Είμαι μαλάκας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Ιουν 2021, 17:28

hellegennes έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:16
EKPLIKTIKOS έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:12
Ζούμε χειρότερα από τις προηγούμενες δεκαετίες. 90s και 00s ήταν καλύτερα από σήμερα. Τώρα ναι αν συγκρίνεις με πολεμικές και μεταπολεμικες καταστάσεις σίγουρα. Τα τελευταία χρόνια έχουμε κατρακυλήσει μερικές θέσεις σε κάθε metric οποιουδήποτε είδους κ οργανισμού. Είμαστε άλλωστε μια χρεοκωπημενη χώρα, χ2. Κ κάτι μου λέει ότι πάμε για 3η.
Δηλαδή στο 90's είχε το 90% των σπιτιών κλιματισμό, ήταν ίδιας ποιότητας τα σπίτια, ήταν ίδιας ποιότητας τα αυτοκίνητα και ίδιος ο αριθμός τους; Ήταν οι δρόμοι καλύτεροι; Ήταν καλύτερες οι τηλεπικοινωνίες; Η ύδρευση; Ποιοτικότερο το φαγητό; Πέθαινε λιγότερος κόσμος από ασθένειες; Τι ακριβώς;
Αυτό έλειπε να είχε πάει και η τεχνολογία πίσω. Το θέμα είναι ότι πλέον πολλοί δυσκολευονται να μείνουν στις ίδιες πολυκατοικιες που ήταν ήδη παλιές στα 90s και τώρα είναι πιο παλιές αλλά το ενοίκιο κοστίζει μεγαλύτερο ποσοστό του εισοδήματος.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4621
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 16 Ιουν 2021, 17:31

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2021, 16:09
Και ο Δημοκράτης αλήθεια λέει, με boomer glasses δε γίνεται να μην έχεις ήδη μονοκατοικία με κήπο και εξοχικό στα 33.
να μην χώσεις 5 χιλιαρικα για τοκετό και να πας σε δημόσιο νοσοκομείο γίνεται;
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

- Casper -

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 16 Ιουν 2021, 17:36

Daje έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:24
- Casper - έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:17
Daje έγραψε:
16 Ιουν 2021, 16:47


Υπαρχουν 2 αναγνωσεις σε αυτο το θεμα.
Η 1η αναγνωση ειναι αυτο που λεμε σχεδον ολοι μας, οτι δηλαδη δεν βγαινει οικογενεια με τετοιους μισθους και τοσες λιγες δουλειες.
Η 2η αναγνωση ειναι οτι στην πραγματικοτητα αυτο που δεν βγαινει ειναι η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ενος συγκεκριμενου επιπεδου ζωης στο οποιο εχει συνηθισει η πλειοψηφια των Ελληνων.

Τα παντα ειναι σχετικα στη ζωη και ολα εξαρτωνται απο το σημειο εκκινησης του καθενος.
Τι έχει συνηθίσει η πλειοψηφία των Ελλήνων και πώς ξέρουμε πως είναι η πλειοψηφία; Το λες σαν να είναι κακό πάντως ενώ με βασικό μισθό και 2 παιδιά ίσα που μπορείς και τα ταΐζεις και προφανώς ζεις με το άγχος για να μην τους λείψουν ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ. Δεν μιλάμε καν στο να επιδιώκει κάποιος την χλιδή και τα ταξίδια.
Δεν το λεω σαν να ειναι κακο.
Απλα σκεφτομαι αν ολοι αυτοι που διαμαρτυρονται για τα 500 και 1000 ευρω δεν ειχαν ουτε σπιτι ουτε κανεναν απο πισω να τους υποστηριξει τι θα εκαναν.
Προφανως θα εκαναν αυτο που εκαναν οι αλβανοι τη δεκαετια του 90, που κανουν τωρα οι λαθρομεταναστες, που εκαναν παλαιοτερα οι ελληνες που εφυγαν στο εξωτερικο.

Αρα τα παντα ειναι σχετικα. Μετραει το σημειο εκκινησης.
Οταν μεγαλωνεις συνειδητοποιεις οτι σημασια δεν εχει ο πλουτος σαν απολυτο μεγεθος αλλα η ΟΡΑΤΗ προοπτικη του να ανεβαζεις συνεχως το επιπεδο ζωης σου. Αυτο ειναι που σου δινει δυναμη και κινητρο για μεγαλυτερη προσπαθεια.
Αντιθετα, οταν βλεπεις οτι αγωνιζεσαι απλα για να διατηρησεις -στην καλυτερη περιπτωση- ενα ηδη μετριο επιπεδο ζωης, τοτε αισθανεσαι αποτυχημενος και αυτο ειναι το πιο κουραστικο.

Εχετε δει αλβανους και λοιπους μεταναστες με 2-3 παιδια ποσο ευτυχισμενοι ειναι που πηγαινουν βολτα κανα ΣΚ στην παραλια και τρωνε κεφτεδακια στο ταπερακι στη θαλασσα?
Οκ, τότε παρανόησα αυτό που είπες. Συμφωνώ μ' αυτό που γράφεις. Απλά σίγουρα δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται, ειδικά αν δεν έχεις καμιά βοήθεια όπως λες.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 16 Ιουν 2021, 17:37

Daje έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:25
Gherschaagk έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:20
Daje έγραψε:
16 Ιουν 2021, 16:47


Υπαρχουν 2 αναγνωσεις σε αυτο το θεμα.
Η 1η αναγνωση ειναι αυτο που λεμε σχεδον ολοι μας, οτι δηλαδη δεν βγαινει οικογενεια με τετοιους μισθους και τοσες λιγες δουλειες.
Η 2η αναγνωση ειναι οτι στην πραγματικοτητα αυτο που δεν βγαινει ειναι η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ενος συγκεκριμενου επιπεδου ζωης στο οποιο εχει συνηθισει η πλειοψηφια των Ελληνων.

Τα παντα ειναι σχετικα στη ζωη και ολα εξαρτωνται απο το σημειο εκκινησης του καθενος.
Τώρα που θα σταματήσει το keeping up with the Kardashians θα έρθουμε ξανά στα ίσα μας.

Αλλά μάλλον δεν το παρακολουθούσες.
Δεν τα παρακολουθω αυτα.
Γενικως ειμαι ολιγαρκης ανθρωπος.
Μου αρεσουν τα ωραια πραγματα αλλα δεν ειναι οτι με ενδιαφερει και πολυ να τα αποκτησω. Δεν μου αρεσουν οι υπερβολες.
Δεν μου αρεσουν τα πολυτελη αυτοκινητα, δεν με συγκινουν τα πλουτη.
Μονο οι ΜΟΥΝΑΡΕΣ με ενδιαφερουν. Με αυτο ασχολουμαι ολη την ημερα και νυχτα.
Δλδ δεν υπάρχουν τέτοιες στο συγκεκριμένο ριάλιτι.

Ωραίος.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

- Casper -

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 16 Ιουν 2021, 17:39

Bill Hicks έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:31
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2021, 16:09
Και ο Δημοκράτης αλήθεια λέει, με boomer glasses δε γίνεται να μην έχεις ήδη μονοκατοικία με κήπο και εξοχικό στα 33.
να μην χώσεις 5 χιλιαρικα για τοκετό και να πας σε δημόσιο νοσοκομείο γίνεται;
Ο άνθρωπος δεν αναφέρει μόνο τα έξοδα του τοκετού. Γενικά δυσκολεύονται. Και επίσης προσωπικά δεν μπορώ να κρίνω κάποια που δεν εμπιστεύεται τα δημόσια νοσοκομεία και θέλει να πληρώσει για να γεννήσει.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Ιουν 2021, 17:39

Bill Hicks έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:31
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2021, 16:09
Και ο Δημοκράτης αλήθεια λέει, με boomer glasses δε γίνεται να μην έχεις ήδη μονοκατοικία με κήπο και εξοχικό στα 33.
να μην χώσεις 5 χιλιαρικα για τοκετό και να πας σε δημόσιο νοσοκομείο γίνεται;
Όλα γίνονται αλλά εδώ μιλάμε για συγκεκριμένη ιστορία. Που βασικά έχει ήδη κάνει 2 παιδιά και απλά γκρινιάζει, από δημογραφικής άποψης είναι υπόδειγμα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4621
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 16 Ιουν 2021, 17:46

- Casper - έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:39
Bill Hicks έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:31
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2021, 16:09
Και ο Δημοκράτης αλήθεια λέει, με boomer glasses δε γίνεται να μην έχεις ήδη μονοκατοικία με κήπο και εξοχικό στα 33.
να μην χώσεις 5 χιλιαρικα για τοκετό και να πας σε δημόσιο νοσοκομείο γίνεται;
Ο άνθρωπος δεν αναφέρει μόνο τα έξοδα του τοκετού. Γενικά δυσκολεύονται. Και επίσης προσωπικά δεν μπορώ να κρίνω κάποια που δεν εμπιστεύεται τα δημόσια νοσοκομεία και θέλει να πληρώσει για να γεννήσει.
δικαίωμα τού καθενός να δώσει 5 χιλιάρικα που δεν έχει επειδή "δεν εμπιστεύεται τα δημόσια νοσοκομεία" :roll: αλλά μετά δεν μπορεί να κλαίγεται.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4621
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 16 Ιουν 2021, 17:50

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:39
Bill Hicks έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:31
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2021, 16:09
Και ο Δημοκράτης αλήθεια λέει, με boomer glasses δε γίνεται να μην έχεις ήδη μονοκατοικία με κήπο και εξοχικό στα 33.
να μην χώσεις 5 χιλιαρικα για τοκετό και να πας σε δημόσιο νοσοκομείο γίνεται;
Όλα γίνονται αλλά εδώ μιλάμε για συγκεκριμένη ιστορία. Που βασικά έχει ήδη κάνει 2 παιδιά και απλά γκρινιάζει, από δημογραφικής άποψης είναι υπόδειγμα.
ναι, υπόδειγμα γκρίνιας.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Ιουν 2021, 18:03

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:28
hellegennes έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:16
EKPLIKTIKOS έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:12
Ζούμε χειρότερα από τις προηγούμενες δεκαετίες. 90s και 00s ήταν καλύτερα από σήμερα. Τώρα ναι αν συγκρίνεις με πολεμικές και μεταπολεμικες καταστάσεις σίγουρα. Τα τελευταία χρόνια έχουμε κατρακυλήσει μερικές θέσεις σε κάθε metric οποιουδήποτε είδους κ οργανισμού. Είμαστε άλλωστε μια χρεοκωπημενη χώρα, χ2. Κ κάτι μου λέει ότι πάμε για 3η.
Δηλαδή στο 90's είχε το 90% των σπιτιών κλιματισμό, ήταν ίδιας ποιότητας τα σπίτια, ήταν ίδιας ποιότητας τα αυτοκίνητα και ίδιος ο αριθμός τους; Ήταν οι δρόμοι καλύτεροι; Ήταν καλύτερες οι τηλεπικοινωνίες; Η ύδρευση; Ποιοτικότερο το φαγητό; Πέθαινε λιγότερος κόσμος από ασθένειες; Τι ακριβώς;
Αυτό έλειπε να είχε πάει και η τεχνολογία πίσω. Το θέμα είναι ότι πλέον πολλοί δυσκολευονται να μείνουν στις ίδιες πολυκατοικιες που ήταν ήδη παλιές στα 90s και τώρα είναι πιο παλιές αλλά το ενοίκιο κοστίζει μεγαλύτερο ποσοστό του εισοδήματος.
Δεν είναι μόνο η τεχνολογία, είναι το σύνολο του πνευματικού και υλικοτεχνικού πολιτισμού που πάει μπροστά και κάνει καλύτερη την ζωή μας αλλά κυρίως υπεύθυνο γι' αυτό είναι το πολιτικοκοινωνικό και οικονομικό μας σύστημα.

Επίσης το ότι πάει μπροστά η τεχνολογία από μόνο του δεν συνεπάγεται αυτόματα ότι περισσότεροι άνθρωποι θα έχουν πρόσβαση στην τεχνολογία. Δηλαδή το ότι σήμερα έχεις κλιματισμό και δεν είχες το '90 δεν είναι απλώς απόρροια καλύτερων κλιματιστικών. Αυτό θα το συζητούσαμε αν είχες κλιματιστικό το '90 και τώρα έχεις καλύτερο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Ιουν 2021, 18:12

hellegennes έγραψε:
16 Ιουν 2021, 18:03
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:28
hellegennes έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:16


Δηλαδή στο 90's είχε το 90% των σπιτιών κλιματισμό, ήταν ίδιας ποιότητας τα σπίτια, ήταν ίδιας ποιότητας τα αυτοκίνητα και ίδιος ο αριθμός τους; Ήταν οι δρόμοι καλύτεροι; Ήταν καλύτερες οι τηλεπικοινωνίες; Η ύδρευση; Ποιοτικότερο το φαγητό; Πέθαινε λιγότερος κόσμος από ασθένειες; Τι ακριβώς;
Αυτό έλειπε να είχε πάει και η τεχνολογία πίσω. Το θέμα είναι ότι πλέον πολλοί δυσκολευονται να μείνουν στις ίδιες πολυκατοικιες που ήταν ήδη παλιές στα 90s και τώρα είναι πιο παλιές αλλά το ενοίκιο κοστίζει μεγαλύτερο ποσοστό του εισοδήματος.
Δεν είναι μόνο η τεχνολογία, είναι το σύνολο του πνευματικού και υλικοτεχνικού πολιτισμού που πάει μπροστά και κάνει καλύτερη την ζωή μας αλλά κυρίως υπεύθυνο γι' αυτό είναι το πολιτικοκοινωνικό και οικονομικό μας σύστημα.

Επίσης το ότι πάει μπροστά η τεχνολογία από μόνο του δεν συνεπάγεται αυτόματα ότι περισσότεροι άνθρωποι θα έχουν πρόσβαση στην τεχνολογία. Δηλαδή το ότι σήμερα έχεις κλιματισμό και δεν είχες το '90 δεν είναι απλώς απόρροια καλύτερων κλιματιστικών. Αυτό θα το συζητούσαμε αν είχες κλιματιστικό το '90 και τώρα έχεις καλύτερο.
Αλίμονο, φτάσαμε και στο ποιος θα πάρει το κρεντιτ, αφού βρήκαμε πόσο καλύτερες έχουν γίνει οι ζωές μας. Μακάρι λοιπόν να το πάρει το κρεντιτ. Μακάρι indeed.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Ιουν 2021, 18:16

Συζητάμε για το αν η ζωή μας σήμερα είναι καλύτερη από ό,τι πριν 30 χρόνια. Σαφώς είναι. Έχεις κι εσύ αντίρρηση όπως και ο Εκπληκτικός; Έχεις να μου δώσεις παράδειγμα για το πώς είναι χειρότερη σήμερα η ζωή σου;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 16 Ιουν 2021, 18:28

hellegennes έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:16

Δηλαδή στο 90's και στα 00s (..) Τι ακριβώς;

Λιγότερη οικονομική ανασφάλεια, καλύτερες προοπτικές όχι μόνο για πτυχιούχους αλλά ακόμη και στα τεχνικά επαγγέλματα (πόσοι υδραυλικοί λχ έφτιαξαν σπίτια κ εξοχικά κ πόσοι μπορούν να το κάνουν σήμερα), λιγότερη ανεργία, φθηνότερη βενζίνη, φθηνότερη διαβίωση γενικά, χαμηλοτεροι φόροι, καλύτερες παροχές από το κρατος (σε κάποια επίπεδα), καλύτερες συντάξεις και εφάπαξ. Δεν είναι τυχαίο το κύμα φυγής των νέων προς το εξωτερικό μετά την κρίση. Τώρα αν θες να μου πεις ότι σήμερα τα αυτοκίνητα είναι καλύτερα από τα 90s, φυσικά, το παραδέχομαι, εννοείται ότι η τεχνολογία πάει μπροστά. Τι να το κάνεις όμως όταν οι μισοί έχουν ακόμα αμάξια 15 και 20 ετών;

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 16 Ιουν 2021, 18:39

hellegennes έγραψε:
16 Ιουν 2021, 18:16
Συζητάμε για το αν η ζωή μας σήμερα είναι καλύτερη από ό,τι πριν 30 χρόνια. Σαφώς είναι. Έχεις κι εσύ αντίρρηση όπως και ο Εκπληκτικός; Έχεις να μου δώσεις παράδειγμα για το πώς είναι χειρότερη σήμερα η ζωή σου;
Οι γονείς μου στην ηλικία μου κ στη φάση μου εβγαζαν περισσότερα λεφτά από εμένα και είχαν ήδη αγοράσει σπίτι, ενώ εγώ ζω στο ενοίκιο κ δε βλέπω στο άμεσο μέλλον να μπορώ να αγοράσω παρ όλο που δεν είμαι καν με το βασικό μισθό. Αλλά κ γω βγάζω λιγότερα απ όσα έβγαζα παλιά όπως και όλοι σχεδόν οι φίλοι μου παρ όλο που τα έξοδα είναι περισσότερα (πχ ενοικιο). Κλιματισμό είχαμε εμείς και στα 90s. Μετά το 87 που έγινε της πουτανας οι γονείς μου είχαν και στην εργασία τους. Εντιτ: κ το αμάξι του πατέρα μου, αγορασμένο το 1995, είχε air condition
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EKPLIKTIKOS την 16 Ιουν 2021, 18:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Ιουν 2021, 18:40

EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Ιουν 2021, 18:28
hellegennes έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:16

Δηλαδή στο 90's και στα 00s (..) Τι ακριβώς;

Λιγότερη οικονομική ανασφάλεια, καλύτερες προοπτικές όχι μόνο για πτυχιούχους αλλά ακόμη και στα τεχνικά επαγγέλματα (πόσοι υδραυλικοί λχ έφτιαξαν σπίτια κ εξοχικά κ πόσοι μπορούν να το κάνουν σήμερα), λιγότερη ανεργία, φθηνότερη βενζίνη, φθηνότερη διαβίωση γενικά, χαμηλοτεροι φόροι, καλύτερες παροχές από το κρατος (σε κάποια επίπεδα), καλύτερες συντάξεις και εφάπαξ. Δεν είναι τυχαίο το κύμα φυγής των νέων προς το εξωτερικό μετά την κρίση. Τώρα αν θες να μου πεις ότι σήμερα τα αυτοκίνητα είναι καλύτερα από τα 90s, φυσικά, το παραδέχομαι, εννοείται ότι η τεχνολογία πάει μπροστά. Τι να το κάνεις όμως όταν οι μισοί έχουν ακόμα αμάξια 15 και 20 ετών;
Ε, όχι. Σήμερα το μέσο αυτοκίνητο είναι πολύ νεότερο από ό,τι ήταν το '90. Πλέον θεωρούμε παλιό ότι είναι πριν το '16, που είναι πενταετίας, και το 1990 δεν το θεωρούσες καν παλιό αν ήταν δεκαετίας.

Όσο για τα άλλα, ναι, οι απολαβές ήταν αναλογικά υψηλότερες, αλλά αυτό δεν οδηγούσε σε καλύτερη ζωή ούτε ήταν απόρροια κάποιας φυσιολογικής εξέλιξης, αλλά εξωφρενικής κρατικής σπατάλης με δανεικό χρήμα. Η διαβίωση δεν ήταν φθηνότερη, απλά υπήρχε περισσότερο διαθέσιμο χρήμα.

Όλα τα είδη πρώτης ανάγκης ήταν εξοργιστικά ακριβότερα την δεκαετία του '90, από βρεφικές πάνες ως σαπούνια, απορρυπαντικά και χαρτικά. Βασικά το μόνο που αναλογικά ήταν φθηνότερο παίζει να ήταν το ψωμί. Για την βενζίνη δεν έχω άποψη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 16 Ιουν 2021, 18:43

hellegennes έγραψε:
16 Ιουν 2021, 18:40

Ε, όχι. Σήμερα το μέσο αυτοκίνητο είναι πολύ νεότερο από ό,τι ήταν το '90. Πλέον θεωρούμε παλιό ότι είναι πριν το '16, που είναι πενταετίας, και το 1990 δεν το θεωρούσες καν παλιό αν ήταν δεκαετίας.

Η ηλικία των ιχ στους δρόμους μας σήμερα έχει μ.ο. τα 16 έτη. Τα 4 δε στα 5 οχήματα που κυκλοφορούν είναι άνω των 10 ετών.

https://www.drive.gr/news/agora/ereyna- ... ih-stin-ee

Αλλά καλή προσπάθεια

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών