Απογοητευτικά στοιχεία για το σύστημα υγείας της Σκανδιναβικής χώρας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Απογοητευτικά στοιχεία για το σύστημα υγείας της Σκανδιναβικής χώρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 06 Σεπ 2018, 01:31

Spiros252 έγραψε:
06 Σεπ 2018, 01:28
Αυτά για μένα είναι τελείως λάθος προσεγγίσεις. Ο παγκόσμιος πληθυσμός πρέπει να μειωθεί δραστικά. Πόσοι θα γίνουμε δηλαδή 10 δις;
1 δις άνθρωποι είναι και πολλοί για τον πλανήτη. Πρέπει να αλλάξει τελείως το σύστημα.
αυτο θα μπορουσε να γινει θετωντας αυστηρες ρητρες γεννητικοτητας σε χωρες με υπερπληθυσμο

αλλα οι ελιτ θελουν να φερουν στα μετρα τους και αυτο το θεμα με συνεπειες καταστροφικες που θα επιφερουν τα ακριβως αντιθετα απαοτεελσματα απο αυτα που επιδιωκουν οι ελιτ
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Απογοητευτικά στοιχεία για το σύστημα υγείας της Σκανδιναβικής χώρας backup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 06 Σεπ 2018, 01:32

Frozen έγραψε:
06 Σεπ 2018, 01:30

Αδόλφο εσύ; :xena:
;12217 Έλεγχο των γεννήσεων εννοώ βρε, σε βάθος χρόνου ώστε να μην υπάρχει υπερπληθυσμός.. :e040:
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Απογοητευτικά στοιχεία για το σύστημα υγείας της Σκανδιναβικής χώρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 06 Σεπ 2018, 01:35

Spiros252 έγραψε:
06 Σεπ 2018, 01:32
Frozen έγραψε:
06 Σεπ 2018, 01:30

Αδόλφο εσύ; :xena:
;12217 Έλεγχο των γεννήσεων εννοώ βρε, σε βάθος χρόνου ώστε να μην υπάρχει υπερπληθυσμός.. :e040:
Μου κάνει.κάπως ανήθικο αυτό! Άλλο να δίνεις την επιλογή για τον έλεγχο των γεννήσεων κ άλλο να σου θέτει κάποιος όρια!
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απογοητευτικά στοιχεία για το σύστημα υγείας της Σκανδιναβικής χώρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 06 Σεπ 2018, 01:39

Είναι δύσκολο το ζήτημα, αλλά είναι νομοτελειακό και πρέπει να γίνει. Οι άνθρωποι αντικαθίστανται συνεχώς από μηχανές στην εργασία. Σε μερικές δεκαετίες εκατομμύρια θα χάσουν τις δουλειές τους από ρομπότ.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Απογοητευτικά στοιχεία για το σύστημα υγείας της Σκανδιναβικής χώρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 06 Σεπ 2018, 01:51

Spiros252 έγραψε:
06 Σεπ 2018, 01:39
Είναι δύσκολο το ζήτημα, αλλά είναι νομοτελειακό και πρέπει να γίνει. Οι άνθρωποι αντικαθίστανται συνεχώς από μηχανές στην εργασία. Σε μερικές δεκαετίες εκατομμύρια θα χάσουν τις δουλειές τους από ρομπότ.
Δεν εχεις άδικο αλλά κ πάλι ειναι ηθικό το ζήτημα! Γιατι εναντιωνόμαστε στην ανθρωπότητα;
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40685
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απογοητευτικά στοιχεία για το σύστημα υγείας της Σκανδιναβικής χώρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Οκτ 2018, 09:33

perseus έγραψε:
03 Σεπ 2018, 17:58
Υποτίθεται πως οι 10 εκατομμύρια Σουηδοί έχουν το προνόμιο σε ένα από τα καλύτερα συστήματα υγείας, σύμφωνα με τα στοιχεία του ΟΟΣΑ.
Ο ΟΟΣΑ είναι για τα πανηγύρια. Σύμφωνα με τον ΠΟΥ, η Σουηδία βρίσκεται στην 23η θέση, πολύ πίσω από την Ελλάδα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40685
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απογοητευτικά στοιχεία για το σύστημα υγείας της Σκανδιναβικής χώρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Οκτ 2018, 09:35

Frozen έγραψε:
06 Σεπ 2018, 01:35
Μου κάνει.κάπως ανήθικο αυτό! Άλλο να δίνεις την επιλογή για τον έλεγχο των γεννήσεων κ άλλο να σου θέτει κάποιος όρια!
Ανήθικο είναι να γεννοβολάς ασύστολα χωρίς να έχεις την δυνατότητα να στηρίξεις οικονομικά τα παιδιά σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απογοητευτικά στοιχεία για το σύστημα υγείας της Σκανδιναβικής χώρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 08 Οκτ 2018, 09:50

hellegennes έγραψε:
08 Οκτ 2018, 09:33
perseus έγραψε:
03 Σεπ 2018, 17:58
Υποτίθεται πως οι 10 εκατομμύρια Σουηδοί έχουν το προνόμιο σε ένα από τα καλύτερα συστήματα υγείας, σύμφωνα με τα στοιχεία του ΟΟΣΑ.
Ο ΟΟΣΑ είναι για τα πανηγύρια. Σύμφωνα με τον ΠΟΥ, η Σουηδία βρίσκεται στην 23η θέση, πολύ πίσω από την Ελλάδα.
:ne5: Σοβαρά μιλάμε τώρα; Δηλαδή που πάσχει;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40685
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απογοητευτικά στοιχεία για το σύστημα υγείας της Σκανδιναβικής χώρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Οκτ 2018, 09:57

Spiros252 έγραψε:
08 Οκτ 2018, 09:50
hellegennes έγραψε:
08 Οκτ 2018, 09:33
perseus έγραψε:
03 Σεπ 2018, 17:58
Υποτίθεται πως οι 10 εκατομμύρια Σουηδοί έχουν το προνόμιο σε ένα από τα καλύτερα συστήματα υγείας, σύμφωνα με τα στοιχεία του ΟΟΣΑ.
Ο ΟΟΣΑ είναι για τα πανηγύρια. Σύμφωνα με τον ΠΟΥ, η Σουηδία βρίσκεται στην 23η θέση, πολύ πίσω από την Ελλάδα.
:ne5: Σοβαρά μιλάμε τώρα; Δηλαδή που πάσχει;
Ξοδεύουν 5 φορές παραπάνω από την Ελλάδα και έχουν το μισό αντίκρυσμα από εμάς στην υγεία των πολιτών. Δεν ξέρω λεπτομέρειες, ξέρω τι λέει ο ΠΟΥ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απογοητευτικά στοιχεία για το σύστημα υγείας της Σκανδιναβικής χώρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 08 Οκτ 2018, 10:01

Περίεργα πράματα. Εγώ παραλίγο να φτάσω σε εισαγγελέα για να μου χορηγήσουν χειρουργικά αναλώσιμα μέσα σε δημόσιο νοσοκομείο (έλεγαν ότι δεν είχαν). Πόσο πιο κάτω μπορεί να είναι η Σουηδία δηλαδή;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Απογοητευτικά στοιχεία για το σύστημα υγείας της Σκανδιναβικής χώρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 08 Οκτ 2018, 10:19

Κι η Γερμανία, μπουρδέλο καταντάει. Χτυπάει το παιδί, και τρέμουμε, με έναν τόνο λεφτά σε ασφάλειες, πας στο νοσοκομείο, και το βλέπει Γιατρός σε τρεις ώρες στα επείγοντα. Δεν υπάρχει προσωπικό, η δεύτερη πόλη της Γερμανίας, έχει ιδιωτικοποιήσει την μεγαλύτερη πολυκλινική της, και δεν προσλαμβάνουν προσωπικό. Τέλεια μηχανήματα, τεχνολογίες, υποδομή, πολυτέλεια, και κανείς δεν δουλεύει μέσα. Έχουν διαμαρτυρηθεί επανειλημμένα οι εργαζόμενοι στην Υγεία, πως δεν βγαίνει η δουλειά, αλλά...
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Απογοητευτικά στοιχεία για το σύστημα υγείας της Σκανδιναβικής χώρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 08 Οκτ 2018, 10:26

Εν τω μεταξύ οι μετρήσεις δεν λένε, εάν στο νοσοκομείο μέσα παρπατάνε κορκόδειλοι. Και για την Κούβα γράφουν πως κάθε ασθενής έχει 500 γιατρούς, αλλά το νοσοκομείο θυμίζει φυλακές Αβέρωφ. Πάντως εγώ, από όσες χώρες στις οποίες εργαζόμουν κι είχα ασφάλιση, χρειάστηκα, κάτι, το καλύτερο νοσοκομείο το είδα στην ΛΔΚ. Από άποψης υποδομών, προσωπικού, ταχύτητας, αποτελέσματος. Α΅πούμε, η Γερμανία έχει τοπ υποδομές, αλλά τι να τις κάνεις, πρέπει να πάρουν και ανθρώπους να δουλέψουν. Στην Ελλάδα, το προσωπικό είναι τρομερό, πολύ καλό, αλλά τα νοσοκομεία -τα δημόσια- θυμίζουν ταινία για τον πόλεμο της Ρουάντα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40685
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απογοητευτικά στοιχεία για το σύστημα υγείας της Σκανδιναβικής χώρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Οκτ 2018, 10:29

Cavaliere έγραψε:
08 Οκτ 2018, 10:26
Εν τω μεταξύ οι μετρήσεις δεν λένε, εάν στο νοσοκομείο μέσα παρπατάνε κορκόδειλοι. Και για την Κούβα γράφουν πως κάθε ασθενής έχει 500 γιατρούς, αλλά το νοσοκομείο θυμίζει φυλακές Αβέρωφ.
Η Κούβα είναι 39η στις μετρήσεις του ΠΟΥ. Οπότε μια χαρά ακριβής είναι η εικόνα. Μπορεί στην Γερμανία να έχουν καλύτερο πλακάκι στο πάτωμα, αλλά αυτό δεν κάνει το σύστημα υγείας καλύτερο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών