Είμαι μαλάκας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 11 Ιουν 2021, 07:02

Βλήμα έγραψε:
11 Ιουν 2021, 03:28
Πάνας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:24
Τέλος το θέατρο για σήμερα. Στα αρκίντια μου το νομοσχέδιο, και γω μαλάκας σαν το βλήμα είμαι.
Δεν είπα ότι το γράφω στ' αρχίδια μου.
Είπα ότι κανείς δεν δικαιολογείται να το γράψει στ' αρχίδια του μόνο και μόνο επειδή εγώ που παλεύω εναντίον του είμαι μαλάκας.
Διακυβεύονται πολλά περισσότερα πράγματα αυτή την στιγμή από το αν είμαι μαλάκας.
Συγνώμη λοιπόν, αλλά είσαι άλλου είδους μαλάκας απ' ό,τι εγώ.
Από τον Ιουλιο του 2015 με την κωλοτουμπα τπυ ΣΥΡΙΖΑ στο θέμα των μνημονίων είχα βγάλει ότι ισχύουν δύο κανόνες
Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΩΘΕΙΤΩ

Και δεύτερη
Αμα δεν μπορείς να γλυτώσεις έναν βιασμό , κάτσε και απόλαυσε τον :roll:


Ή οικονομική ή άλλου είδους σωτηρία είναι ατομική υπόθεση ...

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10313
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 11 Ιουν 2021, 08:10

nowhere έγραψε:
10 Ιουν 2021, 08:36
Βλήμα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 04:33
Είμαι μαλάκας
γόνος αριστερής οικογένειας, τεμπέλης, τα θέλω όλα εύκολα.
Είμαι αδιαμφισβήτητα μαλάκας.
Όμως τα δικαιώματα δεν κατακτήθηκαν από μαλάκες σαν εμένα
οκ
Νομίζω πως μπορούμε να συμφωνήσουμε όλοι με τα συμπεράσματα του νηματοθετη.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13496
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Ιουν 2021, 08:22

Ο σπόρος της πρώτης ημέρας της επόμενης περιόδου, είναι περισσότερο ιδεολογικός και πολιτικός.

Την στιγμή που η Ευρώπη και οι ΗΠΑ προσπαθούν να ανακάμψουν από τις διαδοχικές κρίσεις (οικονομική και υγειονομική) με την ενίσχυση του κοινωνικού κράτους, με δημοσιονομικές δαπάνες και αύξηση του διαθέσιμου εισοδήματος, με στροφή στις αειφόρες πολιτικές και την πράσινη ισορροπία, η ΝΔ επιχειρεί να εισάγει μέτρα για την οικονομική μεγέθυνση με πρόσθετη εργασία στη χαμηλή και μεσαία εξειδίκευση, με λιγότερα δικαιώματα στην εργασία.

Υπό αυτή την έννοια η απεργιακή κινητοποίηση και, κυρίως, η συμμετοχή «έστρεψε» τα φώτα της δημοσιότητας και πάνω σε αυτή την (κοινωνική) πλευρά της πατρίδας, εισφέροντας τα ακόλουθα:

-Όταν τα αναπτυγμένα κράτη υποδέχονται την 4η βιομηχανική επανάσταση και τη ρομποτική, η απάντηση δεν είναι το «πρωί απόγευμα» στο Σούπερ Μάρκετ για ένα 4ωρο ή 5ωρο εργασίας (με διάλειμμα το μεσημέρι στις… αποθήκες).
-Την στιγμή που η συνεχής εξειδίκευση και τα κίνητρα είναι η τρόπος για την κινητοποίηση των ανέργων και αέργων σε παγκόσμιο επίπεδο, η εισαγωγή της απλήρωτης υπερωρίας που εδώ εισάγεται δεν μειώνει απλώς το εργατικό εισόδημα, αλλά στερεί ευκαιρίες από τους νέους.

-Σε μια περίοδο που τα κράτη (και η Ευρωπαϊκή Ένωση) δανείζονται και ρίχνουν χρήματα στην αγορά για ανάπτυξη, αποφασίζουν προγράμματα απασχόλησης ή ενισχύουν το διαθέσιμο εισόδημα για την πυροδότηση της ζήτησης και την αναθέρμανση της παραγωγής, η ΝΔ βρίσκεται στον προηγούμενο «πόλεμο» ομνύοντας στην θατσερική αντίληψη ότι επενδύσεις γίνονται και οι επενδυτές «πάνε» εκεί όπου δεν υπάρχουν δικαιώματα.

-Σε μια μεταβατική περίοδο όπου η γνώση, η έρευνα, οι αυτοματισμοί δίνουν συγκριτικό πλεονέκτημα, η κυβέρνηση προσπαθεί να «προστατεύσει» τις ελληνικές εταιρείες από το ανοικτό πεδίο της οικονομίας, από τον διεθνή ανταγωνισμό με τα φτηνά μεροκάματα. Ξεχνώντας ότι η Βουλγαρία έχει ακόμη πιο φτηνό ημερομίσθιο.

Κοντολογίς, οι εργαζόμενοι, οι άνεργοι, οι συνταξιούχου, κυρίως δε οι νέοι, πήγαν με τα προβλήματά και τις αγωνίες τους στην χθεσινή κινητοποίηση και ξανασυστήθηκαν.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11548
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 11 Ιουν 2021, 08:29

Πάνας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 01:03
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:27
Πάνας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:24
Τέλος το θέατρο για σήμερα. Στα αρκίντια μου το νομοσχέδιο, και γω μαλάκας σαν το βλήμα είμαι.
Η απάντηση ήταν σε αυτο:
Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:16
οι γυναίκες και τα παιδιά τους (συντάξεις χηρείας) τις εξαθλίωσαν..

Ε, να πάνε να γαμηθούν!

" σύμφωνα με το ν. 4387/16, άρθρο 4, παρ. 2(ε), η σύνταξη της συζύγου με τα δύο τέκνα αυτής, θα διαμορφωθεί στο μικτό ποσό των 3.300€, μείον 6% υπέρ υγειονομικής περίθαλψης 198€ και πληρωτέο ποσό 3.102€ (ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΓΕΕΘΑ)"

Μακάρι να ζούσε ο άνθρωπος, αλλά 3100 σύνταξη δεν είναι εξαθλίωση.

Τώρα με την κριτική στο νομοσχέδιο τι σχέση έχει αυτό..Ένας Θεός το ξέρει.
Θες δηλαδή απάντηση σε αυτό; Για τον Αρχηγό του ΓΕΕΘΑ είναι αυτό το ποσό. Δηλαδή για τον αρχηγό και των τριών σωμάτων. Αν... πέθαινε πριν συνταξιοδοτηθεί και ήταν σε υπηρεσία και τα παιδιά του δεν ήταν ενήλικα. (λίγο σπάνιο αυτό)

Ψάξε σε παρακαλώ μα το ίδιο πάθος και σθένος τι θα πάρει η χήρα του Υποσμηναγού που σκοτώθηκε πέρσι με mirage στην Σκύρο με 2 παιδιά και 10 χρόνια υπηρεσίας.
Και αυτό σε περίπτωση που δεν εργάζεται η ίδια.... αν εράζεται δεν δικαιούται σύνταξη χηρείας.

Έλεος ρε μαλάκες!
Για την χήρα και τα 2 παιδιά του σμηναγού Γιώργου Μπαλταδωρου που έπεσε με Μιράζ στη Σκυρο ειναι η απόφαση.
Μάθε να διαβάζεις, τόσο ελεύθερο χρόνο έχεις.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 08:32

vagabondo έγραψε:
10 Ιουν 2021, 20:41


Έστω ότι υπάρχουν αυτά τα ενοίκια. Αν ένας από τους δυο χάσει την δουλειά του, γιατί δεν είναι σταθερές οι δουλειές με αυτά τα μεροκάματα, πώς θα πληρώσεις τους λογαριασμούς;
Και έχεις μετά την γιουρομπανκ να σου βγάζει σποτάκια. :e040:
αν ειναι και οι 2 με βασικο μισθο, και αν παραμενουν ετσι για παντα, προβλημα, και μαλιστα χοντρο.

δεν ειναι αυτο το συνηθες ομως. οι καριερες εξελισσονται, δεν παραμενουν ολοι, για παντα, στο βασικο μισθο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 08:45

νύχτα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 21:44


ζούμε ίσως σε διαφορετικές πραγματικότητες

οι περισσότεροι τον βασικό παίρνουν, και εννοώ ότι ελάχιστοι λαμβάνουν
τις προσαυξήσεις που ορίζει ο νόμος για πτυχία, τριετίες, υπερωρίες κτλ

σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει ένας συμβιβασμός, που όμως πάντα σχεδόν
στρογγυλεύεται υπέρ της εργοδοσίας

όταν δεν λαμβάνεις αυτά που δικαιούσαι, με ποιο τρόπο μπορείς
να τα διεκδικήσεις; ρητορική η ερώτηση

πάντως εγώ προσωπικά, για να αναφερθώ λίγο πιο συγκεκριμένα,
όταν ξεκίνησα να εργάζομαι στον Τουριστικό κλάδο, πριν πολλά χρόνια,
ο μισθός μου ήταν διπλάσιος σχεδόν από τον σημερινό

παρατήρησα ότι μιλάτε για βελτίωση όσοι έχετε επιχειρήσεις,
σίγουρα δεν είναι τυχαίο :102:

παρέθεσα την δική σου δημοσίευση, μόνο επειδή ισχυρίστηκες
πως είναι όλα μια χαρά, επειδή κανείς δεν πεθαίνει και ότι η συντριπτική
πλειοψηφία όχι απλά επιβιώνει, μα καλοπερνά

δεν ισχύει
δεν ξερω πως γινεται αυτο, να ζουμε σε διαφορετικες πραγματικοτητες.

κι εγω, στον τουριστικο κλαδο πρωτοδουλεψα, και, τηρουμενων των αναλογιων, τα διπλα κονομουσα απο οτι τωρα.

αλλα γυρω μου, δεν εχω ουτε εναν που να δουλευει με το βασικο. βεβαια εγω κοντευω τα 50, και οι περισσοτεροι γυρω μου ειναι συνομηλικοι.

αλλα και απο αυτους, εχω 55 χρονο που αφου καταστραφηκε οικονομικα, τωρα δουλευει ντελιβερι, και παντως κατω απο χιλιαρικο δεν φερνει στο σπιτι.

και ναι, ειπα οτι καλοπερνα. αυτο ομως ειναι σχετικο. ειπα οτι καλοπερνα σε σχεση με τους παππουδες του, το οποιο ειναι αληθεια.
σε σχεση με τους εφοπλιστες, δεν καλοπερνα.
ενα προβλημα της καπιταλιστικης κοινωνιας, ειναι οτι δεν αρκειται καθενας στο ποσο καλα περνα ο ιδιος, αλλα βλεπει τους παμπλουτους και ζηλευει. ολοι θεωρουν οτι θα επρεπε με καποιον τροπο να εχουν κι αυτοι γιωτ, η εστω να μην εχει ο λατσης, κι αυτο ειναι αδικια κλπ.
κανεις δεν κοιταζει χαμηλοτερα, να δει ποσο χειροτερα θα μπορουσε να ειναι, και να ευλογαει την τυχη του για αυτα που εχει, και που δεν γεννηθηκε στην υποσαχαρια αφρικη ξερογω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 08:50

the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:06


δες λίγο το πρώτο ποστ που έκανα στο νήμα, να δεις πως είναι οργανωμένη η κοινωνία. οι χαμηλόμισθοι ιδιωτικοί υπάλληλοι και ειδικά αυτοί που όντως παράγουν αγαθά και υπηρεσίες είναι μειοψηφία. η οικονομία όντως δεν μπορεί να δώσει σε κάποιους τομείς. ο κάθε κυρ Παντελής Ασέβαστος ό,τι πουλάει το εισάγει από Κίνα και τρώει λίγο ξύγκι που περισσεύει για την ώρα. παράγει ένα ΑΡΧΙΔΙ. σου λέει λοιπόν, κάνε και συ κάτι άλλο και άσε τους εργάτες να κουρεύονται. τι κι αν είσαι οργανωμένο κράτος, με νόμους και σύνταγμα, δεν μπορείς να ασχολείσαι με την ευημερία όλων. προφανώς το πρόβλημα δεν αντιμετωπίζεται μόνο τοπικά, είναι μια παγκόσμια κρίση και τάση και είναι περίπλοκο. σε αυτό το σημείο ο κάθε Ασέβαστος λέει άσε τον καπιταλισμό ακόμα πιο ελεύθερο = φιλελευθερισμός. ε, εκεί του πετάς ένα αβγό, δεν κάνεις άλλο διάλογο.
ο κυρ παντελης εχει για πελατες κατα βαση ιυ. οποτε η ευημερια του εξαρταται αμεσα απο τους μισθους.
καθε αυξηση, βαζει λεφτα και στη δικη μου τσεπη.
απλως αναγνωριζω οτι η αυξηση αυτη, πρεπει να ερθει απο παραγωγη. αν ερθει απο αερα κοπανιστο, απλως θα μου τα παρουν απο την αλλη τσεπη με φορους η με αυξησεις στις τιμες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 08:56

the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:22

έλεος, δεν είπα ότι είναι αρχίδι. είπα ότι παράγει ένα αρχίδι, δλδ ένα τίποτα. :102:
μερος της παραγωγης ειναι και η διαθεση, και η μεταφορα, και οτι αλλο χρειαζεται μεχρι να φτασει το προιον στα χερια σου.
δηλαδη δεν ειναι μονο ο κινεζος που παραγει το κατσαβιδι αυτος που "παραγει". μερος της τελικης τιμης, και αρα της παραγωγης, παει και σε πολλους αλλους, χωρις τους οποιους δεν θα εφτανε στα χερια σου. απο αυτη την τιμη πληρωνεται και ο καπετανιος στο καραβι που το εφερε, ο εκτελωνιστης που βαρεσε σφραγιδα, ο εργατης που φορτωσε το κιβωτιο, και ο εμπορος που το εδωσε στον τελευταιο καταναλωτη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 08:58

talaipwros έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:49
Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:39

Πρέπει να καταλάβουν όλοι, πως από ένα σημείο και μετά με τους φόρους, πληρώνουν τον Κούλη και την παρέα του και η δουλειά του φυσικά είναι παραδώσει τους ΕΕ στις πολυεθνικές.
Ποιους φόρους; ο Βασικός μισθός είναι κατω απο το αφορολόγητο.
Οι φοροι του Ασέβαστου του καλύπτουν την υγεία, την παιδεία, τους δρόμους και τις υποδομές
ελα τωρα. φοροι δεν ειναι μονο ο φορος εισοδηματος. ακομη και ο χαμηλομισθος πληρωνει φπα, και δεκαδες αλλους φορους.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13496
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Ιουν 2021, 08:58

Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 08:45
(...)

αλλα και απο αυτους, εχω 55 χρονο που αφου καταστραφηκε οικονομικα, τωρα δουλευει ντελιβερι, και παντως κατω απο χιλιαρικο δεν φερνει στο σπιτι.
Με τα τυχερά μαζί;
Γιατί ο κατώτατος των ντελιβεράδων είναι 657€ μεικτά (κι αυτό αν έχουν σύμβαση πλήρους απασχόλησης, που 9/10 δεν έχουν) συν 15% πρόσθετη αποζημίωση χρήσης και συντήρησης του οχήµατος (αν το μηχανάκι είναι ιδιοκτησία του ντελιβερά).
Οι περισσότεροι ντελιβεράδες, βέβαια, έχουν σύμβαση μερικής απασχόλησης, οπότε είναι για να βάζεις τα κλάματα. Στην πραγματικότητα ό,τι βγάζουν είναι τα τυχερά τους. Κι αν δουλεύουν σε καμιά γνωστή πιτσαρία ή γνωστό σουβλατζίδικο, τότε βγάζουν ένα κανονικό μεροκάματο (κυρίως από τα τυχερά πάντα). Αν όμως δουλεύουν σε καμιά καφετέρια βγάζουν-δεν βγάζουν κάνα 20άρικο την ημέρα (συνολικά). Το "ωραίο" είναι ότι υπάρχουν κάποια αφεντικά που φορτώνουν τούς ντελιβεράδες και με διάφορες αγγαρείες, από το να κουβαλήσουν ψώνια για το μαγαζί, μέχρι να σκουπίσουν και να καθαρίσουν.
btw μιλάμε για μια από τις πιο επικίνδυνες δουλειές που υπάρχουν.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 09:01

Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:55


Αν ο βασικός μισθός ήταν μεγαλύτερος τότε ο Ασέβαστος θα μοιραζόταν το βάρος. Παρόλα αυτά είναι υπέρ των μειώσεων των αποδοχών από όσα διάβασα.
Και ποιος φταίει δηλαδή ο μισθωτός;

Για τους εργολάβους στο δημόσιο που απασχολούν άτομα με τον βασικό μισθό δεν είδα να έχεις καμία αντίρρηση.
που το διαβασες αυτο; :o

υπερ των αυξησεων ειμαι, αλλα αυτες να προερχονται απο παραγωγη και ευημερια, οχι απο πορειες με ντουντουκες, γιατι αυτες οι αυξησεις ειναι πασοκικου τυπου, και αργα η γρηγορα γυριζουν και μας δαγκωνουν, ολους.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 09:06

Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:05


Αν φορολογήσεις τον βασικό τότε καλύτερα είναι να βγουν στην ζητιανιά.
Επίσης κανείς δεν υποχρεώνει κάποιον να πληρώνει τον βασικό, με την νομοθεσία όμως που υπάρχει μαλάκας είναι να πληρώνει παραπάνω μισθούς;
και πως εξηγεις οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των εργαζομενων, ΔΕΝ παιρνουν τον βασικο.

ολοι αυτοι βρηκαν μαλακες εργοδοτες;

το υψος του μισθου δεν (πρεπει να ) εξαρταται απο το τι λεει το κρατος, αλλα απο την αξια του εργαζομενου για την επιχειρηση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13496
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Ιουν 2021, 09:14

Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:06
(...)
το υψος του μισθου δεν (πρεπει να ) εξαρταται απο το τι λεει το κρατος, αλλα απο την αξια του εργαζομενου για την επιχειρηση.
Αυτός είσαι! :lol:
btw μάλλον ζούμε σε διαφορετικό πλανήτη, γιατί η μεγάλη πλειονότητα των εργαζομένων στην Ελλάδα σήμερα δεν πληρώνεται καν με τον κατώτατο, αλλά με τον υποκατώτατο της μερικής απασχόλησης. Ο οποίος φυσικά δεν είναι άλλο τι, παρά ένα φιλοδώρημα. Και πάνε τα παιδιά και δουλεύουν για το φιλοδώρημα αυτό, πρώτον για να έχουν δικαίωμα ασφάλισης και δεύτερον για να μπορούν να μπουν στο ταμείο ανεργίας.

the comet the course the tail

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 11 Ιουν 2021, 09:15

Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 08:56
the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:22

έλεος, δεν είπα ότι είναι αρχίδι. είπα ότι παράγει ένα αρχίδι, δλδ ένα τίποτα. :102:
μερος της παραγωγης ειναι και η διαθεση, και η μεταφορα, και οτι αλλο χρειαζεται μεχρι να φτασει το προιον στα χερια σου.
δηλαδη δεν ειναι μονο ο κινεζος που παραγει το κατσαβιδι αυτος που "παραγει". μερος της τελικης τιμης, και αρα της παραγωγης, παει και σε πολλους αλλους, χωρις τους οποιους δεν θα εφτανε στα χερια σου. απο αυτη την τιμη πληρωνεται και ο καπετανιος στο καραβι που το εφερε, ο εκτελωνιστης που βαρεσε σφραγιδα, ο εργατης που φορτωσε το κιβωτιο, και ο εμπορος που το εδωσε στον τελευταιο καταναλωτη.
απομόνωσες μια φράση και χάνεις το νόημα. εδώ (στο προηγούμενο ποστ, που αναφέρεται αυτό στο οποίο απαντάς) περιγράφεται μια γενικότερη πραγματικότητα στην ελλάδα. του πόσο μεγάλος είναι ο εμπορικός κλάδος στην ελλάδα και μάλιστα των εισαγώμενων προϊόντων σε σχέση με τον παραγωγικό (και εξαγωγικό). και μου λες εμένα του έλληνα άνεργου ή χαμιλόμισθου ότι πρέπει να παράγω. καλώς ήρθατε στην ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 09:22

Papa John έγραψε:
11 Ιουν 2021, 01:16
Πάντως,επειδή τα έχω βάλει κάτω και τα έχω υπολογίσει αρκετές φορές,στην Ελλάδα σήμερα,ένα (1) άτομο,που ζει στο ενοίκιο,σε μία μεγάλη πόλη (=άνω των 50-60.000 κατοίκων),με αυτοκίνητο (μικρομεσαίο),χρειάζεται τουλάχιστον 1600-1700 ευρώ το μήνα,για να καλύψει όλα τα έξοδα (βασικές ανάγκες,μετακίνηση,φαγητό κλπ) + να του μένει το πολύ ένα 300ευρω να βάζει στην άκρη και να μπορεί να κάνει και μία έξτρα αγορά το μήνα (ρουχισμό,παπούτσια,τηλέφωνο,αξεσουάρ για το αμάξι κλπ)

Λεφτά που δεν πρόκειται ποτέ να δούμε,όσοι τουλάχιστον δεν έχουμε πλούσιο μπαμπά ή δεν είμαστε ΕΕ με κερδοφόρα επιχείρηση.

αρα οσοι δεν πληρώνονται 1700, δεν ψωνιζουν ρουχα, δεν εχουν αμαξι, και δεν καλυπτουν τις βασικες αναγκες τους.

και μετα λες οτι εγω ειμαι για να μου πετανε αβγα, ε;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών