Κυνήγι

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23369
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Κυνήγι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Αύγ 2018, 20:59

ειναι ομορφομάνα η άτιμη. :cry τουλάχιστον οσον αφορά τον γυναικείο πληθυσμό. Και στον προηγουμενο μεγαλο μου έρωτα με πελοποννήσια την είχα ξαναπατήσει. :oops:

υγ. θελω άμεσα να διαβάσω καυστικοσαρκαστική άποψη Φοσίλαρου σχετικά με κυνήγι και βλάχους. :003:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κυνήγι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Αύγ 2018, 09:33

mec έγραψε:
26 Αύγ 2018, 16:06

Ποτέ πια προσπάθεια να κερδίσω κάποιον που θεωρώ υποδεέστερο από μένα.
αμα σου την εφερε, τοσο χοντρα, δεν τον λες και υποδεεστερο.
:102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Κυνήγι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 27 Αύγ 2018, 10:38

ST48410 έγραψε:
26 Αύγ 2018, 15:22
https://www.news247.gr/koinonia/eglima/ ... _term=Pos8

Ρε σεις αυτό στην φωτογραφία καλάσνικοφ δεν είναι; Με τέτοια κυνηγάνε; Επιτρέπεται;
έβαλε ο "δημοσιογράφος" μια φωτό ότι λάχει
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11915
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Κυνήγι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 27 Αύγ 2018, 11:52

ST48410 έγραψε:
26 Αύγ 2018, 15:22
taliban έγραψε:
11 Αύγ 2018, 00:05
Μακρυά από κυνήγι αγριογουρουνου γιατί εκεί γίνονται τα περισσότερα.
Πόσο δίκιο είχες...

Φθιώτιδα: Πέρασε τον κουνιάδο του για ζώο και τον σκότωσε...

https://www.news247.gr/koinonia/eglima/ ... _term=Pos8

Ρε σεις αυτό στην φωτογραφία καλάσνικοφ δεν είναι; Με τέτοια κυνηγάνε; Επιτρέπεται;
Μήπως είναι φώτο αρχείου ? Με καραμπίνες τφεκάν.

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Κυνήγι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 27 Αύγ 2018, 12:02

vantono έγραψε:
26 Αύγ 2018, 20:59
ειναι ομορφομάνα η άτιμη. :cry τουλάχιστον οσον αφορά τον γυναικείο πληθυσμό. Και στον προηγουμενο μεγαλο μου έρωτα με πελοποννήσια την είχα ξαναπατήσει. :oops:
Και εσύ από κάτω δεν είσαι? Ηλεία νομίζω :smt047

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Κυνήγι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 27 Αύγ 2018, 13:48

Αίγαγρος έγραψε:
27 Αύγ 2018, 12:02
vantono έγραψε:
26 Αύγ 2018, 20:59
ειναι ομορφομάνα η άτιμη. :cry τουλάχιστον οσον αφορά τον γυναικείο πληθυσμό. Και στον προηγουμενο μεγαλο μου έρωτα με πελοποννήσια την είχα ξαναπατήσει. :oops:
Και εσύ από κάτω δεν είσαι? Ηλεία νομίζω :smt047
:003:

* Ισχυριζεται οτι δεν .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κυνήγι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Αύγ 2018, 13:56

Στην Ευρώπη οι περισσότεροι apex predators έχουν εξοντωθεί τελείως ή αραιώσει απελπιστικά οι πληθυσμοί τους, οπότε υπάρχει επιχείρημα για το κυνήγι με στόχο τον έλεγχο των πληθυσμών των θηραμάτων.

Δυστυχώς οι πουτσόβλαχοι τα γράφουν όλα εκεί που δεν πιάνει μελάνι και χιμάνε σε σπάνια είδη, σε είδη predators, σε δρυμούς, στην εποχή του ζευγαρώματος, σε ημιαστικές περιοχές όπου μπορεί να περπατάει κόσμος κλπ.

Όλοι αυτοί θέλουν να τους αρπάξεις, να τους γδύσεις, να τους δώσεις ένα σουγιαδάκι 5 εκατοστά και να τους πετάξεις στο Σερενγκέτι ακριβώς ανάμεσα σε περιοχή λιονταριών και περιοχή υαινών, δέκα λεπτά πριν το σούρουπο.

mec

Re: Κυνήγι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 27 Αύγ 2018, 18:58

Ασέβαστος έγραψε:
27 Αύγ 2018, 09:33
mec έγραψε:
26 Αύγ 2018, 16:06

Ποτέ πια προσπάθεια να κερδίσω κάποιον που θεωρώ υποδεέστερο από μένα.
αμα σου την εφερε, τοσο χοντρα, δεν τον λες και υποδεεστερο.
:102:
Δεν είπα ότι μου την έφερε, αλλά ότι ήταν περιορισμένων δυνατοτήτων και μου βγήκε σε κακό.

Όταν σμίγουν δυο σόγια συνήθως γίνεται σαν το τραγούδι του Μηλιώκα με τα άσπρα και κόκκινα ρούχα που πλύθηκαν μαζί. Αλλά δεν είναι πάντα έτσι. Καμμιά φορά ένα σόι προσπαθεί να πάρει το πάνω χέρι και να σε βάλει στα καλούπια του, όπως ένας «πεθερός» που με πίεζε να κάνω ακαδημαική καριερα για να παινεύεται ότι έχει γαμπρό καθηγητή πανεπιστημίου (κι αφού δεν τα κατάφερε έβαλε τα δυνατά του για να μας χωρίσει) κι άλλοτε επειδή το σόι είναι ισχυρής επιρροής πχ έχει πιο δυναμικά άτομα, έχει κοινωνική επιφάνεια κλπ και το ακολουθείς ασυνείδητα επειδή σε ελκύει ή δεν αισθάνεσαι δυνατός για να αντιδράσεις.

Εκεί θέλει προσοχή και για αυτό επέστησα την προσοχή στο Vantono. Αν δεν κολλάς και δεν έχεις τίποτα να κερδίσεις προσαρμοζόμενος, τότε κρατάς τα τυπικά. Αλλιώς μπορεί να μπεις σε μία κατάσταση που φαίνεται ανώδυνη και με τον καιρό να πάρεις διαφορετική πορεία από αυτή που θα ήθελες χωρίς να το καταλάβεις. Τα πράγματα έρχονται τόσο σιγά που δεν τα βλέπεις κι επιπλέον η συμπάθεια που αναπτύσσεται μεταξύ των οικείων λειτουργεί εις βαρος της αντικειμενικής κρίσης.

Στην δική μου περίπτωση είχα να κάνω με ένα άτομο που δεν είχε κακή πρόθεση εναντίον μου, αλλά υπήρχαν κάποια θέματα. Το είχε απωθημένο που δεν είχε κάνει σπουδές και προσπαθούσε μια ζωή να αποδείξει στον κύκλο του ότι ήταν κάποιος. Δεν ήταν βλάκας, αλλά κι ούτε κανένα λαμπρό πνεύμα και δεν είχε ταλέντο για μπίζνες. Έχτισε ένα σαθρό οικοδόμημα στη βάση γνωριμιών. Έβλεπα μία επιχείρηση που ανθούσε και πρότεινα περισσότερη ανάπτυξη που δεν είχε το θάρρος να μου αρνηθεί για να μη φανεί υποδεέστερος κι έτσι μπήκε σε βαθιά νερά. Κι εγώ προσπαθούσα να τον κερδίσω, γιατί τον νόμιζα μοχλό για να πάω πιο μακριά και λόγω της (φαινομενικής του) ικανότητας, αλλά και λόγω της δικτύωσής του. Έβλεπα καλά αποτελέσματα, ούτε λόγος για έλεγχο κι όταν ήρθε η κρίση και τον εγκατέλειψαν όλοι γκρεμίστηκαν όλα παταγωδώς (κολοσιαία χρέη). Φταίει το ξερό μου το κεφάλι. Αυτά έγιναν το 11, 12. Από τότε έχω ξαναφτιαχτεί (κάπως), αλλά ήταν κάποια χαμένα χρόνια. Παρηγοριέμαι με την απόκτηση εμπειρίας. :lol:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κυνήγι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 27 Αύγ 2018, 19:27

vantono έγραψε:
26 Αύγ 2018, 20:59
ειναι ομορφομάνα η άτιμη. :cry τουλάχιστον οσον αφορά τον γυναικείο πληθυσμό. Και στον προηγουμενο μεγαλο μου έρωτα με πελοποννήσια την είχα ξαναπατήσει. :oops:
Εξαρτάται. Εμένα σε 10 χρόνια θα λέει "είμαι Κυκλαδίτης" και τα παιδιά μου θα αναγνωρίζουν σαν καταγωγή το νησί μου. Θα έχω σβήσει και το τελευταίο ψίγμα υπόννοιας καυταλακιώτη απ'το κεφάλι του. Ήδη έχει κατά πολύ περάσει περισσότερες μέρες της ζωής του στο νησί από ό,τι στο χωριό του.

Άσε που έχω γερό γονίδιο και θα πάρουν από μένα. Δεν αγχώνομαι.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κυνήγι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 27 Αύγ 2018, 19:34

mec έγραψε:
27 Αύγ 2018, 18:58

Όταν σμίγουν δυο σόγια συνήθως γίνεται σαν το τραγούδι του Μηλιώκα με τα άσπρα και κόκκινα ρούχα που πλύθηκαν μαζί. Αλλά δεν είναι πάντα έτσι. Καμμιά φορά ένα σόι προσπαθεί να πάρει το πάνω χέρι και να σε βάλει στα καλούπια του, όπως ένας «πεθερός» που με πίεζε να κάνω
Στην δική μου περίπτωση είχα να κάνω με ένα άτομο που δεν είχε κακή πρόθεση εναντίον μου, αλλά υπήρχαν κάποια θέματα. Το είχε απωθημένο που δεν είχε κάνει σπουδές και προσπαθούσε μια ζωή να αποδείξει στον κύκλο του ότι ήταν κάποιος. Δεν ήταν βλάκας, αλλά κι ούτε κανένα λαμπρό πνεύμα και δεν είχε ταλέντο για μπίζνες. Έχτισε ένα σαθρό οικοδόμημα στη βάση γνωριμιών. Έβλεπα μία επιχείρηση που ανθούσε και πρότεινα περισσότερη ανάπτυξη που δεν είχε το θάρρος να μου αρνηθεί για να μη φανεί υποδεέστερος κι έτσι μπήκε σε βαθιά νερά. Κι εγώ προσπαθούσα να τον κερδίσω, γιατί τον νόμιζα μοχλό για να πάω πιο μακριά και λόγω της (φαινομενικής του) ικανότητας, αλλά και λόγω της δικτύωσής του. Έβλεπα καλά αποτελέσματα, ούτε λόγος για έλεγχο κι όταν ήρθε η κρίση και τον εγκατέλειψαν όλοι γκρεμίστηκαν όλα παταγωδώς (κολοσιαία χρέη). Φταίει το ξερό μου το κεφάλι. Αυτά έγιναν το 11, 12. Από τότε έχω ξαναφτιαχτεί (κάπως), αλλά ήταν κάποια χαμένα χρόνια. Παρηγοριέμαι με την απόκτηση εμπειρίας. :lol:
Mε όλο το συμπάθειο, αλλά, όπως μας τα περιγράφεις, το κακό επιχειρησιακό πλάνο και επένδυση τα έκανες εσύ. Αυτός δεν έκανε τίποτα, αυτός απλά έβαλε γνωριμίες. Όπως τα λες, εσύ έσμπρωχνες τις αποφάσεις και δεν έχω δει κανένα να επενδύει και να ανοίγεται, χωρίς να κοιτάζει τα "κωλοσσιαία" χρέη ή ό,τι άλλο υπήρχε (τυχαία παραδείγματα δίνω).

ΥΓ. Επιμένω στο μακριά από τα σόγια. :102:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κυνήγι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Αύγ 2018, 20:04

Ήδη έχει κατά πολύ περάσει περισσότερες μέρες της ζωής του στο νησί από ό,τι στο χωριό του.
Δεν ξέρω τι από τα τρία τον κάνει να αξίζει περισσότερο μια μετενσάρκωση σε άνθρωπο της πόλης κατά την επόμενη ζωή του.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κυνήγι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 27 Αύγ 2018, 20:04

Athos έγραψε:
10 Αύγ 2018, 23:44
vantono έγραψε:
10 Αύγ 2018, 12:36
ο "πεθερος". :lol: Συμπαθητικός ανθρωπος αλλα χωριάτης και συντηρητικός, και φυσικα κυνηγος.
ρε που έμπλεξε ο άνθρωπος, καλά δεν ξέρει τις πολιτικές σου πεποιθήσεις ;
Καλά αυτό δεν παει έτσι. Και πες τις ξέρει. Πόσα ορτύκια να πιάσουνε λες με κονσερβοκούτι;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23369
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Κυνήγι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 27 Αύγ 2018, 20:18

Yochanan έγραψε:
27 Αύγ 2018, 20:04
Athos έγραψε:
10 Αύγ 2018, 23:44
vantono έγραψε:
10 Αύγ 2018, 12:36
ο "πεθερος". :lol: Συμπαθητικός ανθρωπος αλλα χωριάτης και συντηρητικός, και φυσικα κυνηγος.
ρε που έμπλεξε ο άνθρωπος, καλά δεν ξέρει τις πολιτικές σου πεποιθήσεις ;
Καλά αυτό δεν παει έτσι. Και πες τις ξέρει. Πόσα ορτύκια να πιάσουνε λες με κονσερβοκούτι;
:smt005:
αμα σου ξεριζώσω τις κροταφικές σγουροφαβορίτες εσενα,βρωμόγατο! :lol:

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κυνήγι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Αύγ 2018, 20:19

vantono έγραψε:
26 Αύγ 2018, 20:59
ειναι ομορφομάνα η άτιμη. :cry τουλάχιστον οσον αφορά τον γυναικείο πληθυσμό. Και στον προηγουμενο μεγαλο μου έρωτα με πελοποννήσια την είχα ξαναπατήσει. :oops:
Ένας τσοπάνης, καλείται από το χωριό του, μάρτυρας σε μια δίκη στη πολιτεία .
Τώρα είναι μέσα στο δικαστήριο και του κάνουν διάφορες ερωτήσεις :
- " Πώς ονομάζεστε; "
Είπε το όνομα του.
- " Είσαστε παντρεμένος ; "
- " Ποιος ιγώ; "
- " Ναι , εσείς."
- " Είμαι. "
- " Με ποια; "
- " Ποιος ιγώ; "
- " Να απαντάτε κατευθείαν παρακαλώ. "
- " Με ποια είσαστε παντρεμένος; "
- " Με μία γυναίκα! "
- " Βρε βλάκα, ξέρεις κανέναν να είναι παντρεμένος με άντρα; "
- " Ξέρω! "
- " Ποιον; "
- " Την αδελφή μ! "
vantono έγραψε:
26 Αύγ 2018, 20:59
υγ. θελω άμεσα να διαβάσω καυστικοσαρκαστική άποψη Φοσίλαρου σχετικά με κυνήγι και βλάχους. :003:
- "« Διάλεξε και πάρε ένα από τα τρία » είπε κάποιος στη γυναίκα του.
1 Πάρε μου μια π**α.
2 Να έρθεις να πάμε για κυνήγι.
3 Να σε πάρω από πίσω.
- "« δεν θέλω να έρθω για κυνήγι , έχει υγρασία εκεί έξω » είπε η γυναίκα « δεν θέλω να με πάρεις από πίσω , άντε να σου κάνω μια π**α »
- " εκεί που του έπαιρνε π**α , σταματάει να πάρει ανάσα και του λέει « το εργαλείο σου μυρίζει , και έχει γεύση από σκατά »
- "« επίσης ο σκύλος δεν ήθελε να πάει για κυνήγι » είπε ο άνδρας !

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Κυνήγι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 27 Αύγ 2018, 21:25

The Rebel έγραψε:
27 Αύγ 2018, 20:19


Εικόνα
:g030:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών