Είμαι μαλάκας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 09:31

Ναύτης έγραψε:
11 Ιουν 2021, 08:58
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 08:45
(...)

αλλα και απο αυτους, εχω 55 χρονο που αφου καταστραφηκε οικονομικα, τωρα δουλευει ντελιβερι, και παντως κατω απο χιλιαρικο δεν φερνει στο σπιτι.
Με τα τυχερά μαζί;
Γιατί ο κατώτατος των ντελιβεράδων είναι 657€ μεικτά (κι αυτό αν έχουν σύμβαση πλήρους απασχόλησης, που 9/10 δεν έχουν) συν 15% πρόσθετη αποζημίωση χρήσης και συντήρησης του οχήµατος (αν το μηχανάκι είναι ιδιοκτησία του ντελιβερά).
Οι περισσότεροι ντελιβεράδες, βέβαια, έχουν σύμβαση μερικής απασχόλησης, οπότε είναι για να βάζεις τα κλάματα. Στην πραγματικότητα ό,τι βγάζουν είναι τα τυχερά τους. Κι αν δουλεύουν σε καμιά γνωστή πιτσαρία ή γνωστό σουβλατζίδικο, τότε βγάζουν ένα κανονικό μεροκάματο (κυρίως από τα τυχερά πάντα). Αν όμως δουλεύουν σε καμιά καφετέρια βγάζουν-δεν βγάζουν κάνα 20άρικο την ημέρα (συνολικά). Το "ωραίο" είναι ότι υπάρχουν κάποια αφεντικά που φορτώνουν τούς ντελιβεράδες και με διάφορες αγγαρείες, από το να κουβαλήσουν ψώνια για το μαγαζί, μέχρι να σκουπίσουν και να καθαρίσουν.
btw μιλάμε για μια από τις πιο επικίνδυνες δουλειές που υπάρχουν.
ναι, εννοειται με τα τυχερα.

αλλα δεν παιρνει αυτον τον μισθο. παιρνει 6 ευρω την ωρα, και δεν ειναι σταθερο το ποσες ωρες δουλευει καθε μερα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 09:39

the comet the course the tail έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:15
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 08:56
the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:22

έλεος, δεν είπα ότι είναι αρχίδι. είπα ότι παράγει ένα αρχίδι, δλδ ένα τίποτα. :102:
μερος της παραγωγης ειναι και η διαθεση, και η μεταφορα, και οτι αλλο χρειαζεται μεχρι να φτασει το προιον στα χερια σου.
δηλαδη δεν ειναι μονο ο κινεζος που παραγει το κατσαβιδι αυτος που "παραγει". μερος της τελικης τιμης, και αρα της παραγωγης, παει και σε πολλους αλλους, χωρις τους οποιους δεν θα εφτανε στα χερια σου. απο αυτη την τιμη πληρωνεται και ο καπετανιος στο καραβι που το εφερε, ο εκτελωνιστης που βαρεσε σφραγιδα, ο εργατης που φορτωσε το κιβωτιο, και ο εμπορος που το εδωσε στον τελευταιο καταναλωτη.
απομόνωσες μια φράση και χάνεις το νόημα. εδώ (στο προηγούμενο ποστ, που αναφέρεται αυτό στο οποίο απαντάς) περιγράφεται μια γενικότερη πραγματικότητα στην ελλάδα. του πόσο μεγάλος είναι ο εμπορικός κλάδος στην ελλάδα και μάλιστα των εισαγώμενων προϊόντων σε σχέση με τον παραγωγικό (και εξαγωγικό). και μου λες εμένα του έλληνα άνεργου ή χαμιλόμισθου ότι πρέπει να παράγω. καλώς ήρθατε στην ελλάδα.
παραγωγη δεν ειναι μονο τα εργοστασια. παραγωγη ειναι και ο τουρισμος, ακομη και οι υπηρεσιες. δεν μπορουμε π.χ. να πουμε οτι οι εφοπλιστες δεν παραγουν τιποτα. η μεταφορα και η διαθεση, ειναι μερος της παραγωγης.

ναι, ελληνα ανεργε και χαμηλομισθε. πρεπει να παραγεις. αν θες να εχεις αυτα που παραγουν οι αλλοι, πρεπει να τα ανταλλαξεις με αυτα που παραγεις εσυ.αλλιως εισαι παρασιτο.

σιγουρα, καλο θα ηταν να σου δωθουν περισσοτερες ευκαιριες για να παραγεις, αλλα αυτο δεν προκειται να γινει με πορειες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 09:41

Ναύτης έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:14

btw μάλλον ζούμε σε διαφορετικό πλανήτη, γιατί η μεγάλη πλειονότητα των εργαζομένων στην Ελλάδα σήμερα δεν πληρώνεται καν με τον κατώτατο, αλλά με τον υποκατώτατο της μερικής απασχόλησης.
πηγη;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9982
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 11 Ιουν 2021, 09:49

Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:41
Ναύτης έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:14

btw μάλλον ζούμε σε διαφορετικό πλανήτη, γιατί η μεγάλη πλειονότητα των εργαζομένων στην Ελλάδα σήμερα δεν πληρώνεται καν με τον κατώτατο, αλλά με τον υποκατώτατο της μερικής απασχόλησης.
πηγη;
Πηγή θες; Παράγγειλε καφέ και ρώτα τον ντελιβερά πόσα παίρνει.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13456
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Ιουν 2021, 09:51

Πάμε να τα βάλουμε κάτω και να τα λογαριάσουμε.

Για να νοικιάσεις ένα δυάρι (30ετίας+, ισογείου) στην Κυψέλη (αφού πρώτα ψάξεις αρκετά για να το βρεις) θες ένα 300άρι τον μήνα.
Για λογαριασμούς (ρεύμα, νερό) θες πάνω κάτω ένα 80άρι τον μήνα (δεν ανάβουμε θερμοσίφωνο κάθε μέρα :lol: ).
Τηλέφωνο και ίντερνετ δεν έχει, δεν χρειάζονται πολυτέλειες.
Για κοινόχρηστα θες μίνιμουμ ένα 20άρι τον μήνα (τους θερινούς μήνες).
Για σούπερ μάρκετ (ένα άτομο) θες περίπου ένα 200άρι κάθε μήνα (είπαμε, ζούμε σε δύσκολες εποχές και είμαστε λιτοδίατοι).
Για μια κάρτα μετακινήσεων (εννοείται ότι δεν έχεις ιδιόκτητο μέσο μετακίνησης) θες 27€ τον μήνα.

Ας λογαριάσουμε τώρα το κόστος επιβίωσης ενός εργαζομένου:

300+80+200+27= 607€ τον μήνα

Κατώτατος μισθός 650€ μεικτά τον μήνα (μιλάμε πάντα για τους "τυχερούς" της πλήρους απασχόλησης). Καθαρό πληρωτέο 550€ τον μήνα.

550€-607€ = -57€/μήνα

Αυτό χωρίς ο εργαζόμενος να αγοράσει ρούχα και παπούτσια, χωρίς να επισκεφτεί γιατρούς και φαρμακεία κλπ.

Συμπέρασμα: για να επιβιώσει σήμερα ένα εργαζόμενος πλήρους απασχόλησης που αμείβεται με τον κατώτατο βασικό μισθό, πρέπει να τρώει μέρα παρά μέρα, να πηγαίνει στη δουλειά του (όπου κι αν είναι αυτή) περπατώντας και ενίοτε να ψιλοφεσώνει τον σπιτονοικοκύρη του. Αν τυχόν πάθει κάναν πονόδοντο, ας πρόσεχε.
Αν μιλάμε για μερικής απασχόλησης εργαζόμενο, τότε για να επιβιώσει χρειάζεται ένα θαύμα κάθε μήνα.
Όλα καλά στο μικρό μας χωριό και η ζωή συνεχίζεται. :vp5:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 09:52

vagabondo έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:49
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:41
Ναύτης έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:14

btw μάλλον ζούμε σε διαφορετικό πλανήτη, γιατί η μεγάλη πλειονότητα των εργαζομένων στην Ελλάδα σήμερα δεν πληρώνεται καν με τον κατώτατο, αλλά με τον υποκατώτατο της μερικής απασχόλησης.
πηγη;
Πηγή θες; Παράγγειλε καφέ και ρώτα τον ντελιβερά πόσα παίρνει.
ο ντελιβερας που θα μου φερει τον καφε ειναι η πλειονοτητα των εργαζομενων στην ελλαδα;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9982
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 11 Ιουν 2021, 09:55

Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:52
vagabondo έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:49
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:41

πηγη;
Πηγή θες; Παράγγειλε καφέ και ρώτα τον ντελιβερά πόσα παίρνει.
ο ντελιβερας που θα μου φερει τον καφε ειναι η πλειονοτητα των εργαζομενων στην ελλαδα;
Όχι ρε, η πλειονότητα αυτού του είδους των εργαζομένων λέμε.
Τα 6 ευρώ/ωρα που παίρνει ο γνωστός σου είναι η εξαίρεση.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13456
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Ιουν 2021, 09:57

Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:41
Ναύτης έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:14

btw μάλλον ζούμε σε διαφορετικό πλανήτη, γιατί η μεγάλη πλειονότητα των εργαζομένων στην Ελλάδα σήμερα δεν πληρώνεται καν με τον κατώτατο, αλλά με τον υποκατώτατο της μερικής απασχόλησης.
πηγη;
https://app.box.com/s/c0rjep2pcpbey8y5tfgibsdd44m98wq8

Τον Φεβρουάριο 2020, οι ελαστικές σχέσεις εργασίας κυριαρχούν στη σύναψη των νέων συμβάσεων με 56,18% (μερική απασχόληση 42,54%, εκ περιτροπής εργασία 13,64%)
Αυτά προ κορονοϊού. Φέτος τα ποσοστά μερικής και εκ περιτροπής εργασίας θα εκτιναχθούν ακόμα ψηλότερα.
ΟΚ;

the comet the course the tail

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 11 Ιουν 2021, 09:59

Ναύτης έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:51
Πάμε να τα βάλουμε κάτω και να τα λογαριάσουμε.

Για να νοικιάσεις ένα δυάρι (30ετίας+, ισογείου) στην Κυψέλη (αφού πρώτα ψάξεις αρκετά για να το βρεις) θες ένα 300άρι τον μήνα.
Για λογαριασμούς (ρεύμα, νερό) θες πάνω κάτω ένα 80άρι τον μήνα (δεν ανάβουμε θερμοσίφωνο κάθε μέρα :lol: ).
Τηλέφωνο και ίντερνετ δεν έχει, δεν χρειάζονται πολυτέλειες.
Για κοινόχρηστα θες μίνιμουμ ένα 20άρι τον μήνα (τους θερινούς μήνες).
Για σούπερ μάρκετ (ένα άτομο) θες περίπου ένα 200άρι κάθε μήνα (είπαμε, ζούμε σε δύσκολες εποχές και είμαστε λιτοδίατοι).
Για μια κάρτα μετακινήσεων (εννοείται ότι δεν έχεις ιδιόκτητο μέσο μετακίνησης) θες 27€ τον μήνα.

Ας λογαριάσουμε τώρα το κόστος επιβίωσης ενός εργαζομένου:

300+80+200+27= 607€ τον μήνα

Κατώτατος μισθός 650€ μεικτά τον μήνα (μιλάμε πάντα για τους "τυχερούς" της πλήρους απασχόλησης). Καθαρό πληρωτέο 550€ τον μήνα.

550€-607€ = -57€/μήνα

Αυτό χωρίς ο εργαζόμενος να αγοράσει ρούχα και παπούτσια, χωρίς να επισκεφτεί γιατρούς και φαρμακεία κλπ.

Συμπέρασμα: για να επιβιώσει σήμερα ένα εργαζόμενος πλήρους απασχόλησης που αμείβεται με τον κατώτατο βασικό μισθό, πρέπει να τρώει μέρα παρά μέρα, να πηγαίνει στη δουλειά του (όπου κι αν είναι αυτή) περπατώντας και ενίοτε να ψιλοφεσώνει τον σπιτονοικοκύρη του. Αν τυχόν πάθει κάναν πονόδοντο, ας πρόσεχε.
Αν μιλάμε για μερικής απασχόλησης εργαζόμενο, τότε για να επιβιώσει χρειάζεται ένα θαύμα κάθε μήνα.
Όλα καλά στο μικρό μας χωριό και η ζωή συνεχίζεται. :vp5:
Ναυτη ποιος παλιος εισαι;;; Ή δεν είσαι;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 10:04

Ναύτης έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:51
Πάμε να τα βάλουμε κάτω και να τα λογαριάσουμε.

Για να νοικιάσεις ένα δυάρι (30ετίας+, ισογείου) στην Κυψέλη (αφού πρώτα ψάξεις αρκετά για να το βρεις) θες ένα 300άρι τον μήνα.
Για λογαριασμούς (ρεύμα, νερό) θες πάνω κάτω ένα 80άρι τον μήνα (δεν ανάβουμε θερμοσίφωνο κάθε μέρα :lol: ).
Τηλέφωνο και ίντερνετ δεν έχει, δεν χρειάζονται πολυτέλειες.
Για κοινόχρηστα θες μίνιμουμ ένα 20άρι τον μήνα (τους θερινούς μήνες).
Για σούπερ μάρκετ (ένα άτομο) θες περίπου ένα 200άρι κάθε μήνα (είπαμε, ζούμε σε δύσκολες εποχές και είμαστε λιτοδίατοι).
Για μια κάρτα μετακινήσεων (εννοείται ότι δεν έχεις ιδιόκτητο μέσο μετακίνησης) θες 27€ τον μήνα.

Ας λογαριάσουμε τώρα το κόστος επιβίωσης ενός εργαζομένου:

300+80+200+27= 607€ τον μήνα

Κατώτατος μισθός 650€ μεικτά τον μήνα (μιλάμε πάντα για τους "τυχερούς" της πλήρους απασχόλησης). Καθαρό πληρωτέο 550€ τον μήνα.

550€-607€ = -57€/μήνα

Αυτό χωρίς ο εργαζόμενος να αγοράσει ρούχα και παπούτσια, χωρίς να επισκεφτεί γιατρούς και φαρμακεία κλπ.

Συμπέρασμα: για να επιβιώσει σήμερα ένα εργαζόμενος πλήρους απασχόλησης που αμείβεται με τον κατώτατο βασικό μισθό, πρέπει να τρώει μέρα παρά μέρα, να πηγαίνει στη δουλειά του (όπου κι αν είναι αυτή) περπατώντας και ενίοτε να ψιλοφεσώνει τον σπιτονοικοκύρη του. Αν τυχόν πάθει κάναν πονόδοντο, ας πρόσεχε.
Αν μιλάμε για μερικής απασχόλησης εργαζόμενο, τότε για να επιβιώσει χρειάζεται ένα θαύμα κάθε μήνα.
Όλα καλά στο μικρό μας χωριό και η ζωή συνεχίζεται. :vp5:
αν και ειναι αλλο ζητημα, πρεπει επιτελους οι αθηναιοι να φυγετε απο την αθηνα. δηλαδη σας εχουν βρει πολυ μαλακες οι σπιτονυκοκυρηδες, και ζητανε οτι ναναι. 220 νοικιαζεται στην πατρα, 3αρι 5ου οροφου, σε κεντρικη πλατεια.

κατα τα αλλα, σωστα. δε βγαινεις με 550. πολυ μακρια βεβαια απο το αλλο που ειπε ο ψεκ οτι θες 1700 για να βγαινεις.

ειναι γαμησι, δεν αντιλεγω. μεινε με τους γονεις, βρες συγκατοικο, βρες δευτερη δουλεια, κανε οτι μπορεις να την παλεψεις μεχρι να βρεις μια καλυτερη δουλεια.
υπαρχουν και καλυτερες δουλειες, πιο καλοπληρωμενες. μην τα ξαναλεμε. το 550αρι ειναι για πρωτομπαρκους, πολυ λιγα, καλο θα ηταν να ειναι περισσοτερα κλπ.

αλλα δεν μπορουμε να το κανουμε 1000 με ενα νομο και ενα αρθρο. πολυ θα το θελαμε να ηταν τοσο απλο, αλλα δεν ειναι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13456
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Ιουν 2021, 10:04

Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:31
Ναύτης έγραψε:
11 Ιουν 2021, 08:58
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 08:45
(...)

αλλα και απο αυτους, εχω 55 χρονο που αφου καταστραφηκε οικονομικα, τωρα δουλευει ντελιβερι, και παντως κατω απο χιλιαρικο δεν φερνει στο σπιτι.
Με τα τυχερά μαζί;
Γιατί ο κατώτατος των ντελιβεράδων είναι 657€ μεικτά (κι αυτό αν έχουν σύμβαση πλήρους απασχόλησης, που 9/10 δεν έχουν) συν 15% πρόσθετη αποζημίωση χρήσης και συντήρησης του οχήµατος (αν το μηχανάκι είναι ιδιοκτησία του ντελιβερά).
Οι περισσότεροι ντελιβεράδες, βέβαια, έχουν σύμβαση μερικής απασχόλησης, οπότε είναι για να βάζεις τα κλάματα. Στην πραγματικότητα ό,τι βγάζουν είναι τα τυχερά τους. Κι αν δουλεύουν σε καμιά γνωστή πιτσαρία ή γνωστό σουβλατζίδικο, τότε βγάζουν ένα κανονικό μεροκάματο (κυρίως από τα τυχερά πάντα). Αν όμως δουλεύουν σε καμιά καφετέρια βγάζουν-δεν βγάζουν κάνα 20άρικο την ημέρα (συνολικά). Το "ωραίο" είναι ότι υπάρχουν κάποια αφεντικά που φορτώνουν τούς ντελιβεράδες και με διάφορες αγγαρείες, από το να κουβαλήσουν ψώνια για το μαγαζί, μέχρι να σκουπίσουν και να καθαρίσουν.
btw μιλάμε για μια από τις πιο επικίνδυνες δουλειές που υπάρχουν.
ναι, εννοειται με τα τυχερα.

αλλα δεν παιρνει αυτον τον μισθο. παιρνει 6 ευρω την ωρα, και δεν ειναι σταθερο το ποσες ωρες δουλευει καθε μερα.
Πολύ αμφιβάλλω αν παίρνει 6€ την ώρα καθαρά. Συνηθέστατο μεροκάματο σήμερα, για 8ωρη απασχόληση, είναι 29 ευρώ.
Τόσο αμείβονται οι άνθρωποι που εργάζονται μπουφετζήδες και ντελιβεράδες, 3,5€ την ώρα.
Τα τυχερά ΔΕΝ είναι μισθός, ούτε αποτελούν σταθερό εισόδημα, ούτε μπορεί ο εργαζόμενος να βασίζεται σ' αυτά.
Γενικά, επικρατεί ένας εργασιακός μεσαίωνας εκεί έξω και μεροκάματα πείνας.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13456
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Ιουν 2021, 10:05

the comet the course the tail έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:59
(...)
Ναυτη ποιος παλιος εισαι;;; Ή δεν είσαι;
Δεν έχει σημασία, φίλε μου. Ας πούμε ότι είμαι νέος χρήστης.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 10:05

vagabondo έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:55
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:52
vagabondo έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:49

Πηγή θες; Παράγγειλε καφέ και ρώτα τον ντελιβερά πόσα παίρνει.
ο ντελιβερας που θα μου φερει τον καφε ειναι η πλειονοτητα των εργαζομενων στην ελλαδα;
Όχι ρε, η πλειονότητα αυτού του είδους των εργαζομένων λέμε.
Τα 6 ευρώ/ωρα που παίρνει ο γνωστός σου είναι η εξαίρεση.
ο πιο πανω ειπε οτι η πλειονοτητα των εργαζομενων στην ελλαδα παιρνει τον υποκατωτατο, που ειναι ψεμμα, και για αυτο ζητησα πηγη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25231
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Ιουν 2021, 10:06

Πολύ καλά τα λετε παιδιά. Να ψηφίσουμε αυτο το καλο παιδί τον Τσιπρα, να παρει μια ευκαιρία και αυτός, να κυβερνήσει επιτελους πρωτη φορα και η Αριστερά.
Και 2 απο τα 10 που λεει να κανει, κέρδος θα έχουμε

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 10:09

Ναύτης έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:57
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:41
Ναύτης έγραψε:
11 Ιουν 2021, 09:14

btw μάλλον ζούμε σε διαφορετικό πλανήτη, γιατί η μεγάλη πλειονότητα των εργαζομένων στην Ελλάδα σήμερα δεν πληρώνεται καν με τον κατώτατο, αλλά με τον υποκατώτατο της μερικής απασχόλησης.
πηγη;
https://app.box.com/s/c0rjep2pcpbey8y5tfgibsdd44m98wq8

Τον Φεβρουάριο 2020, οι ελαστικές σχέσεις εργασίας κυριαρχούν στη σύναψη των νέων συμβάσεων με 56,18% (μερική απασχόληση 42,54%, εκ περιτροπής εργασία 13,64%)
Αυτά προ κορονοϊού. Φέτος τα ποσοστά μερικής και εκ περιτροπής εργασίας θα εκτιναχθούν ακόμα ψηλότερα.
ΟΚ;
τι οκ;

εδω λεει για τις μισες απο τις νεες προσληψεις. οχι για την πλειονοτητα των εργαζομενων σημερα.

το ειπαμε πολλες φορες, για τον πρωτομπαρκο ειναι πικρα. για την πλειονοτητα ομως, μετα απο λιγα χρονια ειναι πολυ καλυτερα. λιγοι παραμενουν για παντα στον βασικο.


και τελικα αυτο δεν ειναι το ζητημα της συζητησης, το ζητημα ειναι τι κανουμε για να βελτιωθει αυτο. νομοθετουμε 1000 βασικο και αμεσως εστρωσαν ολα;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών