Θανατος

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 08 Αύγ 2018, 20:05

Antares έγραψε:
08 Αύγ 2018, 19:16
perseus έγραψε:
08 Αύγ 2018, 18:58
τι διαολο επινε 2 μπουκαλια την ημερα ,απο τι το επαθε?
..., δούλευε νοσηλεύτρια, ...
Έμπαινε σε χειρουργεία με ακτινοσκοπησεις κλπ; ήταν το γραφείο της τοίχο τοίχο με το ακτινολογικο;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24488
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Αύγ 2018, 20:06

Antares έγραψε:
08 Αύγ 2018, 19:16
perseus έγραψε:
08 Αύγ 2018, 18:58
τι διαολο επινε 2 μπουκαλια την ημερα ,απο τι το επαθε?
Μόνο κάπνιζε. Ούτε έπινε, ούτε έκανε καμία κατάχρηση. Έτρωγαν και υγιεινές (υποτίθεται) τροφές με τον αδερφό μου. Μόνο εξωσωματικές είχε κάνει αλλά αυτό δεν έχει επίπτωση στο συκώτι.
Οι πιο πολλοί καρκίνοι είναι θέμα γενετικής προδιάθεσης και/ή κακής τύχης.

That said αυτό που λες είναι εν μέρει ανακριβές: εξωσωματική από εξωσωματική διαφέρει (εξαρτάται ποιος είναι ο λόγος που υπάρχει αδυναμία σύλληψης, σε γενικές γραμμές αν το πρόβλημα το έχει η γυναίκα είναι πολύ πιο ζόρικα τα πράγματα φαρμακευτικά μιλώντας). Αλλά μολονότι τα ερευνητικά αποτελέσματα είναι αντικρουόμενα δεν είναι τόσο άσχετη με καρκίνο όσο θα ήθελε η βιομηχανία εξωσωματικών. Σκέψου ότι ενώ το ανοσοποιητικό σύστημα του ανθρώπου είναι ο #1 φίλος του στο θέμα (καταστρέφει πιθανόν χιλιάδες καρκινογενέσεις το χρόνο χωρίς να τρέχει τσάι) η εγκυμοσύνη είναι από μόνη της μια ανοσοκατασταλτική κατάσταση και ότι οι περισσότεροι κύκλοι εξωσωματικής έχουν τη γυναίκα σε μια ημιντοπαρισμένη κατάσταση "μερικής εγκυμοσύνης" για μήνες. Επίσης υπάρχουν "συνοδευτικά" της εξωσωματικής όπως απότομες αυξομειώσεις βάρους, διαβήτης [εγκυμοσύνης] , ακόμα και υπερβολική κατανάλωση συγκεκριμένων βιταμινών που από μόνα τους αποτελούν παράγοντες αυξημένου ρίσκου. Τέλος μερικές θεραπείες είναι ευθέως ανοσοκατασταλτικές αλλά αυτές τις προτείνουν τσαρλατάνοι, βλάπτουν χωρίς καν να δουλεύουν (το σπέρμα δεν είναι παθογόνος παράγοντας και η σύλληψη δεν είναι το ίδιο με το να κολλάς αρρώστια).

Όσο για το κάπνισμα υπάρχουν γνωστοί μηχανισμοί με τους οποίους προκαλεί καρκίνο στο συκώτι. Δεν είναι υποθετικό, είναι από τα λίγα πράγματα με γνωστούς μηχανισμούς καρκινογένεσης ειδικά για το συκώτι και πιο συγκεκριμένα το 1/4 των σχετικών καρκίνων αποδίδεται ευθέως στο κάπνισμα, ενώ άλλοι παράγοντες όπως το πιώμα βλέπουν το ρίσκο τους να τρώει μια ώθηση 10Χ αν ταυτόχρονα καπνίζεις.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 08 Αύγ 2018, 20:10

κι εμένα ένας συνάδελφος από τη πρώην δουλεια ,μπήκε το Δεκέμβρη στο νοσοκομείο.
Καρκίνος στους λεμφαδένες.
Τον καθαρισαν Μετά έπαθε λοίμωξη .
Έχει 1 βδομάδα που μπήκε στο νοσοκομείο.Και δεν θα ξαναβγεί.Έκανε μετάσταση παντού,δυστυχώς.
:(
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 08 Αύγ 2018, 20:22

Να ρωτήσω.
Είστε όλοι χεσμεντέν φάση όταν επισκέπτεστε γιατρό ή μόνο εγώ είμαι έτσι;


Εγώ τώρα το καλοκαίρι πέρασα (κι ακόμα δεν τελείωσα) μια σειρά ιατρικών εξετάσεων αλλά για να το διακωμωδήσω λίγο τουλάχιστον άκουγα από τους γιατρούς να μου λένε "νέα κοπέλα είσαι".

:smt005::vp6:

Κρατώ αυτό το "νέα κοπέλα".
Μου άρεσε.
Για πόσο θα μπορώ να το ακούω ακόμα;

*Πέρα από την πλάκα, όμως, αυτό το "νέος είσαι" τι σημαίνει;
Κι άλλοι ήταν νέοι και πέθαναν νέοι.
come on docs

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 08 Αύγ 2018, 20:31

Εγώ μετά από όλα αυτά που έχω περάσει θα μπορούσα να του πω ό,τι και ο Παπακωνσταντίνου στο άσμα του "αν είσαι μάγκας".... Δεν θέλω όμως να τον προκαλέσω, τον σέβομαι.
the end

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27059
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Αύγ 2018, 20:46

Δεν ξερω τι γινεται τον τελευταιο καιρό αλλα απο κηδεία βγαίνω και σε μνημόσυνο μπαινω... Τι θανατικό ειναι αυτο που εχει πέσει?

Εκανε την αρχη ο μακαρίτης ο πατέρας μου, μετα το παιδι ενος οικογενειακου φιλου 27 χρονών, μια θεια μου και τωρα αναμένεται να φυγει και αλλη θεια οσονουπω...
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7874
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 08 Αύγ 2018, 20:52

Δεν ξέρω αν η αιτία είναι όσα λέτε. Πιθανόν να δούλευε κοντά στο ακτινολογικό, πιθανόν να ήταν από τις εξωσωματικές ή το κάπνισμα. Εκ των υστέρων όλοι τα συζητήσαμε. Είναι πολύ οδυνηρό όμως. Πάντως δεν έτυχε σε κάποιον άλλο με τις ίδιες συνθήκες ή συνήθειες.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 08 Αύγ 2018, 20:52

bizeli έγραψε:
08 Αύγ 2018, 20:22
Να ρωτήσω.
Είστε όλοι χεσμεντέν φάση όταν επισκέπτεστε γιατρό ή μόνο εγώ είμαι έτσι;


Εγώ τώρα το καλοκαίρι πέρασα (κι ακόμα δεν τελείωσα) μια σειρά ιατρικών εξετάσεων αλλά για να το διακωμωδήσω λίγο τουλάχιστον άκουγα από τους γιατρούς να μου λένε "νέα κοπέλα είσαι".

:smt005::vp6:

Κρατώ αυτό το "νέα κοπέλα".
Μου άρεσε.
Για πόσο θα μπορώ να το ακούω ακόμα;

*Πέρα από την πλάκα, όμως, αυτό το "νέος είσαι" τι σημαίνει;
Κι άλλοι ήταν νέοι και πέθαναν νέοι.
come on docs
μα δεν ξέρεις την έκφραση ''να τα φας στους γιατρούς'' ως ένδειξη εκδίκησης πχ σε κλεψιά;

κι εγώ δεν μπορώ τους γιατρούς.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24488
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Αύγ 2018, 20:56

Antares έγραψε:
08 Αύγ 2018, 20:52
Δεν ξέρω αν η αιτία είναι όσα λέτε. Πιθανόν να δούλευε κοντά στο ακτινολογικό, πιθανόν να ήταν από τις εξωσωματικές ή το κάπνισμα. Εκ των υστέρων όλοι τα συζητήσαμε. Είναι πολύ οδυνηρό όμως. Πάντως δεν έτυχε σε κάποιον άλλο με τις ίδιες συνθήκες ή συνήθειες.
ε αυτό σημαίνουν οι πιθανότητες.

Έτυχε σε 10 από τους 1000 που είχαν τέτοιες συνθήκες και σε 1 από τους 10000 που δεν τις είχανε.

* θεία 47 χρονών, 7-8 εξωσωματικές μέχρι να κάνει τα δίδυμα, μετά το 3ο φυσιολογικά, πάγκρεας, τελείωσε σε 11 μήνες που ήταν κάτι σαν ρεκόρ επιβίωσης. Το κάπνισμα πάντως δεν το είχε σταματήσει ούτε έγκυος (και παρ' όλο που της βγήκε ο κώλος για να συλλάβει).

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7874
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 08 Αύγ 2018, 21:03

foscilis έγραψε:
08 Αύγ 2018, 20:56
Antares έγραψε:
08 Αύγ 2018, 20:52
Δεν ξέρω αν η αιτία είναι όσα λέτε. Πιθανόν να δούλευε κοντά στο ακτινολογικό, πιθανόν να ήταν από τις εξωσωματικές ή το κάπνισμα. Εκ των υστέρων όλοι τα συζητήσαμε. Είναι πολύ οδυνηρό όμως. Πάντως δεν έτυχε σε κάποιον άλλο με τις ίδιες συνθήκες ή συνήθειες.
ε αυτό σημαίνουν οι πιθανότητες.

Έτυχε σε 10 από τους 1000 που είχαν τέτοιες συνθήκες και σε 1 από τους 10000 που δεν τις είχανε.

* θεία 47 χρονών, 7-8 εξωσωματικές μέχρι να κάνει τα δίδυμα, μετά το 3ο φυσιολογικά, πάγκρεας, τελείωσε σε 11 μήνες που ήταν κάτι σαν ρεκόρ επιβίωσης. Το κάπνισμα πάντως δεν το είχε σταματήσει ούτε έγκυος (και παρ' όλο που της βγήκε ο κώλος για να συλλάβει).
Στις εξωσωματικές πήγε και εμένα το μυαλό μου αρχικά. Η ίδια όμως επέμενε να τις κάνει. Ο αδερφός μου και η μητέρα της δεν ήθελαν. Στο κάτω κάτω υιοθετούσαν ένα παιδάκι. Αλλά δεν τα λέμε αυτά οικογενειακά, αρκετή είναι η θλίψη.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 08 Αύγ 2018, 21:04

μετα απο μιση ωρα συζητησης με παλαιο συμμαθητη εφτιαξε η διαθεση μου ,μονο 2 φιλοι μου απο το γυμνασιο εχουν καρκινο ...

Ορέστης 35

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Αύγ 2018, 08:13

Καυσαεριο, αρρωστα κτιρια, παθητικο καπνισμα, πασης φυσεως αναθυμιασεις και σκονες απο εργασιες σε κτιρια, μηχανηματα... Τα χημικα ειναι παντου και μας σκοτωνουν.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 09 Αύγ 2018, 08:26

foscilis έγραψε:
08 Αύγ 2018, 20:56
Antares έγραψε:
08 Αύγ 2018, 20:52
Δεν ξέρω αν η αιτία είναι όσα λέτε. Πιθανόν να δούλευε κοντά στο ακτινολογικό, πιθανόν να ήταν από τις εξωσωματικές ή το κάπνισμα. Εκ των υστέρων όλοι τα συζητήσαμε. Είναι πολύ οδυνηρό όμως. Πάντως δεν έτυχε σε κάποιον άλλο με τις ίδιες συνθήκες ή συνήθειες.
ε αυτό σημαίνουν οι πιθανότητες.

Έτυχε σε 10 από τους 1000 που είχαν τέτοιες συνθήκες και σε 1 από τους 10000 που δεν τις είχανε.

* θεία 47 χρονών, 7-8 εξωσωματικές μέχρι να κάνει τα δίδυμα, μετά το 3ο φυσιολογικά, πάγκρεας, τελείωσε σε 11 μήνες που ήταν κάτι σαν ρεκόρ επιβίωσης. Το κάπνισμα πάντως δεν το είχε σταματήσει ούτε έγκυος (και παρ' όλο που της βγήκε ο κώλος για να συλλάβει).
το έγραψες και πιο πάνω αλλά δεν το κατάλαβα.λέω θα το αναλύσει κάποιος άλλος.
αλλά δεν...
από τις εξωσωματικές γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες για καρκίνο;
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Θανατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 09 Αύγ 2018, 10:25

Μηχανικός έγραψε:
08 Αύγ 2018, 19:41
Και πληρώνουμε σαν μαλάκες ΕΦΚΑ για να πάρουμε λέει σύνταξη στα 67. :D
Μ' αυτό το πλευρό να κοιμάστε :cry
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    George_V
    Δημοσιεύσεις: 27059
    Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: George_V
    Τοποθεσία: Kαλαμαι

    Re: Θανατος

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 09 Αύγ 2018, 10:38

    Saliveros έγραψε:
    09 Αύγ 2018, 10:25
    Μηχανικός έγραψε:
    08 Αύγ 2018, 19:41
    Και πληρώνουμε σαν μαλάκες ΕΦΚΑ για να πάρουμε λέει σύνταξη στα 67. :D
    Μ' αυτό το πλευρό να κοιμάστε :cry
    Στην ηλικια του Μαθουσαλα μπορει να παρουμε συνταξη (και αυτη κανα διακοσαρι οπως το παμε) στα 67 οχι.
    Original προταση:

    ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

    Google translate Hebrew to Greek

    ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

    Απάντηση


    • Παραπλήσια Θέματα
      Απαντήσεις
      Προβολές
      Τελευταία δημοσίευση

    Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

    Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών