Τι σκέφτεσαι τώρα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18496
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 01 Δεκ 2022, 12:46

Ερμής έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 19:14
Τα ψυχολογικά κάνουν πουστικη συμπεριφορά; Δε νομίζω. Ίσως την βγάζουν στην επιφάνεια.
Αν εχει οντως ψυχολογικα,δεν τιθεται θεμα πουστικης συμπεριφορας.
Μιλησε του στα ισια αν σε απασχολει τοσο πολυ το θεμα.Ρωτησε τον αν εχει καποιο θεμα μαζι σου.
Αν δεν σε απασχολει και τοσο,δεν υπαρχει και λογος συγχυσης.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Δεκ 2022, 12:48

under έγραψε:
01 Δεκ 2022, 12:46
Ερμής έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 19:14
Τα ψυχολογικά κάνουν πουστικη συμπεριφορά; Δε νομίζω. Ίσως την βγάζουν στην επιφάνεια.
Αν εχει οντως ψυχολογικα,δεν τιθεται θεμα πουστικης συμπεριφορας.
Μιλησε του στα ισια αν σε απασχολει τοσο πολυ το θεμα.Ρωτησε τον αν εχει καποιο θεμα μαζι σου.
Αν δεν σε απασχολει και τοσο,δεν υπαρχει και λογος συγχυσης.
Αυτο το τελευταίο έκανα και εγώ. Ο μόνος λόγος που το αναφέρω ειναι πως τέτοια συμπεριφορά δεν ειχα δει ξανά απο άντρα και μάλιστα 45αρη και βάλε.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Δεκ 2022, 12:54

Ερμής έγραψε:
01 Δεκ 2022, 12:41
Αυτο που ειπες, άλλο έγω, άλλο άλλος.
Πλέον δε θέλω και δε με νοιάζει να μπαίνω στη θέση του άλλου, ας μπει ο άλλος στη δική μου.
Μπα, ηδη καταδικάστηκε, δε θ το ξαναπροσπαθήσω. Damnatio memoriae.
Οκ, αν το θέμα δεν έπαιξε μόνον στη φάση της ονομαστικής εορτής αλλά είχε συνέχεια σε πιο "καθημερινές" φάσεις, τότε σαφώς έχεις δίκιο. Πάψε να ασχολείσαι γιατί το μπαλάκι είναι καθαρά δικό του.

Γιατί στην τελική το "να μπαίνεις στη θέση του άλλου" συνεπάγεται μια στοιχειώδη ισορροπία, αν δεν είναι στόχος ζωής το να αγιάσεις. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18496
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 01 Δεκ 2022, 12:57

Ερμής έγραψε:
01 Δεκ 2022, 12:48
under έγραψε:
01 Δεκ 2022, 12:46
Ερμής έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 19:14
Τα ψυχολογικά κάνουν πουστικη συμπεριφορά; Δε νομίζω. Ίσως την βγάζουν στην επιφάνεια.
Αν εχει οντως ψυχολογικα,δεν τιθεται θεμα πουστικης συμπεριφορας.
Μιλησε του στα ισια αν σε απασχολει τοσο πολυ το θεμα.Ρωτησε τον αν εχει καποιο θεμα μαζι σου.
Αν δεν σε απασχολει και τοσο,δεν υπαρχει και λογος συγχυσης.
Αυτο το τελευταίο έκανα και εγώ. Ο μόνος λόγος που το αναφέρω ειναι πως τέτοια συμπεριφορά δεν ειχα δει ξανά απο άντρα και μάλιστα 45αρη και βάλε.
Θυμαμαι στο 1ο ετος της σχολης ειχαμε μια εξεταση.Δεν πηγα καλα γιατι δεν ειχα διαβασει σοβαρα.
Ενας τυπος που μεχρι τοτε συμπεριφεροταν σαν να ειναι κολλητος μου (ερχοταν ξαφνικα στο σπιτι απροσκλητος πχ) σταματησε να μου μιλαει.
Ειχε και τα ψυχολογικα του βεβαια.
Δεν με ενδιεφερε πραγματικα να ρωτησω τον λογο της αποτομης αλλαγης της συμπεριφορας του,ουτε να "σωσω" αυτη την σχεση.
Σταματησα να ασχολουμαι.Αν με ενδιεφερε πολυ απλα θα τον ρωτουσα.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9970
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 01 Δεκ 2022, 13:10

Εγώ πάντως δεν βλέπω κάτι πούστικο.
Δηλαδή, όταν λέμε πως ο άλλος μου 'παιξε πουστιά, δεν εννοούμε ότι δεν απαντάει στα τηλέφωνα. :lol:
Είχα και 'γω τέτοια περίπτωση, ο οποίος όχι μόνο μηνύματα αλλά ούτε στα τηλεφωνήματα δεν απαντούσε. Απλά σταμάτησα να ασχολούμαι.
Μετά από 3 χρόνια στο ξεκάρφωτο μου τηλεφωνάει για να ρωτήσει κάτι για τον ξάδερφό μου, επίσης φίλο του.
Εδώ και 7 χρόνια, πάλι σιωπή. :lol:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Δεκ 2022, 13:11

Ερμής έγραψε:
01 Δεκ 2022, 11:39

και κάτι ακόμη, μπορεί όντως να έχω κάνει κάποια μλκια που δε την κατάλαβα(στη συγκεκριμένη περίπτωση όχι, αλλά λέμε), πες το ρε αρχίδι.
Σου ειπα πρώτη φορά συναντώ τέτοια συμπεριφορά απο άντρα(?) που δε με στεναχώρησε, με ενόχλησε το πουστριλίκι. Και απο ότι έμαθα και χθές το έκανε και σε αλλους της παρέας αντίστοιχα. Δε πειράζει, πρέπει να ξεπουλήσουν και οι πάγκοι στα παζάρια τις κυλότες τους.
:102: ξαναλεω, εσυ τον ξερεις. :102:

αλλα κανε και κανα σεναριο ναχει ξερογω καρκινο ο ιδιος η στενος του ανθρωπος,η οτι αλλη βαρια στεναχωρια, και να μη θελει να μιλησει η να ερθει σε επαφη ουτε με τη μανα του.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Δεκ 2022, 13:13

Ηρθε ένας τύπος να δει το αμάξι που πουλάω. Τεσπα το είδε, μου έκανε λίγο παζάρι τις επόμενες μέρες, καταλήξαμε σε μια τιμή, τα συμφωνησαμε ωραια κ καλα, δωσαμε χερια, μου είπε θα σε πάρω συγκεκριμένη ώρα για τα διαδικαστικα και δεν πήρε ποτέ. Ghosting που λένε και οι νεοι κ ευτυχως δεν προλαβα να μπω στον κοπο να αδειασω το αμαξι πριν την πωληση :lol: . Να το εντάξω στην κατηγορία της πουστιας του Ερμή, που δεν πήρε αντρίκια ένα τηλέφωνο να πει το μετάνιωσα, βρήκα άλλο, οτιδήποτε; :102:

κλαίων ως πόστερ
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2022, 06:05
Phorum.gr user: όνομα χρήστη

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κλαίων ως πόστερ » 01 Δεκ 2022, 13:16

under έγραψε:
01 Δεκ 2022, 12:57

Θυμαμαι στο 1ο ετος της σχολης ειχαμε μια εξεταση.Δεν πηγα καλα γιατι δεν ειχα διαβασει σοβαρα.
Είχε πάρτυ η δαπάρα, τύπε;
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Δεκ 2022, 00:54
Αν έχεις 7 φίλους και παραγγείλεις ή φτιάξεις πίτσες, χωρίς να φας κι εσύ, είσαι ο μαλάκας της παρέας

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18496
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 01 Δεκ 2022, 13:18

κλαίων ως πόστερ έγραψε:
01 Δεκ 2022, 13:16
under έγραψε:
01 Δεκ 2022, 12:57

Θυμαμαι στο 1ο ετος της σχολης ειχαμε μια εξεταση.Δεν πηγα καλα γιατι δεν ειχα διαβασει σοβαρα.
Είχε πάρτυ η δαπάρα, τύπε;
Οχι.Επαιζα αλογα.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13269
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 01 Δεκ 2022, 13:24

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Δεκ 2022, 13:13
Ηρθε ένας τύπος να δει το αμάξι που πουλάω. Τεσπα το είδε, μου έκανε λίγο παζάρι τις επόμενες μέρες, καταλήξαμε σε μια τιμή, τα συμφωνησαμε ωραια κ καλα, δωσαμε χερια, μου είπε θα σε πάρω συγκεκριμένη ώρα για τα διαδικαστικα και δεν πήρε ποτέ. Ghosting που λένε και οι νεοι κ ευτυχως δεν προλαβα να μπω στον κοπο να αδειασω το αμαξι πριν την πωληση :lol: . Να το εντάξω στην κατηγορία της πουστιας του Ερμή, που δεν πήρε αντρίκια ένα τηλέφωνο να πει το μετάνιωσα, βρήκα άλλο, οτιδήποτε; :102:
Όχι, διότι ήταν απλά ένας αγοραστής που μετάνιωσε τελευταία στιγμή. Και προφανώς δεν μπήκε στη διαδικασία να σου πει απλά ''δεν ενδιαφέρομαι''. Σαφώς και είναι ενοχλητικό όμως. Η περίπτωση του Ερμή είναι άλλη. Υπήρχε μια σχέση και γι'αυτό τον ενόχλησε. Δεν ήταν κάποιος τυχαίος βλαχοκαουμπόης
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13269
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 01 Δεκ 2022, 13:27

Ασέβαστος έγραψε:
01 Δεκ 2022, 13:11
Ερμής έγραψε:
01 Δεκ 2022, 11:39

και κάτι ακόμη, μπορεί όντως να έχω κάνει κάποια μλκια που δε την κατάλαβα(στη συγκεκριμένη περίπτωση όχι, αλλά λέμε), πες το ρε αρχίδι.
Σου ειπα πρώτη φορά συναντώ τέτοια συμπεριφορά απο άντρα(?) που δε με στεναχώρησε, με ενόχλησε το πουστριλίκι. Και απο ότι έμαθα και χθές το έκανε και σε αλλους της παρέας αντίστοιχα. Δε πειράζει, πρέπει να ξεπουλήσουν και οι πάγκοι στα παζάρια τις κυλότες τους.
:102: ξαναλεω, εσυ τον ξερεις. :102:

αλλα κανε και κανα σεναριο ναχει ξερογω καρκινο ο ιδιος η στενος του ανθρωπος,η οτι αλλη βαρια στεναχωρια, και να μη θελει να μιλησει η να ερθει σε επαφη ουτε με τη μανα του.
Ρε Μήτσο, σου λέει ο άνθρωπας πως τον ενόχλησε για να μάθει τι συμβαίνει. Όχι μια και δυο. Θα μπορούσε απλά να απαντήσει, ''έχω θέμα, μη μου πρήζεις τα ούμπαλα''.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Δεκ 2022, 13:27

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Δεκ 2022, 12:54
Ερμής έγραψε:
01 Δεκ 2022, 12:41
Αυτο που ειπες, άλλο έγω, άλλο άλλος.
Πλέον δε θέλω και δε με νοιάζει να μπαίνω στη θέση του άλλου, ας μπει ο άλλος στη δική μου.
Μπα, ηδη καταδικάστηκε, δε θ το ξαναπροσπαθήσω. Damnatio memoriae.
Οκ, αν το θέμα δεν έπαιξε μόνον στη φάση της ονομαστικής εορτής αλλά είχε συνέχεια σε πιο "καθημερινές" φάσεις, τότε σαφώς έχεις δίκιο. Πάψε να ασχολείσαι γιατί το μπαλάκι είναι καθαρά δικό του.

Γιατί στην τελική το "να μπαίνεις στη θέση του άλλου" συνεπάγεται μια στοιχειώδη ισορροπία, αν δεν είναι στόχος ζωής το να αγιάσεις. :)
Ναι τελευταία υπήρχαν κάτι τέτοια και εκτός της εορτής.
Παλιά το έκανα να μπαίνω στη θέση του άλλου, πλέον όχι, αρκετά έχω στο κεφάλι μου.
Ασέβαστος έγραψε:
01 Δεκ 2022, 13:11
Ερμής έγραψε:
01 Δεκ 2022, 11:39

και κάτι ακόμη, μπορεί όντως να έχω κάνει κάποια μλκια που δε την κατάλαβα(στη συγκεκριμένη περίπτωση όχι, αλλά λέμε), πες το ρε αρχίδι.
Σου ειπα πρώτη φορά συναντώ τέτοια συμπεριφορά απο άντρα(?) που δε με στεναχώρησε, με ενόχλησε το πουστριλίκι. Και απο ότι έμαθα και χθές το έκανε και σε αλλους της παρέας αντίστοιχα. Δε πειράζει, πρέπει να ξεπουλήσουν και οι πάγκοι στα παζάρια τις κυλότες τους.
:102: ξαναλεω, εσυ τον ξερεις. :102:

αλλα κανε και κανα σεναριο ναχει ξερογω καρκινο ο ιδιος η στενος του ανθρωπος,η οτι αλλη βαρια στεναχωρια, και να μη θελει να μιλησει η να ερθει σε επαφη ουτε με τη μανα του.
ναι οκ δε διαφωνώ αλλά ξαναλέω δε μπορώ να μπω σε αυτή τη θέση αν ο ίδιος δε θέλει να μου πει τι συμβαίνει.
EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Δεκ 2022, 13:13
Ηρθε ένας τύπος να δει το αμάξι που πουλάω. Τεσπα το είδε, μου έκανε λίγο παζάρι τις επόμενες μέρες, καταλήξαμε σε μια τιμή, τα συμφωνησαμε ωραια κ καλα, δωσαμε χερια, μου είπε θα σε πάρω συγκεκριμένη ώρα για τα διαδικαστικα και δεν πήρε ποτέ. Ghosting που λένε και οι νεοι κ ευτυχως δεν προλαβα να μπω στον κοπο να αδειασω το αμαξι πριν την πωληση :lol: . Να το εντάξω στην κατηγορία της πουστιας του Ερμή, που δεν πήρε αντρίκια ένα τηλέφωνο να πει το μετάνιωσα, βρήκα άλλο, οτιδήποτε; :102:
άλλο πράγμα αυτό και άλλο να έχετε μια γνωριμία κάποιων ετών με τραπέζια, εξόδους κλπ ,
αν και στην περίπτωση που αναφέρεις πάλι θα έπαιρνα τηλ οτι βρήκα κάτι άλλο//δε με ενδιαφέρει πια κλπ. Να δώσω τα χέρια και να εξαφανιστώ; Με τίποτα. Ξαναλέω σε αυτό το θέμα έχω αποκτήσει κάποιες παλιές συνήθειες ίσως λόγω του οτι μεγάλωσα σε περιβάλλον που ο λόγος ήταν και είναι μεγάλο πράγμα, αλλιώς θα σε έφτυνε όλη η κοινωνία και δε θα είχες κανένα κύρος μετά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Δεκ 2022, 13:29

Πασιφάη έγραψε:
01 Δεκ 2022, 13:27
Ασέβαστος έγραψε:
01 Δεκ 2022, 13:11
Ερμής έγραψε:
01 Δεκ 2022, 11:39

και κάτι ακόμη, μπορεί όντως να έχω κάνει κάποια μλκια που δε την κατάλαβα(στη συγκεκριμένη περίπτωση όχι, αλλά λέμε), πες το ρε αρχίδι.
Σου ειπα πρώτη φορά συναντώ τέτοια συμπεριφορά απο άντρα(?) που δε με στεναχώρησε, με ενόχλησε το πουστριλίκι. Και απο ότι έμαθα και χθές το έκανε και σε αλλους της παρέας αντίστοιχα. Δε πειράζει, πρέπει να ξεπουλήσουν και οι πάγκοι στα παζάρια τις κυλότες τους.
:102: ξαναλεω, εσυ τον ξερεις. :102:

αλλα κανε και κανα σεναριο ναχει ξερογω καρκινο ο ιδιος η στενος του ανθρωπος,η οτι αλλη βαρια στεναχωρια, και να μη θελει να μιλησει η να ερθει σε επαφη ουτε με τη μανα του.
Ρε Μήτσο, σου λέει ο άνθρωπας πως τον ενόχλησε για να μάθει τι συμβαίνει. Όχι μια και δυο. Θα μπορούσε απλά να απαντήσει, ''έχω θέμα, μη μου πρήζεις τα ούμπαλα''.
σωστο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Δεκ 2022, 14:07

https://www.naftemporiki.gr/finance/wor ... in-eyropi/
Σκέφτομαι να μετακομίσω.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 01 Δεκ 2022, 14:53

Ερμής έγραψε:
01 Δεκ 2022, 12:48
under έγραψε:
01 Δεκ 2022, 12:46
Ερμής έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 19:14
Τα ψυχολογικά κάνουν πουστικη συμπεριφορά; Δε νομίζω. Ίσως την βγάζουν στην επιφάνεια.
Αν εχει οντως ψυχολογικα,δεν τιθεται θεμα πουστικης συμπεριφορας.
Μιλησε του στα ισια αν σε απασχολει τοσο πολυ το θεμα.Ρωτησε τον αν εχει καποιο θεμα μαζι σου.
Αν δεν σε απασχολει και τοσο,δεν υπαρχει και λογος συγχυσης.
Αυτο το τελευταίο έκανα και εγώ. Ο μόνος λόγος που το αναφέρω ειναι πως τέτοια συμπεριφορά δεν ειχα δει ξανά απο άντρα και μάλιστα 45αρη και βάλε.
Δικέ μου, μήπως έχεις εσύ το θέμα και περιμένεις περισσότερα από αυτήν την σχέση από όσο αξίζει ή νιώθεις θιγμένο τον εγωισμό σου που κάποιος που γουστάρει/γούσταρε την παρέα σου για κάποια φεγγάρια, έχει πλέον άλλες προτεραιότητες στην ζωή του;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών