Ο ΦΊΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ..

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ο ΦΊΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 08 Νοέμ 2022, 14:28

ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 01:26
Ὥρα 1:15π.μ. δὲν ξέρω τί θ' ἀπογίνω Σηκώθηκα ἀπὸ τὸ κρεβάτι γιὰ ν' ἀναζητήσω λύση στὸ πρόβλημα τῆς ὑγείας μου ποὺ χειροτερεύει συνεχῶς. Βαρέθηκα νὰ πηγαίνω μόνος, μὲ τὸ ἀσθενοφόρο, στὰ Ἐπείγοντα τῶν νοσοκομείων.
Εμείς τα είπαμε. Και θα τα λέμε. Αν και μακρυά, είμαι δίπλα σου. Χωρίς φανφάρες.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Ο ΦΊΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 09 Νοέμ 2022, 16:11

Τὸ παθαίνω πᾶντα τὶς στιγμὲς ποὺ βλέπω ἀληθινὸ - κωμωδίας ἤ δράματος - παίξιμο ἀπὸ τοὺς ἠθοποιούς: κλαίω. Ὁ γυιός μου μὲ ρωτάει : - Τί ἔπαθες; Μέχρι νὰ ξεβουρκώσουν τὰ μάτια μου , περνάει ὥρα...


ΕικόναΕικόνα
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Ο ΦΊΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 10 Νοέμ 2022, 10:22

https://www.lifo.gr/podcasts/wraia-prag ... _XYh9ldIeM

Ἡ σκληρή ἀλήθεια γιὰ τὸν καθηγητὴ Λιαντίνη
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο ΦΊΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 12 Νοέμ 2022, 09:13

Γιαννη μία απορία από εδώ μέσα

Αν έρθω κάποια στιγμή στην περιοχή σου , για κάποιες δικές μου προσωπικές δουλειές, θα πιουμε καφέ ; :D

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Ο ΦΊΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 12 Νοέμ 2022, 10:32

Ποῦ τέτοια χάρη, σήμερα; Ἰμπέριο 'Αρχεντίνα



τὸ ἴδιο ἀλλοιῶς---------->



Ya se ocultó la luna, luna lunera
Ha abierto su ventana la piconera
La piconera y el piconero
Va a la sierra cantando con el lucero, con el lucero
Ya viene el día, ya viene mare'
Ya viene el día, ya viene mare'
Ya alumbrando sus claras los olivares
Ya alumbrando sus claras los olivares
Ay, que me diga que sí
Ay, que me diga que no
Como no lo ha querido ninguna lo quiero yo
Mi piconero con el picón
Por tu culpa, culpita, yo tengo
Negro, negrito mi corazón
Por tu culpa, culpita, yo tengo
Negro, negrito mi corazón
Faja de se'a lleva mi piconero
Y un marsellés borda'o de terciopelo
De terciopelo mare' y en el sombrero
Una cinta que dice: "por ti me muero, por ti me muero"
Ya viene el día, ya viene mare'
Ya viene el día, ya viene mare'
Ya alumbrando sus claras los olivares
Ya alumbrando sus claras los olivares
Ay, que me diga que sí
Ay, que me diga que no
Como no te camela ninguna te quiero yo
Mi piconero con el picón
Por tu culpa, culpita, yo tengo
Negro, negrito mi corazón
Por tu culpa, culpita, yo tengo
Negro, negrito mi corazón

=============================================

Γιὰ σένα βγαίνουν τὰ άστρα καὶ τὸ φεγγάρι
γιατί εἶσαι τῆς Σεβίλλης μαργαριτάρι
Δυὸ τέτοια μάτια μαῦρα δὲν τὰ ξανἆβρα
κι' ὅλο κλαίω καὶ λιώνω γιὰ 'σένα μόνο

Χωρίς ἀγάπη ἄχ πῶς θα ζήσω ] 2x
Φίλησέ με σὰν πρῶτα καὶ ἄς ξεψυχήσω

Πές μου τὸ ναὶ μιὰ φορά δώσ' μου ξανά τὴ χαρά
τώρα ποὺ ὅλη ἡ ψυχή κι ἡ καρδιά μου σὲ λαχταρᾶ
Ἔλα κοντά μου νὰ σοῦ τὸ πῶ
Ἡ ἀγάπη γυρνάει σὰν τὴ σφαίρα κὶ ἴσως
μιὰ μέρα δὲν σ' ἀγαπῶ ] 3x
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Ο ΦΊΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 13 Νοέμ 2022, 16:01

Ἀπὸ τότε ποὺ βγῆκα ἀπὸ τὸ νοσοκομεῖο, σήμερα ἔπεσα χάμω, σωριάστηκα καὶ χτύπησα γιὰ 15η φορ]α Αὐτὸ γιὰ νὰ μὴ λέμε πὼς μὲ θεράπευσαν!...
Ἐπέμεινα πάντως νὰ βγοῦμε μὲ τὸν Σπύρο στὸ καφενεῖο. Σερνόμουν, βογγοῦσα ἀλλὰ...πήγαμε. Γυρίζοντας σπίτι, εἴδαμε μιὰ εὐαίσθητη ταινία ποὺ σᾶς τὴν ἀναμεταδίδω γιατί ἀξίζει.

* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Ο ΦΊΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 14 Νοέμ 2022, 15:23

σχετικὰ μὲ τὴν ἀρρώστια μου [ἀντιγραφὴ ἀπὸ παληά... ] κἀποιοι μὲ θεωροῦν καὶ μπουρτζοβλάχο κα μὲ ρωτοῦν πράγματα να δοῦν ἄν ξέρω τί εἶναι νόμιμο καὶ τί παράνομο.ἄλλωστε δὲν πιστεύω ὄτι θέλει κάποιος νὰ μοῦ συμπαρασταθεῖ... θὰ τὸ εἶχε κάνεῑ. λόγια καὶ κουτσομπολιὰ εἶναι, χριστιανοντυμένες κακοήθειες.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ο ΦΊΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Νοέμ 2022, 15:34

ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε:
14 Νοέμ 2022, 15:23
σχετικὰ μὲ τὴν ἀρρώστια μου [ἀντιγραφὴ ἀπὸ παληά... ] κἀποιοι μὲ θεωροῦν καὶ μπουρτζοβλάχο κα μὲ ρωτοῦν πράγματα να δοῦν ἄν ξέρω τί εἶναι νόμιμο καὶ τί παράνομο.ἄλλωστε δὲν πιστεύω ὄτι θέλει κάποιος νὰ μοῦ συμπαρασταθεῖ... θὰ τὸ εἶχε κάνεῑ. λόγια καὶ κουτσομπολιὰ εἶναι, χριστιανοντυμένες κακοήθειες.
Σε είχα πάρει τηλέφωνα και εσύ μου είχες πει ότι δεν θέλεις βοήθεια

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ο ΦΊΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 14 Νοέμ 2022, 21:04

Η φιλία δεν είναι οικονομική διεκπεραίωσις. Είναι ηθική στήριξη πρωτίστως. Είναι το να αντιλαμβάνεσαι την ανάγκη του ανθρώπου που υποτίθεται πως αγαπάς και νοιάζεσαι. Διαφορετικά, νήματα τύπου ''ο φίλος μου ο Μήτσος'', είναι απλά για το θεαθήναι.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Ο ΦΊΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 15 Νοέμ 2022, 10:42

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
12 Νοέμ 2022, 09:13
Γιαννη μία απορία από εδώ μέσα

Αν έρθω κάποια στιγμή στην περιοχή σου , για κάποιες δικές μου προσωπικές δουλειές, θα πιουμε καφέ ; :D

ΓΙΑΤΊ ὌΧΙ;
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Ο ΦΊΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 15 Νοέμ 2022, 10:56

Τὴν λατρεύω...

* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Ο ΦΊΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 17 Νοέμ 2022, 13:41

5 Ὀκτωβρίου 2010, ὥρα 6:01μ.μ.
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ἔγραψε:

Ψευδώνυμο καὶ πρᾶγμα.

Ἐγὼ Κλινὸ γεννήθηκα, Κλινὸ θὲ νὰ πεθάνω,
ρῖξτε μου κλινοσέντονα, μὴ φαίνεται τί κάνω,
ποῦ πάει τὸ χεράκι μου, τὸ κλινοπαθιασμένο,
τί πιάνει καὶ τί χαίρεται, στὴν κλίνη τὸ σκασμένο!
Τὰ ὤχ! καὶ ὤχ! π' ἀκούγονται - δὲν εἶναι κλιναρρώστεια -
ὁλημερὶς γιορτάζω, ἀμέ!... τ' ἅγια κλινοχώστια!
Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Ο ΦΊΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 17 Νοέμ 2022, 14:08

Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2018
Ὁ ἔρωτας εἶναι ἔρωτας.


Στὴν ἐποχή μας διαβάζουμε, ἀκοῦμε καὶ λέμε πολλὰ γιὰ τὸν ἔρωτα. Τί νὰ προσθέσει κανένας; Ἤ μᾶλλον τί νὰ ξεκαθαρίσει μέσ’ ἀπ’ ὅσα ἀντιφατικὰ στοιβάζονται στὸ μυαλό του;
Δὲν λέω πὼς εἶμαι κανένας εἰδικός, ὡστόσο νομίζω πὼς ἔχω ξεκαθαρίσει ἀρκετὰ πάνω στὸ φλέγον (γιὰ ὅλους μας) ζήτημα, ἀπὸ πείρα κι’ ἀπὸ ἀνάγνωση.
Θεωρῶ εὐτύχημα τὸ νὰ ξέρεις δυὸ-τρεῖς ξένες γλῶσσες. Ὄχι γιατί προλαβαίνεις τὶς τελευταῖες λέξεις τῆς ἐξέλιξης (τοῦ σὲξ) πρῶτος, ἀλλὰ καὶ γιατί διαβάζεις γνήσιες κι ἀνόθευτες μελέτες ἀναλυτῶν καὶ σεξολόγων τῆς γῆς. Πρέπει ἐδῶ νὰ ἀναφέρω τὴν “Ἱστορία τοῦ σέξ” τοῦ Τζ. Σίμονς (ἐκδόσεις Ἀγκύρας) εἶναι πολὺ σωστὸ (ἀπ’ ὅσα ἔχουν πέσει στὴν ἀντίληψή μου) καὶ ἀκέραια μεταφρασμένο στὰ ἑλληνικά. Δυστυχῶς, τέτοια βιβλία στὴν χώρα μας, περνοῦν ἀπ’ τὸ κόσκινο τῆς σεμνοτυφίας.

Ὁ ἱκανοποιημένος αἰσθησιακὰ ἄνθρωπος (διαβάζουμε στὸ βιβλίο ἀλλὰ καὶ παρατηροῦμε στὴν ζωή), εἶναι ἀνεκτικός, μιλάει λιγώτερο γιὰ ἠθική, μιὰ καὶ οἱ ἀνήθικοι μιλοῦν πρῶτοι γιὰ ἠθική. Ὁ ἱκανοποιημένος ἄνθρωπος δὲν εἶναι ποτὲ ἀνήθικος. Ὁ ἀνήθικος εἶναι πᾶντα ἀνικανοποίητος. Ὁ ἀνήθικος δὲν θὰ ἱκανοποιηθεῖ ποτέ.
Πότε ὅμως ἕνας ἄνθρωπος εἶναι ἀνήθικος; Βέβαια ὄχι ὅταν ἱκανοποιεῖ τὶς αἰσθήσεις του. Οἱ αἰσθήσεις ξέρουν πολὺ καλὰ τί θέλουν καὶ δὲν μπορεῖ κανένας νὰ τὶς διδάξει νὰ θέλουν αὐτὸ ἤ ἐκεῖνο.
Ἐκεῖνο ποὺ θέλουν, ἐκεῖνο εἶναι καὶ τὸ σωστό.

Ὁ ἔρωτας δὲν εἶναι ἀνήθικος, οὔτε ἠθικός. Εἶναι ἁπλούστατα ἔρωτας, μιὰ λειτουργία ἀπαραίτητη, αὐχάριστη, ἀνακουφιστική. Ὁ ἔρωτας ὅμως μπορεῖ νὰ γίνει ὄργανο ὑπολογισμοῦ: νὰ ὑποτάξεις, νὰ ὑποτιμήσεις ἕνα ἆλλο ἄτομο, νὰ κερδίσεις λεφτά, νὰ..., νὰ..., χίλια δυὸ πράγματα ποὺ εἶναι ἀνήθικα.
Ὕστερα ἀπὸ τὴν τόσο θαρραλέα μάχη τοῦ Τζὼρτζ-Μπέρναρντ Σῶ κατὰ τῆς πορνείας, εἶναι ν’ ἀπορεῖ κανένας, πῶς κανένα κράτος δὲν κατάργησε τὰ “σπίτια”. Τὰ “σπίτια” πληθαίνουν. Προσφέρουν φτηνό, χυδαῖο ἔρωτα: σὰν νὰ πηγαίνεις σὲ δημόσια οὐρητήρια: κάνεις τὴ δουλειά σου, μόνος, χωρὶς συμμετοχή, χρησιμοποιῶντας – ἰδοὺ ὁ ἐξευτελισμός - μία γυναίκα σὰν λεκάνη βόθρου καὶ φεύγεις. Πλήρωσες καὶ εἶσαι κύριος, ἐντάξει!!
Ἔ, ὄχι, ὅσοι μιλοῦν γιὰ ἠθικὴ τοὺ ἔρωτα, νὰ πολεμήσουν τὰ “σπίτια” ἤ τουλάχιστον νὰ μὴν ἐκπαιδεύονται (!) σ’ αὐτὰ πρὶν παντρευτοῦν. Ὡραῖες ἐμπειρίες, μὰ τὴν ἀλήθεια, θὰ προσφέρει ὁ σύζυγος στὴν σύζυγο!
Κάνεις ἔρωτα, γιατί ἐπιθυμεῖς τὸν ἔρωτα (τὴν ζωή), μὲ ἕνα ἄτομο ποὺ συμπαθεῖς, ἀγαπᾶς καὶ ποὺ σὲ συμπαθεῖ, ἀγαπᾶ. Αὐτό, ναί, εἶναι τίμιο, ἠθικό, σωστό, - ἔτσι λειτουργεῖ ὁ ἔρωτας.
Βέβαια, λειτουργεῖ κι’ ἀλλοιῶς, ὅπως εἴπαμε. Εἶσαι εἴκοσι χρονῶ καὶ πᾶς μ’ ἕνα ἄτομο τῶν ἑβδομῆντα ἐτῶν, - τοῦτο εἶναι ἀφύσικο. Λειτουργία ὑφίσταται, γιατί τὸ ἀνήθικο ἄτομο τῶν εἴκοσι χρόνων ἀποβλέπει ἀλλοῦ, στὴν κληρονομιὰ καὶ σὲ ἆλλα. Ἀπεναντίας, τὸ ἄτομο τῶν 70 χρόνων δὲν μποροῦμε νὰ τὸ ποῦμε ὁλότελα ἀνήθικο (ἴσως καὶ καθόλου): νοσταλγεῖ τὴν χαμένη νιότη – λίγο εἶναι αὐτό;
Ἀποκλείεται ν’ ἀγαπιόνται δυὸ τέτοια ἄτομα; Μιὰ φορὰ στὶς χίλιες, ὄχι. Μιὰ φορά, μπορεῖ ν’ ἀγαπιόνται ἀμοιβαῖα, ὡστόσο κάτι δὲν πάει καλά:τὸ ἄτομο τῶν 20 χρόνων δὲν λειτουργεῖ σωστά, ἔχει κάποιο κόμπλεξ.
Προτιμῶ νὰ μὴν ποῦμε σήμερα περισσότερα. Καὶ θἄθελα νὰ κλείσουμε μ’ αὐτό: ἄς παρατηροῦμε καλὰ τὸν ἑαυτό μας καὶ τοὺς ἄλλους, ἄς εἴμαστε εἰλικρινεῖς, μὲ τὸν ἑαυτό μας καὶ μὲ τοὺς ἄλλους, ἄς ἐλευθερώσουμε τὸν ἑαυτό μας, γιὰ νὰ ἐλευθερωθοῦμε καὶ μὲ τοὺς ἄλλους κι’ ἄς δώσουμε, ὅλοι μαζύ, στὸν ἔρωτα, μιὰ θέση ἀνώτερη ἤ μᾶλλον τὴν σωστή του θέση, ποὺ εἶναι καὶ ἡ ἀνώτερη. Ὅλες οἱ παρεκκλίσεις ἀπὸ τὴν οὐσία τοῦ ἔρωτα (ποὺ εἶναι ἔρωτας καὶ τίποτ’ ἆλλο) εἶναι κατώτερο πράμα. Τὸν ἔρωτα μᾶς τὸν χάρισε ἡ φύση, ὁ θεός. Ἄς τοῦ χαρίσουμε κι’ ἐμεῖς τὴν εὐγνωμοσύνη μας, διαθέτοντάς τον σωστά, καὶ περιβάλλοντάς τον μὲ ἱερότητα.
Θὰ τὰ ξαναποῦμε.

Ἰάνης Λὸ Σκόκκο,
ἐφημερίδα “Θεσσαλία” 2.7. 1978.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Ο ΦΊΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 17 Νοέμ 2022, 14:19

Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2019
Ἀλεξάνδρα Λαδικοῦ: Ἐξέγερση λαθρομεταναστῶν στὴν Κόρινθο κτλ.
~

Γιὰ νὰ μὴν ἀνοίγω ἆλλο μήνυμα. Πρὶν λίγο, στὸ τρόλλεϋ, βρεθήκαμε τρεῖς Ἕλληνες, συνταξιοῦχοι, ἀνάμεσα σὲ 32 ἀλλοδαπούς. Ἄς ποῦμε γίναμε φίλοι. Πάντως καλοπροαίρετα μιλήσαμε ἀναμεταξύ μας. Μεταξὺ ἄλλων, ὁ ἑνας εἶπε: - Μὴ μιλᾶς, δὲς πόσοι εἶναι αὐτοί, θὰ μᾶς πλακώσουν στὸ ξύλο. Ἐγώ: - Ὥς τώρα, ἔχω δείρει, δὲν μ' ἔχουν δείρει. Δὲν φοβᾶμαι κανέναν. Ὁ τρίτος: - Ἐγὼ ἔχω περάσει δυὸ νῦχτες στὸ Τμῆμα, ἐπειδή, περνῶντας ἀπὸ τὸν Ἅγιο Παντελεήμονα, ἔκανα τὸν σταυρό μου! Ἐγώ: - Καλὰ νὰ πάθετε, τὰ θέλει ὁ κῶλος σας. Ὁ πρῶτος: - Ξαναπές το αὐτό, ἔτσι εἶναι. Ἐγώ: - Ἐρντογὰν θέλει ὁ κῶλος σας. Ἄλλη μιὰ φορά: - Ψηφῖστε Ἐρντογάν, ὅ,τι λαχταρᾶ ὁ κῶλος σας, Ἕλληνες τοῦ κώλου!...
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Ο ΦΊΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 18 Νοέμ 2022, 09:12

Τετάρτη 8 Απριλίου 2020
Εἶπα νὰ ἀπαντήσω ἀλλὰ συγκρατήθηκα. Εἶδα ὕστερα τὸ σχετικὸ μήνυμά σου καὶ ἐπανέρχομαι, δριμύτατος. * Τηλεόραση ἑλληνική. Μοῦ τυχαίνει, κατὰ καιρούς, νὰ μὲ ρωτᾶνε τί δουλειὰ κάνω. Ἡ ἀπάντησή μου: <- Καμιά. Ἐσεῖς, τί λέτε νὰ ἔκανα;...> Ἀπαντήσεις συνηθέστερες: χορευτής, ζωγράφος, καθηγητής, ἠθοποιός... Ὅταν λέω: < -...καὶ ἠθοποιός...>, μοῦ λένε: - ...ἀλήθεια; Σὲ ποιό σήριαλ παίζετε, γιατί σὰν κάπου νὰ σᾶς ἔχω δεῖ... ἄχ, τί καλά!... * Παρένθεση: στὴν α΄τάξη τῆς Σχολῆς, εἴχαμε μάθημα καὶ μὲ τὸν Δημήτρη Ποντίκα, σκηνοθέτη (δές: " Οἱ ἔμποροι τῶν ἐθνῶν)) καὶ εἶχα πεῖ, ἐν ὥρᾳ μαθήματος, ὅτι δὲν μ' ἐνδιαφέρει ἡ τηλεόραση ἀλλὰ μόνον τὸ θέατρο. Μία ὥρα προσπαθοῦσε νὰ μὲ πείσει ὅτι δὲν εἶχα δίκηο...* Τελικά, ἔχω κάνει λίγη τηλεόραση, ξεκινῶντας ἀπὸ ἕναν ρόλο σὲ δύο ἐπεισόδια, ποὺ ἔγραψε ἀποκλειστικῶς γιὰ μένα ὁ Σωτήρης Πατατζῆς καὶ ζήτησε νὰ τὸν παίξω ἐγὼ καὶ μόνο. Στὸ δεύτερο ἐπεισόδιο, δὲν ὑπῆρχα! Στὴν συνέχεια, διεκόπη τὸ σήριαλ τελείως. <- Μία ἐξυπηρέτηση ζήτησα ὅλη κι' ὅλη στὴν ζωή μου!>, τοὺς εἶχε πεῖ ὁ κ. Πατατζῆς. * Βρὲ παιδιά, δὲν ἤμουν ἄσκημος, ἴσα-ἴσα, φωτογένεια, ἀριστοκρατικότητα, ἀλλὰ...Ἁπλῶς, ὥς αὐτὴ τὴν στιγμὴ ποὺ γράφω αὐτά, ἀπὸ τὸ 1976 ποὺ ἔβγαλα τὴν Σχολή, δὲν <πῆγα> οὔτε μὲ γυναίκα οὔτε μὲ ἄντρα συναδέλφους ἤ ὅ,τι ἆλλο ἀπὸ τὸ κύκλωμα. Ριξίματά τους, εἶχα τὸ ἕνα μετὰ τὸ ἆλλο. * Ἄλλη μία περίπτωση (ἀπὸ τὶς ἄπειρες). Εἶχα γνωριστεῖ μὲ γνωστὸ τότε σκηνοθέτη (ἔχει πεθάνει) καὶ μὲ κάλεσε σπίτι του. Μιλήσαμε γιὰ χίλια-δυὸ ἐπὶ δύο ὧρες, ὥσπου θὰ πήγαινε στὸ θέατρο... Τοῦ εἶπα: < - Ἀλήθεια, δὲν μοῦ εἶπες, πῶς σοῦ φάνηκα;...>. Ἡ ἀπάντηση: " - Καλός εἶσαι, ἀλλὰ δὲν μοὔδειξες οὐτε τὸν ποῦτσο σου οὔτε τὸν κῶλο σου. Δὲν θὰ σἐ πάρω ποτέ". * Τέλος, μόνον ὁ Γιῶργος Μούτσιος ἦταν ἐντάξει, ἀλλὰ στὸ ἆλλο ἔργο τοῦ ἔστειλα ἆλλον ἠθοποιό, γιατί εἶχαν παρατραβήξει τὰ μαρτύριά μου μὲ τὴν ἀρρώστεια τῆς μάννας μου - τρία χρόνια καί, ἐκτὸς θεάτρου. * Ὑπάρχουν κάποιες δουλῖτσες μου (<Πές το ψέματα>, <Οἱ γυναῖκες τῆς ζωῆς της> κ.ἄ.) ἀλλά... Σὲ φωνάζουν μία φορά, χωρὶς νὰ ξέρεις τί προηγήθηκε καὶ τί ἕπεται στὴν ὑπόθεση, δὲν κάνεις καμία πρόβα, δὲν σὲ προσέχει σχεδὸν καθόλου αὐτὸς ποὺ τραβάει τὴν ταινία γιατί τὸν νοιάζουν οἱ πρωταγωνιστές. * Ὄχι, ψώνιο δὲν ὑπῆρξα ποτέ. * Ὅπου κι' ὅποτε ἤμουν στὸ θέατρο, μονάχα ἐνθουσιασμοὺς ἔχω άκούσει ἀπὸ θεατές καὶ 8 στὶς 10 φορὲς οἱ συνάδελφοι θέλανε νὰ μοῦ βγάλουν τὰ μάτια καὶ ὄχι μόνον. Ἄσε ποὺ ἔψαχναν νὰ μοῦ βροῦν σεξουαλικὰ παραπατήματα. * Ὁ μόνος ἠθοποιὸς ποὺ ἔχω ζηλέψει ἦταν ὁ Δημήτρης Χόρν. Ἀλλὰ ἐκεῖνος εἶχε τὸν πατέρα του, τὴν νονά του..., μιὰν ἐποχὴ πιὸ συγκρατημένη. Δὲν βγῆκα στὸ θέατρο γιὰ ἀρσενικὴ πουτάνα.
Αναρτήθηκε από Κλινοσοφιστής, Ἰάνης Λὸ
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών