθηση για τον καπιταλισμό μπορούν να την έχουν μόνο άνθρωποι που δεν κάνουν εξαρτημένη εργασία σε εποχές κρίσης του, πόσο μάλλον όταν έχουμε απανωτές κρίσεις για 13 χρόνια.

Σου συνιστω να μελετήσεις το βιβλίο
Ο Αναρχικός Τραπεζίτης του Πεσοα .
:D

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25197
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Ιουν 2021, 16:34

ST48410 έγραψε:
11 Ιουν 2021, 16:16
sharp έγραψε:
11 Ιουν 2021, 16:13
Δεν έχω καταλάβει, αυτό το "κάποιοι που παίρνουν 900 ευρώ", το λέμε για πολλά ή για λίγα;
Εξαρτάται. Για υπάλληλο με κανονικό ωράριο χωρίς έξτρα απλήρωτα είναι καλά λεφτά πλέον
Αμα ειναι μεχρι 25-30 ετων.
Δεν ειναι λεφτα αυτα για να κανεις οικογένεια

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11530
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 11 Ιουν 2021, 16:35

Βλήμα έγραψε:
11 Ιουν 2021, 16:21
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 12:53
Βλήμα έγραψε:
11 Ιουν 2021, 03:28


Δεν είπα ότι το γράφω στ' αρχίδια μου.
Είπα ότι κανείς δεν δικαιολογείται να το γράψει στ' αρχίδια του μόνο και μόνο επειδή εγώ που παλεύω εναντίον του είμαι μαλάκας.
Διακυβεύονται πολλά περισσότερα πράγματα αυτή την στιγμή από το αν είμαι μαλάκας.
Συγνώμη λοιπόν, αλλά είσαι άλλου είδους μαλάκας απ' ό,τι εγώ.

Μωρέ ολοι μας μαλακες ειμαστε. Ο καθένας με τον τρόπο του.
Το να δουλεύεις 90 ώρες τη βδομάδα με σύνταξη στα 70 για να πληρώνεις τον υγιη άλλο που παίρνει σύνταξη από την μετεφηβεια , σε κάνει να νιώθεις λίγο μαλάκας πχ.
Οι λόγοι που ανέφερε ο Πάνας ότι έγινε αυτό δεν είναι καθόλου ασήμαντοι. Επιλέγεις να τους αγνοήσεις γιατί είναι πολύ πιο εύκολο να κατηγορούμε για την ξεφτίλα του να δουλεύουμε μέχρι τα 70 τον Πάνα, και κάθε Πάνα, που έχει κερδίσει μέσω του έργου του κάποια προνόμια και τα αξίζει, από το τέρας του καπιταλισμού που νικιέται δύσκολα.
Όχι δεν είναι λογικο άνθρωποι χωρις προβλημα να βγαίνουν στη σύνταξη στην πιο παραγωγική τους ηλικία.
Δε λέω πως αυτό είναι το πρόβλημα του καπιταλισμού, αλλά δε μπορείς να μου πεις πως δεν είναι πρόβλημα στην Ελλάδα.
Νοσοκόμες βγήκαν στα 32 στη σύνταξη (νόμος κουτσογιωργα)
Μια θεία μου στα 35 από την πολεοδομία -κοντεύει τα 40 χρόνια σύνταξης.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25197
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Ιουν 2021, 16:38

Και ο χειρουργός μετα τα 50 βαριεται, κουραζεται, το χερι δεν εχει την ιδια ακριβεια.
Σύνταξη όλοι

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Ιουν 2021, 16:42

talaipwros έγραψε:
11 Ιουν 2021, 16:34
ST48410 έγραψε:
11 Ιουν 2021, 16:16
sharp έγραψε:
11 Ιουν 2021, 16:13
Δεν έχω καταλάβει, αυτό το "κάποιοι που παίρνουν 900 ευρώ", το λέμε για πολλά ή για λίγα;
Εξαρτάται. Για υπάλληλο με κανονικό ωράριο χωρίς έξτρα απλήρωτα είναι καλά λεφτά πλέον
Αμα ειναι μεχρι 25-30 ετων.
Δεν ειναι λεφτα αυτα για να κανεις οικογένεια
Συνήθως δουλεύει και η σύζυγος.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14883
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 11 Ιουν 2021, 16:46

ST48410 έγραψε:
11 Ιουν 2021, 11:17
Οργισμένος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 11:13
ΑΝ σκεφτεις λογικα και αποφασισεις συλλογικα οτι θελεις μελλοντικα μια ευημερουσα κοινωνια τοτε χρειαζονται θυσιες τουλαχιστον αρχικα. Απαλευθερωση μισθων, μικροτερο κρατος, φιλελευθερη πολιτικη θα αυξησει την επιχειρηματικοτητα και τις επενδυσεις οι οποιες με τη σειρα τους θα φερουν αναπτυξη και μειωση ανεργειας και μεγαλυτερη καταναλωση και σε μερικα χρονια ισως 10 , βλεπε τουρκια, η προσφορα εργασιας θαναι τετοια που θα τροφοδοτει υψηλους μισθους.

Και μη γελιεστε, η μοναδικη προστασια των εργαζομενων εναντι των εργοδοτων ειναι η προσφορα εργασιας και φυσικα κανενας νομος. Αυτο γινεται δω στη σουηδια σημερα, δεν μενει ικανοποιημενος ο εργαζομενος απο τον εργοδοτη; Σηκωνεται και φευγει και βρισκει αλλου δουλεια. Αυτο ωθει τους εργοδοτες να προσφερουν καλες συνθηκες εργασιας και μανατζμεντ καθως και καλους μισθους, και κατσε εσυ στην ελλαδα και κανε νομοθεσιες προστασιας του κωλου για να δινεις «δουλεια» σε κατι κκε συριζα και χρυσες αυγες..
στην δεύτερη παράγραφο συμφωνώ. Για την πρώτη έχω επιφυλάξεις. Δεν φαίνεται διατεθειμένο το παρόν πολιτικό προσωπικό να βάλει χέρι στις ιερές αγελάδες. Αν καταργηθεί ο κατώτατος απλώς θα εξαθλιώσει τους εργαζομένους στον ιδιωτικό και θα ανοίξει την ψαλίδα με τους αντίστοιχους στο δημόσιο τομέα.
ΤΟ να ριχνουμε τα οποια σφαλματα στο πολιτικο προσωπικο ειναι η συνηθης ευκολη και υπουλη λυση. Η τραγικη πραγματικοτητα ειναι πως ως κοινωνια δεν θελουμε να δουμε την πραγματικοτητα η οποια καταδεικνυει αυτα που αναφερω. Αν ο «λαος» απεχθανεται μακροπνοες πολιτικες που απαιτουν αρχικα θυσιες, τι να σου κανει ο πολιτικος;;; Μονο αν πετυχουμε το τριπλο τζακποτ στο προτο και ανεβει πανω καποιος πολιτικος με τρομερη ικανοτητα επικοινωνιας με το λαο αλλα και υπευθυνη και μακροπνοη πολιτικη υπερ της χωρας, μονο τοτε, ΙΣΩΣ και ΑΝ, υπαρχουν καποιες πιθανοτητες να γινει κατι. ΕΙδαλλως η μονη ελπιδα ειναι να αλλαξει μυαλα η κοινωνια κατι το οποιο δεν διαφαινεται στον οριζοντα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14883
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 11 Ιουν 2021, 16:48

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 16:35
Βλήμα έγραψε:
11 Ιουν 2021, 16:21
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 12:53



Μωρέ ολοι μας μαλακες ειμαστε. Ο καθένας με τον τρόπο του.
Το να δουλεύεις 90 ώρες τη βδομάδα με σύνταξη στα 70 για να πληρώνεις τον υγιη άλλο που παίρνει σύνταξη από την μετεφηβεια , σε κάνει να νιώθεις λίγο μαλάκας πχ.
Οι λόγοι που ανέφερε ο Πάνας ότι έγινε αυτό δεν είναι καθόλου ασήμαντοι. Επιλέγεις να τους αγνοήσεις γιατί είναι πολύ πιο εύκολο να κατηγορούμε για την ξεφτίλα του να δουλεύουμε μέχρι τα 70 τον Πάνα, και κάθε Πάνα, που έχει κερδίσει μέσω του έργου του κάποια προνόμια και τα αξίζει, από το τέρας του καπιταλισμού που νικιέται δύσκολα.
Όχι δεν είναι λογικο άνθρωποι χωρις προβλημα να βγαίνουν στη σύνταξη στην πιο παραγωγική τους ηλικία.
Δε λέω πως αυτό είναι το πρόβλημα του καπιταλισμού, αλλά δε μπορείς να μου πεις πως δεν είναι πρόβλημα στην Ελλάδα.
Νοσοκόμες βγήκαν στα 32 στη σύνταξη (νόμος κουτσογιωργα)
Μια θεία μου στα 35 από την πολεοδομία -κοντεύει τα 40 χρόνια σύνταξης.
φασιστακο...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών