Το αγόρι της είναι αντιεμβολιαστής

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25901
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Το αγόρι της είναι αντιεμβολιαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 25 Νοέμ 2021, 14:56

Δεν εχω παρατηρησει να διαταρασσονται σχεσεις σε νεα η οχι τοσο νεα ζευγαρια με βαση τον εμβολιασμο
Επικρατει το ''ειναι δικο σου θεμα ''
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40685
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Το αγόρι της είναι αντιεμβολιαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Νοέμ 2021, 14:57

Leporello έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:28
1. Και πάλι, μόνον όσον αφορά εκείνους που νοσηλεύθηκαν σε ΜΕΘ.
Όχι, γενικά. Η αύξηση της θνητότητας με την ηλικία είναι πολύ πιο απότομη στον κορωνοϊό:

Εικόνα

Leporello έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:28
2. Με εμβόλιο γιά τους ηλικιωμένου, χωρίς εμβόλιο γιά τους νέους.
Με εμβόλιο τουλάχιστον για τους 0-4. Εκεί η θνητότητα του κορωνοϊού είναι διπλάσια απ' αυτήν της γρίπης και μόνο αν μιλάμε για τον μέσο όρο γρίπης (αλλιώς είναι ως και τετραπλάσια). Αυτό με εμβολιασμό για τους 0-4 κατά της γρίπης. Χωρίς εμβολιασμό θα ήταν μεγαλύτερη η διαφορά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Το αγόρι της είναι αντιεμβολιαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 25 Νοέμ 2021, 15:01

hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:57

Με εμβόλιο τουλάχιστον για τους 0-4. Εκεί η θνητότητα του κορωνοϊού είναι διπλάσια απ' αυτήν της γρίπης και μόνο αν μιλάμε για τον μέσο όρο γρίπης (αλλιώς είναι ως και τετραπλάσια). Αυτό με εμβολιασμό για τους 0-4 κατά της γρίπης. Χωρίς εμβολιασμό θα ήταν μεγαλύτερη η διαφορά.
Σωστά αυτά :smt023

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40685
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Το αγόρι της είναι αντιεμβολιαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Νοέμ 2021, 15:04

EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:52
Η μεθ και η διασωληνωση δεν είναι το ίδιο πράγμα. Έχεις καθόλου στοιχεία γι αυτό που σε ρώτησα; αυτή τη στιγμή που μιλάμε, πόσοι νέοι ενήλικες είναι διασωληνωμενοι εξαιτίας επιπλοκών της γρίπης και πόσοι εξαιτίας του κορωνοιου;
Στο συγκεκριμένο γκρουπ, σύμφωνα με τα στοιχεία του ΕΟΔΥ (με αναγωγή), 3-4, σε έναν πληθυσμό εκατοντάδων χιλιάδων. Η γρίπη δεν έχει τόσο επιθετική εξάπλωση κυρίως γιατί όλοι έχουμε μερική ανοσία και η εξάπλωση σταματά όταν προσβληθεί περίπου το 10% του πληθυσμού. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο κίνδυνος διαχρονικά από την γρίπη δεν είναι μεγαλύτερος για κάποιον σ' αυτήν την ηλικία. Μπορεί αυτήν την στιγμή ο ετήσιος κίνδυνος να είναι υψηλότερος για τον κορωνοϊό, αυτό όμως οφείλεται απλώς στην μεγαλύτερη εξάπλωσή του.

Όταν ο άλλος λέει «εμβολιάστηκα στα 23 γιατί φοβάμαι τον κορωνοϊό» αλλά δεν το έχει εκστομίσει ποτέ για την γρίπη, σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνει την αναλογία του κινδύνου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το αγόρι της είναι αντιεμβολιαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Νοέμ 2021, 15:42

Διάβασα:
περαστική έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 23:17
Η Καραμελίτσα της κοινωνικης αλληλεγγυης. Jesus Christ. Θα ξερασω.
:102:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14100
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Το αγόρι της είναι αντιεμβολιαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 25 Νοέμ 2021, 15:59

hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:57
Leporello έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:28
1. Και πάλι, μόνον όσον αφορά εκείνους που νοσηλεύθηκαν σε ΜΕΘ.
Όχι, γενικά. Η αύξηση της θνητότητας με την ηλικία είναι πολύ πιο απότομη στον κορωνοϊό:
Δεν ξέρεις την ηλικιακή κατανομή των νεκρών οι οποίοι αποδόθηκαν στην γρίπη αλλά δεν νοσηλεύθηκαν.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40685
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Το αγόρι της είναι αντιεμβολιαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Νοέμ 2021, 16:07

Leporello έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 15:59
hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:57
Leporello έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:28
1. Και πάλι, μόνον όσον αφορά εκείνους που νοσηλεύθηκαν σε ΜΕΘ.
Όχι, γενικά. Η αύξηση της θνητότητας με την ηλικία είναι πολύ πιο απότομη στον κορωνοϊό:
Δεν ξέρεις την ηλικιακή κατανομή των νεκρών οι οποίοι αποδόθηκαν στην γρίπη αλλά δεν νοσηλεύθηκαν.
Το γράφημα που σου παρουσιάζω είναι η εκτίμηση του CDC για την ηλικιακή κατανομή των θανάτων που αποδίδονται στην γρίπη (νοσηλεύθηκαν ή όχι) και η αντίστοιχη εκτίμηση για τον κορωνοϊό. Ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι καταγεγραμμένοι θάνατοι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Το αγόρι της είναι αντιεμβολιαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 25 Νοέμ 2021, 17:23

Πασιφάη έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 13:01
Μην είστε μαλάκες και την πέφτετε στην περαστική. Η κοπέλα προφανώς έχει κάποιες απορίες. Οι δυο γιατροί του παρόντος ιδρύματος, καλό θα είναι να ασχοληθείτε με ωραίο τρόπο να τις λύσετε. Οι χαρακτηρισμοί στην κοπέλα δεν είναι ό,τι καλλίτερο. Τα έχω πάρει ήδη κρανίο.
Σου την βγήκαν χωρίς φλας, δικιά μου;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13260
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Το αγόρι της είναι αντιεμβολιαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 25 Νοέμ 2021, 17:40

Feindflug έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 17:23
Πασιφάη έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 13:01
Μην είστε μαλάκες και την πέφτετε στην περαστική. Η κοπέλα προφανώς έχει κάποιες απορίες. Οι δυο γιατροί του παρόντος ιδρύματος, καλό θα είναι να ασχοληθείτε με ωραίο τρόπο να τις λύσετε. Οι χαρακτηρισμοί στην κοπέλα δεν είναι ό,τι καλλίτερο. Τα έχω πάρει ήδη κρανίο.
Σου την βγήκαν χωρίς φλας, δικιά μου;
Ποτέ. Πάντα κοιτάζω καθρέπτη.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

περαστική

Re: Το αγόρι της είναι αντιεμβολιαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστική » 25 Νοέμ 2021, 18:49

Πασιφάη έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 13:01
Μην είστε μαλάκες και την πέφτετε στην περαστική. Η κοπέλα προφανώς έχει κάποιες απορίες. Οι δυο γιατροί του παρόντος ιδρύματος, καλό θα είναι να ασχοληθείτε με ωραίο τρόπο να τις λύσετε. Οι χαρακτηρισμοί στην κοπέλα δεν είναι ό,τι καλλίτερο. Τα έχω πάρει ήδη κρανίο.
Ωραία. Απορία. Να έρθει να μου πει κάποιος γιατί κινδυνεύουν και οφείλουν να εμβολιαστούν όλα τα 12χρονα, 14χρονα και 18χρονα του πλανήτη για το καλό τους και για να μην καταλήξουν σε ΜΕΘ και χαλάλι οι παρενέργειες της 2ης δόσης και οι 3ες δόσεις και οι 4ες και απ' όλα. Με στοιχεία. Και θα το βουλώσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το αγόρι της είναι αντιεμβολιαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 25 Νοέμ 2021, 19:33

περαστική έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 18:49
Πασιφάη έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 13:01
Μην είστε μαλάκες και την πέφτετε στην περαστική. Η κοπέλα προφανώς έχει κάποιες απορίες. Οι δυο γιατροί του παρόντος ιδρύματος, καλό θα είναι να ασχοληθείτε με ωραίο τρόπο να τις λύσετε. Οι χαρακτηρισμοί στην κοπέλα δεν είναι ό,τι καλλίτερο. Τα έχω πάρει ήδη κρανίο.
Ωραία. Απορία. Να έρθει να μου πει κάποιος γιατί κινδυνεύουν και οφείλουν να εμβολιαστούν όλα τα 12χρονα, 14χρονα και 18χρονα του πλανήτη για το καλό τους και για να μην καταλήξουν σε ΜΕΘ και χαλάλι οι παρενέργειες της 2ης δόσης και οι 3ες δόσεις και οι 4ες και απ' όλα. Με στοιχεία. Και θα το βουλώσω.
Όσον αφορά το αν κινδυνεύουν:
I've heard COVID is mild for most kids. Do they really need to be vaccinated?
It's true that most children infected with the virus have only mild symptoms and that children rarely die from the disease. But scientists and health officials recommending the shot emphasize that vaccination could prevent many infections, as well as disruptions to schooling, hospitalizations and rare but severe complications of the disease.

More than 8,300 kids aged 5 to 11 have been hospitalized with COVID-19 because of serious illness. According to a CDC analysis, the number of children and adolescents admitted to the hospital increased nearly fivefold over the summer months amid the delta surge.

In addition, more than 5,200 children and teens have developed MIS-C, or multisystem inflammatory syndrome in children, a condition linked to COVID-19 that often leads to ICU admission. The median age of kids getting MIS-C is 9 years old.

It's hard to predict which kids who get COVID-19 will be struck with severe COVID-19 or MIS-C. In one CDC analysis of hospitalization records, roughly 30% of kids hospitalized with COVID-19 had no underlying health conditions that would have put them at increased risk.
...
For some clinicians, the argument for vaccination comes down to the idea that no child should ever die from a disease that could have been prevented by simply getting a shot. "COVID-19 is now a vaccine-preventable disease from my perspective," said Dr. Amanda Cohn, during last week's FDA advisory committee that voted in favor of authorizing the vaccine for younger kids.

"It's the 8th highest killer of kids in this age group over the past year," Cohn said. "The use of this vaccine will prevent deaths, ICU admissions and will prevent significant long-term adverse outcomes in children."
https://www.npr.org/sections/health-sho ... 7860378645

Δες επίσης και τη σελίδα του CDC.

Τώρα, η δική μου οπτική είναι δεν πρέπει ούτε τα παιδιά ούτε εμείς να ζούμε σε μια μόνιμη έκτακτη ανάγκη. Αν έχουμε έστω μια πιθανότητα να φέρουμε κάποιου είδους κανονικότητα, πρέπει να το προσπαθήσουμε. Πόσο μαλακία θα είναι δηλαδή να μην προσπαθήσουμε καν;
Οι επιστήμονες μας λένε ότι ο εμβολιασμός επιβραδύνει τη μετάδοση στις κοινότητες. Μακάρι να την μπλόκαρε τελείως αλλά η επιβράδυνση είναι αυτό που μπορούμε να κάνουμε τώρα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

περαστική

Re: Το αγόρι της είναι αντιεμβολιαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστική » 26 Νοέμ 2021, 19:33

Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 19:33
περαστική έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 18:49
Πασιφάη έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 13:01
Μην είστε μαλάκες και την πέφτετε στην περαστική. Η κοπέλα προφανώς έχει κάποιες απορίες. Οι δυο γιατροί του παρόντος ιδρύματος, καλό θα είναι να ασχοληθείτε με ωραίο τρόπο να τις λύσετε. Οι χαρακτηρισμοί στην κοπέλα δεν είναι ό,τι καλλίτερο. Τα έχω πάρει ήδη κρανίο.
Ωραία. Απορία. Να έρθει να μου πει κάποιος γιατί κινδυνεύουν και οφείλουν να εμβολιαστούν όλα τα 12χρονα, 14χρονα και 18χρονα του πλανήτη για το καλό τους και για να μην καταλήξουν σε ΜΕΘ και χαλάλι οι παρενέργειες της 2ης δόσης και οι 3ες δόσεις και οι 4ες και απ' όλα. Με στοιχεία. Και θα το βουλώσω.
Όσον αφορά το αν κινδυνεύουν:
I've heard COVID is mild for most kids. Do they really need to be vaccinated?
It's true that most children infected with the virus have only mild symptoms and that children rarely die from the disease. But scientists and health officials recommending the shot emphasize that vaccination could prevent many infections, as well as disruptions to schooling, hospitalizations and rare but severe complications of the disease.

More than 8,300 kids aged 5 to 11 have been hospitalized with COVID-19 because of serious illness. According to a CDC analysis, the number of children and adolescents admitted to the hospital increased nearly fivefold over the summer months amid the delta surge.

In addition, more than 5,200 children and teens have developed MIS-C, or multisystem inflammatory syndrome in children, a condition linked to COVID-19 that often leads to ICU admission. The median age of kids getting MIS-C is 9 years old.

It's hard to predict which kids who get COVID-19 will be struck with severe COVID-19 or MIS-C. In one CDC analysis of hospitalization records, roughly 30% of kids hospitalized with COVID-19 had no underlying health conditions that would have put them at increased risk.
...
For some clinicians, the argument for vaccination comes down to the idea that no child should ever die from a disease that could have been prevented by simply getting a shot. "COVID-19 is now a vaccine-preventable disease from my perspective," said Dr. Amanda Cohn, during last week's FDA advisory committee that voted in favor of authorizing the vaccine for younger kids.

"It's the 8th highest killer of kids in this age group over the past year," Cohn said. "The use of this vaccine will prevent deaths, ICU admissions and will prevent significant long-term adverse outcomes in children."
https://www.npr.org/sections/health-sho ... 7860378645

Δες επίσης και τη σελίδα του CDC.

Τώρα, η δική μου οπτική είναι δεν πρέπει ούτε τα παιδιά ούτε εμείς να ζούμε σε μια μόνιμη έκτακτη ανάγκη. Αν έχουμε έστω μια πιθανότητα να φέρουμε κάποιου είδους κανονικότητα, πρέπει να το προσπαθήσουμε. Πόσο μαλακία θα είναι δηλαδή να μην προσπαθήσουμε καν;
Οι επιστήμονες μας λένε ότι ο εμβολιασμός επιβραδύνει τη μετάδοση στις κοινότητες. Μακάρι να την μπλόκαρε τελείως αλλά η επιβράδυνση είναι αυτό που μπορούμε να κάνουμε τώρα.
Καλά, το βουλώνω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών