Τι σκέφτεσαι τώρα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Αύγ 2022, 12:59

Volk έγραψε:
14 Αύγ 2022, 12:54


Και στον messenger μπορει να κανει μπλοκ το προφιλ του, πανευκολα!
Το ξέρει όμως ο άλλος. Μπορεί να μη θες για διάφορους λόγους. Ενώ με το σπαμ δεν έχεις τέτοια θέματα, τον αφήνεις να γράφει τα δικά του, ειδοποιήσεις δε σου έρχονται να σου σπάνε τα νεύρα, κ όλα καλά :)
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2022, 12:56

Άλλο να θεωρείται κάποιος "φαρμακόγλωσσος" επειδή συκοφαντεί ή διαστρέφει τα γεγονότα και άλλο το να λέει την αλήθεια.
Και την αλήθεια να λέει πολλές φορές δεν του πέφτει λόγος. Πχ κάποτε ένας γείτονας κάρφωσε στον θείο μου την κόρη του ότι κάπνιζε. Είναι μεν αλήθεια, none of your damn business όμως :102:

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 14 Αύγ 2022, 13:01

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Αύγ 2022, 12:59
Πχ κάποτε ένας γείτονας κάρφωσε στον θείο μου την κόρη του ότι κάπνιζε.
Πόσο γελοίο και τραγικό πραγματάκι αυτό όμως ρε συ
Αναρωτιέμαι μερικές φορές εαν συμβαίνουν τέτοια ΜΟΝΟ στην ΕΛλάδα
:102:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SUV την 14 Αύγ 2022, 13:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70252
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Αύγ 2022, 13:01

Gherschaagk έγραψε:
14 Αύγ 2022, 12:54
EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Αύγ 2022, 12:46
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2022, 12:38


Έχω χάσει κάποια επεισόδια;

Γιατί δεν θεωρώ και ως την επιτομή της σωστής διαπαιδαγώγησης το να μη δέχεται κανείς μύγα στο σπαθί για τη συμπεριφορά του παιδιού του.

Αν κατηγορηθεί άδικα, σαφώς.

Αν όμως έχουν βάση οι κατηγορίες;
Πάντοτε υπερασπιζεσαι τον δικό σου άνθρωπο σε τρίτους, κ μετά τον κανονίζεις κατάλληλα.

Εννοώ στο πλαίσιο που αναφέρθηκε εδώ, με φαρμακογλωσσους τρίτους κτλ. Μην το πάτε σε ακραία περιστατικά παρανομίας κτλ
Το έχω δει live αυτό από μητέρα και δασκάλα. Τα χώνει αγρίως σε όσους κακόβουλους τολμήσουν να κακολογήσουν τα παιδιά της και δεν έχει πει ποτέ άσχημο λόγο για αυτά για το οτιδήποτε, άσχετα αν στο σπίτι τους ρίχνει κατσάδιασμα. Υποθέτω, δεν γνωρίζω.
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2022, 12:38
Gherschaagk έγραψε:
14 Αύγ 2022, 01:17
Θα ερχόταν να μου πει ο οποιοσδήποτε κακό λόγο για το παιδί μου και θα ζούσε. Δεν παίζει.
Έχω χάσει κάποια επεισόδια;

Γιατί δεν θεωρώ και ως την επιτομή της σωστής διαπαιδαγώγησης το να μη δέχεται κανείς μύγα στο σπαθί για τη συμπεριφορά του παιδιού του.

Αν κατηγορηθεί άδικα, σαφώς.

Αν όμως έχουν βάση οι κατηγορίες;
Για κακόβουλους λέω όπως το κατάλαβε και ο εκπληκτικός.
Ε, σ' αυτό δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης.

Τους κακόβουλους, ειδικώς όταν χρησιμοποιούν παιδιά, τους πας τραίνο χωρίς σταθμούς. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Αύγ 2022, 13:08

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Αύγ 2022, 12:52
Naida έγραψε:
14 Αύγ 2022, 12:48
SUV έγραψε:
14 Αύγ 2022, 12:38
Γιατι δεν τον παίρνεις να του το πεις ή δεν το λες τεσπα με καποιον τροπο?
Δεν νομίζω οτι θα συνεχίσει
Εαν συνεχίσει, οκ, στείλε μου πμ να τα πουμε πριβε :lol:
Του το είπα χθες. Του το είχα ξαναπεί. Μου λέει ναι έχεις δίκιο κτλ κλτ τον είχα κάνει και διαγραφή στο φμπ γιατί με έπαιρνε μες στην νύχτα κλήσεις και ξυπνάω και βλέπω μνμ 4.40πμ.
Ε δεν καταλαβαίνει δυστυχώς , δεν αξίζει τη φιλία μας.
Μεσεντζερ τον βάζεις στο σπαμ κ καθάρισες.
Βαιμπερ έδωσε τη λύση ο Volk
Όχι εντάξει δεν με ενοχλεί στο μεσεντζερ. Αφού βρήκα τον τρόπο στο viber όλα κομπλέ.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 14 Αύγ 2022, 13:11

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2022, 12:56
EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Αύγ 2022, 12:46
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2022, 12:38


Έχω χάσει κάποια επεισόδια;

Γιατί δεν θεωρώ και ως την επιτομή της σωστής διαπαιδαγώγησης το να μη δέχεται κανείς μύγα στο σπαθί για τη συμπεριφορά του παιδιού του.

Αν κατηγορηθεί άδικα, σαφώς.

Αν όμως έχουν βάση οι κατηγορίες;
Πάντοτε υπερασπιζεσαι τον δικό σου άνθρωπο σε τρίτους, κ μετά τον κανονίζεις κατάλληλα.

Εννοώ στο πλαίσιο που αναφέρθηκε εδώ, με φαρμακογλωσσους τρίτους κτλ. Μην το πάτε σε ακραία περιστατικά παρανομίας κτλ
Πουθενά δεν το πάω. Και ακριβώς γι' αυτό ρώτησα αν έχασα επεισόδια γιατί δεν παρακολουθώ καθημερινά το περί ανέμων.

Άλλο να θεωρείται κάποιος "φαρμακόγλωσσος" επειδή συκοφαντεί ή διαστρέφει τα γεγονότα και άλλο το να λέει την αλήθεια.
Θα αναφερω μερικα παραδειγματα απο τη δικη μου περιπτωση:

Με προσκαλει στα γεννεθλια της μια ξαδερφη πριν απο χρονια. Πηγα. Υπηρχαν διαφορες φιλες της κτλπ εκει. Ειμασταν ολοι μαζι στον κηπο, τρωγαμε, γελουσαμε, ακουγαμε μουσικη κτλπ. Σε καποια φαση, μου συστηνει μια φιλη της και μου προτεινουν να βγουμε καποια αλλη μερα εξω. Τους λεω οκ θα το δουμε ισως καποια στιγμη βγουμε. Με καλει μετα απο καμια βδομαδα περιπου και μου το προτεινει. Κανονισαμε, βγηκαμε για φαγητο. Ηθελαν μετα να παμε για ποτα κτλπ. Τους λεω εγω μεχρι εδω ημουν, επιστρεφω σπιτι μου, καλα να περασετε. Αλλωστε, ειχαν ερθει με το δικο τους αυτοκινητο. Μετα απο 2 μερες, με καλει η μανα μου. Τι θα γινει, μια χαρα κοριτσι ηταν αυτη η φιλη της ξαδερφης σου, απο καλη οικογενεια, γιατι φερθηκες ετσι και δεν πηγες μαζι τους να γνωριστειτε κτλπ; Και τι θα γινει; Και με την αλλη τη φιλη της αδερφης σου τα ιδια εκανες! Τι τρεχει; Ετσι θα μεινεις; Δεν θα κανεις γαμο; Δεν θα φτιαξεις οικογενεια; Μας εχεις αρρωστησει, ολα τα παιδια πηγαμε στους γαμους τους ζουν ομορφα εσυ εχεις μεινει ετσι, εχω αρρωστησει, οι θειες σου ανησυχουν. Μπας και εχεις μπλεξει πουθενα και δεν το λες; Τι συμβαινει με σενα; Μηπως εχεις καμια στα κρυφα; Γιατι δεν μας τη γνωριζεις; Φερτη στο σπιτι να φαμε ολοι μαζι να σου πουμε τη γνωμη μας εγω και ο πατερας σου, εμεις θελουμε το καλο σου, ξερουμε καλυτερα απο αυτα, εσυ δεν ξερεις, δεν εχεις εμπειρια! Α, δεν εχεις καποια, μαλιστα! Ε τοτε γιατι δεν θες να γνωρισεις αυτα τα κοριτσια που σου λενε η ξαδερφη σου, η αδερφη σου; Μια χαρα κοπελες, γιατι κλωτσας τη τυχη σου; Μας εχεις αρρωστησει. Ολο το σοι ρωταει τι συμβαινει με σενα, πως θα καταληξεις. Τι θα απογινεις; Εχουμε αρρωστησει με σενα. Απο τοτε που πεθανε ο αδερφος σου, απο σενα περιμεναμε να δουμε χαρες και εγγονια, τι θα γινει; Τοσα χρονια εχουν περασει, στο τελος θα πεθανουμε με το παραπονο. Η αδερφη σου μας χαρισε χαρες, εσυ μονο λυπες! Ποιος φωναζει μανα; Ο πατερας σου! Λεει οτι μετανιωσε τα σουβλακια που κερασε οταν γεννηθηκες! Τι ειπε; Αυτο που ακουσες! Νταξει μανα, να στε καλα!

Ετσι καπως ξεκινησαν τα της δικης μου περιπτωσης!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 14 Αύγ 2022, 13:13

Σκατα, δεν ειχα που αλλου να μιλησω, μου ρθε και τα γραψα, ελπιζω να μην ξεκινησουν ειρωνιες απο διαφορους.

Αλλα, αισθανθηκα χτες με τη γκερ να τα πω, και ειχα αναγκη να τα πω καπου.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 14 Αύγ 2022, 13:22

Μετα απο χρονια και διαφορους τσακωμους, ο πατερας ζητησε συγνωμη και ειπε ας ξεχασουμε ολα οσα μου ειχε πει και ας προχωρησουμε μπροστα!

Δεν μπορουσα να ξεχασω. Απεφευγα να συναντιεμαι μαζι τους. Με εκαναν να νιωθω οτι φταιω εγω πλεον που δεν ειμαστε αγαπημενη οικογενεια επειδη κραταω εγωισμο και δεν τους συγχωρω. Εχω φτασει σε σημειο να πιστευω οτι ισως εχει δικιο, οτι επρεπε να συγχωρησω τα οσα μου χουν πει τοσα χρονια. Δεν μπορω να τα ξεχασω ομως, καθε φορα που τους βλεπω ή τους ακουω, τα νιωθω ξανα μεσα μου τα λογια τους!

Μια ζωη, τι θα πουν οι αλλοι! Τι θα σχολιασουν! Πρεπει να κανω οτι θελουν για να μη σχολιαζουν οι αλλοι! Πεθανε ο αδερφος μου και πρεπει εγω να κανω οτι μου λενε για να τους βγαλω απο τη θλιψη της απωλειας. Να τους δωσω χαρα και επειδη δεν κανω οτι λενε, δεν τους δινω χαρα και δεν μπορουν να χαρουν ξανα στη ζωη τους μετα απο αυτο που επαθαν και φταιω εγω, εγω τους στερω τη χαρα ολα αυτα τα χρονια και αποτελω πηγη θλιψης!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 14 Αύγ 2022, 13:23

Σκατα, σταματαω να γραφω!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70252
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Αύγ 2022, 13:33

Volk έγραψε:
14 Αύγ 2022, 13:11
Θα αναφερω μερικα παραδειγματα απο τη δικη μου περιπτωση:

Με προσκαλει στα γεννεθλια της μια ξαδερφη πριν απο χρονια. Πηγα. Υπηρχαν διαφορες φιλες της κτλπ εκει. Ειμασταν ολοι μαζι στον κηπο, τρωγαμε, γελουσαμε, ακουγαμε μουσικη κτλπ. Σε καποια φαση, μου συστηνει μια φιλη της και μου προτεινουν να βγουμε καποια αλλη μερα εξω. Τους λεω οκ θα το δουμε ισως καποια στιγμη βγουμε. Με καλει μετα απο καμια βδομαδα περιπου και μου το προτεινει. Κανονισαμε, βγηκαμε για φαγητο. Ηθελαν μετα να παμε για ποτα κτλπ. Τους λεω εγω μεχρι εδω ημουν, επιστρεφω σπιτι μου, καλα να περασετε. Αλλωστε, ειχαν ερθει με το δικο τους αυτοκινητο. Μετα απο 2 μερες, με καλει η μανα μου. Τι θα γινει, μια χαρα κοριτσι ηταν αυτη η φιλη της ξαδερφης σου, απο καλη οικογενεια, γιατι φερθηκες ετσι και δεν πηγες μαζι τους να γνωριστειτε κτλπ; Και τι θα γινει; Και με την αλλη τη φιλη της αδερφης σου τα ιδια εκανες! Τι τρεχει; Ετσι θα μεινεις; Δεν θα κανεις γαμο; Δεν θα φτιαξεις οικογενεια; Μας εχεις αρρωστησει, ολα τα παιδια πηγαμε στους γαμους τους ζουν ομορφα εσυ εχεις μεινει ετσι, εχω αρρωστησει, οι θειες σου ανησυχουν. Μπας και εχεις μπλεξει πουθενα και δεν το λες; Τι συμβαινει με σενα; Μηπως εχεις καμια στα κρυφα; Γιατι δεν μας τη γνωριζεις; Φερτη στο σπιτι να φαμε ολοι μαζι να σου πουμε τη γνωμη μας εγω και ο πατερας σου, εμεις θελουμε το καλο σου, ξερουμε καλυτερα απο αυτα, εσυ δεν ξερεις, δεν εχεις εμπειρια! Α, δεν εχεις καποια, μαλιστα! Ε τοτε γιατι δεν θες να γνωρισεις αυτα τα κοριτσια που σου λενε η ξαδερφη σου, η αδερφη σου; Μια χαρα κοπελες, γιατι κλωτσας τη τυχη σου; Μας εχεις αρρωστησει. Ολο το σοι ρωταει τι συμβαινει με σενα, πως θα καταληξεις. Τι θα απογινεις; Εχουμε αρρωστησει με σενα. Απο τοτε που πεθανε ο αδερφος σου, απο σενα περιμεναμε να δουμε χαρες και εγγονια, τι θα γινει; Τοσα χρονια εχουν περασει, στο τελος θα πεθανουμε με το παραπονο. Η αδερφη σου μας χαρισε χαρες, εσυ μονο λυπες! Ποιος φωναζει μανα; Ο πατερας σου! Λεει οτι μετανιωσε τα σουβλακια που κερασε οταν γεννηθηκες! Τι ειπε; Αυτο που ακουσες! Νταξει μανα, να στε καλα!

Ετσι καπως ξεκινησαν τα της δικης μου περιπτωσης!
Σ' ευχαριστώ για την αναλυτική σου προσθήκη (και είμαι σίγουρη ότι την ώρα που τα γράφεις σε πονάνε) αλλά ειλικρινά μπορώ να καταλάβω και την οπτική του πατέρα ή της μάνας σου. Έτσι έμαθαν και όντως πιστεύουν ότι αυτά που λένε είναι για το "καλό" σου. Εννοώ ότι και αυτοί πονάνε. Δεν είναι σκληρότητα αλλά ο τρόπος που έμαθαν να εκφράζουν την αγάπη και το ενδιαφέρον τους. Και είναι αργά για να αλλάξει.

Κι αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα της ελληνικής παιδοκεντρικής κοινωνίας. Δεν είναι καν παιδοκεντρική, γειτονοκεντρική είναι.

Αν ήταν παιδοκεντρική, θα ενδιέφερε περισσότερο τους γονείς ο χαρακτήρας, οι ιδιαιτερότητες, οι επιθυμίες των παιδιών και λιγότερο η άποψη των γειτόνων.

Οπότε, ως μεγαλύτερη θα σου δώσω μια συμβουλή. Μην τους κατηγορείς, προσέγγισε τους με κατανόηση σαν να είναι αυτοί μικρά παιδιά αλλά βάλε τα όρια σου. Γιατί οι γονείς χρειάζονται τα όρια ακριβώς όπως και τα παιδιά. :wink
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70252
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Αύγ 2022, 13:36

Τώρα διάβασα και το επόμενο μήνυμα σου. Δεν θέλω να προσθέσω κάτι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 14 Αύγ 2022, 13:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2022, 13:33
Volk έγραψε:
14 Αύγ 2022, 13:11
Θα αναφερω μερικα παραδειγματα απο τη δικη μου περιπτωση:

Με προσκαλει στα γεννεθλια της μια ξαδερφη πριν απο χρονια. Πηγα. Υπηρχαν διαφορες φιλες της κτλπ εκει. Ειμασταν ολοι μαζι στον κηπο, τρωγαμε, γελουσαμε, ακουγαμε μουσικη κτλπ. Σε καποια φαση, μου συστηνει μια φιλη της και μου προτεινουν να βγουμε καποια αλλη μερα εξω. Τους λεω οκ θα το δουμε ισως καποια στιγμη βγουμε. Με καλει μετα απο καμια βδομαδα περιπου και μου το προτεινει. Κανονισαμε, βγηκαμε για φαγητο. Ηθελαν μετα να παμε για ποτα κτλπ. Τους λεω εγω μεχρι εδω ημουν, επιστρεφω σπιτι μου, καλα να περασετε. Αλλωστε, ειχαν ερθει με το δικο τους αυτοκινητο. Μετα απο 2 μερες, με καλει η μανα μου. Τι θα γινει, μια χαρα κοριτσι ηταν αυτη η φιλη της ξαδερφης σου, απο καλη οικογενεια, γιατι φερθηκες ετσι και δεν πηγες μαζι τους να γνωριστειτε κτλπ; Και τι θα γινει; Και με την αλλη τη φιλη της αδερφης σου τα ιδια εκανες! Τι τρεχει; Ετσι θα μεινεις; Δεν θα κανεις γαμο; Δεν θα φτιαξεις οικογενεια; Μας εχεις αρρωστησει, ολα τα παιδια πηγαμε στους γαμους τους ζουν ομορφα εσυ εχεις μεινει ετσι, εχω αρρωστησει, οι θειες σου ανησυχουν. Μπας και εχεις μπλεξει πουθενα και δεν το λες; Τι συμβαινει με σενα; Μηπως εχεις καμια στα κρυφα; Γιατι δεν μας τη γνωριζεις; Φερτη στο σπιτι να φαμε ολοι μαζι να σου πουμε τη γνωμη μας εγω και ο πατερας σου, εμεις θελουμε το καλο σου, ξερουμε καλυτερα απο αυτα, εσυ δεν ξερεις, δεν εχεις εμπειρια! Α, δεν εχεις καποια, μαλιστα! Ε τοτε γιατι δεν θες να γνωρισεις αυτα τα κοριτσια που σου λενε η ξαδερφη σου, η αδερφη σου; Μια χαρα κοπελες, γιατι κλωτσας τη τυχη σου; Μας εχεις αρρωστησει. Ολο το σοι ρωταει τι συμβαινει με σενα, πως θα καταληξεις. Τι θα απογινεις; Εχουμε αρρωστησει με σενα. Απο τοτε που πεθανε ο αδερφος σου, απο σενα περιμεναμε να δουμε χαρες και εγγονια, τι θα γινει; Τοσα χρονια εχουν περασει, στο τελος θα πεθανουμε με το παραπονο. Η αδερφη σου μας χαρισε χαρες, εσυ μονο λυπες! Ποιος φωναζει μανα; Ο πατερας σου! Λεει οτι μετανιωσε τα σουβλακια που κερασε οταν γεννηθηκες! Τι ειπε; Αυτο που ακουσες! Νταξει μανα, να στε καλα!

Ετσι καπως ξεκινησαν τα της δικης μου περιπτωσης!
Σ' ευχαριστώ για την αναλυτική σου προσθήκη (και είμαι σίγουρη ότι την ώρα που τα γράφεις σε πονάνε) αλλά ειλικρινά μπορώ να καταλάβω και την οπτική του πατέρα ή της μάνας σου. Έτσι έμαθαν και όντως πιστεύουν ότι αυτά που λένε είναι για το "καλό" σου. Εννοώ ότι και αυτοί πονάνε. Δεν είναι σκληρότητα αλλά ο τρόπος που έμαθαν να εκφράζουν την αγάπη και το ενδιαφέρον τους. Και είναι αργά για να αλλάξει.

Κι αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα της ελληνικής παιδοκεντρικής κοινωνίας. Δεν είναι καν παιδοκεντρική, γειτονοκεντρική είναι.

Αν ήταν παιδοκεντρική, θα ενδιέφερε περισσότερο τους γονείς ο χαρακτήρας, οι ιδιαιτερότητες, οι επιθυμίες των παιδιών και λιγότερο η άποψη των γειτόνων.

Οπότε, ως μεγαλύτερη θα σου δώσω μια συμβουλή. Μην τους κατηγορείς, προσέγγισε τους με κατανόηση σαν να είναι αυτοί μικρά παιδιά αλλά βάλε τα όρια σου. Γιατί οι γονείς χρειάζονται τα όρια ακριβώς όπως και τα παιδιά. :wink
Καθε φορα που τους ακουω και τους βλεπω, θυμαμαι τα λογια τους και τα οσα ειπαν και μπροστα σε αλλους ανθρωπους! Θελω να τα αφησω πισω και παω μπροστα, να παω παρακατω, αλλα δεν μπορω, δεν το ελεγχω, τα θυμαμαι μεσα μου οταν τους ακουω ή τους βλεπω!

Δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα με τη σεξουαλικη προτιμηση του καθε ανθρωπου, δεν με αφορα. Αυτο ως εισαγωγη για να μη γινει παρεξηγηση! Σεβαστες οι επιλογες του καθε ανθρωπου.

Μετα απο παρακαλια της μανας, ειχα παει πριν χρονια στη γιορτη του πατερα! Ελα, μα ειναι δυνατον; Τι θα λεει ο κοσμος να μην εισαι εσυ εδω; Καντο για χατηρι μου!

Πηγα! Προσπαθουσα να περασω ομορφα. Ο πατερας ειχε αραξει μαζι με τους μπαρμπαδες και μερικα ξαδερφια στη βεραντα, εκαναν τσιγαρο. Βγηκα και εκατσα μαζι τους να κανω και εγω, τοτε καπνιζα ακομα. Ξεκινησε ενα σκηνικο απο τον πατερα και τους θειους και κατεληξε σε ειρωνιες και μηπως τελικα εχεις διαφορετικες προτιμησεις και δεν μας το λες; Λεγε! Θελω να ξερω! Πατερα τι ειναι αυτα που λες; Τι φωναζεις; Πας καλα; Μπλεχτηκαν και οι μπαρμπαδες μετα, ελα ρε δε ντρεπεσαι, σε ρωταει ο πατερας σου κατι, γιατι τον βασανιζεις τον ανθρωπο τοσα χρονια; Δεν ντρεπεσαι; Μιλα ξεκαθαρα! Τον εχεις αρρωστησει τον ανθρωπο!

Εφυγα! Δεν μιλησα. Απο τη ταραχη μου, επαθα δερματολογικο προβλημα, με ταλαιπωρησε μηνες, και ακομα με ταλαιπωρει οταν "ξυπναει", απο εκεινη τη μερα το παθα και αυτο!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28280
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 14 Αύγ 2022, 13:52

Gherschaagk έγραψε:
14 Αύγ 2022, 00:48


Συγχαρητήρια στους γονείς σου.

Θύμησέ μου, εσύ γιατί δεν τους μιλάς;
evil
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 14 Αύγ 2022, 14:36

Σηκωθηκα να φυγω, με αρπαξε ενας μπαρμπας και με τραβουσε να παραμεινω εκει και να απολογηθω! Για το τι προτιμησεις τελικα εχω και γιατι δεν απανταω σε αυτα που με ρωτανε! Ο πατερας: Αστον να φυγει, τωρα εξηγειται γιατι εφυγε μολις τελειωσε το λυκειο απο κοντα μας και μενει μονος του. Ο μπαρμπας: Καλα δε ντρεπεσαι καθολου; Μετα απο ολα αυτα που περασαν οι ανθρωποι με την απωλεια του αδερφου σου, αυτα εχεις να τους δωσεις;;; Πατερας: Αστον το παλιο....να φυγει. Στα τσακιδια, φυγε και μη ξαναπατησεις εδω το ποδι σου τα ακους; Ξεφτιλα! Παλιοαλητη! Στα τσακιδια!

Η μανα καθως εφευγα τρεμοντας απο τη ταραχη, με αρπαζει και αυτη στη πορτα, κλαιει, γιατι βρε αγορι μου; Γιατι τα κανεις αυτα; Γιατι δεν γινεσαι ανθρωπος; Τι ειναι αυτα που φωναζει ο πατερας σου παλι; Τι εκανες; Ηρθες να καταστρεψεις τα γεννεθλια του;;; Τι λες ρε μανα;;; Καταλαβαινεις τι λες; Ηρθε ο πατερας, αστον να φυγει, μπρος φυγε, στα τσακιδια! Μου βροντηξε τη πορτα!

Μετα απο χρονια, εβγαλε καρκινο, δεν ηξερα πως να το διαχειριστω, ολοι με κατηγορουν οτι εγω φταιω, οι του χω φαει τα συκωτια απο τη στενοχωρια του για μενα!

Πηγα μετα το πρωτο χειρουργειο να τον δω. Με πιασε ο μπαρμπας εξω στο διαδρομο, σηκω φυγε καλυτερα, τι ηρθες εδω να τον νευριασεις παλι και να τον αποτελειωσεις τον ανθρωπο; Εφυγα για να μην αρπαχτουμε μεσα στο νοσοκομειο. Το βραδυ, με καλει η μανα, μου λεει καλα δεν ντρεπεσαι, δεν ηρθες καν να δεις τον πατερα σου;

Βγηκε, πηγα απο το σπιτι να τον δω. Ξεκινησε παλι τα ιδια. Ετσι ησουν απο μικρος, παντου προβληματα δημιουργουσες! Που δημιουργησα προβλημα πατερα;;;;;;; Και στο λυκειο τις αλητειες σου τις ξεχασες; Ποιες αλητειες πατερα; Γιατι εφαγες αποβολη και φωναζαν οι γονεις των συμμαθητων σου; Ποιοι γονεις πατερα; Αυτων που πλακωθηκες με τα παιδια τους! Γιατι πλακωθηκα πατερα για πες!!! Πες πατερα γιατι πλακωθηκα και που εφταιξα παλι!!!! Μπορουσες να μη μπλεξεις, να μη σε νοιαζει, οχι να παριστανεις τον καλο Σαμαρειτη! Ετσι ησουν απο μικρος, ηθελες να με πεθανεις!

Στη 3η λυκειου, υπηρχε ενας συμμαθητης που αντιμετωπιζε ενα προβλημα και οταν ηταν κατω απο ψυχικη πιεση για χ ψ λογο το παιδι, δεν μπορουσε να μιλησει σωστα. Τον κοροιδευαν κατι αλλοι συνεχεια. Μια μερα, τους απαντησε και βριστηκαν. Τον περιμεναν εξω στο σχολασμα, να περασει απο ενα παρκο. Επεσα πανω στη φαση, πηρα το μερος του και μοιραστηκαμε μαζι το ξυλο που φαγαμε απο τους αλλους, ειχαν φερει και εξωσχολικους απο αλλο σχολειο. Μερικοι γονεις απο καποιους, εκαναν παραπονα στο σχολειο οτι τους χτυπησα και εφαγα αποβολη!

Αυτο που ακολουθησε στο σπιτι μετα, που με κραζαν ολοι οι συγγενεις οτι εγινα αλητης αντι να κοιταζω τη δουλεια μου και τις σπουδες μου, με οδηγησε να φυγω απο το σπιτι στα 18 μου. Η ζωη στο σπιτι ειχε γινει αφορητη! Δεν υπηρχε οξυγονο!

Εφυγα! Εζησα ελευθερος! Ηθελα να μαι μονος και να μη με κρινει κανεις να μη με κατηγορει κανεις!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Αύγ 2022, 14:42

Πολύ συγκινητικά όλα αυτά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 14 Αύγ 2022, 14:53

Naida έγραψε:
14 Αύγ 2022, 14:42
Πολύ συγκινητικά όλα αυτά.
Ηθελα να τα πω, δεν νιωθω καλα τωρα αλλα θελω να συνεχισω να λεω.

Σκατα!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών