Τι σκέφτεσαι τώρα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 09 Ιουν 2024, 21:12

Fata_Morgana έγραψε:
09 Ιουν 2024, 16:38
decadent έγραψε:
09 Ιουν 2024, 15:08
Fata_Morgana έγραψε:
08 Ιουν 2024, 20:36
Σήμερα είμασταν μπροστά σε ένα τρακάρισμα. Οδηγούσε αυτοκίνητο γυναίκα και πήγε να περάσει και πέρναγε μια μηχανή και τον χτύπησε. Κατέβηκε κάτω η γυναίκα σοκαρισμένη και ο αντρας της να πάνε στον νεαρό να τον βγάλουν στην άκρη αν είναι καλά. Ο άντρας της παίζει να ήταν ο πιο ήρεμος άντρας που έχω δει. Δεν της φώναξε, την αγκάλιασε και την έβαλε στο πλάι στη σκιά, να σηκώσει τη μηχανή του παιδιού, να μετακινήσει το αυτοκίνητο με έναν άλλο να κρατάει τον προφυλακτήρα,να πάρει τηλέφωνα, να βγάλει τα χαρτιά κτλ,
Τι ήρεμος και ψύχραιμος άνθρωπος. Πόσο γλυκύτατος ήταν. Αλλά και ο νεαρός το μόνο που της φώναξε στην αρχή " δε με είδες; πως βγήκες έτσι;" πόσο ανθρώπινοι όλοι.
Αν φταίει όντως η οδηγός του αυτοκινήτου να της πάρει και τα σώβρακα. Όποιος δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί βασικούς κανόνες οδικής συμπεριφοράς δεν είναι για τιμόνι, είτε αυτοκινήτου είτε μηχανής.

Θα μπορούσε να έχει σκοτωθεί (ή χειρότερα να μείνει εγκεφαλικά νεκρός) ο νεαρός, όσο μικρή και αν ήταν η ταχύτητα πρόσκρουσης.- Να ερχόταν μετά να το ανακοίνωνε αυτή στους γονείς.
Αυτή έφταιγε στάνταρ. Δε κοίταξε; νόμιζε προλαβαίνει να περάσει; Ήταν διασταύρωση, και αυτή βγήκε από στοπ σε κεντρικό δρόμο. Εγώ νομίζω ότι θεώρησε ότι προλαβαίνει να περάσει. Άλλος λέει ότι δεν κοίταξε καν. Όπως και να έχει ήταν ένα ατύχημα, ευτυχώς χωρίς θύματα και όχι μεγάλες ζημίες. Η μηχανή δεν έπαθε τίποτα απολύτως. Το αυτοκίνητο ξηλώθηκε ο προφυλακτήρας και κάτι άλλα. Δε ξέρω αν πρεπει να της πάρει τα σώβρακα ή όχι, εμένα μου άρεσε ή στάση του αντρός της που ήταν ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ή.
Και ο νεαρός βέβαια έδειξε αυτοσυγκράτηση μεγάλη.
Ναι να της πάρει τα σώβρακα για να βάλουν μυαλό τα ανεγκέφαλα. Επειδή δεν έγινε κάτι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν σημαίνει ότι είναι πάντα έτσι. Είχα περίπτωση που η ταχύτητα ήταν μικρή και χτύπησε το κεφάλι στο κράσπεδο, με κράνος. Οπότε χέστηκα για την κυρία που νόμιζε.

Ο άντρας της έκανε το λογικό και αναμενόμενο. Δεν καταλαβαίνω τι το εξαιρετικό έχει.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 3458
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 09 Ιουν 2024, 21:18

decadent έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:12

Ναι να της πάρει τα σώβρακα για να βάλουν μυαλό τα ανεγκέφαλα. Επειδή δεν έγινε κάτι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν σημαίνει ότι είναι πάντα έτσι. Είχα περίπτωση που η ταχύτητα ήταν μικρή και χτύπησε το κεφάλι στο κράσπεδο, με κράνος. Οπότε χέστηκα για την κυρία που νόμιζε.

Ο άντρας της έκανε το λογικό και αναμενόμενο. Δεν καταλαβαίνω τι το εξαιρετικό έχει.
Το λογικό και αναμενόμενο δεν είναι συνήθως αυτό που συμβαίνει σε περίπτωση ατυχήματος. Θαύμασα την ηρεμία του ανθρώπου αυτού.

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 09 Ιουν 2024, 21:20

Fata_Morgana έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:18
decadent έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:12

Ναι να της πάρει τα σώβρακα για να βάλουν μυαλό τα ανεγκέφαλα. Επειδή δεν έγινε κάτι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν σημαίνει ότι είναι πάντα έτσι. Είχα περίπτωση που η ταχύτητα ήταν μικρή και χτύπησε το κεφάλι στο κράσπεδο, με κράνος. Οπότε χέστηκα για την κυρία που νόμιζε.

Ο άντρας της έκανε το λογικό και αναμενόμενο. Δεν καταλαβαίνω τι το εξαιρετικό έχει.
Το λογικό και αναμενόμενο δεν είναι συνήθως αυτό που συμβαίνει σε περίπτωση ατυχήματος. Θαύμασα την ηρεμία του ανθρώπου αυτού.
επειδή η λογική συμπεριφορά έχει εκλείψει δεν θα την θεοποιήσω, προφανώς το μεγαλύτερο ποσοστό έχει βασική εγκεφαλική λειτουργία γιατί δεν έχει δουλέψει με τον εαυτό του

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 3458
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 09 Ιουν 2024, 21:22

decadent έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:20
Fata_Morgana έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:18
decadent έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:12

Ναι να της πάρει τα σώβρακα για να βάλουν μυαλό τα ανεγκέφαλα. Επειδή δεν έγινε κάτι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν σημαίνει ότι είναι πάντα έτσι. Είχα περίπτωση που η ταχύτητα ήταν μικρή και χτύπησε το κεφάλι στο κράσπεδο, με κράνος. Οπότε χέστηκα για την κυρία που νόμιζε.

Ο άντρας της έκανε το λογικό και αναμενόμενο. Δεν καταλαβαίνω τι το εξαιρετικό έχει.
Το λογικό και αναμενόμενο δεν είναι συνήθως αυτό που συμβαίνει σε περίπτωση ατυχήματος. Θαύμασα την ηρεμία του ανθρώπου αυτού.
επειδή η λογική συμπεριφορά έχει εκλείψει δεν θα την θεοποιήσω, προφανώς το μεγαλύτερο ποσοστό έχει βασική εγκεφαλική λειτουργία γιατί δεν έχει δουλέψει με τον εαυτό του
Αυτός είχε δουλέψει όμως! Μπράβο στον κύριο που δούλεψε με τον εαυτό του. Όχι μπράβο.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 15101
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 09 Ιουν 2024, 21:23

mao mao έγραψε:
09 Ιουν 2024, 01:19
Τι φλωροσυγκρότημα οι coldplay. Kαι έχεις και τα γίδια να ποστάρουν stories από ΟΑΚΑ.
Και γω απορώ ρε τύπε, ποιοι τύποι τους ακούνε.

Μιλάμε για εντελώς ανθυπομέτριο συγκρότημα, με τέρμα ανάλατους φαν.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 15101
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 09 Ιουν 2024, 21:24

Casp έγραψε:
08 Ιουν 2024, 16:52
nowhere έγραψε:
08 Ιουν 2024, 16:48
Casp έγραψε:
08 Ιουν 2024, 16:38
Αυτό είναι πρόβλημα δικό σου και όχι δικό μου, και μάλιστα χαίρομαι που σε ενοχλώ.
Προτείνω ξυδάκι!
ναι ότι με ενοχλείς είναι δικό μου πρόβλημα.αν δεν έχεις άλλα αυτονόητα να γράψεις βρες κάτι άλλο σημαντικο να κάνεις,τράβα μάζεψε κανά κουραδάκι ξερωγώ
Και εσύ τράβα να κάνεις σε άλλον προσωπικές επιθέσεις γιατί δεν θα σε ανεχτώ για πολλύ ακόμα. :)
Τα δικά σου γραπτά πάντως δεν είναι αυτονόητα. Επειδή είναι αυτονόητο πως ακόμα και να έφτανα στο σημείο να δώσω πίσω το γατάκι σε περίπτωση που δοκιμάζαμε τα πάντα και δεν γιατρευόταν (που δεν θα το έκανα), ΔΕΝ είναι αυτονόητο πως θα έδινα και το ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.

Οπότε τράβα αλλού να πετάξεις εξυπνάδες και σκατοψυχιές και να κουνήσεις το χεράκι, επειδή το μοναδικό πράγμα που ξέρεις να κάνεις καλά είναι να κρίνεις εκ του ασφαλούς όοολους τους υπόλοιπους για να νιώσεις ανώτερος.

Σε μένα όμως, κρίμα αλλά, δεν πιάνει.
Τελικά, τύπισσα, το γατί σου είναι το παιδί σου, το παιδί σου είναι το γατί σου ή συμβαίνει κάτι άλλο;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 09 Ιουν 2024, 21:27

Fata_Morgana έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:22
decadent έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:20
Fata_Morgana έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:18


Το λογικό και αναμενόμενο δεν είναι συνήθως αυτό που συμβαίνει σε περίπτωση ατυχήματος. Θαύμασα την ηρεμία του ανθρώπου αυτού.
επειδή η λογική συμπεριφορά έχει εκλείψει δεν θα την θεοποιήσω, προφανώς το μεγαλύτερο ποσοστό έχει βασική εγκεφαλική λειτουργία γιατί δεν έχει δουλέψει με τον εαυτό του
Αυτός είχε δουλέψει όμως! Μπράβο στον κύριο που δούλεψε με τον εαυτό του. Όχι μπράβο.
έχω σταματήσει να λέω μπράβο για τα προαπαιτούμενα ενός έλλογου όντος

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 15101
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 09 Ιουν 2024, 21:28

Fata_Morgana έγραψε:
09 Ιουν 2024, 16:38
decadent έγραψε:
09 Ιουν 2024, 15:08
Fata_Morgana έγραψε:
08 Ιουν 2024, 20:36
Σήμερα είμασταν μπροστά σε ένα τρακάρισμα. Οδηγούσε αυτοκίνητο γυναίκα και πήγε να περάσει και πέρναγε μια μηχανή και τον χτύπησε. Κατέβηκε κάτω η γυναίκα σοκαρισμένη και ο αντρας της να πάνε στον νεαρό να τον βγάλουν στην άκρη αν είναι καλά. Ο άντρας της παίζει να ήταν ο πιο ήρεμος άντρας που έχω δει. Δεν της φώναξε, την αγκάλιασε και την έβαλε στο πλάι στη σκιά, να σηκώσει τη μηχανή του παιδιού, να μετακινήσει το αυτοκίνητο με έναν άλλο να κρατάει τον προφυλακτήρα,να πάρει τηλέφωνα, να βγάλει τα χαρτιά κτλ,
Τι ήρεμος και ψύχραιμος άνθρωπος. Πόσο γλυκύτατος ήταν. Αλλά και ο νεαρός το μόνο που της φώναξε στην αρχή " δε με είδες; πως βγήκες έτσι;" πόσο ανθρώπινοι όλοι.
Αν φταίει όντως η οδηγός του αυτοκινήτου να της πάρει και τα σώβρακα. Όποιος δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί βασικούς κανόνες οδικής συμπεριφοράς δεν είναι για τιμόνι, είτε αυτοκινήτου είτε μηχανής.

Θα μπορούσε να έχει σκοτωθεί (ή χειρότερα να μείνει εγκεφαλικά νεκρός) ο νεαρός, όσο μικρή και αν ήταν η ταχύτητα πρόσκρουσης.- Να ερχόταν μετά να το ανακοίνωνε αυτή στους γονείς.
Αυτή έφταιγε στάνταρ. Δε κοίταξε; νόμιζε προλαβαίνει να περάσει; Ήταν διασταύρωση, και αυτή βγήκε από στοπ σε κεντρικό δρόμο. Εγώ νομίζω ότι θεώρησε ότι προλαβαίνει να περάσει. Άλλος λέει ότι δεν κοίταξε καν. Όπως και να έχει ήταν ένα ατύχημα, ευτυχώς χωρίς θύματα και όχι μεγάλες ζημίες. Η μηχανή δεν έπαθε τίποτα απολύτως. Το αυτοκίνητο ξηλώθηκε ο προφυλακτήρας και κάτι άλλα. Δε ξέρω αν πρεπει να της πάρει τα σώβρακα ή όχι, εμένα μου άρεσε ή στάση του αντρός της που ήταν ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ή.
Και ο νεαρός βέβαια έδειξε αυτοσυγκράτηση μεγάλη.
Δηλαδή, τύπισσα, ξηλώθηκε ο προφυλακτήρας και κάτι αλλά από το αυτοκίνητο και μας λες ότι η μηχανή δεν έπαθε τίποτα. Και θέλεις εσύ αυτοκίνητο για να οδηγείς...

Καλά θα πάει κι αυτό.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 3458
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 09 Ιουν 2024, 21:57

decadent έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:27
Fata_Morgana έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:22
decadent έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:20


επειδή η λογική συμπεριφορά έχει εκλείψει δεν θα την θεοποιήσω, προφανώς το μεγαλύτερο ποσοστό έχει βασική εγκεφαλική λειτουργία γιατί δεν έχει δουλέψει με τον εαυτό του
Αυτός είχε δουλέψει όμως! Μπράβο στον κύριο που δούλεψε με τον εαυτό του. Όχι μπράβο.
έχω σταματήσει να λέω μπράβο για τα προαπαιτούμενα ενός έλλογου όντος
Όχι καλέ. Να ενθαρρύνουμε τις σωστές συμπεριφορές :hebit:
Feindflug έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:28
Fata_Morgana έγραψε:
09 Ιουν 2024, 16:38
decadent έγραψε:
09 Ιουν 2024, 15:08
Αν φταίει όντως η οδηγός του αυτοκινήτου να της πάρει και τα σώβρακα. Όποιος δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί βασικούς κανόνες οδικής συμπεριφοράς δεν είναι για τιμόνι, είτε αυτοκινήτου είτε μηχανής.

Θα μπορούσε να έχει σκοτωθεί (ή χειρότερα να μείνει εγκεφαλικά νεκρός) ο νεαρός, όσο μικρή και αν ήταν η ταχύτητα πρόσκρουσης.- Να ερχόταν μετά να το ανακοίνωνε αυτή στους γονείς.
Αυτή έφταιγε στάνταρ. Δε κοίταξε; νόμιζε προλαβαίνει να περάσει; Ήταν διασταύρωση, και αυτή βγήκε από στοπ σε κεντρικό δρόμο. Εγώ νομίζω ότι θεώρησε ότι προλαβαίνει να περάσει. Άλλος λέει ότι δεν κοίταξε καν. Όπως και να έχει ήταν ένα ατύχημα, ευτυχώς χωρίς θύματα και όχι μεγάλες ζημίες. Η μηχανή δεν έπαθε τίποτα απολύτως. Το αυτοκίνητο ξηλώθηκε ο προφυλακτήρας και κάτι άλλα. Δε ξέρω αν πρεπει να της πάρει τα σώβρακα ή όχι, εμένα μου άρεσε ή στάση του αντρός της που ήταν ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ή.
Και ο νεαρός βέβαια έδειξε αυτοσυγκράτηση μεγάλη.
Δηλαδή, τύπισσα, ξηλώθηκε ο προφυλακτήρας και κάτι αλλά από το αυτοκίνητο και μας λες ότι η μηχανή δεν έπαθε τίποτα. Και θέλεις εσύ αυτοκίνητο για να οδηγείς...

Καλά θα πάει κι αυτό.
Η μηχανή δεν έπαθε απολύτως τίποτα. Την έβαλε και μπροστά και όλα κομπλέ. Η άλλη τράκαρε, εγώ γιατί να μην οδηγώ;

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 09 Ιουν 2024, 22:00

decadent έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:27
Fata_Morgana έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:22
decadent έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:20


επειδή η λογική συμπεριφορά έχει εκλείψει δεν θα την θεοποιήσω, προφανώς το μεγαλύτερο ποσοστό έχει βασική εγκεφαλική λειτουργία γιατί δεν έχει δουλέψει με τον εαυτό του
Αυτός είχε δουλέψει όμως! Μπράβο στον κύριο που δούλεψε με τον εαυτό του. Όχι μπράβο.
έχω σταματήσει να λέω μπράβο για τα προαπαιτούμενα ενός έλλογου όντος
Κι όμως...εδώ που έχουμε φτάσει, έχω κι εγώ ξεκινήσει να εκτιμώ αφάνταστα τα μέχρι πριν λίγο καιρό (και για πολλές χιλιετίες ίσως).... αυτονόητα...προαπαιτούμενα ενός έλλογου όντος

ΥΓ. Εδώ παίζει να βγει πρώτος σε ψήφους ο αυτιάς, ο άδωνις να είναι ο πιο διάσημος βουλευτής και να υπάρχουν και ΜΑΛΑΚΕΣ που να του στήνουν αδριάντα...και να τον υπερασπίζονται μέχρι θανάτου με βασικό εργαλείο τα τουίτ του ...κρανιδιώτη :102:

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 09 Ιουν 2024, 22:02

student έγραψε:
09 Ιουν 2024, 22:00
decadent έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:27
Fata_Morgana έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:22


Αυτός είχε δουλέψει όμως! Μπράβο στον κύριο που δούλεψε με τον εαυτό του. Όχι μπράβο.
έχω σταματήσει να λέω μπράβο για τα προαπαιτούμενα ενός έλλογου όντος
Κι όμως...εδώ που έχουμε φτάσει, έχω κι εγώ ξεκινήσει να εκτιμώ αφάνταστα τα μέχρι πριν λίγο καιρό (και για πολλές χιλιετίες ίσως).... αυτονόητα...προαπαιτούμενα ενός έλλογου όντος
για αυτό φτάσαμε ως εδώ, γιατί τα προαπαιτούμενα τα θεωρούμε πια κάτι το εξαιρετικό, και αυτό προκύπτει από την προσέγγιση ζωής σε όλα τα επίπεδα, αυτή η σαπίλα έτσι προέκυψε, αυτά τα άδεια κουφάρια που κυκλοφορούν με υπεροπτικό ύφος κάπως γεννήθηκαν

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 09 Ιουν 2024, 22:36

decadent έγραψε:
09 Ιουν 2024, 22:02
student έγραψε:
09 Ιουν 2024, 22:00
decadent έγραψε:
09 Ιουν 2024, 21:27


έχω σταματήσει να λέω μπράβο για τα προαπαιτούμενα ενός έλλογου όντος
Κι όμως...εδώ που έχουμε φτάσει, έχω κι εγώ ξεκινήσει να εκτιμώ αφάνταστα τα μέχρι πριν λίγο καιρό (και για πολλές χιλιετίες ίσως).... αυτονόητα...προαπαιτούμενα ενός έλλογου όντος
για αυτό φτάσαμε ως εδώ, γιατί τα προαπαιτούμενα τα θεωρούμε πια κάτι το εξαιρετικό, και αυτό προκύπτει από την προσέγγιση ζωής σε όλα τα επίπεδα, αυτή η σαπίλα έτσι προέκυψε, αυτά τα άδεια κουφάρια που κυκλοφορούν με υπεροπτικό ύφος κάπως γεννήθηκαν
Νομίζεις...η σαπίλα προέκυψε αλλοιώνοντας σταδιακά και συντονισμένα την αντιληπτική ικανότητα και την αξιακή παλέτα των πολλών.
Το ότι έχουν μείνει και κάποιοι που ακόμα δίνουν σημασία στην ουσία, δεν μπορεί να γίνει και αιτία να κατηγορηθούν κι όλας και από πάνω για τη σαπίλα της πλειοψηφίας. Αντιθέτως, τους πρέπει και κάποιος έπαινος αν μην τι άλλο λόγω αντίστασης.

Το ότι δομήθηκαν και δημιουργήθηκαν όλα αυτά τα άδεια κουφάρια με κάποιον (όποιον) συντονισμένο τρόπο, δεν μπορεί να αποτελέσει κατηγόρια και μομφή προς αυτούς που δεν έχουν γίνει (ακόμα) έτσι.

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 09 Ιουν 2024, 23:00

student έγραψε:
09 Ιουν 2024, 22:36
decadent έγραψε:
09 Ιουν 2024, 22:02
student έγραψε:
09 Ιουν 2024, 22:00


Κι όμως...εδώ που έχουμε φτάσει, έχω κι εγώ ξεκινήσει να εκτιμώ αφάνταστα τα μέχρι πριν λίγο καιρό (και για πολλές χιλιετίες ίσως).... αυτονόητα...προαπαιτούμενα ενός έλλογου όντος
για αυτό φτάσαμε ως εδώ, γιατί τα προαπαιτούμενα τα θεωρούμε πια κάτι το εξαιρετικό, και αυτό προκύπτει από την προσέγγιση ζωής σε όλα τα επίπεδα, αυτή η σαπίλα έτσι προέκυψε, αυτά τα άδεια κουφάρια που κυκλοφορούν με υπεροπτικό ύφος κάπως γεννήθηκαν
Νομίζεις...η σαπίλα προέκυψε αλλοιώνοντας σταδιακά και συντονισμένα την αντιληπτική ικανότητα και την αξιακή παλέτα των πολλών.
Το ότι έχουν μείνει και κάποιοι που ακόμα δίνουν σημασία στην ουσία, δεν μπορεί να γίνει και αιτία να κατηγορηθούν κι όλας και από πάνω για τη σαπίλα της πλειοψηφίας. Αντιθέτως, τους πρέπει και κάποιος έπαινος αν μην τι άλλο λόγω αντίστασης.

Το ότι δομήθηκαν και δημιουργήθηκαν όλα αυτά τα άδεια κουφάρια με κάποιον (όποιον) συντονισμένο τρόπο, δεν μπορεί να αποτελέσει κατηγόρια και μομφή προς αυτούς που δεν έχουν γίνει (ακόμα) έτσι.
δεν καταλαβαίνω σε τι μου απαντάς
πότε είπα ότι φταίνε για την σαπίλα της πλειοψηφίας αποκλειστικά και μόνο όσοι δίνουν αξία στην ουσία; προφανώς και είναι μέρος του προβλήματος όποιος θεοποιεί τα αυτονόητα αντί να τα διδάσκει ως τέτοια, δηλαδή αυτονόητη ανθρώπινη συμπεριφορά και ταυτόχρονα να περιθωριοποιείται όποιος συμπεριφέρεται σαν ζώο
η αντιληπτική ικανότητα αλλοιώθηκε και από τα ίδια τα δίποδα, δεν φταίνε πάντα για όλα αποκλειστικά και μόνο εξωτερικοί παράγοντες, ανάληψη ευθυνών από ενήλικες είναι κάπως αυτονόητο και αν δεν είναι υπάρχει πρόβλημα

όσο για το αξιακό σύστημα της πλειοψηφίας είναι ολοφάνερο ποιο είναι : η πάρτη τους και μόνο.- όλα χωρίς κόπο, εξάλλου σημασία έχουν τα λαικ και οι καρδουλίτσες στα σοσιαλ

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12522
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 10 Ιουν 2024, 06:01

Καλημέρα! Ακόμη κοιμάστε;

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 3458
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 10 Ιουν 2024, 06:18

taliban έγραψε:
10 Ιουν 2024, 06:01
Καλημέρα! Ακόμη κοιμάστε;
Καλημέρα, όι καλέ. Έχουνε ξυπνήσει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών