Τι καφέ προτιμάτε?

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.

Τι καφε προτιματε?

Ελληνικο
12
21%
Φραπέ
22
39%
Εσπρεσσο (σε ολες τις μορφες του ristretto/lungo etc.)
6
11%
Καπουτσινο (σε ολες τις μορφες του)
2
4%
Φρεντο (καπουτσινο/εσπρεσσο)
8
14%
Γαλλικος/Αμερικανικος/φιλτρου
1
2%
Ιρλανδέζικος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Με παγωτο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αλλο (παρακαλω πειτε)
2
4%
Πινω μονο τσάι/Δεν πίνω καφέδες
3
5%
Δεν ξερω/Δεν απαντω
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 56

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 30 Μάιος 2023, 17:11

Feindflug έγραψε:
29 Μάιος 2022, 10:48
Όσοι τύποι εργαζόμαστε, πίνουμε ένα καφεδάκι το πρωί, έτσι για την κοινωνικοποίηση πιο πολύ και το απόγευμα χτυπάμε νιτρικά και pre-workout με καφεΐνες και ταυρίνες για να βγει η προπόνηση.

Κοινωνικοποίηση = χέσιμο στα αριστοκρατικά;

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14665
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 30 Μάιος 2023, 17:25

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
30 Μάιος 2023, 17:11
Feindflug έγραψε:
29 Μάιος 2022, 10:48
Όσοι τύποι εργαζόμαστε, πίνουμε ένα καφεδάκι το πρωί, έτσι για την κοινωνικοποίηση πιο πολύ και το απόγευμα χτυπάμε νιτρικά και pre-workout με καφεΐνες και ταυρίνες για να βγει η προπόνηση.

Κοινωνικοποίηση = χέσιμο στα αριστοκρατικά;
Οι ανάγκες μου είναι τακτικές και στην ώρα τους, τύπε, σπανίως εκτός προγράμματος και αβίαστες. Δεν έχω την ανάγκη βοηθημάτων για να τις εκτελέσω.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 30 Μάιος 2023, 17:37

Befaios έγραψε:
26 Μάιος 2023, 14:35
Μου αρέσουν κατά καιρούς όλων των ειδών οι καφέδες, τους απολαμβάνω όλους, αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί τόσος ντόρος με τον φραπέ;
Και εμένα μου αρέσει ένας γλυκός φραπέ με γάλα, αλλά πλέον πολύ δύσκολα θα δω έξω κάποιον να τον παραγγείλει. Έχω ακούσει πολλές φορές ότι έχει μέσα χημικά και προσωπικά δεν τον εμπιστεύομαι. Όπου σταθώ και όπου βρεθεί όλοι εσπρέσο πίνουν πάντως.

Εκεί που υπάρχει πολύ ποιότητα και απόλαυση στη γεύση είναι σε έναν καλό φρέντο εσπρέσο μέτριο.
Έπινα πρόσφατα χωρίς να το ξέρω εσπρέσο από την Nestle, είναι πολύ καλός στη γεύση αλλά όταν άκουσα την εταιρία μου κόπηκαν τα πόδια... Αν ξέρει κάποιος λεπτομέρειες ας μας πει αλλά σκέφτομαι να αγοράζω βιολογικό εσπρέσο για το σπίτι.
Περιτρίμματα καφέδων ειναι ο στιγμαιος (φραπες), δεν χρειαζεται να εχει χημικά μεσα για να ειναι σκουπίδι.
Σαν να μου λες οτι στη σαλάτα σου σου αρέσει να ριχνεις πυρηνέλαιο αντί για ελαιόλαδο, αλλα οκ, γουστο σου, δεν ειμαι εγω αυτος που θα σου επιβάλλει τι θα κανεις με τους γευστικούς σου κάλυκες.
Εμένα μ'αρεσει το αβοκάντο και το ταχίνι, που αλλοι και μονο που τα ακουν ξερνάνε.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 30 Μάιος 2023, 17:46

Feindflug έγραψε:
29 Μάιος 2022, 10:48
Όσοι τύποι εργαζόμαστε, πίνουμε ένα καφεδάκι το πρωί, έτσι για την κοινωνικοποίηση πιο πολύ και το απόγευμα χτυπάμε νιτρικά και pre-workout με καφεΐνες και ταυρίνες για να βγει η προπόνηση.
Και ξεροσφύρι φαντάζομαι (χωρις πρωινό), και φραπέ, ε απολύτως λογικό ειναι να αποκτάτε θεματα με τα εντερικά σας μετά. Το πρωί ούτε η ζάχαρη κανει, με άδειο στομάχι. Οσες φορές ετυχε να φάω γλυκό για πρωινό, μου χάλασε ολη τη μέρα μετά, αισθανομουν καπως περιεργα φουσκωμενος.

Οσο για την προπόνηση, για μένα μια χαρά βγαινει με ενα σκετό καφε 1-1,5 ωρα πριν. Μαλλον επειδη δεν ειμαι και πολύ συνηθισμένος στον καφέ, και με πιάνει.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14665
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 30 Μάιος 2023, 18:05

vantono έγραψε:
30 Μάιος 2023, 17:46
Feindflug έγραψε:
29 Μάιος 2022, 10:48
Όσοι τύποι εργαζόμαστε, πίνουμε ένα καφεδάκι το πρωί, έτσι για την κοινωνικοποίηση πιο πολύ και το απόγευμα χτυπάμε νιτρικά και pre-workout με καφεΐνες και ταυρίνες για να βγει η προπόνηση.
Και ξεροσφύρι φαντάζομαι (χωρις πρωινό), και φραπέ, ε απολύτως λογικό ειναι να αποκτάτε θεματα με τα εντερικά σας μετά. Το πρωί ούτε η ζάχαρη κανει, με άδειο στομάχι. Οσες φορές ετυχε να φάω γλυκό για πρωινό, μου χάλασε ολη τη μέρα μετά, αισθανομουν καπως περιεργα φουσκωμενος.

Οσο για την προπόνηση, για μένα μια χαρά βγαινει με ενα σκετό καφε 1-1,5 ωρα πριν. Μαλλον επειδη δεν ειμαι και πολύ συνηθισμένος στον καφέ, και με πιάνει.
Το πρωινό μου είναι πλήρες και πρωτεϊνικό, τύπε. Το έχω περιγράψει αλλού. Τα εντερικά μου θέματα τα περιέγραψα λίγο πιο πάνω.

Καφέ πίνω μετά από μια ώρα και βάλε από την ώρα που σηκωθώ, κατά τις διδαχές του Dr. Huberman.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών