Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
mec

Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 10 Αύγ 2018, 23:58

Lugozzi έγραψε:
10 Αύγ 2018, 11:32
mec_ έγραψε:
10 Αύγ 2018, 02:29
Είχα τσακίσει όλα τα βιβλία προσωπικής αναπτυξης που επεφταν στα χέρια μου (Paul Jagot πιο πολύ) για να έχω τα καλύτερα αποτελέσματα.
mec δεν ανοίγεις κανένα νήμα σχετικό?
'Εγινε, αλλά θέλω και συμμετοχή.

Με την Προσωπική Ανάπτυξη (ΠΑ) ξεκίνησα στα 15 με το βιβλίο του Αντωνίου Πισσάνου «Μπορείς» που δεν θυμάμαι πώς ακριβώς βρέθηκε στα χέρια μου και δεν την εγκατέλειψα ποτέ, αν και σαν επαγγελμα (life coaching) την εξασκώ από τέλη 2012 με ειδικότητα «Υποστήριξη σε αλλαγή ζωής».

Μετά τον Πισσάνο ανακάλυψα τον Paul Jagot. Τα βιβλία του που μεταφράστηκαν στα ελληνικά είχαν γίνει σχεδόν όλα επιτυχίες, αρχές 80ς.

Γύρω στα 16, όπως είπα και στο άλλο νημα, παλεύαμε με τον ξαδερφό μου να γίνουμε αποδεκτοί στην τοπική πιάτσα. Αυτός ήθελε να αγοράσει μηχανάκι sachs για να εντυπωσιάζει τα γκομενάκια και να είναι «ισότιμος» απέναντι στους συνομήλικους μας που είχαν σχεδόν όλοι. Εγώ τα φοβόμουνα κάπως τα μηχανάκια, γιατί τους έβλεπα συχνα να πέφτουν και δεν είχα και αρκετή δεξιοτεχνία, οπότε σκεφτόμουν ότι θα γινόμουν μάλλον ρεζίλι. Κι έτσι έψαχνα να αναδειχτώ με άλλον τρόπο, να γίνω σπουδαίος σε κάτι.
Μου είχε γίνει όμως άγχος, γιατί κάτι τέτοιο δεν έδινε άμεσα αποτελέσματα.

Εντωμεταξύ είχα ενα θείο ναυτικό που από μικρό παιδί με έκανε να ονειρεύομαι. Κάθε φορά που γύριζε από τα καράβια μας διηγούνταν ιστορίες για μέρη μακρυνά και ιστορίες με γκόμενες σε λιμανια και τα σχετικά, με αποτέλεσμα να τον σιχτιρίζει συνέχεια η μάνα μου, γιατί ήμουνα και δωδεκα χρονών τότε και φοβόταν μη χαλάσω και παρατήσω τα γράμματα.

Στα 16 λοιπόν σκέφτηκα ότι ένας καλός τρόπος για να αναδειχτώ θα ήταν να παρατήσω το λύκειο και να πάω ναυτικός , έστω για ένα χρόνο. Να διηγουμαι κι εγω όπως παλιά ο θείος και να τους εντυπωσιάζω. Για να τους δείξω εγω που όλοι είχαν πάρει sachs κι εγω δεν είχα. Δεν είχα, γιατί είχα μεγαλύτερα σχεδια :003:

Η μάννα μου έπεσε να πεθάνει. Πέσανε κι όλοι οι συγγενείς πάνω μου, βάλανε και κάτι καθηγητές να μου μιλήσουν και με μεταπείσανε.
Γύριζα σαν αποτυχημένος, καθώς δεν είχα sachs, τα γκομενάκια πηγαίναν με τους πιο φιγουρατζήδες και πέρναγα γενικώς μιζερια.

Τότε γατζωθηκα ψυχολογικά στην ΠΑ και ορκίστηκα να γίνω πιο σπουδαίος από τους άλλους. Εψαχνα μανιωδως να βρώ βιβλία ΠΑ για να μάθω τις αποτελεσματικότερες μεθόδους επιτυχίας και καταβρόχθιζα ό,τι σχετικό έπεφτε στα χέρια μου. Είχα βυθιστει στο δικό μου κόσμο κι ο χρόνος έπαψε πια να υπαρχει. Οι γονείς μου τρομαξαν τόσο που σκέφτονταν μηπως θα ήταν τελικά καλή ιδεα να κάνω καριέρα ναυτικού. Να τελείωνα το Λύκειο όμως πρώτα.

Αυτό το νεανικό βίωμα καθόριζε το υπόλοιπο της ζωής μου.

(αν θέλετε συνεχίζω)

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15819
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 11 Αύγ 2018, 01:23

συνέχισε ναι!

δανείστηκα το Νόμο της Επιτυχίας
αλλά να σου πω την αλήθεια
όσο διάβασα δεν μου γέμισε το μάτι
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

mec

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 11 Αύγ 2018, 04:01

Lugozzi έγραψε:
11 Αύγ 2018, 01:23
συνέχισε ναι!

δανείστηκα το Νόμο της Επιτυχίας
αλλά να σου πω την αλήθεια
όσο διάβασα δεν μου γέμισε το μάτι
Του Napoleon Hill? Είναι απο τους παλιούς αυτός, πρωτοπόρος για την εποχή του, αλλά μαλλον ξεπερασμένος σήμερα. Και λίγο κωμικοτραγικός. Έτρεχε μια ζωή πίσω απο τους πλουσιους για να μελετήσει πώς πλούτισαν. Στο τέλος κατάφερε να πλουτίσει κι ο ίδιος, αλλά λίγο μετά πέθανε και δεν πρόλαβε να τα χαρεί :003:

Το Illimited Power του Tony Robbins είναι καλό, αλλά της υπομονής. Ο μεγαλύτερος σύγχρονος coach για μένα, αλλά κάπως κουραστικός στα γραπτά. Στις παρουσιάσεις ωραίος. 'Ηταν και coach του Clinton.

Το 4hour-work week (Η εβδομάδα των 4 εργάσιμων ωρών) του Tim Ferriss είναι πολύ καλό κι ευχάριστο στο διάβασμα. Αυτός είναι κι ο πιο μάγκας από όλους όσους έχω διαβάσει. Κατάλαβε στα 29 του (όταν είχε γράψει το βιβλίο) όσα πολλοί δεν πρόκειται να καταλάβουν ποτέ. Δεν τον συμπαθουν όμως όλοι, γιατί είναι λίγο μούτρο.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14686
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 11 Αύγ 2018, 07:50

Πάντα απόφευγα αυτά τα βιβλία, είχα έναν συμφοιτητή που δεν είχε διαβάσει το Ευαγγέλιο και μας τα έπρηζε με τον Μπουσκάλια (;) τον οποίον μας διάβαζε και ο Κώστας Μυλωνάς στο ραδιόφωνο όταν ήταν σούπερσταρ. Χωρίς αναφορά στο Θείο τα θεωρώ ομφαλοσκοπικά κατι σαν τις διαφημίσεις του πρόσθεσε 5 πόντους στο πέος σου.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Nameless Ghoul

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nameless Ghoul » 11 Αύγ 2018, 08:49

Κανείς ποτέ δεν χόρτασε διαβάζοντας Τσελεμεντέ.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 11 Αύγ 2018, 09:14

mec_ έγραψε:
10 Αύγ 2018, 23:58
.. Αυτός ήθελε να αγοράσει μηχανάκι sachs για να εντυπωσιάζει τα γκομενάκια και να είναι «ισότιμος» απέναντι στους συνομήλικους μας που είχαν σχεδόν όλοι. ...
Τα δίχρονα εντούρο 125 και 250 θα λες.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Αύγ 2018, 09:50

γω αντι να κλειστω μεσα και να διαβαζω βιβλια αυτοβελτιωσης, βγηκα, κοινωνικοποιηθηκα, εκανα λαθη και εμαθα απο αυτα, αλητεψα, γκομενισα, διασκεδασα, εζησα. α, ναι πηγα δουλεψα και πηρα και μηχανακι. (οχι sachs βεβαια).

δεν ξερω αν εφτασα στο peak της αυτοβελτιωσης που μπορει να εφτανα αν διαβαζα τα αναλογα βιβλια και ακολουθουσα τις προσταγες τους.

ολα αυτα μου φαινονται σαν εμποριο φιδολαδου :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 11 Αύγ 2018, 10:28

Ολοι οι ανθρωποι εχουν προσωπικες αγκυλωσεις και κολλημματα και σε καποια φαση της ζωης τους, με ποικιλους τροπους, καταφερνουν να κανουν αναβαθμιση στο λογισμικο τους.
Αλλοι βεβαια δεν τα καταφερνουν και συνηθιζουν να ζουν με patch.

Εγω καταφερα να κανω ενα σημαντικο level up και νικησα πολλους εσωτερικους δαιμονες.
Καθοριστικο ρολο παιζει παντα και η ηλικια.
Ισως αυτο ειναι τελικα που διαχωριζει και τους επιτυχημενους απο το τους «ημι-αποτυχημενους» ανθρωπους.
Το timing δηλαδη, υπο την εννοια οτι ολοι λιγο πολυ θα κανουν καποια στιγμη update στο λογισμικο τους, αλλα τελικα σημασια παιζει το lag (καθυστερηση) με το οποιο θα γινει.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 11 Αύγ 2018, 11:52

mec_ έγραψε:
10 Αύγ 2018, 23:58
...
Σαν στρατιώτης πως ήσουν;
Τυπικός και πειθαρχημένος ή χύμα και λούφα;

mec

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 11 Αύγ 2018, 11:59

Μηχανικός έγραψε:
11 Αύγ 2018, 09:14
mec_ έγραψε:
10 Αύγ 2018, 23:58
.. Αυτός ήθελε να αγοράσει μηχανάκι sachs για να εντυπωσιάζει τα γκομενάκια και να είναι «ισότιμος» απέναντι στους συνομήλικους μας που είχαν σχεδόν όλοι. ...
Τα δίχρονα εντούρο 125 και 250 θα λες.

Εικόνα
Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Εγώ δεν το είχα με τα μηχανάκια κι όλα ίδια τα έβλεπα. Το sachs μου είχε κολλήσει σαν κάτι που σημαίνει μηχανάκι, επειδή το επαναλάμβανε συνεχεια ο ξάδερφος. Μαζευόντουσαν εκεί, πίνανε διάφορα οινοπνευματώδη και μετά πηγαίνανε για κόντρες και πολλοί γυριζαν με σχισμένα ρούχα και ματωμένοι απο τα πεσίματα. Καμμιά φορά πλακώνονταν και στο ξύλο για πουστιές στο προσπέρασμα. Τι να ζηλέψεις απο αυτό; Αυτό που ζήλευα κυρίως ήταν ότι από όλη αυτή την ιστορία τους έβγαινε μια μαγκιά, μια άνεση που φαινόταν στην προσέγγιση με τα γκομενάκια. Εγώ ήμουνα πιο συνεσταλμένος και δεν μου δίνανε και πολλή σημασία. Στη συνέχεια βέβαια αυτό άλλαξε όταν εξασκηθηκα στον νευρογλωσσικό προγραμματισμό κι είχα μεγαλύτερη επιτυχία από αυτούς.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 11 Αύγ 2018, 12:02

Ρε γμτ, προσπάθησα να τα διαβάσω, έχω κάνει και κατά καιρούς σεμινάρια υποχρεωτικά στις εταιρίες που έχω εργαστεί, αλλά δεν την παλεύω. Ένα μάτσο παπαριές ακούγονται στα αυτιά μου και ΟΚ, μπορεί να είμαι λάθος, αλλά ασυναίσθητα ξερνάω και στην ιδέα.

Ειδικά άμα ακούσεις τι ζώα διδάσκουν, ο άλλος χωρισμένος με 2 παιδιά δεν του μιλάνε μια δεκαετία και θα έρθει να μας διδάξει "προσωπική ανάπτυξη". Για μένα η προσωπική ανάπτυξη είναι 2 πράγματα: 1. στόχος, 2. μόχθος και είναι προσωπική υπόθεση.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29776
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 11 Αύγ 2018, 12:11

Life coaching δέχομαι μόνο από κάποιον που αυτό που θα μου διδάξει το έκανε πρώτα πράξη ο ίδιος, ώστε αυτό που θα μου διδάξει επί της ουσίας είναι τα σωστά βήματα αφαιρώντας τα λάθη που ο ίδιος έκανε και έμαθε από αυτά.

Όλα τα υπόλοιπα είναι παπαριες. Υπάρχει μια φράση που λέει do as i say not as i do. Η απάντηση είναι χέσε μας ρε φίλε.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48511
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 11 Αύγ 2018, 12:12

Νομίζω πως η αυτοβελτίωση είναι κάτι που πρέπει να ξεκινάει από τον ίδιο τον άνθρωπο που θέλει να την κάνει. Δηλαδή, να θέλει να κάνει κάτι επειδή εκείνον τον ευχαριστεί, εκείνον τον εκφράζει. Πχ, ένας άνθρωπος που μαθαίνει να ζωγραφίζει, να μαθαίνει επειδή εκείνος θέλει να δημιουργήσει κάτι, οχι επειδή θέλει να εντυπωσιάσει κάποιον ή κάποια. Εντάξει, άποψή μου.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

mec

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 11 Αύγ 2018, 12:23

Cecily Anne έγραψε:
11 Αύγ 2018, 12:02
Ρε γμτ, προσπάθησα να τα διαβάσω, έχω κάνει και κατά καιρούς σεμινάρια υποχρεωτικά στις εταιρίες που έχω εργαστεί, αλλά δεν την παλεύω. Ένα μάτσο παπαριές ακούγονται στα αυτιά μου και ΟΚ, μπορεί να είμαι λάθος, αλλά ασυναίσθητα ξερνάω και στην ιδέα.

Ειδικά άμα ακούσεις τι ζώα διδάσκουν, ο άλλος χωρισμένος με 2 παιδιά δεν του μιλάνε μια δεκαετία και θα έρθει να μας διδάξει "προσωπική ανάπτυξη". Για μένα η προσωπική ανάπτυξη είναι 2 πράγματα: 1. στόχος, 2. μόχθος και είναι προσωπική υπόθεση.
Διάβασε τα
The 7 Habits of Highly Effective People - Stephen Covey
Mafia manager by V
MBA 10 ημερών Steven Silbiger

Το αν συνεχίσει ή απογοητευτεί κανείς και σταματήσει εξαρτάται και από τα πρώτα βιβλία που θα διαβάσει. Αν βαριέσαι τα βιβλία ξεκίνα και με Youtube.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mec την 11 Αύγ 2018, 12:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 11 Αύγ 2018, 12:25

Εχω δει τον γυαλάκια στο γιουτιουμπ. Πρεπει να είσαι τρελα ανασφαλής κ αγράμματος για να τον παρεις στα σοβαρά τον τύπο. Απο τη μάπα αλλάζεις κανάλι.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών