Τι σκέφτεσαι τώρα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14710
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 27 Απρ 2024, 09:32

Casp έγραψε:
26 Απρ 2024, 15:16
Θα πεθάνω από το άγχος, θα αρρωστήσω...
Θέλω να παραιτηθώ γιατί καθημερινά είμαι άρρωστη, και τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα...
Αλλά, δεν μπορώ, έχουμε το ενοίκιο. Και ξέρω πως ήρθα εδώ γιατί δεν ζητούσαν εμπειρία, και ήθελα να φύγω μετά τα 2 χρόνια, όταν θα έχω την εμπειρία και μετά. Αρχίδια.

Ο προ σήμερα παραιτήθηκε. Βρήκε δουλειά remote με πάνω από 600 ευρώ παραπάνω, αφού εδώ είναι τσιγκούναροι και δεν δίνουν.
Όταν τον ρώτησε ένα παιδί του τίμ τι θα γίνει με όλη αυτή την δουλειά, του απάντησε πως δεν σκοπεύουν να φέρουν άλλο, και ότι θα δώσουν έξτρα δουλειά σε όσους μένουν. Για μένα είπε πως το πρότζεκτ με τους ακαδημαϊκούς που έχει πολλύ δουλειά, θα το αναλάβω εγώ (ενώ του είπα ήδη ότι ο head μου είπε πως δεν θα το έχω πια)...

Στην νέα ομάδα, ακούστε το εξής κουλό. Ο manager δεν έχει ΙΔΕΑ από προγραμματισμό. Εγώ θα αντικαταστήσω έναν προγραμματιστή ο οποίος δεν μου δείχνει Τ Ι Π Ο Τ Α, ασχολείται με ένα σωρό πράγματα, πάει να μου εξηγήσει ΕΝΑ πράγμα, τα σκατώνει και μάλιστα περιμένει να τα ξέρω όλα. Ο manager τους, σήμερα στο meeting, με το καλημέρα, χωρίς training χωρίς τίποτα, χωρίς να μου δείξει κανένας, με ρώτησε αν μπορώ να αναλάβω το project ενός παιδιού που τον είχαν assign και δεν κατάφερε να το κάνει! Του απαντάω απλά "για τι πράγμα είναι ακριβώς;!" κατάλαβε και πετάχτηκε αυτός που θα αντικαταστήσω και είπε πως θα το κάνουμε μαζί, επειδή ΑΥΤΟΣ ήθελε να το αναλάβει (επειδή νομίζει πως τα ξέρει όλα). Τελικά αποδείχτηκε ότι είναι πολύ πολύπλοκο και ανέλαβε άλλος να το κάνει!

Άρα ουσιαστικά, με τα ψωρολεφτά που παίρνω, εγώ θα πάω να αναλάβω θέση προγραμματίστριας, administration, τα projects του AI που κάνω και τώρα και μάλιστα όλα αυτά χωρίς training, που περιμένουν ότι τα ξέρω ήδη και να είμαι μόνη μου εκεί χωρίς βοήθεια αφού ούτε καν ο ίδιος ο manager δεν το κατέχει;

ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΡΑ;;;;!!!

Από χθες, λες και το ήξερα σήμερα για την παραίτηση, είμαι ήδη συνέχεια εργοδότηση και ψάχνω για δουλειά...
Ενώ στην άλλη δουλειά θα σε υποδέχονται με ροδοπέταλα και θα σε περιμένουν smoothies στο γραφείο, απλά για να είσαι παρούσα κανένα 5ωρο, δικιά μου.

Μήπως να σκεφτείς το ενδεχόμενο να μείνεις στο σπίτι με τα παιδιά;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 27 Απρ 2024, 13:57

ήθελα να κάνω ένα νήμα για την ιαπωνική τέχνη αλλά ο εγωκεντρισμός σας μου αποδιοργάνωσε το ζεν

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13461
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Απρ 2024, 14:45

decadent έγραψε:
27 Απρ 2024, 13:57
ήθελα να κάνω ένα νήμα για την ιαπωνική τέχνη αλλά ο εγωκεντρισμός σας μου αποδιοργάνωσε το ζεν
Πίπες πλουμιστές. Να το ανοίξεις μανδάμ. Το ζεν σου, μέσα. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Andromachi
Δημοσιεύσεις: 4226
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2018, 12:18
Phorum.gr user: Andromachi

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Andromachi » 27 Απρ 2024, 18:10

Πασιφάη έγραψε:
27 Απρ 2024, 14:45
decadent έγραψε:
27 Απρ 2024, 13:57
ήθελα να κάνω ένα νήμα για την ιαπωνική τέχνη αλλά ο εγωκεντρισμός σας μου αποδιοργάνωσε το ζεν
Πίπες πλουμιστές. Να το ανοίξεις μανδάμ. Το ζεν σου, μέσα. :lol:
Αχα!!! Για την ιαπωνική να ανοίξει νήμα!!!
Για την κορεάτικη τπτ....καλά σου....
:p4::p4:
Ανδρομάχη: (ανήρ + (μάχη) μάχομαι) – πρόμαχος

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 27 Απρ 2024, 19:09

Πασιφάη έγραψε:
27 Απρ 2024, 14:45
decadent έγραψε:
27 Απρ 2024, 13:57
ήθελα να κάνω ένα νήμα για την ιαπωνική τέχνη αλλά ο εγωκεντρισμός σας μου αποδιοργάνωσε το ζεν
Πίπες πλουμιστές. Να το ανοίξεις μανδάμ. Το ζεν σου, μέσα. :lol:
πήγα στο βουνό και ηρέμησα, μπήκα στο νηπιαγωγείο με την λογική να το ανοίξω και συνεχίζω να διαβάζω πίπες από κακομαθημένα δίχρονα, δεν είναι μέρα σήμερα ίσως άλλη στιγμή, δεν θα σας λείψει το ξέρω

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13461
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Απρ 2024, 19:57

decadent έγραψε:
27 Απρ 2024, 19:09
Πασιφάη έγραψε:
27 Απρ 2024, 14:45
decadent έγραψε:
27 Απρ 2024, 13:57
ήθελα να κάνω ένα νήμα για την ιαπωνική τέχνη αλλά ο εγωκεντρισμός σας μου αποδιοργάνωσε το ζεν
Πίπες πλουμιστές. Να το ανοίξεις μανδάμ. Το ζεν σου, μέσα. :lol:
πήγα στο βουνό και ηρέμησα, μπήκα στο νηπιαγωγείο με την λογική να το ανοίξω και συνεχίζω να διαβάζω πίπες από κακομαθημένα δίχρονα, δεν είναι μέρα σήμερα ίσως άλλη στιγμή, δεν θα σας λείψει το ξέρω
Με παρεξήγησες. Εγώ θέλω να το ανοίξεις. Τα δίχρονα, άστα, μη δίνεις σημασία.. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13461
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Απρ 2024, 19:58

Andromachi έγραψε:
27 Απρ 2024, 18:10
Πασιφάη έγραψε:
27 Απρ 2024, 14:45
decadent έγραψε:
27 Απρ 2024, 13:57
ήθελα να κάνω ένα νήμα για την ιαπωνική τέχνη αλλά ο εγωκεντρισμός σας μου αποδιοργάνωσε το ζεν
Πίπες πλουμιστές. Να το ανοίξεις μανδάμ. Το ζεν σου, μέσα. :lol:
Αχα!!! Για την ιαπωνική να ανοίξει νήμα!!!
Για την κορεάτικη τπτ....καλά σου....
:p4::p4:
Ε ρε τι τραβάω η γυναίκα.. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 27 Απρ 2024, 20:42

Πασιφάη έγραψε:
27 Απρ 2024, 19:57
Με παρεξήγησες. Εγώ θέλω να το ανοίξεις. Τα δίχρονα, άστα, μη δίνεις σημασία.. :lol:
κατάλαβα δεν σε παρεξήγησα, δεν μπορώ να μην δίνω σημασία, έχω αυτό το μπαγκ στο σύστημα μου αλλά προσπαθώ :102:

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13461
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Απρ 2024, 22:32

decadent έγραψε:
27 Απρ 2024, 20:42
Πασιφάη έγραψε:
27 Απρ 2024, 19:57
Με παρεξήγησες. Εγώ θέλω να το ανοίξεις. Τα δίχρονα, άστα, μη δίνεις σημασία.. :lol:
κατάλαβα δεν σε παρεξήγησα, δεν μπορώ να μην δίνω σημασία, έχω αυτό το μπαγκ στο σύστημα μου αλλά προσπαθώ :102:
Παλαιότερα είχα κι εγώ αυτό το μπαγκ, αλλά συν τω χρόνω, με πολλά κρύα ντους, μου πέρασε. :lol:
Πλέον θα ασχοληθώ, αν δω κάτι και με πιάσουν τα διαόλια μου.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 28 Απρ 2024, 09:36

Πασιφάη έγραψε:
27 Απρ 2024, 22:32
Παλαιότερα είχα κι εγώ αυτό το μπαγκ, αλλά συν τω χρόνω, με πολλά κρύα ντους, μου πέρασε. :lol:
Πλέον θα ασχοληθώ, αν δω κάτι και με πιάσουν τα διαόλια μου.
ρε απαιτούν να ορίσουν τον χρόνο και την ενέργεια ενός αγνώστου που δεν τους χρωστάει και τίποτα, απίστευτα πράγματα, ούτε στο δημοτικό

Casp
Δημοσιεύσεις: 3018
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 28 Απρ 2024, 09:48

student έγραψε:
26 Απρ 2024, 18:00
Casp έγραψε:
26 Απρ 2024, 15:16
Θα πεθάνω από το άγχος, θα αρρωστήσω...
Θέλω να παραιτηθώ γιατί καθημερινά είμαι άρρωστη, και τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα...
Αλλά, δεν μπορώ, έχουμε το ενοίκιο. Και ξέρω πως ήρθα εδώ γιατί δεν ζητούσαν εμπειρία, και ήθελα να φύγω μετά τα 2 χρόνια, όταν θα έχω την εμπειρία και μετά. Αρχίδια.

Ο προ σήμερα παραιτήθηκε. Βρήκε δουλειά remote με πάνω από 600 ευρώ παραπάνω, αφού εδώ είναι τσιγκούναροι και δεν δίνουν.
Όταν τον ρώτησε ένα παιδί του τίμ τι θα γίνει με όλη αυτή την δουλειά, του απάντησε πως δεν σκοπεύουν να φέρουν άλλο, και ότι θα δώσουν έξτρα δουλειά σε όσους μένουν. Για μένα είπε πως το πρότζεκτ με τους ακαδημαϊκούς που έχει πολλύ δουλειά, θα το αναλάβω εγώ (ενώ του είπα ήδη ότι ο head μου είπε πως δεν θα το έχω πια)...

Στην νέα ομάδα, ακούστε το εξής κουλό. Ο manager δεν έχει ΙΔΕΑ από προγραμματισμό. Εγώ θα αντικαταστήσω έναν προγραμματιστή ο οποίος δεν μου δείχνει Τ Ι Π Ο Τ Α, ασχολείται με ένα σωρό πράγματα, πάει να μου εξηγήσει ΕΝΑ πράγμα, τα σκατώνει και μάλιστα περιμένει να τα ξέρω όλα. Ο manager τους, σήμερα στο meeting, με το καλημέρα, χωρίς training χωρίς τίποτα, χωρίς να μου δείξει κανένας, με ρώτησε αν μπορώ να αναλάβω το project ενός παιδιού που τον είχαν assign και δεν κατάφερε να το κάνει! Του απαντάω απλά "για τι πράγμα είναι ακριβώς;!" κατάλαβε και πετάχτηκε αυτός που θα αντικαταστήσω και είπε πως θα το κάνουμε μαζί, επειδή ΑΥΤΟΣ ήθελε να το αναλάβει (επειδή νομίζει πως τα ξέρει όλα). Τελικά αποδείχτηκε ότι είναι πολύ πολύπλοκο και ανέλαβε άλλος να το κάνει!

Άρα ουσιαστικά, με τα ψωρολεφτά που παίρνω, εγώ θα πάω να αναλάβω θέση προγραμματίστριας, administration, τα projects του AI που κάνω και τώρα και μάλιστα όλα αυτά χωρίς training, που περιμένουν ότι τα ξέρω ήδη και να είμαι μόνη μου εκεί χωρίς βοήθεια αφού ούτε καν ο ίδιος ο manager δεν το κατέχει;

ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΡΑ;;;;!!!

Από χθες, λες και το ήξερα σήμερα για την παραίτηση, είμαι ήδη συνέχεια εργοδότηση και ψάχνω για δουλειά...
Καλή τύχη με τον επόμενο εργοδότη...
αν θυμηθείς για λίγο πως μας περιέγραφες αρχικά τον τωρινό εργοδότη σε σχέση με το μπουρδέλο του προηγούμενου, ίσως ν αρχίσεις να βλέπεις το πάτερν της πραγματικότητας που θα ξαναζήσεις λίγο παρακάτω.

Μην έχεις ψευδαισθήσεις μόνο, θα συμβούλευα. Ακόμα και στο τοπ 100 brand globally να φτάσεις να δουλεύεις, τα ίδια ακριβώς έργα θα ζήσεις. Μη σου πω και στο τοπ 10...
απλά οι πιθανότητες τότε είναι λίγο καλύτερες να μην εμπλέκεται ο όρος "ψωρολεφτά". Σου εύχομαι να το καταφέρεις...για όλα τα υπόλοιπα που περιγράφεις...χλωμό.
Δεν περιέγραψα τον τωρινό εργοδότη. Τον προϊστάμενο περιέγραφα, και μάλιστα αν δούμε συνολικά τώρα ξανά την όλη συμπεριφορά του και αντιμετώπιση, δικαιολογούνται πολλά. Ο άνθρωπος ήθελε να φύγει και ψαχνόταν συνεχώς. Οπότε είναι λογικό που δεν έδινε σημασία σε τίποτα και ήταν τόσο chill.

Ξέρω πως οι δουλειές είναι σκατά γενικά, γι' αυτό απελπίζομαι. Και γι' αυτό ένιωθα καλά που μοιραζόμουν το ίδιο γραφείο μαζί του και ασχολούμουν με προγραμματισμό που μου αρέσει.

Ε τώρα, καλή μου τύχη...

Σ' ευχαριστώ πάντως για τις ευχές.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Casp
Δημοσιεύσεις: 3018
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 28 Απρ 2024, 09:51

Andromachi έγραψε:
26 Απρ 2024, 19:44

Ένα έχω να πω μετά από 25 και πλέον συναπτά έτη που εργαζόμουν είτε σε πολυεθνική ή κάτω από καποιον ιδιώτη εργοδότη
ΟΛΟΙ είναι τα ίδια θκατα....
:g030::g030:
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Casp
Δημοσιεύσεις: 3018
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 28 Απρ 2024, 09:57

Feindflug έγραψε:
27 Απρ 2024, 09:32

Ενώ στην άλλη δουλειά θα σε υποδέχονται με ροδοπέταλα και θα σε περιμένουν smoothies στο γραφείο, απλά για να είσαι παρούσα κανένα 5ωρο, δικιά μου.

Μήπως να σκεφτείς το ενδεχόμενο να μείνεις στο σπίτι με τα παιδιά;
Το ότι θέλω ή με αναγκάζουν ουσιαστικά να φύγω από μια δουλειά, δεν σημαίνει ότι πετάω στα σύννεφα και δεν ξέρω τι θα αντιμετωπίσω αλλού.

Το να με πετάνε σε ένα άκυρο πόστο χωρίς training όπου ο manager δεν έχει ιδέα από τα πράγματα που θα κάνω μόνη μου, θα έχει ως αποτέλεσμα να είμαι καθημερινά άρρωστη από το άγχος, μέχρι να έρθουν να μου πουν "δεν κάνεις γι' αυτό, απολύεσαι". Δεν είμαι μαλάκας να περιμένω αυτή την στιγμή, γι' αυτό ξεκίνησα να ψάχνω ήδη.

Τώρα εσύ ζήσε την γυναίκα σου με ένα μισθό 1400 ευρώ ενώ τα 700 θα τα δίνετε στο ενοίκιο. Α ναι. Βάλε και όλους τους λογαριασμούς μέσα, το φαγητό, την βενζίνη και κάντε και παιδιά βρε αφού το θέλετε και οι 2 και αφού είναι ο σκοπός της ζωής της και προτιμάτε να μην δουλεύει.

Το ότι αυτό θέλεις εσύ, δεν σημαίνει ότι αυτό θέλουν και χρειάζονται όλοι.

Στο σενάριο που περιγράφεις, εγώ επειδή δεν το γουστάρω και δεν θα γουστάρω ποτέ παιδιά στο σπίτι, θα προτιμούσα να αυτοκτονήσω. Είναι κάτι που το έχει χωνέψει και η λατρεία.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
Andromachi
Δημοσιεύσεις: 4226
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2018, 12:18
Phorum.gr user: Andromachi

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Andromachi » 28 Απρ 2024, 11:35

Πασιφάη έγραψε:
27 Απρ 2024, 19:58
Andromachi έγραψε:
27 Απρ 2024, 18:10
Πασιφάη έγραψε:
27 Απρ 2024, 14:45


Πίπες πλουμιστές. Να το ανοίξεις μανδάμ. Το ζεν σου, μέσα. :lol:
Αχα!!! Για την ιαπωνική να ανοίξει νήμα!!!
Για την κορεάτικη τπτ....καλά σου....
:p4::p4:
Ε ρε τι τραβάω η γυναίκα.. :lol:
:a015::a015::a015:
Ανδρομάχη: (ανήρ + (μάχη) μάχομαι) – πρόμαχος

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13461
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 28 Απρ 2024, 13:24

decadent έγραψε:
28 Απρ 2024, 09:36
Πασιφάη έγραψε:
27 Απρ 2024, 22:32
Παλαιότερα είχα κι εγώ αυτό το μπαγκ, αλλά συν τω χρόνω, με πολλά κρύα ντους, μου πέρασε. :lol:
Πλέον θα ασχοληθώ, αν δω κάτι και με πιάσουν τα διαόλια μου.
ρε απαιτούν να ορίσουν τον χρόνο και την ενέργεια ενός αγνώστου που δεν τους χρωστάει και τίποτα, απίστευτα πράγματα, ούτε στο δημοτικό
Τα βλέπω ρε καλή μου. Για μένα το ''μπαγκ'' μου όταν και αν ενεργοποιηθεί, εχει να κάνει με την πολιτική και το οπαδιλίκι.
Δεν θα κάτσω να ασχοληθω περαιτέρω. Αν κλείσει, έκλεισε. Έχω κάνει φιλίες, έχω ανθρώπους που γουστάρω και με γουστάρουν.. Πολλά τα χρόνια.
Να είναι καλά ο Σπυρέτος και τίποτις άλλο. Ας το λουκετιάσει, χθες.
Τα ''πρεζόνια'' είναι το πρόβλημα. Αυτά θα βαράνε το κώλο τους χάμω. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών