ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ - ΑΥΤΗ Η ΜΑΣΤΙΓΑ

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Noob saibot
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 06 Μαρ 2022, 17:30
Phorum.gr user: Noob
Τοποθεσία: Τόπος ιερός

Re: ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ - ΑΥΤΗ Η ΜΑΣΤΙΓΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Noob saibot » 07 Απρ 2022, 17:31

Daje έγραψε:
07 Απρ 2022, 16:14
MΟΥΝΑΡΕΣ ΕΙΜΑΙ Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΜΟΥΝΑΡΕΣ, ΚΑΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΣΣΕΣ ΜΕ ΣΤΗΤΑ, ΣΤΡΟΓΓΥΛΑ ΚΑΙ ΠΕΤΑΧΤΑ ΟΠΙΣΘΙΑ
ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙΤΕ
There is no system

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ - ΑΥΤΗ Η ΜΑΣΤΙΓΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 07 Απρ 2022, 17:34

Green Dragon έγραψε:
07 Απρ 2022, 17:00
το κινητό μου κάνει 100 ευρώ και σκοπεύω να βγάλω 5ετία με αυτό :lol: Θυμάμαι και την φράση που είπα στην υπάλληλο στο μαγαζί - 'ποιό είναι το πιο φτηνό που έχετε;' :smt005:
:bravo:

Δεν έχω αγοράσει ποτέ κινητό. Ότι ξεφορτώνοταν συγγενεις και φίλοι και πλέον το εταιρικό που δεν προλαβαίνεις να ξοδεύεις λεπτά και μεγαμπάι
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ - ΑΥΤΗ Η ΜΑΣΤΙΓΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Απρ 2022, 18:26

Αγις έγραψε:
07 Απρ 2022, 16:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Απρ 2022, 15:56
Gherschaagk έγραψε:
07 Απρ 2022, 15:50


Επειδή έχει τύχει σε συγγενικό μου πρόσωπο, η γυναίκα πλήρωνε τα πάντα και ο άντρας πλήρωνε συνήθως ένα γεύμα στην ταβέρνα. Διακοπές τώρα.

Όταν ήρθε η ώρα για το παιδί, δεν πλήρωσε καμία από τις προβλεπόμενες εξετάσεις και δεν θεωρούσε καν πως ήταν σκόπιμο να γίνουν. Το έμβρυο με πρόβλημα κι αυτός αγόραζε la Martina για να έχει να αλλάζει όταν πηγαίνουν στους αναπτυξιολόγους. Τελικά χώρισαν πριν γεννηθεί το παιδί και ούτε λόγος για γάμο και ευθύνες και οικονομική στήριξη. Τα έχει φορτωθεί ΟΛΑ η ίδια κι οι γονείς της. Πατέρας της βόλτας και του σαββατοκύριακου μόνο. Ούτε αντιπυρετικό δεν του έδωσε έστω για τα μάτια του κόσμου μια φορά.
Αυτό δεν είναι τσιγκουνιά αλλά παρτακισμός.

Οι τσιγκούνηδες δεν είναι γκράντε ούτε για την πάρτη τους.
αν εισαι γκραντε για την παρτη σου θεωρεισαι η χειριστη μορφη τσιγκουνη :003:
Όποιοι/ες είναι γκράντε για την πάρτη τους με τα λεφτά των άλλων δεν είναι τσιγκούνηδες, κάτι άλλο είναι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ - ΑΥΤΗ Η ΜΑΣΤΙΓΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Απρ 2022, 18:40

Μια από τις άσχημες συνήθειες. Και υπάρχουν πολλές μορφές τσιγκουνιασης. Να είσαι τσιγκούνης με όλα και με όλους, να είσαι λαρτζ με τα δικά σου λεφτά για τους άλλους και τσιγκούνης με τον εαυτό σου, το αντίστροφο όπως επίσης να είσαι λαρτζ με τα δικά σου και επικριτικός και με των άλλων τα λεφτά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ - ΑΥΤΗ Η ΜΑΣΤΙΓΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 07 Απρ 2022, 19:08

1. Είχαμε κενό από τα εργαστήρια και τρώγαμε ένα κλαμπ με τη διπλανή στον πάγκο. Το κλαμπ ήταν τεράστιο για ένα άτομο και είχε 5 ευρώ. Είχε φάει η κάθε μία 2 τριγωνάκια και από λίγες πατάτες, οπότε προς το τέλος άρχισα και τσιμπούσα εγώ τις υπόλοιπες πιο πολύ από βαρεμάρα. Έρχεται η ώρα να πληρώσουμε. Βγάζω ένα πεντάευρω να το πληρώσω εγώ, διότι κλάιν ένα κλαμπ είναι και θα το αγόραζα είτε έτρωγε αυτή είτε όχι και γυρνάει και μου λέει το μόμολο: "καλά έκανες, γιατί έφαγες περισσότερες πατάτες από μένα". Εννοείται δεν ξαναπλήρωσα τίποτα δικό της.

2. Είμαστε εξωτερικό η παρέα και έχει φέρει ο ένας μου φίλος και τον αδερφό του. Όσο τρώμε έξω δε διανοούνται να αφήσουν πουρ μπουάρ. Να του εξηγώ του αδερφού ότι ρε καμάρι μου είναι υποχρεωτικό εδώ, από αυτό πληρώνονται οι σερβιτόροι, τίποτα αυτός, δεν καταλάβαινε, αναγκαζόμασταν και πληρώναμε όλη τη διάρκεια εμείς τα πουρ μπουάρ του. Σαν να μη φτάνει αυτό, η μία κολλητή καπνίζει και ο κολλητός και αδερφός του της κάνουν τράκες σε σημείο να με έχουν εκνευρίσει άπειρα, διότι έκανε το δεκάρι 7-8 δολλάρια, μην πω και παραπάνω, ειλικρινά δε θυμάμαι. Τεσπα. παίζουμε στο δωμάτιο χαρτιά και της έχει μείνει ένα τσιγάρο όλο κι όλο. Οπότε ο αδερφός πάει και της το καπνίζει ο πούστης ρε. Σιγοβράζω εγώ από μέσα μου, αυτή δεν μιλάει. Οπότε λέω πάω απέναντι να φέρω ένα παγωτό να το φάμε και θα σου φέρω και τσιγάρα, γυρνάω, πιάνει ο αδερφός το παγωτό πρώτος, βάζει το κουταλάκι μέσα (ενώ είχα φέρει ποτήρια πλαστικά να το μοιράσουμε) το τρώει και γυρνάει και μου λέει "τι μαλακία παγωτό πήρες;" Ε του πάτησα κάτι γαμωσταυρίδια, δεν μου ξαναμίλησε!!!!!!

3. Με έχει καλέσει ένα γίδι Ελβετός για φαί σπίτι του. Παίρνω ένα κρασί, πάω. Έχει κάνει σπαγκέτι με σάλτσα κόκκινη (σκέτη). Τρώμε, πίνουμε και το κρασί και στο τέλος μου λέει "5 φράγκα". Τί 5 φτάγκα του λέω; Μου λέει η μερίδα σου. Παγωτό εγώ, εννοείται του τα έδωσα και σηκώθηκα και έφυγα και δεν ξαναβγήκα ποτέ μαζί του. Και κλαίω και το κρασί.

4. Μαλακας κολλητός μου στέλνει πακέτο έναν φίλο του (πάλι Ελβετό) να του κάνω ξενάγηση, γιατί θα έκανε μεταπτυχιακό, δε θυμάμαι τώρα Τρώω μια μέρα, του δείχνω τα πάντα. Μου λέει το γίδι να βγούμε το βράδυ για ποτό για να με ευχαριστήσει, οπότε πάω. Να τονίσω ότι ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ, αλλά επειδή τον έστειλε ο κολλητός μου εγώ απλά πήγα να κάνω εξυπηρέτηση, οπότε και για το ποτό δεν καιγόμουν καθόλου. Ενιγουέι, τον πάω κόβεντ γκάρντεν σε ένα γαμηστερό καταγώγι με κοκτέιλ 5 λίρες (πιο φτηνά άμα βρείτε πουθενά να με φτύσετε). Παίρνουμε από ένα κοκτέιλ,πίνουμε, μιλάω εγώ, αυτός δεν ξέρει να μιλήσει αγγλικά, κάνει ότι καταλαβαίνει, τεσπά έχω αρχίσει και σκυλοβαριέμαι. Του λέω θα πάρουμε δεύτερο ή να φύγουμε; Μου λέει "ξέρεις επειδή είναι πολύ ακριβά" μήπως να παίρναμε καμιά μπύρα να την πιούμε σε κάνα παγκάκι στο πάρκο; Του λέω τέτοια ώρα δεν έχει εδώ κιόσκια, οπότε να φύγουμε καλύτερα. Εννοείται ο καθένας πλήρωσε τα δικά του (ποτέ δεν κατάλαβα πώς θα με ευχαριστούσε; Μάλλον η παρουσία του;;;;)... Στο δρόμο για το γυρισμό περνάει από μπροστά μας μια Αστον Μάρτιν. Γυρνάει το γίδι και μου κάνει "αααα αυτό είναι το αμάξι των ονείρων μου". Του κάνω "ααα και κάνεις οικονομία από τα ποτά για να το πάρεις";;;;; Δεν κατάλαβε τι εννοούσα. :fp:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ - ΑΥΤΗ Η ΜΑΣΤΙΓΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 07 Απρ 2022, 19:37

Λυπάμαι που θα το γράψω αυτό αλλά για μένα ο ορισμός του τσιγκούνη είναι ο κάτωθι

Όταν έμενα και δούλευα Αθήνα,κάπου το 93,έπινα μαύρο και κάποια στιγμή είχα ξεμείνει τελείως και δεν έβρισκα καμμία από τις "άκρες".
Πήρα με βαριά καρδιά έναν παλιό μου συμμαθητή που τύχαινε να δουλεύει κι αυτός στην Αθήνα την ίδια εποχή και λέω "με βαριά καρδιά" γιατί ήξερα από πριν τι τσιγκούνης και στραβόξυλο ήταν - και είναι ακόμα.
Τον ρώτησα αν έχει να κεράσει τίποτα και μου λέει "ναι,πέρνα απ'το σπίτι",πάω κι εγώ απ'το σπίτι,μου δίνει ένα πράγμα,μικροσκοπικό σαν κύτταρο,σαν κεφαλάκι από καρφίτσα,μου λέει "μην το βάλεις όλο,είναι πολύ καλό" κι εγώ από τα νεύρα μου εκείνη τη στιγμή το πήρα και το κατάπια επιτόπου.Ο άλλος έμεινε κόκκαλο.
Μετά του είπα "φέρε τώρα κανένα τσιγάρο να έχω και θα σου το επιστρέψω το πολύ σε μία εβδομάδα".

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ - ΑΥΤΗ Η ΜΑΣΤΙΓΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 07 Απρ 2022, 22:24

Αγις έγραψε:
07 Απρ 2022, 15:15
Νατάσα έγραψε:
07 Απρ 2022, 14:36
Απο τα χειροτερα μειονεκτηματα σε αντρα, απαπα! Μακρια!
ερωτηση

αν προτεινεις τριημερο ταξιδι εστω κοστους 1000 ευρω - ειναι τσιγκουνης αν

α δεχτει κ υπολογισει πως θα δωσει 500 ευρω
β δεν προτεινει να τα πληρωσει ολα αυτος
Ειναι τσιγγουνης γιατι απλα ΔΕΝ θα το κανει το ταξίδι καθολου!
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ - ΑΥΤΗ Η ΜΑΣΤΙΓΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 07 Απρ 2022, 22:46

Cecily Anne έγραψε:
07 Απρ 2022, 19:08
1. Είχαμε κενό από τα εργαστήρια και τρώγαμε ένα κλαμπ με τη διπλανή στον πάγκο. Το κλαμπ ήταν τεράστιο για ένα άτομο και είχε 5 ευρώ. Είχε φάει η κάθε μία 2 τριγωνάκια και από λίγες πατάτες, οπότε προς το τέλος άρχισα και τσιμπούσα εγώ τις υπόλοιπες πιο πολύ από βαρεμάρα. Έρχεται η ώρα να πληρώσουμε. Βγάζω ένα πεντάευρω να το πληρώσω εγώ, διότι κλάιν ένα κλαμπ είναι και θα το αγόραζα είτε έτρωγε αυτή είτε όχι και γυρνάει και μου λέει το μόμολο: "καλά έκανες, γιατί έφαγες περισσότερες πατάτες από μένα". Εννοείται δεν ξαναπλήρωσα τίποτα δικό της.

2. Είμαστε εξωτερικό η παρέα και έχει φέρει ο ένας μου φίλος και τον αδερφό του. Όσο τρώμε έξω δε διανοούνται να αφήσουν πουρ μπουάρ. Να του εξηγώ του αδερφού ότι ρε καμάρι μου είναι υποχρεωτικό εδώ, από αυτό πληρώνονται οι σερβιτόροι, τίποτα αυτός, δεν καταλάβαινε, αναγκαζόμασταν και πληρώναμε όλη τη διάρκεια εμείς τα πουρ μπουάρ του. Σαν να μη φτάνει αυτό, η μία κολλητή καπνίζει και ο κολλητός και αδερφός του της κάνουν τράκες σε σημείο να με έχουν εκνευρίσει άπειρα, διότι έκανε το δεκάρι 7-8 δολλάρια, μην πω και παραπάνω, ειλικρινά δε θυμάμαι. Τεσπα. παίζουμε στο δωμάτιο χαρτιά και της έχει μείνει ένα τσιγάρο όλο κι όλο. Οπότε ο αδερφός πάει και της το καπνίζει ο πούστης ρε. Σιγοβράζω εγώ από μέσα μου, αυτή δεν μιλάει. Οπότε λέω πάω απέναντι να φέρω ένα παγωτό να το φάμε και θα σου φέρω και τσιγάρα, γυρνάω, πιάνει ο αδερφός το παγωτό πρώτος, βάζει το κουταλάκι μέσα (ενώ είχα φέρει ποτήρια πλαστικά να το μοιράσουμε) το τρώει και γυρνάει και μου λέει "τι μαλακία παγωτό πήρες;" Ε του πάτησα κάτι γαμωσταυρίδια, δεν μου ξαναμίλησε!!!!!!

3. Με έχει καλέσει ένα γίδι Ελβετός για φαί σπίτι του. Παίρνω ένα κρασί, πάω. Έχει κάνει σπαγκέτι με σάλτσα κόκκινη (σκέτη). Τρώμε, πίνουμε και το κρασί και στο τέλος μου λέει "5 φράγκα". Τί 5 φτάγκα του λέω; Μου λέει η μερίδα σου. Παγωτό εγώ, εννοείται του τα έδωσα και σηκώθηκα και έφυγα και δεν ξαναβγήκα ποτέ μαζί του. Και κλαίω και το κρασί.

4. Μαλακας κολλητός μου στέλνει πακέτο έναν φίλο του (πάλι Ελβετό) να του κάνω ξενάγηση, γιατί θα έκανε μεταπτυχιακό, δε θυμάμαι τώρα Τρώω μια μέρα, του δείχνω τα πάντα. Μου λέει το γίδι να βγούμε το βράδυ για ποτό για να με ευχαριστήσει, οπότε πάω. Να τονίσω ότι ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ, αλλά επειδή τον έστειλε ο κολλητός μου εγώ απλά πήγα να κάνω εξυπηρέτηση, οπότε και για το ποτό δεν καιγόμουν καθόλου. Ενιγουέι, τον πάω κόβεντ γκάρντεν σε ένα γαμηστερό καταγώγι με κοκτέιλ 5 λίρες (πιο φτηνά άμα βρείτε πουθενά να με φτύσετε). Παίρνουμε από ένα κοκτέιλ,πίνουμε, μιλάω εγώ, αυτός δεν ξέρει να μιλήσει αγγλικά, κάνει ότι καταλαβαίνει, τεσπά έχω αρχίσει και σκυλοβαριέμαι. Του λέω θα πάρουμε δεύτερο ή να φύγουμε; Μου λέει "ξέρεις επειδή είναι πολύ ακριβά" μήπως να παίρναμε καμιά μπύρα να την πιούμε σε κάνα παγκάκι στο πάρκο; Του λέω τέτοια ώρα δεν έχει εδώ κιόσκια, οπότε να φύγουμε καλύτερα. Εννοείται ο καθένας πλήρωσε τα δικά του (ποτέ δεν κατάλαβα πώς θα με ευχαριστούσε; Μάλλον η παρουσία του;;;;)... Στο δρόμο για το γυρισμό περνάει από μπροστά μας μια Αστον Μάρτιν. Γυρνάει το γίδι και μου κάνει "αααα αυτό είναι το αμάξι των ονείρων μου". Του κάνω "ααα και κάνεις οικονομία από τα ποτά για να το πάρεις";;;;; Δεν κατάλαβε τι εννοούσα. :fp:
Ωραίες παρέες έχεις, τύπισσα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ - ΑΥΤΗ Η ΜΑΣΤΙΓΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 08 Απρ 2022, 11:07

Feindflug έγραψε:
07 Απρ 2022, 22:46
Cecily Anne έγραψε:
07 Απρ 2022, 19:08
1. Είχαμε κενό από τα εργαστήρια και τρώγαμε ένα κλαμπ με τη διπλανή στον πάγκο. Το κλαμπ ήταν τεράστιο για ένα άτομο και είχε 5 ευρώ. Είχε φάει η κάθε μία 2 τριγωνάκια και από λίγες πατάτες, οπότε προς το τέλος άρχισα και τσιμπούσα εγώ τις υπόλοιπες πιο πολύ από βαρεμάρα. Έρχεται η ώρα να πληρώσουμε. Βγάζω ένα πεντάευρω να το πληρώσω εγώ, διότι κλάιν ένα κλαμπ είναι και θα το αγόραζα είτε έτρωγε αυτή είτε όχι και γυρνάει και μου λέει το μόμολο: "καλά έκανες, γιατί έφαγες περισσότερες πατάτες από μένα". Εννοείται δεν ξαναπλήρωσα τίποτα δικό της.

2. Είμαστε εξωτερικό η παρέα και έχει φέρει ο ένας μου φίλος και τον αδερφό του. Όσο τρώμε έξω δε διανοούνται να αφήσουν πουρ μπουάρ. Να του εξηγώ του αδερφού ότι ρε καμάρι μου είναι υποχρεωτικό εδώ, από αυτό πληρώνονται οι σερβιτόροι, τίποτα αυτός, δεν καταλάβαινε, αναγκαζόμασταν και πληρώναμε όλη τη διάρκεια εμείς τα πουρ μπουάρ του. Σαν να μη φτάνει αυτό, η μία κολλητή καπνίζει και ο κολλητός και αδερφός του της κάνουν τράκες σε σημείο να με έχουν εκνευρίσει άπειρα, διότι έκανε το δεκάρι 7-8 δολλάρια, μην πω και παραπάνω, ειλικρινά δε θυμάμαι. Τεσπα. παίζουμε στο δωμάτιο χαρτιά και της έχει μείνει ένα τσιγάρο όλο κι όλο. Οπότε ο αδερφός πάει και της το καπνίζει ο πούστης ρε. Σιγοβράζω εγώ από μέσα μου, αυτή δεν μιλάει. Οπότε λέω πάω απέναντι να φέρω ένα παγωτό να το φάμε και θα σου φέρω και τσιγάρα, γυρνάω, πιάνει ο αδερφός το παγωτό πρώτος, βάζει το κουταλάκι μέσα (ενώ είχα φέρει ποτήρια πλαστικά να το μοιράσουμε) το τρώει και γυρνάει και μου λέει "τι μαλακία παγωτό πήρες;" Ε του πάτησα κάτι γαμωσταυρίδια, δεν μου ξαναμίλησε!!!!!!

3. Με έχει καλέσει ένα γίδι Ελβετός για φαί σπίτι του. Παίρνω ένα κρασί, πάω. Έχει κάνει σπαγκέτι με σάλτσα κόκκινη (σκέτη). Τρώμε, πίνουμε και το κρασί και στο τέλος μου λέει "5 φράγκα". Τί 5 φτάγκα του λέω; Μου λέει η μερίδα σου. Παγωτό εγώ, εννοείται του τα έδωσα και σηκώθηκα και έφυγα και δεν ξαναβγήκα ποτέ μαζί του. Και κλαίω και το κρασί.

4. Μαλακας κολλητός μου στέλνει πακέτο έναν φίλο του (πάλι Ελβετό) να του κάνω ξενάγηση, γιατί θα έκανε μεταπτυχιακό, δε θυμάμαι τώρα Τρώω μια μέρα, του δείχνω τα πάντα. Μου λέει το γίδι να βγούμε το βράδυ για ποτό για να με ευχαριστήσει, οπότε πάω. Να τονίσω ότι ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ, αλλά επειδή τον έστειλε ο κολλητός μου εγώ απλά πήγα να κάνω εξυπηρέτηση, οπότε και για το ποτό δεν καιγόμουν καθόλου. Ενιγουέι, τον πάω κόβεντ γκάρντεν σε ένα γαμηστερό καταγώγι με κοκτέιλ 5 λίρες (πιο φτηνά άμα βρείτε πουθενά να με φτύσετε). Παίρνουμε από ένα κοκτέιλ,πίνουμε, μιλάω εγώ, αυτός δεν ξέρει να μιλήσει αγγλικά, κάνει ότι καταλαβαίνει, τεσπά έχω αρχίσει και σκυλοβαριέμαι. Του λέω θα πάρουμε δεύτερο ή να φύγουμε; Μου λέει "ξέρεις επειδή είναι πολύ ακριβά" μήπως να παίρναμε καμιά μπύρα να την πιούμε σε κάνα παγκάκι στο πάρκο; Του λέω τέτοια ώρα δεν έχει εδώ κιόσκια, οπότε να φύγουμε καλύτερα. Εννοείται ο καθένας πλήρωσε τα δικά του (ποτέ δεν κατάλαβα πώς θα με ευχαριστούσε; Μάλλον η παρουσία του;;;;)... Στο δρόμο για το γυρισμό περνάει από μπροστά μας μια Αστον Μάρτιν. Γυρνάει το γίδι και μου κάνει "αααα αυτό είναι το αμάξι των ονείρων μου". Του κάνω "ααα και κάνεις οικονομία από τα ποτά για να το πάρεις";;;;; Δεν κατάλαβε τι εννοούσα. :fp:
Ωραίες παρέες έχεις, τύπισσα.
Τώρα να σου πω ότι έχεις άδικο; Δεν έχεις.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ - ΑΥΤΗ Η ΜΑΣΤΙΓΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 08 Απρ 2022, 11:37

Κόβεντ Γκάρντεν 5 λίρες κοκτέιλ; Μάλλον μιλάμε για πολλά χρόνια πριν.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ - ΑΥΤΗ Η ΜΑΣΤΙΓΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 08 Απρ 2022, 11:43

mao mao έγραψε:
08 Απρ 2022, 11:37
Κόβεντ Γκάρντεν 5 λίρες κοκτέιλ; Μάλλον μιλάμε για πολλά χρόνια πριν.
2010!
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ - ΑΥΤΗ Η ΜΑΣΤΙΓΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 08 Απρ 2022, 11:46

Ο Ελβετός αφού δεν ζήτησε φιλιδώρημα ή έξτρα χρέωση αν χρησιμοποίησες την τουαλέττα του πάνω από πεντάλεπτο πολυ κυριλέ.

Ο τύπος με το παγωτό γιά να τον κλωτσάτε όλοι πεσμένο στο πάτωμα ! Και να φτύνετε
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ - ΑΥΤΗ Η ΜΑΣΤΙΓΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 08 Απρ 2022, 11:48

Εδιτ : γιά 5ε, τουλάχιστον μακαρόνια με κιμά ρε φίλε, τα έξοδα μοιραζόμαστε σαν πολιτισμένοι δυτικοί, δεν είναι γιά έξτρα εισόδημα
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ - ΑΥΤΗ Η ΜΑΣΤΙΓΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 08 Απρ 2022, 11:50

Μπίστης έγραψε:
08 Απρ 2022, 11:48
Εδιτ : γιά 5ε, τουλάχιστον μακαρόνια με κιμά ρε φίλε, τα έξοδα μοιραζόμαστε σαν πολιτισμένοι δυτικοί, δεν είναι γιά έξτρα εισόδημα
5 φράγκα ήταν. Δε θυμάμαι τώρα την τότε ισοτιμία, αλλά ήταν κοντά πάνω κάτω, κάπου 4.5 ευρώ.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ - ΑΥΤΗ Η ΜΑΣΤΙΓΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 08 Απρ 2022, 11:52

Cecily Anne έγραψε:
07 Απρ 2022, 19:08

Με έχει καλέσει ένα γίδι Ελβετός για φαί σπίτι του. Παίρνω ένα κρασί, πάω. Έχει κάνει σπαγκέτι με σάλτσα κόκκινη (σκέτη). Τρώμε, πίνουμε και το κρασί και στο τέλος μου λέει "5 φράγκα". Τί 5 φτάγκα του λέω; Μου λέει η μερίδα σου. Παγωτό εγώ, εννοείται του τα έδωσα και σηκώθηκα και έφυγα και δεν ξαναβγήκα ποτέ μαζί του. Και κλαίω και το κρασί.
Αυτός για το κρασί δεν πλήρωσε; :lol:

Καλά ήθελε 5ευρω για μια σκέτη σάλτσα; έβαλε κ το μερίδιο σου στο ρεύμα που έκαψε;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών