Τι καφέ πίνετε?

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.

Ειδη καφε

Espresso και τα επιμέρους είδη του
14
22%
Cappuccino και τα επιμέρους είδη του
7
11%
Φιλτρου
4
6%
Americano (στιγμιαιος)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Caffe Latte
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Frappe
23
37%
Ελληνικος (η Τουρκικος)
8
13%
Café au Lait
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Café Mocha
1
2%
Δεν πίνω
6
10%
 
Σύνολο ψήφων: 63

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 26 Μάιος 2023, 17:58

Feindflug έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:08
Εντωμεταξύ, τύπισσες και τύποι, έχω κόψει και τον έναν καφέ που έπινα την ημέρα, εδώ και μια εβδομάδα, λόγω του γαστρεντερικού θέματος που είχα.

Παρατήρησα ότι βλέπω πιο έντονα όνειρα, τα θυμάμαι πιο εύκολα και κοιμάμαι πιο βαθιά. Από την άλλη βέβαια, νυστάζω και νωρίτερα το βράδυ.
Υπερασπίζεται με πάθος τον φραπέ, τον έκοψε λόγω γαστρεντερικού προβλήματος. :p8::p8::p8:

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 26 Μάιος 2023, 18:00

Φραπέ χωρίς ζάχαρη, με γάλα!
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23244
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Μάιος 2023, 18:01

Καρολίνα έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:16
Bazoomba έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:13
Καρολίνα έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:09


Δεν τρελαίνομαι τόσο για τα χριστουγεννιάτικα γλυκά (εκτός από τα μελομακάρονα), οπότε εγώ θα σπάσω πάνω στο τριήμερο. Αν και μια φορά το κράτησα πάνω από 40 μέρες.

Ίσως η λύση είναι να πάω σε καμιά σπηλιά. Βέβαια έχω χαμηλό ζάχαρο και η μικροβιολόγος μου είπε μια μέρα "φάε και κανένα γλυκό". :oops: Ε και εγώ την άκουσα. :102:

Να ξέρεις με έχεις εμπνεύσει τώρα και θα το προσπαθήσω και εγώ (αν και έχω ακόμα σοκολατένια αυγά από το Πάσχα).

Ούτε παγωτά δεν τρως;
Το πιο κοντινό σε γλυκό είναι οι '''''''''''''''''''''''φυσικοί''''''''''''''''''''''''''''' χυμοί. Δεν τρώω ούτε υποκατάστατα (πχ μέλι ή στέβια). Βέβαια δεν έχω κόψει μαχαίρι την ζάχαρη ( δεν μπορώ να την αποφύγω σε ψωμιά, κουλούρια κλπ).
Δεν τρώω ψωμί, δεν μου αρέσει (ίσως 2 φορές τον χρόνο, ας πούμε σήμερα έκανα αρακά και απλά ρούφηξα το ζουμί, σπανίως θα βουτήξω σε σάλτσες).
Αλλά ένα παγωτάκι τώρα με τις ζέστες...

Λοιπόν, Bazoomba μου, είσαι πραγματική πηγή έμπνευσης για μένα και μιλάω σοβαρά. Θα ξεκινήσω και εγώ την προσπάθεια. Η ζάχαρη μόνο κακό κάνει.
Συμβουλή απο εναν τερματισμένο γλυκατζή, αρχιπρέζακα των γλυκών:
Τρώγε παγωτά με 0% ζαχαρη, και θα εισαι κομπλε. Συν ολα αυτά με τις στεβιες και τα αναψυκτικα που ειπα στο προηγουμενο ποστ μου.

Και επειδη ειναι Παρασκευούλα σημερα και μοιράζω λάιφ χακς γιατι θελω να βοηθάω τον κόσμο, αν ποτέ αισθανθείς οτι λυγίζεις και θες κατι σε ζαχαρη, φαε αυτο
Εικόνα

Μονο 160 θερμιδες στα 100g. Για γλυκό/παγωτό με ζαχαρη, τις λες και γελοίες. Την ώρα που μια μεγάλη μπανανα πχ, ξεπερνάει τις 120.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 26 Μάιος 2023, 18:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 26 Μάιος 2023, 18:02

Γράφων έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:00
Φραπέ χωρίς ζάχαρη, με γάλα!
Φραπέ με 1 γεμάτη κουταλιά ( όχι της σούπας ρε :lol: ) , 2 κουταλιές ζάχαρη ,λίγο εβαπορέ.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9215
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 26 Μάιος 2023, 18:06

Σέλευκας έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:44
Δεν πίνω τίποτε αλλά μερικές φορές ρίχνω ζάχαρη και καφέ τα κάνω φραπέ αλλα αντί για νερό ρίχνω κανονικό γάλα. Δεν ξέρω πως λέγεται αυτό. Μάλλον γάλα με καφέ.
Δημιουργική αστάθεια.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23244
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Μάιος 2023, 18:08

Feindflug έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:08
Εντωμεταξύ, τύπισσες και τύποι, έχω κόψει και τον έναν καφέ που έπινα την ημέρα, εδώ και μια εβδομάδα, λόγω του γαστρεντερικού θέματος που είχα.

Παρατήρησα ότι βλέπω πιο έντονα όνειρα, τα θυμάμαι πιο εύκολα και κοιμάμαι πιο βαθιά. Από την άλλη βέβαια, νυστάζω και νωρίτερα το βράδυ.
Ο ύπνος οταν εχεις κομμένο τον καφέ ειναι όνειρο (literally). Πολύ ποιοτικός. Τον καφέ εγώ τον κόβω για καιρό και τον ξαναρχίζω, ανά διαστήματα. Ειναι και ενας τρόπος για να μην αποκτάει ο οργανισμός σου ανοσία στην καφείνη.
Προτιμώ να νυστάζω λίγο νωρίτερα το βραδυ (που συνηθως δεν το παθαινω αυτο, γιατί οταν κόβω τον καφέ πινω τσάι), παρά να ειμαι εθισμένος στον καφέ και η βασική ουσία για την οποία πίνεις τον καφέ, να μη με πιάνει.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28084
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 26 Μάιος 2023, 18:09

Feindflug έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:08
Εντωμεταξύ, τύπισσες και τύποι, έχω κόψει και τον έναν καφέ που έπινα την ημέρα, εδώ και μια εβδομάδα, λόγω του γαστρεντερικού θέματος που είχα.

Παρατήρησα ότι βλέπω πιο έντονα όνειρα, τα θυμάμαι πιο εύκολα και κοιμάμαι πιο βαθιά. Από την άλλη βέβαια, νυστάζω και νωρίτερα το βράδυ.
Δεν ειναι καλη η καφεινη για τον οργανισμο.Σε κανει βεβαια πιο παραγωγικο γι αυτο και δεν μιλαει κανεις.Oταν τον ξαναρχισεις θα σε πιανει χ2 για ενα μικρο χρονικο διαστημα.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14665
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 26 Μάιος 2023, 18:10

sys3x έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:51
Feindflug έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:08
Εντωμεταξύ, τύπισσες και τύποι, έχω κόψει και τον έναν καφέ που έπινα την ημέρα, εδώ και μια εβδομάδα, λόγω του γαστρεντερικού θέματος που είχα.

Παρατήρησα ότι βλέπω πιο έντονα όνειρα, τα θυμάμαι πιο εύκολα και κοιμάμαι πιο βαθιά. Από την άλλη βέβαια, νυστάζω και νωρίτερα το βράδυ.
Ποιος είναι ο απώτερος σκοπός δικέ μου;
Θες να γίνεις ομοφυλόφιλος;
Σκοπός είναι να στρώσει το στομάχι από την γαστρεντερική ίωση ρε δικέ μου. Εδώ σου λέω έκλεισε το στομάχι μου και έτρωγα 4 παξιμάδια, καφέδες θα έπινα; Αν και εχθές που έπρεπε να ξενυχτήσω, ήπια ένα Monster άσπρο, αλλά ήδη είμαι σχεδόν τέλεια από άποψη υγείας.

Από εβδομάδα θα τον ξαναξεκινήσω μάλλον.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9148
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 26 Μάιος 2023, 18:11

GoBack έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:09
Feindflug έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:08
Εντωμεταξύ, τύπισσες και τύποι, έχω κόψει και τον έναν καφέ που έπινα την ημέρα, εδώ και μια εβδομάδα, λόγω του γαστρεντερικού θέματος που είχα.

Παρατήρησα ότι βλέπω πιο έντονα όνειρα, τα θυμάμαι πιο εύκολα και κοιμάμαι πιο βαθιά. Από την άλλη βέβαια, νυστάζω και νωρίτερα το βράδυ.
Δεν ειναι καλη η καφεινη για τον οργανισμο.Σε κανει βεβαια πιο παραγωγικο γι αυτο και δεν μιλαει κανεις.Oταν τον ξαναρχισεις θα σε πιανει χ2 για ενα μικρο χρονικο διαστημα.
Όλα τα μπαρμπάδια στο χωριό με ελληνικό σκέτο την έβγαζαν μέχρι τα 100 παικταρά μου. Μια χαρά είναι. Όλα με μέτρο βέβαια.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9148
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 26 Μάιος 2023, 18:12

vantono έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:01
Καρολίνα έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:16
Bazoomba έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:13

Το πιο κοντινό σε γλυκό είναι οι '''''''''''''''''''''''φυσικοί''''''''''''''''''''''''''''' χυμοί. Δεν τρώω ούτε υποκατάστατα (πχ μέλι ή στέβια). Βέβαια δεν έχω κόψει μαχαίρι την ζάχαρη ( δεν μπορώ να την αποφύγω σε ψωμιά, κουλούρια κλπ).
Δεν τρώω ψωμί, δεν μου αρέσει (ίσως 2 φορές τον χρόνο, ας πούμε σήμερα έκανα αρακά και απλά ρούφηξα το ζουμί, σπανίως θα βουτήξω σε σάλτσες).
Αλλά ένα παγωτάκι τώρα με τις ζέστες...

Λοιπόν, Bazoomba μου, είσαι πραγματική πηγή έμπνευσης για μένα και μιλάω σοβαρά. Θα ξεκινήσω και εγώ την προσπάθεια. Η ζάχαρη μόνο κακό κάνει.
Συμβουλή απο εναν τερματισμένο γλυκατζή, αρχιπρέζακα των γλυκών:
Τρώγε παγωτά με 0% ζαχαρη, και θα εισαι κομπλε. Συν ολα αυτά με τις στεβιες και τα αναψυκτικα που ειπα στο προηγουμενο ποστ μου.

Και επειδη ειναι Παρασκευούλα σημερα και μοιράζω λάιφ χακς γιατι θελω να βοηθάω τον κόσμο, αν ποτέ αισθανθείς οτι λυγίζεις και θες κατι σε ζαχαρη, φαε αυτο
Εικόνα

Μονο 160 θερμιδες στα 100g. Για γλυκό/παγωτό με ζαχαρη, τις λες και γελοίες. Την ώρα που μια μεγάλη μπανανα πχ, ξεπερνάει τις 120.
Άμα είναι να σαβουρώσει τουλάχιστον ας το κάνει σωστά. Όχι με μπούρδες.
Καρολίνα μην τον ακούς, Ferrero να φάς και να βάλεις έξτρα νουτέλα από πάνω.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 26 Μάιος 2023, 18:13

vantono έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:01

Και επειδη ειναι Παρασκευούλα σημερα και μοιράζω λάιφ χακς γιατι θελω να βοηθάω τον κόσμο, αν ποτέ αισθανθείς οτι λυγίζεις και θες κατι σε ζαχαρη, φαε αυτο
Εικόνα

Μονο 160 θερμιδες στα 100g. Για γλυκό/παγωτό με ζαχαρη, τις λες και γελοίες. Την ώρα που μια μεγάλη μπανανα πχ, ξεπερνάει τις 120.

Αν δεν βρεις, το plan b είναι πατούσα μπανάνα, δικέ μου;

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 26 Μάιος 2023, 18:14

GoBack έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:09
Feindflug έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:08
Εντωμεταξύ, τύπισσες και τύποι, έχω κόψει και τον έναν καφέ που έπινα την ημέρα, εδώ και μια εβδομάδα, λόγω του γαστρεντερικού θέματος που είχα.

Παρατήρησα ότι βλέπω πιο έντονα όνειρα, τα θυμάμαι πιο εύκολα και κοιμάμαι πιο βαθιά. Από την άλλη βέβαια, νυστάζω και νωρίτερα το βράδυ.
Δεν ειναι καλη η καφεινη για τον οργανισμο.
Ενώ το φόρουμ είναι :smt017

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28084
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 26 Μάιος 2023, 18:14

Bazoomba έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:11
GoBack έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:09
Feindflug έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:08
Εντωμεταξύ, τύπισσες και τύποι, έχω κόψει και τον έναν καφέ που έπινα την ημέρα, εδώ και μια εβδομάδα, λόγω του γαστρεντερικού θέματος που είχα.

Παρατήρησα ότι βλέπω πιο έντονα όνειρα, τα θυμάμαι πιο εύκολα και κοιμάμαι πιο βαθιά. Από την άλλη βέβαια, νυστάζω και νωρίτερα το βράδυ.
Δεν ειναι καλη η καφεινη για τον οργανισμο.Σε κανει βεβαια πιο παραγωγικο γι αυτο και δεν μιλαει κανεις.Oταν τον ξαναρχισεις θα σε πιανει χ2 για ενα μικρο χρονικο διαστημα.
Όλα τα μπαρμπάδια στο χωριό με ελληνικό σκέτο την έβγαζαν μέχρι τα 100 παικταρά μου. Μια χαρά είναι. Όλα με μέτρο βέβαια.
Δηλαδη τον καφε που πινεται στις μικροτερες ποσοτητες και εχει και το μικροτερο ποσοστο καφεινης :102:
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14665
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 26 Μάιος 2023, 18:14

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:58
Feindflug έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:08
Εντωμεταξύ, τύπισσες και τύποι, έχω κόψει και τον έναν καφέ που έπινα την ημέρα, εδώ και μια εβδομάδα, λόγω του γαστρεντερικού θέματος που είχα.

Παρατήρησα ότι βλέπω πιο έντονα όνειρα, τα θυμάμαι πιο εύκολα και κοιμάμαι πιο βαθιά. Από την άλλη βέβαια, νυστάζω και νωρίτερα το βράδυ.
Υπερασπίζεται με πάθος τον φραπέ, τον έκοψε λόγω γαστρεντερικού προβλήματος. :p8::p8::p8:
Τι σχέση έχει ρε τύπε μια ίωση με τον φραπέ; Δηλαδή αν χτυπήσεις το χέρι σου στην δουλειά, δεν θα ξαναπαίξεις μπάσκετ στην ζωή σου;

Και δεν είμαι φαν μόνο του φραπέ, αλλά γενικά του στιγμιαίου καφέ.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9148
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 26 Μάιος 2023, 18:15

GoBack έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:14
Bazoomba έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:11
GoBack έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:09


Δεν ειναι καλη η καφεινη για τον οργανισμο.Σε κανει βεβαια πιο παραγωγικο γι αυτο και δεν μιλαει κανεις.Oταν τον ξαναρχισεις θα σε πιανει χ2 για ενα μικρο χρονικο διαστημα.
Όλα τα μπαρμπάδια στο χωριό με ελληνικό σκέτο την έβγαζαν μέχρι τα 100 παικταρά μου. Μια χαρά είναι. Όλα με μέτρο βέβαια.
Δηλαδη τον καφε που πινεται στις μικροτερες ποσοτητες και εχει και το μικροτερο ποσοστο καφεινης :102:
:oops:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών