Τι καφέ πίνετε?

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.

Ειδη καφε

Espresso και τα επιμέρους είδη του
14
22%
Cappuccino και τα επιμέρους είδη του
7
11%
Φιλτρου
4
6%
Americano (στιγμιαιος)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Caffe Latte
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Frappe
23
37%
Ελληνικος (η Τουρκικος)
8
13%
Café au Lait
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Café Mocha
1
2%
Δεν πίνω
6
10%
 
Σύνολο ψήφων: 63

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27807
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 26 Μάιος 2023, 18:15

EKPLIKTIKOS έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:14
GoBack έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:09
Feindflug έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:08
Εντωμεταξύ, τύπισσες και τύποι, έχω κόψει και τον έναν καφέ που έπινα την ημέρα, εδώ και μια εβδομάδα, λόγω του γαστρεντερικού θέματος που είχα.

Παρατήρησα ότι βλέπω πιο έντονα όνειρα, τα θυμάμαι πιο εύκολα και κοιμάμαι πιο βαθιά. Από την άλλη βέβαια, νυστάζω και νωρίτερα το βράδυ.
Δεν ειναι καλη η καφεινη για τον οργανισμο.
Ενώ το φόρουμ είναι :smt017
Εξαρταται :102:
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Μάιος 2023, 18:15

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:13
vantono έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:01

Και επειδη ειναι Παρασκευούλα σημερα και μοιράζω λάιφ χακς γιατι θελω να βοηθάω τον κόσμο, αν ποτέ αισθανθείς οτι λυγίζεις και θες κατι σε ζαχαρη, φαε αυτο
Εικόνα

Μονο 160 θερμιδες στα 100g. Για γλυκό/παγωτό με ζαχαρη, τις λες και γελοίες. Την ώρα που μια μεγάλη μπανανα πχ, ξεπερνάει τις 120.

Αν δεν βρεις, το plan b είναι πατούσα μπανάνα, δικέ μου;
Α δεν εχω τσεκάρει θερμίδες πατουσομπανάνας, δεν ξερω. Φρόντισε να βρεις. :102:

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 26 Μάιος 2023, 18:17

vantono έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:08
Feindflug έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:08
Εντωμεταξύ, τύπισσες και τύποι, έχω κόψει και τον έναν καφέ που έπινα την ημέρα, εδώ και μια εβδομάδα, λόγω του γαστρεντερικού θέματος που είχα.

Παρατήρησα ότι βλέπω πιο έντονα όνειρα, τα θυμάμαι πιο εύκολα και κοιμάμαι πιο βαθιά. Από την άλλη βέβαια, νυστάζω και νωρίτερα το βράδυ.
Ο ύπνος οταν εχεις κομμένο τον καφέ ειναι όνειρο (literally). Πολύ ποιοτικός. Τον καφέ εγώ τον κόβω για καιρό και τον ξαναρχίζω, ανά διαστήματα. Ειναι και ενας τρόπος για να μην αποκτάει ο οργανισμός σου ανοσία στην καφείνη.
Προτιμώ να νυστάζω λίγο νωρίτερα το βραδυ (που συνηθως δεν το παθαινω αυτο, γιατί οταν κόβω τον καφέ πινω τσάι), παρά να ειμαι εθισμένος στον καφέ και η βασική ουσία για την οποία πίνεις τον καφέ, να μη με πιάνει.
Πολύ σωστό, δικέ μου, σαν συμβουλή στον καφέ, αλλά και σε ότι μας δημιουργεί εξάρτηση, μέσα και έξω από εισαγωγικά!
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 26 Μάιος 2023, 18:18

Feindflug έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:14

Και δεν είμαι φαν μόνο του φραπέ, αλλά γενικά του στιγμιαίου καφέ.
Αν εννοείς να μην τον γυροφερνεις δέκα ώρες, συμφωνώ δικέ μου. Ο φραπές πάντως είναι ο χειρότερος καφές και από εσένα που είσαι της γυμναστικής και της υγιεινής διατροφής χωρίς ναϊδίστικα κολλήματα, δεν περίμενα τέτοια αφασία. Καλή συνέχεια.

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 26 Μάιος 2023, 18:18

Εγώ δεν αθλούμαι βέβαια, αλλά απολαμβάνω την θέα καθήμενος στα παγκάκια τρώγοντας πασατέμπος. Και να σου πω κάτι; Μάλλον έχουν κάποιο θέμα με τα πασατέμπος κρίνοντας από τις αποτυχίες μου.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 8986
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 26 Μάιος 2023, 18:20

Ποτέ μου δεν κατάλαβα πως το κάνετε αυτό με τις π.Χ δημοσιεύσεις. Εδώ βαριέμαι να τις τσεκάρω εγώ που τις γράφω κιόλας.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Μάιος 2023, 18:21

Bazoomba έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:12
vantono έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:01
Καρολίνα έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:16


Δεν τρώω ψωμί, δεν μου αρέσει (ίσως 2 φορές τον χρόνο, ας πούμε σήμερα έκανα αρακά και απλά ρούφηξα το ζουμί, σπανίως θα βουτήξω σε σάλτσες).
Αλλά ένα παγωτάκι τώρα με τις ζέστες...

Λοιπόν, Bazoomba μου, είσαι πραγματική πηγή έμπνευσης για μένα και μιλάω σοβαρά. Θα ξεκινήσω και εγώ την προσπάθεια. Η ζάχαρη μόνο κακό κάνει.
Συμβουλή απο εναν τερματισμένο γλυκατζή, αρχιπρέζακα των γλυκών:
Τρώγε παγωτά με 0% ζαχαρη, και θα εισαι κομπλε. Συν ολα αυτά με τις στεβιες και τα αναψυκτικα που ειπα στο προηγουμενο ποστ μου.

Και επειδη ειναι Παρασκευούλα σημερα και μοιράζω λάιφ χακς γιατι θελω να βοηθάω τον κόσμο, αν ποτέ αισθανθείς οτι λυγίζεις και θες κατι σε ζαχαρη, φαε αυτο
Εικόνα

Μονο 160 θερμιδες στα 100g. Για γλυκό/παγωτό με ζαχαρη, τις λες και γελοίες. Την ώρα που μια μεγάλη μπανανα πχ, ξεπερνάει τις 120.
Άμα είναι να σαβουρώσει τουλάχιστον ας το κάνει σωστά. Όχι με μπούρδες.
Καρολίνα μην τον ακούς, Ferrero να φάς και να βάλεις έξτρα νουτέλα από πάνω.
Τα παγωτά του εμπορίου ειναι το τελευταίο πραγμα που θα ετρωγα σαν γλυκό, αλλά Η ΝΕΣΤΛΕ ΚΑΙ Η ΚΡΙ-ΚΡΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑ ΕΞ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΣ!!!1 :hammer:

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 26 Μάιος 2023, 18:22

Bazoomba έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:20
Ποτέ μου δεν κατάλαβα πως το κάνετε αυτό με τις π.Χ δημοσιεύσεις. Εδώ βαριέμαι να τις τσεκάρω εγώ που τις γράφω κιόλας.
Τυχαία έπεσα πάνω. Ο μόνος άνθρωπος που ψάχνω επίτηδες παλιά ποστ για να μπινελικώσω είναι γυναίκα.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9053
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 26 Μάιος 2023, 18:23

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:22
Bazoomba έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:20
Ποτέ μου δεν κατάλαβα πως το κάνετε αυτό με τις π.Χ δημοσιεύσεις. Εδώ βαριέμαι να τις τσεκάρω εγώ που τις γράφω κιόλας.
Τυχαία έπεσα πάνω. Ο μόνος άνθρωπος που ψάχνω επίτηδες παλιά ποστ για να μπινελικώσω είναι γυναίκα.
Πλάκα κάνεις!!! :o

Ούτε που πάει το μυαλό μου για ποια το κάνεις... :smt017
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 26 Μάιος 2023, 18:24

Bic έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:23
Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:22
Bazoomba έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:20
Ποτέ μου δεν κατάλαβα πως το κάνετε αυτό με τις π.Χ δημοσιεύσεις. Εδώ βαριέμαι να τις τσεκάρω εγώ που τις γράφω κιόλας.
Τυχαία έπεσα πάνω. Ο μόνος άνθρωπος που ψάχνω επίτηδες παλιά ποστ για να μπινελικώσω είναι γυναίκα.
Πλάκα κάνεις!!! :o

Ούτε που πάει το μυαλό μου για ποια το κάνεις... :smt017

Όλες τις γυναίκες εννοούσα

Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 26 Μάιος 2023, 18:26

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:26
Καρολίνα έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:30
Gherschaagk έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:27


Εγώ προτιμώ κάτι σε στερεή μορφή. :oops:
Και εγώ κάτι τέτοιο νόμισα στην αρχή ότι μου προτείνει, αλλά μιλάμε για τον Bazoomba, το πιο σοβαρό παιδί εδώ μέσα.
Και τα σοβαρά παιδιά έχουνε πέη
Έλα, τι μου λες, πέφτω από τα σύννεφα.
Επιμένω ότι ο Μπαζούμπα είναι σοβαρό παλικάρι και δεν θα υπονοούσε ποτέ κάτι τέτοιο δημόσια. Εγώ φταίω που κατάλαβα κάτι άλλο, ως συνήθως.

vantono έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:01

Και επειδη ειναι Παρασκευούλα σημερα και μοιράζω λάιφ χακς γιατι θελω να βοηθάω τον κόσμο, αν ποτέ αισθανθείς οτι λυγίζεις και θες κατι σε ζαχαρη, φαε αυτο
Εικόνα

Μονο 160 θερμιδες στα 100g. Για γλυκό/παγωτό με ζαχαρη, τις λες και γελοίες. Την ώρα που μια μεγάλη μπανανα πχ, ξεπερνάει τις 120.
Πρώτη φορά το βλέπω αυτό. Αλλά εκείνη την πουτίγκα που είπες από το Λιντλ την έχω δοκιμάσει σε σπίτι φίλου (του ΓΓ ντε) και ήταν τέλεια, σαν μους σοκολάτας. Σίγουρα δεν είναι κανονικό γλυκό;

Δεν πίνω αναψυκτικά, που είπες παραπάνω. Πολύ σπάνια. Κανένα χυμό, αλλά και αυτό μια στο τόσο.
Bazoomba έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:12

Άμα είναι να σαβουρώσει τουλάχιστον ας το κάνει σωστά. Όχι με μπούρδες.
Καρολίνα μην τον ακούς, Ferrero να φάς και να βάλεις έξτρα νουτέλα από πάνω.
Συμφωνώ πως ή όλα ή τίποτα. Ωστόσο βγήκα για μια δουλειά και όλοι στο δρόμο έτρωγαν παγωτό. ΟΛΟΙ όμως. Για μια στιγμή πήγα να λυγίσω, αλλά σε φαντάστηκα να με κοιτάς με σκληρό ύφος και να κουνάς το κεφάλι σου με αποδοκιμασία και κρατήθηκα.
Γύρισα σπίτι μου χωρίς να αμαρτήσω.

Δεν ξέρω τι νόημα έχει πια η ζωή μου χωρίς γλυκό, αλλά έχω μουλαρώσει και θα το κάνω. ΟΚ, ίσως μια φορά το μήνα μου επιτρέψω ένα παγωτό. Θα πάω που θα πάω άκλαφτη, μην πάω και εντελώς στερημένη.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 26 Μάιος 2023, 18:27

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:18
Feindflug έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:14

Και δεν είμαι φαν μόνο του φραπέ, αλλά γενικά του στιγμιαίου καφέ.
Αν εννοείς να μην τον γυροφερνεις δέκα ώρες, συμφωνώ δικέ μου. Ο φραπές πάντως είναι ο χειρότερος καφές και από εσένα που είσαι της γυμναστικής και της υγιεινής διατροφής χωρίς ναϊδίστικα κολλήματα, δεν περίμενα τέτοια αφασία. Καλή συνέχεια.
Δεν είναι αφασία, δικέ μου. Όπως είχε πει και ο μύστης της καλοζωίας και του life coaching Volk, είναι θέμα πρακτικότητας. Δεν θέλω να αφιερώνω χρόνο από την καθημερινότητά μου στην επιτηδευμένη παραγωγή ενός ιδιαίτερου καφέ, ούτε να κάνω καθημερινότητα το ξεπλυμένο ημίμετρο των αλυσίδων γρήγορου καφέ.

Αναγνωρίζω τις διάφορες ποικιλίες και ποιότητες, αλλά δεν έχω εντρυφήσει σε αυτές και ούτε με πολυαπασχολεί σαν θέμα. Θεωρώ γελοίο και δηθενιά ένας λαός που οδηγάει Hyundai accent και γουστάρει ρετσίνα με κόκα κόλα, να το παίζει ιστορία σε θέματα καφέ και ιδίως στην καθημερινότητά του.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9053
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 26 Μάιος 2023, 18:28

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:24
Bic έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:23
Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:22


Τυχαία έπεσα πάνω. Ο μόνος άνθρωπος που ψάχνω επίτηδες παλιά ποστ για να μπινελικώσω είναι γυναίκα.
Πλάκα κάνεις!!! :o

Ούτε που πάει το μυαλό μου για ποια το κάνεις... :smt017

Όλες τις γυναίκες εννοούσα
Ψηλές, κοντές, αδύνατες, χοντρές, ξανθές, μελαχροινές;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 26 Μάιος 2023, 18:28

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:18
Εγώ δεν αθλούμαι βέβαια, αλλά απολαμβάνω την θέα καθήμενος στα παγκάκια τρώγοντας πασατέμπος. Και να σου πω κάτι; Μάλλον έχουν κάποιο θέμα με τα πασατέμπος κρίνοντας από τις αποτυχίες μου.
Εντελώς άσχετο με το θέμα, αλλά οι αποτυχίες σου οφείλονται ξεκάθαρα στα κολλήματά σου και σε κάτι ψιλοεμμονές που έχεις. Και στη γκρίνια σου. Αλλά όλα αυτά φτιάχνονται με στοργή, αγάπη και προδέρμ.
Αλλιώς, όχι μόνο δεν σου λείπει τίποτα, αλλά είσαι και ιδιαιτέρως ευφυής, πράγμα που δίνει έξτρα πόντους.

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 26 Μάιος 2023, 18:32

Feindflug έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:27

Δεν είναι αφασία, δικέ μου. Όπως είχε πει και ο μύστης της καλοζωίας και του life coaching Volk, είναι θέμα πρακτικότητας. Δεν θέλω να αφιερώνω χρόνο από την καθημερινότητά μου στην επιτηδευμένη παραγωγή ενός ιδιαίτερου καφέ, ούτε να κάνω καθημερινότητα το ξεπλυμένο ημίμετρο των αλυσίδων γρήγορου καφέ.

Αναγνωρίζω τις διάφορες ποικιλίες και ποιότητες, αλλά δεν έχω εντρυφήσει σε αυτές και ούτε με πολυαπασχολεί σαν θέμα. Θεωρώ γελοίο και δηθενιά ένας λαός που οδηγάει Hyundai accent και γουστάρει ρετσίνα με κόκα κόλα, να το παίζει ιστορία σε θέματα καφέ και ιδίως στην καθημερινότητά του.
Πάλι όλα μαζί ένα μπαχαλο. Παραδίνομαι. Και αφού το είπε και ο volk, παραδίνομαι διπλά!!! Τύπε!!!
Καρολίνα έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:28
Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
26 Μάιος 2023, 18:18
Εγώ δεν αθλούμαι βέβαια, αλλά απολαμβάνω την θέα καθήμενος στα παγκάκια τρώγοντας πασατέμπος. Και να σου πω κάτι; Μάλλον έχουν κάποιο θέμα με τα πασατέμπος κρίνοντας από τις αποτυχίες μου.
Εντελώς άσχετο με το θέμα, αλλά οι αποτυχίες σου οφείλονται ξεκάθαρα στα κολλήματά σου και σε κάτι ψιλοεμμονές που έχεις. Και στη γκρίνια σου. Αλλά όλα αυτά φτιάχνονται με στοργή, αγάπη και προδέρμ.
Αλλιώς, όχι μόνο δεν σου λείπει τίποτα, αλλά είσαι και ιδιαιτέρως ευφυής, πράγμα που δίνει έξτρα πόντους.
Ποιον είπες ΨΙΛΟεμμονικο ρε;

Υγ
Ανοησίες, αυτά είναι στο να κρατήσει μια σχέση όχι στην αρχή. Τεσπα τρολοποστ ήταν, αν θέλετε να πούμε κάτι οφτοπικ, ευχαρίστως ελάτε στα νήματα της aLiCat να τα χαλάσουμε

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών