Είμαι μαλάκας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 11 Ιουν 2021, 00:54

νύχτα έγραψε:
10 Ιουν 2021, 21:44

ζούμε ίσως σε διαφορετικές πραγματικότητες

οι περισσότεροι τον βασικό παίρνουν, και εννοώ ότι ελάχιστοι λαμβάνουν
τις προσαυξήσεις που ορίζει ο νόμος για πτυχία, τριετίες, υπερωρίες κτλ

σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει ένας συμβιβασμός, που όμως πάντα σχεδόν
στρογγυλεύεται υπέρ της εργοδοσίας

όταν δεν λαμβάνεις αυτά που δικαιούσαι, με ποιο τρόπο μπορείς
να τα διεκδικήσεις; ρητορική η ερώτηση

πάντως εγώ προσωπικά, για να αναφερθώ λίγο πιο συγκεκριμένα,
όταν ξεκίνησα να εργάζομαι στον Τουριστικό κλάδο, πριν πολλά χρόνια,
ο μισθός μου ήταν διπλάσιος σχεδόν από τον σημερινό

παρατήρησα ότι μιλάτε για βελτίωση όσοι έχετε επιχειρήσεις,
σίγουρα δεν είναι τυχαίο :102:

παρέθεσα την δική σου δημοσίευση, μόνο επειδή ισχυρίστηκες
πως είναι όλα μια χαρά, επειδή κανείς δεν πεθαίνει και ότι η συντριπτική
πλειοψηφία όχι απλά επιβιώνει, μα καλοπερνά

δεν ισχύει
Επίσης,η μόδα που έχει επικρατήσει πλέον,είναι πως όταν κλείνει κάποιος την τριετία,τον απολύουν για 40 ημέρες περίπου και του κάνουν επαναπρόσληψη (αν έχουν σκοπό να τον κρατήσουν εννοείται) με το πέρας αυτού του χρονικού διαστήματος,ακριβώς για να μην συγκεντρώνει τριετίες,που σημαίνει,αύξηση στο μισθό.
Και αυτό που γράφεις για τον Τουρισμό,ισχύει και παρα-ισχύει.Το 2012 στη Ζάκυνθο έπαιρνα παραπάνω λεφτά (όχι διπλάσια,αλλά κοντά) από αυτά που πήρα τελευταία φορά που εργάστηκα Ρόδο,το 2018,στην ίδια θέση,με τις ίδιες αρμοδιότητες !

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 11 Ιουν 2021, 00:55

the comet the course the tail έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:06

ο κάθε Ασέβαστος λέει άσε τον καπιταλισμό ακόμα πιο ελεύθερο = φιλελευθερισμός. ε, εκεί του πετάς ένα αβγό, δεν κάνεις άλλο διάλογο.
Έεεετσι :003:

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 11 Ιουν 2021, 00:59

Είμαι nofapper
γόνος βασιλόφρονης οικογένειας, παραγωγικός, τα θέλω όλα άψογα.
Είμαι αδιαμφισβήτητα nofapper

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48035
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 11 Ιουν 2021, 00:59

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:59
Kauldron έγραψε:
10 Ιουν 2021, 22:14
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 21:38


Είπες υπέρ των Ελλήνων.

Δεν καταλαβαίνω τι θα πρέπει να πρεσβεύει και να πιστεύει τελικά ο Σωτηρ μας.
Εκτός αν ψάχνετε τον μπαμπά σας να σας σώσει.
Αν έχω επιλογή τη Διαβολοπούλου ή τον σουβλατζή της γειτονιάς μου ρε γιατρέ μου, προφανώς τον σουβλατζή θα διαλέξω.
Τη σιχαμένη που πούλαγε γεωτρύπανα στους Δυτικούς Κινέζους (Τούρκους) θα διαλέξω?
Δεν καταλαβαίνω τα κριτήρια επιλογής σου. Αυτό λέω.
Γιατί αν είναι να υπερασπίζεται κάποιος τους Έλληνες γενικώς και αορίστως , έχει και την Αγγελοπούλου μέσα.
Αν είναι να υπερασπίζεται τον αδύναμο και να έχει ως ιδανικό την αλληλεγγύη και την ισότητα , τοτε ίσως κ ψάξεις σε πολιτικές τάσεις που τις έχουν ως προτεραιότητα.
Δε νομίζω οτι έχει κάποια σχέση η Αγγελοπούλου με την υπεράσπιση των Ελλήνων.
Θεωρώ οτι εμείς οι Έλληνες είμαστε οι αδύναμοι, και χρειαζόμαστε κι εμείς αλληλεγγύη. Οι λαθρομετανάστες που μας στέλνει εσκεμμένα η Τουρκία δε νομίζω οτι είναι οι αδύναμοι. Εντάξει κάποιοι ίσως, και εφόσον θέλουν να ενταχθούν να ενταχθούν, αλλά υπάρχουν πολλοί που είναι είτε πράκτορες των Τούρκων, είτε κουτσαβάκια που είναι τουρίστες επιδομάτων. Όταν τον βλέπεις τον άλλον στην τρίχα σενιαρισμένο, με το πιο πρόσφατο κινητό και την τελευταία λέξη της μόδας από ρούχα, και μ' ένα γλοιώδες υφάκι "άντε ακόμα δεν παρατάχθηκαν όλες οι γκόμενες να διαλέξω για σήμερα?" τί πρόσφυγας είναι?
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 11 Ιουν 2021, 01:03

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:27
Πάνας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:24
Τέλος το θέατρο για σήμερα. Στα αρκίντια μου το νομοσχέδιο, και γω μαλάκας σαν το βλήμα είμαι.
Η απάντηση ήταν σε αυτο:
Πάνας έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:16
οι γυναίκες και τα παιδιά τους (συντάξεις χηρείας) τις εξαθλίωσαν..

Ε, να πάνε να γαμηθούν!

" σύμφωνα με το ν. 4387/16, άρθρο 4, παρ. 2(ε), η σύνταξη της συζύγου με τα δύο τέκνα αυτής, θα διαμορφωθεί στο μικτό ποσό των 3.300€, μείον 6% υπέρ υγειονομικής περίθαλψης 198€ και πληρωτέο ποσό 3.102€ (ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΓΕΕΘΑ)"

Μακάρι να ζούσε ο άνθρωπος, αλλά 3100 σύνταξη δεν είναι εξαθλίωση.

Τώρα με την κριτική στο νομοσχέδιο τι σχέση έχει αυτό..Ένας Θεός το ξέρει.
Θες δηλαδή απάντηση σε αυτό; Για τον Αρχηγό του ΓΕΕΘΑ είναι αυτό το ποσό. Δηλαδή για τον αρχηγό και των τριών σωμάτων. Αν... πέθαινε πριν συνταξιοδοτηθεί και ήταν σε υπηρεσία και τα παιδιά του δεν ήταν ενήλικα. (λίγο σπάνιο αυτό)

Ψάξε σε παρακαλώ μα το ίδιο πάθος και σθένος τι θα πάρει η χήρα του Υποσμηναγού που σκοτώθηκε πέρσι με mirage στην Σκύρο με 2 παιδιά και 10 χρόνια υπηρεσίας.
Και αυτό σε περίπτωση που δεν εργάζεται η ίδια.... αν εράζεται δεν δικαιούται σύνταξη χηρείας.

Έλεος ρε μαλάκες!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 11 Ιουν 2021, 01:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

- Casper -

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 11 Ιουν 2021, 01:14

talaipwros έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:36
850 ευρω αντικειμενικά δεν ειναι πολλά. Το ζήτημα που εκανε τον τζιμιμπρειν να εκραγεί νομίζω ειναι το νεαρο της ηλικίας
Μπορεί να γράφω και άκυρα αλλά πιλότοι και μηχανικοί όταν πετάνε χρειάζονται γερά αντανακλαστικά και κρίση/αντίληψη που όσο αυξάνεται η ηλικία αυτά μειώνονται. Αν κάνω λάθος σόρρυ, γράψτε άκυρο. + ο ίδιος του κάθε επαγγέλματος που λογικά κρίνεται ξεχωριστά.

the comet the course the tail

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 11 Ιουν 2021, 01:15

- Casper - έγραψε:
11 Ιουν 2021, 01:14
talaipwros έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:36
850 ευρω αντικειμενικά δεν ειναι πολλά. Το ζήτημα που εκανε τον τζιμιμπρειν να εκραγεί νομίζω ειναι το νεαρο της ηλικίας
Μπορεί να γράφω και άκυρα αλλά πιλότοι και μηχανικοί όταν πετάνε χρειάζονται γερά αντανακλαστικά και κρίση/αντίληψη που όσο αυξάνεται η ηλικία αυτά μειώνονται. Αν κάνω λάθος σόρρυ, γράψτε άκυρο. + ο ίδιος του κάθε επαγγέλματος που λογικά κρίνεται ξεχωριστά.
ας τον βάζανε σε άλλο πόστο. να φυλάει σκοπιά. :102:

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 11 Ιουν 2021, 01:16

Πάντως,επειδή τα έχω βάλει κάτω και τα έχω υπολογίσει αρκετές φορές,στην Ελλάδα σήμερα,ένα (1) άτομο,που ζει στο ενοίκιο,σε μία μεγάλη πόλη (=άνω των 50-60.000 κατοίκων),με αυτοκίνητο (μικρομεσαίο),χρειάζεται τουλάχιστον 1600-1700 ευρώ το μήνα,για να καλύψει όλα τα έξοδα (βασικές ανάγκες,μετακίνηση,φαγητό κλπ) + να του μένει το πολύ ένα 300ευρω να βάζει στην άκρη και να μπορεί να κάνει και μία έξτρα αγορά το μήνα (ρουχισμό,παπούτσια,τηλέφωνο,αξεσουάρ για το αμάξι κλπ)

Λεφτά που δεν πρόκειται ποτέ να δούμε,όσοι τουλάχιστον δεν έχουμε πλούσιο μπαμπά ή δεν είμαστε ΕΕ με κερδοφόρα επιχείρηση.

- Casper -

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 11 Ιουν 2021, 01:18

the comet the course the tail έγραψε:
11 Ιουν 2021, 01:15
- Casper - έγραψε:
11 Ιουν 2021, 01:14
talaipwros έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:36
850 ευρω αντικειμενικά δεν ειναι πολλά. Το ζήτημα που εκανε τον τζιμιμπρειν να εκραγεί νομίζω ειναι το νεαρο της ηλικίας
Μπορεί να γράφω και άκυρα αλλά πιλότοι και μηχανικοί όταν πετάνε χρειάζονται γερά αντανακλαστικά και κρίση/αντίληψη που όσο αυξάνεται η ηλικία αυτά μειώνονται. Αν κάνω λάθος σόρρυ, γράψτε άκυρο. + ο ίδιος του κάθε επαγγέλματος που λογικά κρίνεται ξεχωριστά.
ας τον βάζανε σε άλλο πόστο. να φυλάει σκοπιά. :102:
Ο κίνδυνος του κάθε επαγγέλματος ήθελα να γράψω εν τω μεταξύ (ας το διορθώσω κι' αυτό τώρα που το θυμάμαι).

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 11 Ιουν 2021, 01:23

- Casper - έγραψε:
11 Ιουν 2021, 01:14
talaipwros έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:36
850 ευρω αντικειμενικά δεν ειναι πολλά. Το ζήτημα που εκανε τον τζιμιμπρειν να εκραγεί νομίζω ειναι το νεαρο της ηλικίας
Μπορεί να γράφω και άκυρα αλλά πιλότοι και μηχανικοί όταν πετάνε χρειάζονται γερά αντανακλαστικά και κρίση/αντίληψη που όσο αυξάνεται η ηλικία αυτά μειώνονται. Αν κάνω λάθος σόρρυ, γράψτε άκυρο. + ο ίδιος του κάθε επαγγέλματος που λογικά κρίνεται ξεχωριστά.
Σωστό.
Το όριο στον στρατό είναι 58, το έχω γράψει... αλλά αν φτάσεις εκεί τότε δεν πετάς ούτε επισκευάζεις, σε κάποια διοικητική θέση θα σε βάλουν. Βγαίνουν στην συνταξιοδότηση πιο νωρίς για να μην τους πληρώνουν μέχρι τα 67 που θα είναι τελείως άχρηστοι για τον στρατό... δεν έχει τόσο πολλές διοικητικές θέσεις.
Στην ουσία με αυτόν τον τρόπο το δημόσια εξοικονομεί χρήματα γιατί οι συντάξιμες αποδοχές είναι λιγότερες.

Όσο για τον τζιμιμπρειν... μαζί πετάγαμε.
the end

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Ιουν 2021, 02:18

1451 έγραψε:
10 Ιουν 2021, 10:33
Πάντως τα λεφτόδεντρα μια χαρά βρίσκονται όταν χρειάζονται χρήματα τράπεζες κι επιχειρήσεις που είναι φιλοκυβερνητικές.
Γενικά, όποτε υπάρχει ανάγκη.
Fiat currency, λεφτόδεντρα, τομάτο κτλ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.


Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 11 Ιουν 2021, 02:38

Σίγουρα κάποιοι είναι καλά, δεν είναι αυτό όμως το θέμα. Η πλειοψηφία είναι χειρότερα σε σχέση με πριν 15 χρόνια. Προφανώς ζούμε ακόμα σε μια χρεοκωπημενη χώρα για λίγους. Όποιος μπορεί φεύγει, αν και το πρόβλημα υπάρχει (σε κάποιον πολύ μικρότερο βαθμό) παντού στον πολιτισμένο κόσμο. Αν η δυση δεν αλλάξει κ δεν αρχισει να μοιράζει καρπους από τα λεφτοδεντρα στην πλευρά, θα αλλάξει το σύστημα. Όχι ότι θα γίνει καλύτερο, μάλλον χειρότερο, αλλά ο κόσμος δε σκέφτεται λογικά.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 11 Ιουν 2021, 03:28

Πάνας έγραψε:
11 Ιουν 2021, 00:24
Τέλος το θέατρο για σήμερα. Στα αρκίντια μου το νομοσχέδιο, και γω μαλάκας σαν το βλήμα είμαι.
Δεν είπα ότι το γράφω στ' αρχίδια μου.
Είπα ότι κανείς δεν δικαιολογείται να το γράψει στ' αρχίδια του μόνο και μόνο επειδή εγώ που παλεύω εναντίον του είμαι μαλάκας.
Διακυβεύονται πολλά περισσότερα πράγματα αυτή την στιγμή από το αν είμαι μαλάκας.
Συγνώμη λοιπόν, αλλά είσαι άλλου είδους μαλάκας απ' ό,τι εγώ.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Είμαι μαλάκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 11 Ιουν 2021, 06:59

talaipwros έγραψε:
10 Ιουν 2021, 23:29
Τον εκαμνε κανείς tag ?
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Ο ΑΙΝΕΙΑΝ από τα απάτητα βουνά της Ρουμελης όπου έπινε τσιπούρα και έτρωγε εκλεκτούς μεζέδες στο παρανομα ανοικτο καφενειο του χωριου του όλους αυτούς τους μήνες της καραντίνας τώρα βρίσκεται σε παραλίες ελληνικού νησιού και πίνει ουζα .. :003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών