Τι σκέφτεσαι τώρα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 8956
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 31 Μάιος 2023, 20:48

Naida έγραψε:
31 Μάιος 2023, 20:45
Isildur έγραψε:
31 Μάιος 2023, 20:33
Naida έγραψε:
31 Μάιος 2023, 20:31


Να αλλάξεις κωδικό με εναν τυχαίο; :xena:
Οτι ζηταει επιβεβαίωση του νέου κωδικού να ματσάρει;
Γιου νόου κόπι πέιστ; Ξέρεις από βέεεεεσπα; :lol:
Αν με ψάχνει η ΝΑΣΑ πείτε τους που να με βρουν :lol:
:lol::g030:
Βαρέθηκα...

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 01 Ιουν 2023, 00:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:50
aLiCat έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Μάιος 2023, 16:38


Μπράβο. Το εννοώ. :)

Εγώ είμαι στη φάση σταδιακής μείωσης και τα πάω μια χαρά μέχρι τώρα.

Αλλά ομολογώ ότι το άτμισμα ποτέ δεν το χώνεψα, μου θυμίζει χιπστεράτο αργιλέ και όλες τις περιφερειακές παπαριές που περιλαμβάνουν άρωμα βανίλιας, φουντουκιού, πικραμύγδαλου κλπ λες και πρόκειται για τρέντυ καφέ ή σαμπουάν. :lol:
Αυτές είναι γελοίες γεύσεις.
Υπάρχουν όμως και καπνικές. :wink
Το ξέρω. Και αυτές οι "καπνικές" γεύσεις παίζουν σε πιο κλασσικές εφαρμογές όπως τα πούρα και ο καπνός για πίπες. Ακόμη και στα στριφτά, φάση μυρωδάτου σαμπουάν δεν παίζει.

Κατά τα άλλα, τα δικαιώματα των καπνιστών παίζουν στο ίδιο ακριβώς πλαίσιο με τα δικαιώματα των γυμνιστών. Όποιος αντιγυμνιστής σκάσει σε παραλία που συχνάζουν γυμνιστές και αρχίζει να τσιρίζει για προσβολή ηθών, είναι εξ ορισμού μαλάκας.
Ο καθένας με τον πόνο του... Είχε καταργηθεί το κάπνισμα, κάπνιζαν παράνομα, τους υπερασπίζονταν εδώ και η ΓΑΛΗ ψάχνει ήθη και έθιμα, λες και σκάσαμε για ποτό σε σαλούν της άγριας δύσης, σε μπουζουκομάγαζο ή μας παρέθεσε δείπνο σπίτι του ο Πολακης. Ζαια.

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 01 Ιουν 2023, 14:21

ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Μάιος 2023, 17:47
Αγις έγραψε:
31 Μάιος 2023, 17:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Μάιος 2023, 17:20


Μακάρι να ήταν κοινή γνώση.

Κοινότυπος ελεφαντοστρουθοκαμηλισμός, είναι η τρέχουσα -και όχι μόνον- έκφραση της όποιας γνώσης.

Αλλού οι ελέφαντες στο δωμάτιο αλλού οι τριανταφυλλιές στον κήπο και αλλού το πεντικιούρ του ελέφαντα σε τριανταφυλλένια χρώματα, που κρύβει τον ελέφαντα κάτω από το κρεβάτι του δωμάτιου.

:lol:
μπαα ολοι το γνωριζουν ( κ φυσικ οι ιδιοι ) - ειναι απλα τακτικη τους που νομιζουν πως ειναι πιο αποτελεσματικη απο το να χτυπαν τα κουδουνια της γειτονιας τα μεσημερια του καλοκαιριου
Ε ναι, είναι οι τρεντυμπόηδες που πουλάνε πολιτική κουλτούρα. Λίγο καμπόηδες, λίγο απάτσι, θα την βρούνε την άκρη του μίτου, που θα πάει. Προς το παρόν δεν έχουν καταλάβει ακόμα αν είναι με τον Μινώταυρο ή τον Θησέα. :lol:

Εσύ είσαι με τον Κούλη και με το εθιμοτυπικό κάπνισμα στα μαγαζά, το καταλάβαμε ότι είσαι και αποφασιστικιά και πολλά βαρύς τύπος, μην σκας


Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 14682
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 02 Ιουν 2023, 11:05

Συγκρατήθηκα να μη σχολιάσω. Ούτως ή άλλως, δεν θα είχε νόημα.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 02 Ιουν 2023, 11:53

aLiCat έγραψε:
02 Ιουν 2023, 11:05
Συγκρατήθηκα να μη σχολιάσω. Ούτως ή άλλως, δεν θα είχε νόημα.
ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 02 Ιουν 2023, 14:04

student έγραψε:
31 Μάιος 2023, 15:06
neon imposter έγραψε:
31 Μάιος 2023, 14:47


Όμως, καθώς το γήρας επέρχεται, βρίσκεις διάφορες αφορμές να μη διαβάσεις βιβλίο, με τη δικαιολογία π.χ. ότι δεν μπορείς να το διαβάσεις όπως πρέπει, και αντ' αυτού να κάθεσαι να χαζεύεις τα περιβάλλοντα περί ων ο λόγος αποπροσανατολιστικά και εν πολλοίς περιπλανώμενα μιράζ στον βάλτο στον οποίο σε φυλάκισε η ηλικία
Παίζει λες να συνδέεται αυτό το γενικότερο "αφορμές να μη...με τη δικαιολογία ότι" με συνειδητοποίηση κάποιας ματαιότητας, καθώς το γήρας επέρχεται?
δεν γνωρίζω - αλλά στην περίπτωση μου δεν θα έλεγα πως ισχύει καθότι θυμάμαι να έχω διαβάσει σχετικά μικρός - εννοώ πριν τα 18 - τον Εκκλησιαστή, σε απόδοση Ισαρη https://www.politeianet.gr/books/978960 ... ton-184140 και να μη με ενοχλεί καθόλου αυτό το είδος φθοράς (έχουν βγάλει και οι εκδόσεις Δώμα απόδοση του Εκκλησιαστή) - ήταν η πρώτη φορά που άκουγα μουσική από οστά, συνέβη και αργότερα, όταν άκουσα το Love will tear us apart ή τα Τέσσερα Κουαρτέτα

μάλλον θα έλεγα ότι αυτό που πραγματικά με ενόχλησε ήταν ο Τιθωνός του Tennysson που λέει πολύ σκληρά πράγματα καθώς όταν αντιπαραβάλλεις το ἀνθρώπειον με την Τέχνη που είναι αιώνια και αειθαλής βρίσκεις το χειρότερο μέτρο για να συνειδητοποιήσεις ότι δεν μπορείς να την ακολουθήσεις παρά μόνο ασθμαίνοντας και ίσως με τερετίσματα - είμαστε τζιτζίκια και αυτό είναι εκνευριστικό - γι' αυτό βλ πάλι The Eternal Joy Division που ο ποιητής λέει just watching the trees and the leaves

το λέει άλλωστε και ο Tennyson

me only cruel immortality consumes
I wither slowly in thine arms κλπ - εννοώντας την Τέχνη

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 2721
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 02 Ιουν 2023, 17:47

neon imposter έγραψε:
02 Ιουν 2023, 14:04
student έγραψε:
31 Μάιος 2023, 15:06
neon imposter έγραψε:
31 Μάιος 2023, 14:47


Όμως, καθώς το γήρας επέρχεται, βρίσκεις διάφορες αφορμές να μη διαβάσεις βιβλίο, με τη δικαιολογία π.χ. ότι δεν μπορείς να το διαβάσεις όπως πρέπει, και αντ' αυτού να κάθεσαι να χαζεύεις τα περιβάλλοντα περί ων ο λόγος αποπροσανατολιστικά και εν πολλοίς περιπλανώμενα μιράζ στον βάλτο στον οποίο σε φυλάκισε η ηλικία
Παίζει λες να συνδέεται αυτό το γενικότερο "αφορμές να μη...με τη δικαιολογία ότι" με συνειδητοποίηση κάποιας ματαιότητας, καθώς το γήρας επέρχεται?
δεν γνωρίζω - αλλά στην περίπτωση μου δεν θα έλεγα πως ισχύει καθότι θυμάμαι να έχω διαβάσει σχετικά μικρός - εννοώ πριν τα 18 - τον Εκκλησιαστή, σε απόδοση Ισαρη https://www.politeianet.gr/books/978960 ... ton-184140 και να μη με ενοχλεί καθόλου αυτό το είδος φθοράς (έχουν βγάλει και οι εκδόσεις Δώμα απόδοση του Εκκλησιαστή) - ήταν η πρώτη φορά που άκουγα μουσική από οστά, συνέβη και αργότερα, όταν άκουσα το Love will tear us apart ή τα Τέσσερα Κουαρτέτα

μάλλον θα έλεγα ότι αυτό που πραγματικά με ενόχλησε ήταν ο Τιθωνός του Tennysson που λέει πολύ σκληρά πράγματα καθώς όταν αντιπαραβάλλεις το ἀνθρώπειον με την Τέχνη που είναι αιώνια και αειθαλής βρίσκεις το χειρότερο μέτρο για να συνειδητοποιήσεις ότι δεν μπορείς να την ακολουθήσεις παρά μόνο ασθμαίνοντας και ίσως με τερετίσματα - είμαστε τζιτζίκια και αυτό είναι εκνευριστικό - γι' αυτό βλ πάλι The Eternal Joy Division που ο ποιητής λέει just watching the trees and the leaves

το λέει άλλωστε και ο Tennyson

me only cruel immortality consumes
I wither slowly in thine arms κλπ - εννοώντας την Τέχνη
Ενδιαφέρον το ότι η πρώτη σύνδεση που σου προέκυψε από την αναφορά στη ματαιότητα ήταν ο Εκκλησιαστής. Συμπτωματικά κι εγώ κάπου σ εκείνη την ηλικία το πρωτοδιάβασα αλλά το φρεσκάρω (συμπτωματικά περισσότερο) ανά δεκαετία να δω αν αλλάζει κάτι μεγαλώνοντας.
Δεν είμαι όμως σίγουρος ότι καταλαβαίνω πλήρως την αναφορά σου σε "αυτό το είδος φθοράς". Περισσότερο σαν άσκηση περί της αξίας των ανθρώπινων επιτευγμάτων και ηδονών το αντιλαμβάνομαι.

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω το τί εννοούσα και το συνειρμό που οδήγησε στην παραπάνω ερώτηση.

Έγραψες κάπου εκεί κοντά...
neon imposter έγραψε:
31 Μάιος 2023, 14:55

καθότι νέος πας και χώνεσαι παντού, είσαι μέσα σ' όλα, διαβάζεις τα πάντα, διαβάζεις παντού, διαβάζεις κακές μεταφράσεις, διαβάζεις άθλιες μεταφράσεις, διαβάζεις σε γλώσσες που δεν καταλαβαίνεις, και διαβάζεις σε γλώσσες που δεν θα καταλάβεις ποτέ

αλλά δεν σε ενδιαφέρει διότι είσαι μέσα στην καύλα και τα βιβλία πετάγονται συνεχώς μπροστά σου σαν σπυριά
Όταν από την τόση καύλα για να διαβάσει φτάνει κανείς, καθώς το γήρας επέρχεται, στο να βρίσκει διάφορες αφορμές να μη διαβάσει, κάτι έχει αλλάξει λογικά στο επίπεδο της καύλας. Ίσως να μην είναι τόσο καύλα πλέον αυτό που κάποτε ήταν η υπέρτατη καύλα του όλα τα σφάζω.

Η αντιπαραβολή που προέκυψε στο μυαλό μου ήταν ότι πολλοί, σχεδόν όλοι ίσως, οι άνθρωποι, όταν είναι νέοι έχουν κάποια καύλα. Άλλος το μουνί, άλλη τη σοκολάτα, άλλος τα δίτροχα, άλλος τα φράγκα, άλλος τα ταξίδια, άλλος τη μόστρα κλπ κλπ κλπ. Και μπορεί κάλλιστα η αντίστοιχη νεανική καύλα του καθενός να αντικαταστήσει τη δική σου καύλα - "διάβασμα" στην πρόταση που έγραψες, αφήνοντας το ίδιο ακριβώς τελικό νόημα. Θα μπορούσε δηλαδή να λέει ο μουνάκιας:

"καθότι νέος πας και χώνεσαι παντού, είσαι μέσα σ' όλα, γαμάς τα πάντα, γαμάς παντού, γαμάς κακές γκόμενες, γαμάς άθλιες γκόμενες, γαμάς σε γλώσσες που δεν καταλαβαίνεις, και γαμάς σε γλώσσες που δεν θα καταλάβεις ποτέ

αλλά δεν σε ενδιαφέρει διότι είσαι μέσα στην καύλα και τα μουνιά πετάγονται συνεχώς μπροστά σου σαν σπυριά"

Και η σκέψη μου ήταν, τί μπορεί να φταίει που μια τόσο αχόρταγη νεανική καύλα, φτάνει να καταλήγει μέχρι και σε αποφυγή, καθώς το γήρας επέρχεται? Μήπως είναι και η (υπο)συνειδητοποίηση ότι εκείνο που χάριζε κάποτε απόλυτη ευχαρίστηση, δεν ευχαριστεί πλέον αρκετά? Ή η κάποτε ιδέα ενός μεγαλειώδους εαυτού καταλήγει να μοιάζει με τζιτζίκι ?
Και αν δεν ευχαριστεί πλέον αρκετά, γιατί συμβαίνει αυτό? Γιατί να μην έχει την ίδια αξία ευχαρίστησης πλέον η πρώην καύλα? Γιατί το χάρισμά μου να μην παραμένει τόσο σημαντικό και μεγαλειώδες μπροστά πχ στην τέχνη?
Μπορεί τελικά να έχει κάποια σχέση όλο αυτό με κάποιου βαθμού ματαίωση της αρχικής του υποκειμενικής αξίας σε συνδυασμό με το γήρας?

ΥΓ. Προσωπικά όταν μου ρθει να διαβάσω Εκκλησιαστή ανοίγω απλά μια Βίβλο :)
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68186
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Ιουν 2023, 18:00

student έγραψε:
02 Ιουν 2023, 17:47
Και η σκέψη μου ήταν, τί μπορεί να φταίει που μια τόσο αχόρταγη νεανική καύλα, φτάνει να καταλήγει μέχρι και σε αποφυγή, καθώς το γήρας επέρχεται? Μήπως είναι και η (υπο)συνειδητοποίηση ότι εκείνο που χάριζε κάποτε απόλυτη ευχαρίστηση, δεν ευχαριστεί πλέον αρκετά? Ή η κάποτε ιδέα ενός μεγαλειώδους εαυτού καταλήγει να μοιάζει με τζιτζίκι ?
Και αν δεν ευχαριστεί πλέον αρκετά, γιατί συμβαίνει αυτό? Γιατί να μην έχει την ίδια αξία ευχαρίστησης πλέον η πρώην καύλα? Γιατί το χάρισμά μου να μην παραμένει τόσο σημαντικό και μεγαλειώδες μπροστά πχ στην τέχνη?
Μπορεί τελικά να έχει κάποια σχέση όλο αυτό με κάποιου βαθμού ματαίωση της αρχικής του υποκειμενικής αξίας σε συνδυασμό με το γήρας?

ΥΓ. Προσωπικά όταν μου ρθει να διαβάσω Εκκλησιαστή ανοίγω απλά μια Βίβλο :)
Νομίζω ότι είναι κάτι πολύ πιο απλό. Η γοητεία του "απαγορευμένου" που διαχέεται σε περισσότερους παράδρομους σε σχέση με το πόσο καταπιεσμένη παιδική και εφηβική ηλικία βίωσε κάποιος. Είναι σαν το αίσθημα της πείνας. Όσο πιο πεινασμένος είσαι, τόσο πιο λαίμαργα θα καταναλώσεις το οτιδήποτε. Και όσο πιο λαίμαργα το καταναλώσεις, τόσο πιο γρήγορα θα το βαρεθείς.

Στο κενό βρίσκονται συνήθως οι άνθρωποι που πάντα κυνηγούσαν το καροτάκι του "απαγορευμένου".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 2721
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 02 Ιουν 2023, 18:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιουν 2023, 18:00
student έγραψε:
02 Ιουν 2023, 17:47
Και η σκέψη μου ήταν, τί μπορεί να φταίει που μια τόσο αχόρταγη νεανική καύλα, φτάνει να καταλήγει μέχρι και σε αποφυγή, καθώς το γήρας επέρχεται? Μήπως είναι και η (υπο)συνειδητοποίηση ότι εκείνο που χάριζε κάποτε απόλυτη ευχαρίστηση, δεν ευχαριστεί πλέον αρκετά? Ή η κάποτε ιδέα ενός μεγαλειώδους εαυτού καταλήγει να μοιάζει με τζιτζίκι ?
Και αν δεν ευχαριστεί πλέον αρκετά, γιατί συμβαίνει αυτό? Γιατί να μην έχει την ίδια αξία ευχαρίστησης πλέον η πρώην καύλα? Γιατί το χάρισμά μου να μην παραμένει τόσο σημαντικό και μεγαλειώδες μπροστά πχ στην τέχνη?
Μπορεί τελικά να έχει κάποια σχέση όλο αυτό με κάποιου βαθμού ματαίωση της αρχικής του υποκειμενικής αξίας σε συνδυασμό με το γήρας?

ΥΓ. Προσωπικά όταν μου ρθει να διαβάσω Εκκλησιαστή ανοίγω απλά μια Βίβλο :)
Νομίζω ότι είναι κάτι πολύ πιο απλό. Η γοητεία του "απαγορευμένου" που διαχέεται σε περισσότερους παράδρομους σε σχέση με το πόσο καταπιεσμένη παιδική και εφηβική ηλικία βίωσε κάποιος. Είναι σαν το αίσθημα της πείνας. Όσο πιο πεινασμένος είσαι, τόσο πιο λαίμαργα θα καταναλώσεις το οτιδήποτε. Και όσο πιο λαίμαργα το καταναλώσεις, τόσο πιο γρήγορα θα το βαρεθείς.

Στο κενό βρίσκονται συνήθως οι άνθρωποι που πάντα κυνηγούσαν το καροτάκι του "απαγορευμένου".
Μήπως όμως ρε συ γάτα ξεπερνάει όλο αυτό το φαινόμενο (και δεν περιορίζεται μόνο σε) αυτούς που κυνηγούσαν απαγορευμένα καρότα, και αυτούς που έφαγαν λαιμαργα, και αυτούς που ήταν καταπιεσμένοι...? Συμφωνώ αυτοί το βιώνουν πιο γρήγορα για τον α ή β λόγο. Αλλά το βιώνουν μόνο αυτοί τελικά και μόνο ως προς αυτά?
Ξέρω δηλαδή ανθρώπους που έζησαν χωρίς τα παραπάνω πάθη και ελλείψεις, και ήταν φαινομενικά από νεαροί ολοκληρωμένοι και προσγειωμένοι, και έπαιρναν ευχαρίστηση, ικανοποίηση, ευτυχία στη ζωή τους από φαινομενικά πιο ουσιαστικά πράγματα. Από την οικογένεια, από τις παρέες με καλούς φίλους, από την κοινωνική και επαγγελματική καταξίωση, από την οικονομική επιτυχία, από την πνευματική πρόοδο...και όμως και αυτοί όσο προχωρούν προς το γήρας ισχυρίζονται ότι διαπιστώνουν πως όλα τα παραπάνω τείνουν σε μειούμενη απόδοση ευχαρίστησης, ικανοποίησης, ευτυχίας. Γίνονται με λίγα λόγια και αυτά όλο και πιο μάταια.
Και γι αυτό είπα να ρωτήσω και τον neon (που έχει κερδίσει την εκτίμησή μου εδώ μεσα και σαν γνώμη), ο οποίος δείχνει τις τελευταίες μέρες από κάτι να την έχει ακούσει καλά, ώστε ν ακούσω πως τυχόν ερμηνεύει αυτός, αυτό που έγραψε ότι παρατηρεί να του συμβαίνει.
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68186
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Ιουν 2023, 19:23

student έγραψε:
02 Ιουν 2023, 18:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιουν 2023, 18:00
student έγραψε:
02 Ιουν 2023, 17:47
Και η σκέψη μου ήταν, τί μπορεί να φταίει που μια τόσο αχόρταγη νεανική καύλα, φτάνει να καταλήγει μέχρι και σε αποφυγή, καθώς το γήρας επέρχεται? Μήπως είναι και η (υπο)συνειδητοποίηση ότι εκείνο που χάριζε κάποτε απόλυτη ευχαρίστηση, δεν ευχαριστεί πλέον αρκετά? Ή η κάποτε ιδέα ενός μεγαλειώδους εαυτού καταλήγει να μοιάζει με τζιτζίκι ?
Και αν δεν ευχαριστεί πλέον αρκετά, γιατί συμβαίνει αυτό? Γιατί να μην έχει την ίδια αξία ευχαρίστησης πλέον η πρώην καύλα? Γιατί το χάρισμά μου να μην παραμένει τόσο σημαντικό και μεγαλειώδες μπροστά πχ στην τέχνη?
Μπορεί τελικά να έχει κάποια σχέση όλο αυτό με κάποιου βαθμού ματαίωση της αρχικής του υποκειμενικής αξίας σε συνδυασμό με το γήρας?

ΥΓ. Προσωπικά όταν μου ρθει να διαβάσω Εκκλησιαστή ανοίγω απλά μια Βίβλο :)
Νομίζω ότι είναι κάτι πολύ πιο απλό. Η γοητεία του "απαγορευμένου" που διαχέεται σε περισσότερους παράδρομους σε σχέση με το πόσο καταπιεσμένη παιδική και εφηβική ηλικία βίωσε κάποιος. Είναι σαν το αίσθημα της πείνας. Όσο πιο πεινασμένος είσαι, τόσο πιο λαίμαργα θα καταναλώσεις το οτιδήποτε. Και όσο πιο λαίμαργα το καταναλώσεις, τόσο πιο γρήγορα θα το βαρεθείς.

Στο κενό βρίσκονται συνήθως οι άνθρωποι που πάντα κυνηγούσαν το καροτάκι του "απαγορευμένου".
Μήπως όμως ρε συ γάτα ξεπερνάει όλο αυτό το φαινόμενο (και δεν περιορίζεται μόνο σε) αυτούς που κυνηγούσαν απαγορευμένα καρότα, και αυτούς που έφαγαν λαιμαργα, και αυτούς που ήταν καταπιεσμένοι...? Συμφωνώ αυτοί το βιώνουν πιο γρήγορα για τον α ή β λόγο. Αλλά το βιώνουν μόνο αυτοί τελικά και μόνο ως προς αυτά?
Ξέρω δηλαδή ανθρώπους που έζησαν χωρίς τα παραπάνω πάθη και ελλείψεις, και ήταν φαινομενικά από νεαροί ολοκληρωμένοι και προσγειωμένοι, και έπαιρναν ευχαρίστηση, ικανοποίηση, ευτυχία στη ζωή τους από φαινομενικά πιο ουσιαστικά πράγματα. Από την οικογένεια, από τις παρέες με καλούς φίλους, από την κοινωνική και επαγγελματική καταξίωση, από την οικονομική επιτυχία, από την πνευματική πρόοδο...και όμως και αυτοί όσο προχωρούν προς το γήρας ισχυρίζονται ότι διαπιστώνουν πως όλα τα παραπάνω τείνουν σε μειούμενη απόδοση ευχαρίστησης, ικανοποίησης, ευτυχίας. Γίνονται με λίγα λόγια και αυτά όλο και πιο μάταια.
Και γι αυτό είπα να ρωτήσω και τον neon (που έχει κερδίσει την εκτίμησή μου εδώ μεσα και σαν γνώμη), ο οποίος δείχνει τις τελευταίες μέρες από κάτι να την έχει ακούσει καλά, ώστε ν ακούσω πως τυχόν ερμηνεύει αυτός, αυτό που έγραψε ότι παρατηρεί να του συμβαίνει.
Αυτό που περιγράφεις στο μπολντ, είναι κάτι επίσης φυσικό γιατί η μεγάλη ηλικία εκ των πραγμάτων προκαλεί σωματική αδυναμία, περισσότερη προσοχή ή στερήσεις στη διατροφή κλπ

Επίσης έχει μεγάλη σημασία και ο ψυχολογικός τομέας, που παίζει η οικογένεια. Ενίοτε, η υπερβάλλουσα προσκόλληση στα παιδιά, δημιουργεί ένα κενό μετά την αποχώρηση ή απομάκρυνση τους. Έχω γνωρίσει ανθρώπους, που απολαμβάνουν την ηλικία συνταξιοδότησης (γιατί δεν έχουν πλέον εργασιακές αλλά και οικογενειακές υποχρεώσεις) και άλλους που νοιώθουν άχρηστοι ή μόνοι επειδή ποτέ δεν έκαναν πράγματα για να περάσουν καλά οι ίδιοι. Όλα αυτά μετράνε.

Και φυσικά ένας από τους πιο σημαντικούς παράγοντες, είναι η ύπαρξη φίλων από το παρελθόν, που είναι πάντα μια σταθερά διαχρονικής συντροφικότητας, πέρα απ' τα χαζούλικα ερωτικά/εγωιστικά τερτίπια που παίζουν σ' όλες τις ηλικίες. :lol:

Ενιγουέι, είναι τεράστιο θέμα αλλά με πιο λακωνική προσέγγιση θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω ως κλείσιμο κύκλων, που δεν αφήνουν απωθημένα. Τότε τα πάντα μπορούν να έχουν νόημα και να συνεχίσουν να προσφέρουν χαρά.

ΥΓ. Είμαι στην αρχή της δεκαετίας των σίξτις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 02 Ιουν 2023, 19:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 8956
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 02 Ιουν 2023, 19:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιουν 2023, 19:23
ΥΓ. Είμαι στην αρχή της δεκαετίας των σίξτις.
Πολύ μ' άρεσε αυτό. Διαβάζεται both ways που λένε και στο χωριό μου και είναι σωστό both ways επίσης... :wink:smt023
Βαρέθηκα...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68186
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Ιουν 2023, 19:31

Isildur έγραψε:
02 Ιουν 2023, 19:26
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιουν 2023, 19:23
ΥΓ. Είμαι στην αρχή της δεκαετίας των σίξτις.
Πολύ μ' άρεσε αυτό. Διαβάζεται both ways που λένε και στο χωριό μου και είναι σωστό both ways επίσης... :wink:smt023
Ναι ρε συ, ανήκω και επισήμως στην τρίτη ηλικία. Το διαπίστωσα την πρώτη φορά που είδα ένα αλερτ "εξαφανίστηκε ηλικιωμένη" (στην ηλικία μου) και έβαλα τα γέλια. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 8956
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 02 Ιουν 2023, 19:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιουν 2023, 19:31
Isildur έγραψε:
02 Ιουν 2023, 19:26
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιουν 2023, 19:23
ΥΓ. Είμαι στην αρχή της δεκαετίας των σίξτις.
Πολύ μ' άρεσε αυτό. Διαβάζεται both ways που λένε και στο χωριό μου και είναι σωστό both ways επίσης... :wink:smt023
Ναι ρε συ, ανήκω και επισήμως στην τρίτη ηλικία. Το διαπίστωσα την πρώτη φορά που είδα ένα αλερτ "εξαφανίστηκε ηλικιωμένη" (στην ηλικία μου) και έβαλα τα γέλια. :lol:
Ναι βρε, ξέρω πόσο (πάνω-κάτω) είσαι, τα έχουμε ξαναπεί και δεν απέχουμε πολύ ηλικιακά. Απλά λέω ότι αυτό το early sixties λειτουργεί και ως προσδιορισμός ηλικίας, αλλά και ως χρονολογίας γέννησης στην φάση που είσαι τώρα. Γι' αυτό μου έκατσε καλά. :wink
Βαρέθηκα...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68186
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Ιουν 2023, 19:48

Isildur έγραψε:
02 Ιουν 2023, 19:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιουν 2023, 19:31
Isildur έγραψε:
02 Ιουν 2023, 19:26

Πολύ μ' άρεσε αυτό. Διαβάζεται both ways που λένε και στο χωριό μου και είναι σωστό both ways επίσης... :wink:smt023
Ναι ρε συ, ανήκω και επισήμως στην τρίτη ηλικία. Το διαπίστωσα την πρώτη φορά που είδα ένα αλερτ "εξαφανίστηκε ηλικιωμένη" (στην ηλικία μου) και έβαλα τα γέλια. :lol:
Ναι βρε, ξέρω πόσο (πάνω-κάτω) είσαι, τα έχουμε ξαναπεί και δεν απέχουμε πολύ ηλικιακά. Απλά λέω ότι αυτό το early sixties λειτουργεί και ως προσδιορισμός ηλικίας, αλλά και ως χρονολογίας γέννησης στην φάση που είσαι τώρα. Γι' αυτό μου έκατσε καλά. :wink
Έτσι ακριβώς. Κι εγώ το βρίσκω γλυκούλι. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών