Αλλαγές..

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.

Αλλάζει ο άνθρωπος;

Ναι
14
54%
Όχι
12
46%
 
Σύνολο ψήφων: 26

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Αλλαγές..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Απρ 2018, 15:34

Κατά τη γνώμη σας μπορεί κάποιος ν' αλλάξει συμπεριφορά, νοοτροπία ή χαρακτήρα; ή είναι γραμμένα στο dna μας;
Εσείς προσωπικά έχετε κάνει κάποια αλλαγή στον εαυτό σας εσωτερικά;
Δεν αναφέρομαι σε αλλαγές εμφάνισης κτλ
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αλλαγές..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 06 Απρ 2018, 15:58

Οι εμπειρίες διαμορφώνουν τον χαρακτήρα μας, η πείρα σε βοηθάει να διαχειρίζεσε καλύτερα τις δυσκολίες της ζωής κι αρα αλλάζει ο άνθρωπος, ο χαρακτήρας
Η ψυχή όχι όμως μένει η ιδια. Φαινεται ότι αλλάζει λόγω των καταστάσεων

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αλλαγές..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Απρ 2018, 16:03

bluerose έγραψε:
06 Απρ 2018, 15:58
Οι εμπειρίες διαμορφώνουν τον χαρακτήρα μας, η πείρα σε βοηθάει να διαχειρίζεσε καλύτερα τις δυσκολίες της ζωής κι αρα αλλάζει ο άνθρωπος, ο χαρακτήρας
Η ψυχή όχι όμως μένει η ιδια. Φαινεται ότι αλλάζει λόγω των καταστάσεων
Οι εμπειρίες ναι σίγουρα διαμορφώνουν κι άλλο τον χαρακτήρα μας. Πόσο όμως; θα μπορούσε ένας οξύθυμος άνθρωπος να είναι πιο ήρεμος;ένας ανεύθυνος πιο υπεύθυνος;ένας τσιγκούνης πιο ανοιχτοχέρης; ένας μίζερος πιο αισιόδοξος;
Έχεις κάνει εσύ κάποια τέτοια αλλαγή στον εαυτό σου;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αλλαγές..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 06 Απρ 2018, 16:11

Ναι θα μπορούσαν από ότι βλέπω γύρω μου ετσι όπως τα γράφεις

Προσωπικα έχω αλλάξει, η ψυχή ιδια είναι, αλλά εχω αλλάξει πχ στο θέμα να γίνω πιο υπεύθυνη απέναντι πχ σε ατομα δικά μου όπως γονεις, διότι βρέθηκα μακρια τους και κατάλαβα πολλα πράγματα, τους ειχα αδικησει

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αλλαγές..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Απρ 2018, 16:16

bluerose έγραψε:
06 Απρ 2018, 16:11
Ναι θα μπορούσαν από ότι βλέπω γύρω μου ετσι όπως τα γράφεις

Προσωπικα έχω αλλάξει, η ψυχή ιδια είναι, αλλά εχω αλλάξει πχ στο θέμα να γίνω πιο υπεύθυνη απέναντι πχ ατομα δικά μου όπως γονεις, διότι βρέθηκα μακρια τους και κατάλαβα πολλα πράγματα, τους ειχα αδικησει
Μια εμπειρία σου σ' έκανε πιο υπεύθυνη σαν χαρακτήρα γενικότερα στη ζωή σου. Το δούλεψες ή ήρθε φυσικά λόγω της περίστασης;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Αλλαγές..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 06 Απρ 2018, 16:18

Ο απλός λαός λέει ότι ο άνθρωπος δεν αλλάζει. Υπάρχουν μάλιστα πολλές παροιμίες σχετικά μ' αυτό.
Από προσωπική εμπειρία λέω ότι ο άνθρωπος αλλάζει...
Αλλάζει στα επίκτητα, σ' αυτά που μεγαλώνοντας αντέγραψε από τους άλλους. Συμπεριφορές, συνήθειες, στάση ζωής, κλπ.
Αρκεί να καταλάβει ποια είναι αυτά και να τα διαμορφώσει, να τα μεταβάλλει ανάλογα με το είναι του.
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αλλαγές..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 06 Απρ 2018, 16:20

Πρώτα εφαγα τα μούτρα μου και μετά το επεξεργάστηκα και σκεφτηκα κι έβγαλα το συμπέρασμα μου
Οποτε έγινα πιο υπευθυνη στις αποφάσεις μου μεσω αυτου του γεγονότος, γιατί αδικώντας του δλ τις συμβουλες τους που ηταν συνεχεις σ εμένα, ήρθα στα λόγια τους κι ετσι κι από μονη λειτουργω πιο υπεύθυνα και πλεον τους ακουω με την ενννοια, όχι υποδουλωτικα αλλα, σκέφτομαι τι λένε και δεν τους αγνοώ
Όχι να τους βοηθαω κτλ, απλά τις συμβουλες δεν ακουγα, δεν ειχα θεματα αλλα ευτυχως

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Αλλαγές..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 06 Απρ 2018, 16:25

Θα σας φέρω ένα απτό παράδειγμα:
έστω ότι ένα παιδί μεγαλώνει σε μια οικογένεια όπου ο ένας εκ των δύο γονέων είναι μανιώδης ψεύτης.
Κάποια στιγμή, αν δεν επέμβη κανείς, το παιδί θεωρώντας ότι αυτό είναι το φυσιολογικό, θα αρχίσει και αυτό να ψεύδεται.
Και δεν πρόκειται να σταματήσει ποτέ, αν δεν το δουλέψει με τον εαυτό του, αν δεν επιρρίψει τις ευθύνες όπου αναλογούν ώστε να απενοχοποιηθεί ο ίδιος και έτσι να μπορέσει να προχωρήσει χωρίς αυτό το ελάττωμα.
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αλλαγές..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Απρ 2018, 16:30

Isomnia έγραψε:
06 Απρ 2018, 16:18
Ο απλός λαός λέει ότι ο άνθρωπος δεν αλλάζει. Υπάρχουν μάλιστα πολλές παροιμίες σχετικά μ' αυτό.
Από προσωπική εμπειρία λέω ότι ο άνθρωπος αλλάζει...
Αλλάζει στα επίκτητα, σ' αυτά που μεγαλώνοντας αντέγραψε από τους άλλους. Συμπεριφορές, συνήθειες, στάση ζωής, κλπ.
Αρκεί να καταλάβει ποια είναι αυτά και να τα διαμορφώσει, να τα μεταβάλλει ανάλογα με το είναι του.
Νομίζω εκεί το στοίχημα. Αν από τη στιγμή που καταλάβουμε την όποια αδυναμία μας, μπορούμε να την αλλάξουμε.
bluerose έγραψε:
06 Απρ 2018, 16:20
Πρώτα εφαγα τα μούτρα μου και μετά το επεξεργάστηκα και σκεφτηκα κι έβγαλα το συμπέρασμα μου
Οποτε έγινα πιο υπευθυνη στις αποφάσεις μου μεσω αυτου του γεγονότος, γιατί αδικώντας του δλ τις συμβουλες τους που ηταν συνεχεις σ εμένα, ήρθα στα λόγια τους κι ετσι κι από μονη λειτουργω πιο υπεύθυνα και πλεον τους ακουω με την ενννοια, όχι υποδουλωτικα αλλα, σκέφτομαι τι λένε και δεν τους αγνοώ
Όχι να τους βοηθαω κτλ, απλά τις συμβουλες δεν ακουγα, δεν ειχα θεματα αλλα ευτυχως
Οπότε έμαθες να συνυπολογίζεις και τη γνώμη των γονιών σου για ν' αποφεύγεις τις όποιες δυσκολίες που ίσως σου παρουσιαστούν.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αλλαγές..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Απρ 2018, 16:34

Isomnia έγραψε:
06 Απρ 2018, 16:25
Θα σας φέρω ένα απτό παράδειγμα:
έστω ότι ένα παιδί μεγαλώνει σε μια οικογένεια όπου ο ένας εκ των δύο γονέων είναι μανιώδης ψεύτης.
Κάποια στιγμή, αν δεν επέμβη κανείς, το παιδί θεωρώντας ότι αυτό είναι το φυσιολογικό, θα αρχίσει και αυτό να ψεύδεται.
Και δεν πρόκειται να σταματήσει ποτέ, αν δεν το δουλέψει με τον εαυτό του, αν δεν επιρρίψει τις ευθύνες όπου αναλογούν ώστε να απενοχοποιηθεί ο ίδιος και έτσι να μπορέσει να προχωρήσει χωρίς αυτό το ελάττωμα.
Το θέμα είναι ν' αποδεχτεί ότι το να λέει ψέμματα δεν είναι φυσιολογικό και δε του επιτρέπει να ζήσει τη πραγματικότητα. Πως θα έρθει στο κρίσιμο σημείο να αναγνωρίσει τη λάθος συμπεριφορά για να επιλέξει μετά αν θα την απορρίψει ή θα την κρατήσει;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Αλλαγές..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 06 Απρ 2018, 16:38

Naida έγραψε:
06 Απρ 2018, 16:34
Το θέμα είναι ν' αποδεχτεί ότι το να λέει ψέμματα δεν είναι φυσιολογικό και δε του επιτρέπει να ζήσει τη πραγματικότητα. Πως θα έρθει στο κρίσιμο σημείο να αναγνωρίσει τη λάθος συμπεριφορά για να επιλέξει μετά αν θα την απορρίψει ή θα την κρατήσει;
Το πρώτο ενδεχόμενο είναι να φάει πολλά "χαστούκια" και αυτό να σταθεί η αφετηρία για την αυτογνωσία του.
Το δεύτερο είναι θέμα παιδείας και εξέλιξης ώστε να φτάσει στο σημείο να ψάξει τον εαυτό του, να εντοπίσει τα λάθη του και να τα διορθώσει, αν μπορεί... αυτό βέβαια, θα πρέπει να το έχει και λίγο από μέσα του, είναι μια παράμετρος που ανήκει στα γεννετήσια χαρακτηριστικά. Αυτό που λέγατε ψυχή λίγο πιο πάνω.
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αλλαγές..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Απρ 2018, 16:53

Isomnia έγραψε:
06 Απρ 2018, 16:38
Naida έγραψε:
06 Απρ 2018, 16:34
Το θέμα είναι ν' αποδεχτεί ότι το να λέει ψέμματα δεν είναι φυσιολογικό και δε του επιτρέπει να ζήσει τη πραγματικότητα. Πως θα έρθει στο κρίσιμο σημείο να αναγνωρίσει τη λάθος συμπεριφορά για να επιλέξει μετά αν θα την απορρίψει ή θα την κρατήσει;
Το πρώτο ενδεχόμενο είναι να φάει πολλά "χαστούκια" και αυτό να σταθεί η αφετηρία για την αυτογνωσία του.
Το δεύτερο είναι θέμα παιδείας και εξέλιξης ώστε να φτάσει στο σημείο να ψάξει τον εαυτό του, να εντοπίσει τα λάθη του και να τα διορθώσει, αν μπορεί... αυτό βέβαια, θα πρέπει να το έχει και λίγο από μέσα του, είναι μια παράμετρος που ανήκει στα γεννετήσια χαρακτηριστικά. Αυτό που λέγατε ψυχή λίγο πιο πάνω.
Συμφωνώ μαζί σου. Νομίζω ότι όποια αλλαγή έρχεται,έρχεται μόνο από προσωπική συνειδητοποίηση. Με άλλα λόγια δε μπα να λένε οι άλλοι αν δε το καταλάβει κάποιος μόνος του με καποιο τρόπο δεν γίνεται τίποτα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3584
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Αλλαγές..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 06 Απρ 2018, 17:21

Οι ισχυρογνόμονες και γενικά αυτοί που υποτίθετε τα ξερουν όλα και έχουν άποψη για όλα δεν αλλάζουν εύκολα.
Βέβαια θεωρώ ότι όλοι μας πρεπει να βρούμε τον δάσκαλο μας για να άλλαξουμε συμπεριφορα,χαρακτήρα σε κάποια θέματα.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αλλαγές..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Απρ 2018, 17:30

Λευκός Λύκος έγραψε:
06 Απρ 2018, 17:21
Οι ισχυρογνόμονες και γενικά αυτοί που υποτίθετε τα ξερουν όλα και έχουν άποψη για όλα δεν αλλάζουν εύκολα.
Βέβαια θεωρώ ότι όλοι μας πρεπει να βρούμε τον δάσκαλο μας για να άλλαξουμε συμπεριφορα,χαρακτήρα σε κάποια θέματα.
Πιστεύω ότι ο δάσκαλος μας μπορεί να είναι μόνο ο εαυτός μας.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3584
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Αλλαγές..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 06 Απρ 2018, 17:34

Naida έγραψε:
06 Απρ 2018, 17:30
Λευκός Λύκος έγραψε:
06 Απρ 2018, 17:21
Οι ισχυρογνόμονες και γενικά αυτοί που υποτίθετε τα ξερουν όλα και έχουν άποψη για όλα δεν αλλάζουν εύκολα.
Βέβαια θεωρώ ότι όλοι μας πρεπει να βρούμε τον δάσκαλο μας για να άλλαξουμε συμπεριφορα,χαρακτήρα σε κάποια θέματα.
Πιστεύω ότι ο δάσκαλος μας μπορεί να είναι μόνο ο εαυτός μας.
Συμφωνώ.
Αλλά σκέψου έναν εγωιστή,ένα αγύριστο κεφάλι δεν θα τα βρει ποτέ με τον εαυτο του.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών