Θανατος

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Αύγ 2018, 12:48

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
09 Αύγ 2018, 08:26
το έγραψες και πιο πάνω αλλά δεν το κατάλαβα.λέω θα το αναλύσει κάποιος άλλος.
αλλά δεν...
από τις εξωσωματικές γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες για καρκίνο;
Δεν είναι προφανές ότι αυξάνονται, εξαρτάται από το λόγο για τον οποίο κάνεις εξωσωματική. Αλλά γενικά τα πιο πολλά φάρμακα σε πηδάνε τελείως ενδοκρινολογικά και ανοσολογικά και αυτό δημιουργεί θετικές συνθήκες για καρκίνο. Υπάρχει αποδεδειγμένη συσχέτιση με καρκίνο των ωοθηκών και του ενδομητρίου, ενώ για άλλα είδη είναι πιο Inconclusive.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5457348/

Εγώ το αντιλαμβάνομαι διαισθητικά από αυτό που έπαθε μια φίλη μου (φίλη, όχι φίλη φίλης): σε κάποιο κύκλο το παράκανε ο γιατρός με το φάρμακο που προκαλεί ωορηξία και της ωριμάσανε καμιά διακοσαριά ωάρια ταυτόχρονα, επιτόπου πάνω στην ωοθήκη, η οποία πρήστηκε σαν πεπόνι. Ε συγνώμη αλλά ο καρκίνος δεν είναι κάτι άλλο παρά κύτταρα που ξεφεύγουν από έλεγχο, και ένα φάρμακο που το προκαλεί αυτό στα ωάρια δεν είναι ιδιαίτερα παράλογο να το προκαλεί και αλλού.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Αύγ 2018, 12:54

Καλά δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Αλλά σε πολύ γενικές γραμμές ναι κι εγώ, αν υπήρχε και ιστορικό, δεν ξέρω αν θα το ρίσκαρα με εξωσωματική, παρά μόνο αν το ήθελα παααρα πολύ. Που και πάλι προσωπικά δε θα έφερνα στον κόσμο παιδί με στόχο να μεγαλώσει με παππούδες, γιατί τα κακάρωσα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 09 Αύγ 2018, 12:56

foscilis έγραψε:
09 Αύγ 2018, 12:48
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
09 Αύγ 2018, 08:26
το έγραψες και πιο πάνω αλλά δεν το κατάλαβα.λέω θα το αναλύσει κάποιος άλλος.
αλλά δεν...
από τις εξωσωματικές γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες για καρκίνο;
Δεν είναι προφανές ότι αυξάνονται, εξαρτάται από το λόγο για τον οποίο κάνεις εξωσωματική. Αλλά γενικά τα πιο πολλά φάρμακα σε πηδάνε τελείως ενδοκρινολογικά και ανοσολογικά και αυτό δημιουργεί θετικές συνθήκες για καρκίνο. Υπάρχει αποδεδειγμένη συσχέτιση με καρκίνο των ωοθηκών και του ενδομητρίου, ενώ για άλλα είδη είναι πιο Inconclusive.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5457348/

Εγώ το αντιλαμβάνομαι διαισθητικά από αυτό που έπαθε μια φίλη μου (φίλη, όχι φίλη φίλης): σε κάποιο κύκλο το παράκανε ο γιατρός με το φάρμακο που προκαλεί ωορηξία και της ωριμάσανε καμιά διακοσαριά ωάρια ταυτόχρονα, επιτόπου πάνω στην ωοθήκη, η οποία πρήστηκε σαν πεπόνι. Ε συγνώμη αλλά ο καρκίνος δεν είναι κάτι άλλο παρά κύτταρα που ξεφεύγουν από έλεγχο, και ένα φάρμακο που το προκαλεί αυτό στα ωάρια δεν είναι ιδιαίτερα παράλογο να το προκαλεί και αλλού.
οκ!
σε ευχαριστώ.
καλό είναι να λέγονται αυτά!
Μπράβο ρε Φόσι!
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Αύγ 2018, 13:00

Ποτέ δεν μπόρεσα να μπω στη "λογική" της εξωσωματικής.
Μπορώ να αντιληφθώ το συναίσθημα που ωθεί σε αυτήν τη λύση αλλά τη λογική με τίποτα.
Ειδικώς μετά από μία ή δύο αποτυχημένες προσπάθειες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Αύγ 2018, 13:09

Το πιο θλιβερό είναι ότι όταν όντως αποκτάς παιδί, το πρώτο πράγμα που καταλαβαίνεις μέσα σε πολύ λίγα 24ωρα (εκτός αν είσαι τελείως μαλακισμένη μανούλα του Facebook) είναι ότι η εγκυμοσύνη και η γέννα δεν είναι ούτε καν το 0.001% της εμπειρίας "έχω παιδί", δηλαδή πραγματικά δεν υπήρχε κανένας λόγος να ταλαιπωρηθείς ιατρικοποιώντας τη σεξουαλική σου ζωή επί 7-8 χρόνια και να μην υιοθετούσες αν τόσο πολύ ήθελες ένα παιδί. Όχι ότι η υιοθεσία είναι εύκολη υπόθεση αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο τεράστιο μανίκι όσο π.χ. 12 αποτυχημένες προσπάθειες που έκανε η θεία μου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Αύγ 2018, 13:15

foscilis έγραψε:
09 Αύγ 2018, 13:09
Το πιο θλιβερό είναι ότι όταν όντως αποκτάς παιδί, το πρώτο πράγμα που καταλαβαίνεις μέσα σε πολύ λίγα 24ωρα (εκτός αν είσαι τελείως μαλακισμένη μανούλα του Facebook) είναι ότι η εγκυμοσύνη και η γέννα δεν είναι ούτε καν το 0.001% της εμπειρίας "έχω παιδί", δηλαδή πραγματικά δεν υπήρχε κανένας λόγος να ταλαιπωρηθείς ιατρικοποιώντας τη σεξουαλική σου ζωή επί 7-8 χρόνια και να μην υιοθετούσες αν τόσο πολύ ήθελες ένα παιδί. Όχι ότι η υιοθεσία είναι εύκολη υπόθεση αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο τεράστιο μανίκι όσο π.χ. 12 αποτυχημένες προσπάθειες που έκανε η θεία μου.
Συμφωνώ. Την πρώτη φορά που πήρα στην αγκαλιά μου το γιο μου, μετά από μία πανεύκολη γέννα που θα ταίριαζε στο ροζ σκηνικό, δεν ένοιωσα τίποτα από αυτό που λένε "μητρικό φίλτρο". Ένοιωσα για πρώτη φορά στη ζωή μου το τι θα πει "ευθύνη".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Αύγ 2018, 13:16

Πάντως για υιοθεσία, δε δίνουν εύκολα. Ξέρω αρκετά ζευγάρια που φτύσανε αίμα και δεν πήραν ποτέ.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 09 Αύγ 2018, 13:19

Εγώ δεν έχω συνομήλικο που να έφυγε πρόωρα αλλά έχει η γυναίκα μου που είναι 43: ένας συμμαθητής της από καρδιά και μία συμμαθήτριά της από καρκίνο, και οι δύο πέθαναν πριν 2-3 χρόνια.
Πριν πολλά χρόνια φοβόμουν μην πάθω καρκίνο. Ήμουν φαντάρος στην αεροπορία, σε μία μονάδα όπου είχαμε ένα μικρό ραντάρ. Η μονάδα ήταν στην πλαγιά ενός λόφου και το ραντάρ στο πιο ψηλό σημείο του, στην κορυφή, ώστε όλα τα υπόλοιπα, οικήματα, εγκαταστάσεις κ.τ.λ να βρίσκονται σε χαμηλότερο επίπεδο κι εκτός της ακτίνας του. Το είχαν μέσα σε μία κατασκευή σαν μπαλόνι αερόστατου, ανεβασμένο στην οροφή ενός ΒΑΝ. Κάπως έτσι αλλά σε μικρότερες διαστάσεις (το δικό μας δεν πρέπει να ήταν ψηλότερο από 5 μέτρα ενώ αυτό το κόβω για διπλάσιο):
Εικόνα
Μια μέρα που έτυχε να βρεθώ έξω απ' το μπαλόνι, δεν ξέρω πώς μου ήρθε και σκαρφάλωσα στο στενό τοιχίο που υπήρχε γύρω γύρω απ' το μπαλόνι (περίπου 1 μέτρο ύψος) κι άρχισα να περπατώ πιασμένος απ' τα τοιχώματα του μπαλονιού για μερικά δευτερόλεπτα. Με είδε ένας από μακριά κι άρχισε να ωρύεται "τι κάνεις εκεί ρε μαλάκα, κατέβα αμέσως κάτω, ξέρεις τι ραδιενέργεια εκπέμπει αυτό το πράγμα"; Πήδηξα αμέσως κάτω και ήρθε κι ο άλλος:
-Θα πάθεις καρκίνο ρε μαλάκα, εκεί δεν πρέπει ούτε δευτερόλεπτο να σταθείς κι εσύ έκατσες τόση ώρα!
-Ε, δεν το ήξερα, δεν το σκέφτηκα εκείνη τη στιγμή.
Από τότε πέρασαν 26 χρόνια κι ευτυχώς δε μου συνέβη τίποτα.
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Αύγ 2018, 13:22

Cecily Anne έγραψε:
09 Αύγ 2018, 13:16
Πάντως για υιοθεσία, δε δίνουν εύκολα. Ξέρω αρκετά ζευγάρια που φτύσανε αίμα και δεν πήραν ποτέ.
Έτσι πρέπει. Και δείχνει και την κεντρική ιδέα της φάσης που δεν καταλαβαίνουν όσοι κάνουν 10 χρόνια εξωσωματικές: το παιδί είναι η κεντρική ιδέα. Όχι εσύ (ο υποψήφιος γονιός) και το ανύπαρκτο δικαίωμά σου να αποκτήσεις ένα παιδί.

Άβαταρ μέλους
Ηράκλειτος
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:35
Τοποθεσία: Kavala City

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηράκλειτος » 09 Αύγ 2018, 13:25

Νταρνάκας έγραψε:
09 Αύγ 2018, 13:19
...κατέβα αμέσως κάτω, ξέρεις τι ραδιενέργεια εκπέμπει αυτό το πράγμα"...
Τέτοιες παπαριές ακούω και εγώ και συγχίζομαι. Συνήθως αφορούν τα κινητά τηλέφωνα - μπερδεύει πολύς κόσμος την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία (και ειδικά στην περιοχή των ραδιοκυμάτων) με τη ραδιενέργεια.
God.exe is missing. Universe will restart.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Αύγ 2018, 13:26

foscilis έγραψε:
09 Αύγ 2018, 13:22
Cecily Anne έγραψε:
09 Αύγ 2018, 13:16
Πάντως για υιοθεσία, δε δίνουν εύκολα. Ξέρω αρκετά ζευγάρια που φτύσανε αίμα και δεν πήραν ποτέ.
Έτσι πρέπει. Και δείχνει και την κεντρική ιδέα της φάσης που δεν καταλαβαίνουν όσοι κάνουν 10 χρόνια εξωσωματικές: το παιδί είναι η κεντρική ιδέα. Όχι εσύ (ο υποψήφιος γονιός) και το ανύπαρκτο δικαίωμά σου να αποκτήσεις ένα παιδί.
Καλά νταξ, μαλακίες. Έχουν δώσει παιδιά σε όποιο διάσημο, γκέυ, γκάου βρεθεί. Σε μια οικογένεια απλή με 2 μισθούς, για να δώσουν παιδί σου αλλάζουν τον αδόξαστο.
Γι'αυτό ακμάζουν οι πλάγιες οδοί ακόμα και σήμερα.

Ηράκλειτος έγραψε:
09 Αύγ 2018, 13:25
Νταρνάκας έγραψε:
09 Αύγ 2018, 13:19
...κατέβα αμέσως κάτω, ξέρεις τι ραδιενέργεια εκπέμπει αυτό το πράγμα"...
Τέτοιες παπαριές ακούω και εγώ και συγχίζομαι. Συνήθως αφορούν τα κινητά τηλέφωνα - μπερδεύει πολύς κόσμος την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία (και ειδικά στην περιοχή των ραδιοκυμάτων) με τη ραδιενέργεια.
Με τα μικροκύματα να δεις τι έχει ακούσει το αυτί μου.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Αύγ 2018, 13:36

Cecily Anne έγραψε:
09 Αύγ 2018, 13:26
Καλά νταξ, μαλακίες. Έχουν δώσει παιδιά σε όποιο διάσημο, γκέυ, γκάου βρεθεί. Σε μια οικογένεια απλή με 2 μισθούς, για να δώσουν παιδί σου αλλάζουν τον αδόξαστο.
Οι ελληνικές αρχές όχι.

Άλλες χώρες, ναι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Αύγ 2018, 13:44

Από τα 45 και μετά, εξοικειώνεσαι με την ιδέα του θανάτου φίλων και συνεπαγόμενα με τον δικό σου. Το συνηθισμένο "αστείο" που κυκλοφορεί στις κηδείες μεταξύ παλιών φίλων είναι το "πρέπει να βρούμε έναν άλλον τόπο συνάντησης". Και φεύγοντας, ξέρεις ότι την επόμενη φορά, πιθανόν να είσαι εσύ αυτός/η που θα λείπει από την παρέα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 10 Αύγ 2018, 01:51

Νταρνάκας έγραψε:
09 Αύγ 2018, 13:19
... Ήμουν φαντάρος στην αεροπορία, σε μία μονάδα όπου είχαμε ένα μικρό ραντάρ ...
Δεν μας έχεις πει αν καταγράφατε τότε παραβιάσεις από Τουρκικά αεροπλάνα.
Τι περιοχή επόπτευε αυτό το ραντάρ, όλη την Λέσβο και μέχρι την Τουρκία;

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 10 Αύγ 2018, 19:01

Μηχανικός έγραψε:
10 Αύγ 2018, 01:51
Νταρνάκας έγραψε:
09 Αύγ 2018, 13:19
... Ήμουν φαντάρος στην αεροπορία, σε μία μονάδα όπου είχαμε ένα μικρό ραντάρ ...
Δεν μας έχεις πει αν καταγράφατε τότε παραβιάσεις από Τουρκικά αεροπλάνα.
Τι περιοχή επόπτευε αυτό το ραντάρ, όλη την Λέσβο και μέχρι την Τουρκία;
Δεν ξέρω, δεν είχα ρωτήσει ποτέ κανέναν απ' αυτούς που ήταν η ειδικότητά τους αλλά υποθέτω πως θα έλεγχε όλη την περιοχή γύρω από τη Λέσβο και μέχρι τα τουρκικά παράλια. Για παραβιάσεις δε θυμάμαι ποτέ να έχω ακούσει κάποιον να αναφέρει κάτι αλλά έχω την εντύπωση πως την εποχή εκείνη (1992-93) οι Τούρκοι έκαναν πολύ λιγότερες παραβιάσεις απ' ότι τώρα. Δεν ξέρω, δεν είχα ρωτήσει κιόλας ποτέ κανέναν για τέτοιο πράγμα (κι όπως λένε στον στρατό "ποτέ μη ρωτάς για πράγματα που δε σε αφορούν για να μη βρεις τον μπελά σου" :P ).
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών