Θα έχει θάλασσα εκεί;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9027
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Θα έχει θάλασσα εκεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 19 Ιούλ 2021, 20:16

Πριν χρόνια πήγαινα κάθε μέρα σε ένα λιμανάκι και ψάρευα μόνος μου. Αφού έγινα γνώστης των μοντέρνων υλικών και των μεθόδων και αφού ξόδεψα αρκετά λεφτά άρχισα να πιάνω και κανένα καλό ψάρι σε ένα καλό μέρος. Δίπλα στο καλό μέρος του λιμανιού και με τα ακριβά σύνεργα υπήρχε και το κακό μέρος και χωρίς σύνεργα, δηλαδή ένα καρούλι με ένα αγκίστρι. Ετσι λοιπόν ψάρευε ο παππούς δίπλα, πάνω σε ένα κουβά και σκυμμένος ταπεινά με το καρουλάκι του. Μια καλημέρα και ένα πείραγμα «παππού άσε κανα ψάρι για μας», «είναι το είδος του ψαρέματος» απαντούσε. Τι θέλει να πει, τρέχα γύρευε, παππούς είναι που να βγάλεις νόημα. Ώσπου μια μέρα με είπε να κάτσω δίπλα του γιατί έχει λέει πολλά ψάρια. Να μην παιδεύομαι για ένα δυο. Γέλασα. Δεν μπορεί να περπατήσει στα βράχια ο κακομοίρης, σκεφτηκα και κάθετε εκεί μπροστά, ποιος ξέρει πόσα χρόνια στο ιδιο μέρος την ίδια ώρα και σίγουρα θα πιάνει καμιά σαλιάρα για το ούζο. Ποτέ δεν τον είχα δει να πιάνει ψάρι. Το σενάριο ήταν γραφικό. Με αγένεια καθώς σηκώθηκε άνοιξα το κουβαδάκι να δω τι είχε πιάσει.
Μου σηκώθηκε η τρίχα. Δεν είναι δυνατόν σκέφτηκα, εγώ κορόιδευα αυτόν και αυτός με λυπόταν. Συμπονετικά μου είπε να ρίξω δίπλα του. Εριχνα αλλά δεν έπιανα τίποτα οσες φορές και να πήγα. Αυτός συνέχιζε να πιάνει στα μουλωχτά. Την απάντηση μου την έδωσε κάποιος άλλος ψαράς. «Είναι τέτοιος γέρος αυτός».
Πέρασαν τα χρόνια, κόσμος πήγαινε και ερχότανε και τους έδειχνε όλους αλλά κανένας δεν έπιανε τίποτα και τα παρατούσε.
Κάθε μέρα τα καλοκαίρια πάντα συνεπής στο στέκι του τάιζε όλη τη γειτονιά. Μπορεί και να πουλούσε, δεν ξέρω. Γίναμε φίλοι, τα είπαμε όλα, προσωπικά, πολιτικά, ποδοσφαιρικά. Μαλώσαμε κιόλας. Με έδιωξε πολλές φορές. Πάντα έπαιρνα την ανταμοιβή μου όμως, κάθε χρόνο ομολογούσε και κάτι σαν παραχώρηση, σαν δώρο. Οταν τον έλεγα δάσκαλο θύμωνε. Δεν με αποδεχόταν στο ψάρεμα αλλά και σε τίποτε. Κουμούνι και Μπαοκ.
Η μόνιμη απάντησή του: «έπιασες τίποτε; Ναι έπιασα συζήτηση».
Φέτος πήγα στη γωνιά του όπως κάθε χρόνο σαν καλοκαίριαζε αλλά .... καρκίνος, εγχείρηση και καλό δρόμο. Ετσι έμαθα απο δω και από κει.
Τώρα είμαι εγώ ο παλαβός γέρος στην άκρη που ψαρεύει χωρίς αιτία στο μέρος που δεν έχει ψάρια.
«Επιασες τίποτα» με ρώτησε κάποιος, «είναι το είδος του ψαρέματος τέτοιο» απάντησα και έφυγε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σέλευκας την 19 Ιούλ 2021, 20:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Θα έχει θάλασσα εκεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 19 Ιούλ 2021, 20:19

δεν καταλαβα ντιπ αλλα ειναι πολύ όμορφο
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4454
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Θα έχει θάλασσα εκεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 19 Ιούλ 2021, 20:29

:(


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Θα έχει θάλασσα εκεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιούλ 2021, 20:33

Εμένα μ αρέσει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4454
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Θα έχει θάλασσα εκεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 19 Ιούλ 2021, 20:43

Naida έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 20:33
Εμένα μ αρέσει.
γιατί το λες έτσι; :p2: κι εμένα μου άρεσε. έβαλα και το κομμάτι που μου ήρθε συνειρμικά.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9027
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Θα έχει θάλασσα εκεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 20 Ιούλ 2021, 11:47

Ευχαριστώ που σας άρεσε :D
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών