Τι καφέ προτιμάτε?

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.

Τι καφε προτιματε?

Ελληνικο
12
21%
Φραπέ
22
39%
Εσπρεσσο (σε ολες τις μορφες του ristretto/lungo etc.)
6
11%
Καπουτσινο (σε ολες τις μορφες του)
2
4%
Φρεντο (καπουτσινο/εσπρεσσο)
8
14%
Γαλλικος/Αμερικανικος/φιλτρου
1
2%
Ιρλανδέζικος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Με παγωτο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αλλο (παρακαλω πειτε)
2
4%
Πινω μονο τσάι/Δεν πίνω καφέδες
3
5%
Δεν ξερω/Δεν απαντω
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 56

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 29 Μάιος 2022, 01:12

Gherschaagk έγραψε:
29 Μάιος 2022, 00:46
Αγις έγραψε:
29 Μάιος 2022, 00:08
Volk έγραψε:
28 Μάιος 2022, 22:30


Αγι, εδω που τα λεμε εχει δικιο τυπε ο φιλος μας που λεει περι λασπουρας με κατακαθι. Εχω δοκιμασει και Ελληνικους απο και καλα μαστορες και μερακληδες και αρχιδια, τζιφος.

Ουτε καν. Περα απο τη χαλια υφη που εχει!
οταν δοκιμασεις θα ξεχασεις τα παντα - κολαση αρωματων κ γευσεων
θελει κανα 20 λεπτο ομως κ σε καταλληλο σκευος δλδ ασυμφορο
αν εχεις τζακι παρε ενα μακρυκοτσανο μπακιρενιο κ καλο χαρμανι κ ετοιμασου να εκπλαγεις
Δλδ να έχω το τζάκι αναμμένο, να αγοράσω και μακρυκότσανο και να περιμένω 20 λεπτά για να πιω καφέ;;

Ειδικά το πρωί που γυρνάω με το μάτι θολό μέχρι την πρώτη γουλιά;;

Κόοοοολαααασηηηηη.
Εκτός του ότι ξενυχτάς στο πχόρουμ αντί να κοιμάσαι τέτοια ώρα, δικιά μου, μάλλον έχεις εθιστεί και στην καφεΐνη.

Κοιμήσου φυσιολογική ώρα, για 7-8 ώρες και μην πιεις καφέ την πρώτη ώρα που θα ξυπνήσεις. Σταδιακά, δοκίμασε να τον κόψεις για 1-2 εβδομάδες, τελείως.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 29 Μάιος 2022, 01:13

Αγις έγραψε:
29 Μάιος 2022, 01:07
Gherschaagk έγραψε:
29 Μάιος 2022, 00:59
Αγις έγραψε:
29 Μάιος 2022, 00:54


εσυ συνεχισε να πινεις ''ελληνικο '' απο τσουτσουνι βραστηρα καφετεριας που το ετοιμαζει σε δευτερολεπτα κ σε γκαζακι στο σπιτι σε ελαχιστα λεπτα
Δεν ειναι ετσι ομως ο καφες - οσοι προλαβαν παλια καφενεια γνωριζουν πως γινοταν σωστα οι υπολοιποι δωστε παραγγελια στον μπαριστα
Δεν πίνω ελληνικό.

Ναι οκ τα παλιά καφενεία που δεν υπάρχουν πλέον και η εναλλακτική είναι να ανάβω τζάκι κάθε μέρα, χειμώνα καλοκαίρι.
υπαρχει λυση - αλλα αστο :003: παλι θα βαριεσαι - συνηθισατε στα νεροπλυματα για χαρη της ευκολιας
Χόβολη;

Η λύση είναι για όποιον θέλει ελληνικό, εγώ δεν πίνω λέμε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 29 Μάιος 2022, 01:26

Feindflug έγραψε:
29 Μάιος 2022, 01:12
Gherschaagk έγραψε:
29 Μάιος 2022, 00:46
Αγις έγραψε:
29 Μάιος 2022, 00:08


οταν δοκιμασεις θα ξεχασεις τα παντα - κολαση αρωματων κ γευσεων
θελει κανα 20 λεπτο ομως κ σε καταλληλο σκευος δλδ ασυμφορο
αν εχεις τζακι παρε ενα μακρυκοτσανο μπακιρενιο κ καλο χαρμανι κ ετοιμασου να εκπλαγεις
Δλδ να έχω το τζάκι αναμμένο, να αγοράσω και μακρυκότσανο και να περιμένω 20 λεπτά για να πιω καφέ;;

Ειδικά το πρωί που γυρνάω με το μάτι θολό μέχρι την πρώτη γουλιά;;

Κόοοοολαααασηηηηη.
Εκτός του ότι ξενυχτάς στο πχόρουμ αντί να κοιμάσαι τέτοια ώρα, δικιά μου, μάλλον έχεις εθιστεί και στην καφεΐνη.

Κοιμήσου φυσιολογική ώρα, για 7-8 ώρες και μην πιεις καφέ την πρώτη ώρα που θα ξυπνήσεις. Σταδιακά, δοκίμασε να τον κόψεις για 1-2 εβδομάδες, τελείως.
Κάποτε κάπνιζα, το έκοψα.
Κάποτε έκανα μαύρο, βρωμούσε όλη η γειτονιά όταν έβγαινα κρυφά στο μπαλκόνι. Το έκοψα.
Κάποτε έπινα. Το έκοψα.
Κάποτε ξενυχτουσα διαβάζοντας βιβλία. Με έβρισκε το ξημέρωμα με το βιβλίο στα χέρια και τα μάτια πρησμένα. Το έκοψα.
Για ένα διάστημα έκοψα και τον καφέ και έπινα τσάι του βουνού, ή πράσινο τσάι, ή ιβίσκο με αγριοτριαντάφυλλο, ή κάτι άλλο. Και στην εγκυμοσύνη δεν ήπια καφέ. Δεν έφαγα γαρίδες, το μοσχάρι ήταν αναίμακτο κι άλλα τέτοια. Αλλά γαμιέται, ένας καφές είναι. Γιατί να τον κόψω; Με 2 φλιτζάνια την ημέρα, μια χαρά είμαι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 29 Μάιος 2022, 01:31

Gherschaagk έγραψε:
29 Μάιος 2022, 01:26
Feindflug έγραψε:
29 Μάιος 2022, 01:12
Gherschaagk έγραψε:
29 Μάιος 2022, 00:46


Δλδ να έχω το τζάκι αναμμένο, να αγοράσω και μακρυκότσανο και να περιμένω 20 λεπτά για να πιω καφέ;;

Ειδικά το πρωί που γυρνάω με το μάτι θολό μέχρι την πρώτη γουλιά;;

Κόοοοολαααασηηηηη.
Εκτός του ότι ξενυχτάς στο πχόρουμ αντί να κοιμάσαι τέτοια ώρα, δικιά μου, μάλλον έχεις εθιστεί και στην καφεΐνη.

Κοιμήσου φυσιολογική ώρα, για 7-8 ώρες και μην πιεις καφέ την πρώτη ώρα που θα ξυπνήσεις. Σταδιακά, δοκίμασε να τον κόψεις για 1-2 εβδομάδες, τελείως.
Κάποτε κάπνιζα, το έκοψα.
Κάποτε έκανα μαύρο, βρωμούσε όλη η γειτονιά όταν έβγαινα κρυφά στο μπαλκόνι. Το έκοψα.
Κάποτε έπινα. Το έκοψα.
Κάποτε ξενυχτουσα διαβάζοντας βιβλία. Με έβρισκε το ξημέρωμα με το βιβλίο στα χέρια και τα μάτια πρησμένα. Το έκοψα.
Για ένα διάστημα έκοψα και τον καφέ και έπινα τσάι του βουνού, ή πράσινο τσάι, ή ιβίσκο με αγριοτριαντάφυλλο, ή κάτι άλλο. Και στην εγκυμοσύνη δεν ήπια καφέ. Δεν έφαγα γαρίδες, το μοσχάρι ήταν αναίμακτο κι άλλα τέτοια. Αλλά γαμιέται, ένας καφές είναι. Γιατί να τον κόψω; Με 2 φλιτζάνια την ημέρα, μια χαρά είμαι.
Πολλά συγχαρητήρια για όσα κατάφερες, δικιά μου!

Είμαι σίγουρος ότι μπορείς να επανέλθεις από τον εθισμό στην καφεΐνη, αρκεί να αφήσεις πίσω σου μικροεγωισμούς, όπως αυτόν που περιέγραψες.

Stay hard!
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 29 Μάιος 2022, 01:43

Feindflug έγραψε:
29 Μάιος 2022, 01:31
Gherschaagk έγραψε:
29 Μάιος 2022, 01:26
Feindflug έγραψε:
29 Μάιος 2022, 01:12

Εκτός του ότι ξενυχτάς στο πχόρουμ αντί να κοιμάσαι τέτοια ώρα, δικιά μου, μάλλον έχεις εθιστεί και στην καφεΐνη.

Κοιμήσου φυσιολογική ώρα, για 7-8 ώρες και μην πιεις καφέ την πρώτη ώρα που θα ξυπνήσεις. Σταδιακά, δοκίμασε να τον κόψεις για 1-2 εβδομάδες, τελείως.
Κάποτε κάπνιζα, το έκοψα.
Κάποτε έκανα μαύρο, βρωμούσε όλη η γειτονιά όταν έβγαινα κρυφά στο μπαλκόνι. Το έκοψα.
Κάποτε έπινα. Το έκοψα.
Κάποτε ξενυχτουσα διαβάζοντας βιβλία. Με έβρισκε το ξημέρωμα με το βιβλίο στα χέρια και τα μάτια πρησμένα. Το έκοψα.
Για ένα διάστημα έκοψα και τον καφέ και έπινα τσάι του βουνού, ή πράσινο τσάι, ή ιβίσκο με αγριοτριαντάφυλλο, ή κάτι άλλο. Και στην εγκυμοσύνη δεν ήπια καφέ. Δεν έφαγα γαρίδες, το μοσχάρι ήταν αναίμακτο κι άλλα τέτοια. Αλλά γαμιέται, ένας καφές είναι. Γιατί να τον κόψω; Με 2 φλιτζάνια την ημέρα, μια χαρά είμαι.
Πολλά συγχαρητήρια για όσα κατάφερες, δικιά μου!

Είμαι σίγουρος ότι μπορείς να επανέλθεις από τον εθισμό στην καφεΐνη, αρκεί να αφήσεις πίσω σου μικροεγωισμούς, όπως αυτόν που περιέγραψες.

Stay hard!
Δεν θα κάθομαι να υποφέρω για έναν καφέ. Προτιμώ να τον πίνω παρά να τον ονειρεύομαι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16613
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 29 Μάιος 2022, 02:59

δύσκολη η επιλογή αλλά μάλλον το 2 απο αριστερά στην μέση

Εικόνα
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 29 Μάιος 2022, 09:26

Έχομε ξαναγράψει, ότι δεν συγκρίνεται η εκχύλιση υπό πίεση με το ιμπρίκ ή οποιαδήποτε άλλη μέθοδο που δεν έχει υψηλή πίεση. Επίσης, στα περισσότερα μέρη που έχω δει, για ιμπρίκ χρησιμοποιούνε τριμμένο καφέ που κάθεται έτσι για ώρες ή μέρες, που σημαίνει ότι έχουν οξειδωθεί τα περισσότερα αρομάτικς (και περισσότερο μάλιστα από άλλους τύπους προετοιμασίας γιατί ο κόκκος του ιμπρίκ είναι ο λεπτότερος, πιο πολύ και από του εσπρέσο). Καλύτερα γαλλικό ή πουρόβερ που έχει περάσει από τον τρίφτη πριν από 30 δευτερόλεπτα, παρά ιμπρικ που έχει τριφτεί πριν από μισάωρο ή και περισσότερο.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Μάιος 2022, 09:33

George_V έγραψε:
27 Μάιος 2022, 23:55
Λοιπον τι καφε προτιματε?
Δωρεάν.
Αλλά πίνω κι επί πληρωμή.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Μάιος 2022, 09:37

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
29 Μάιος 2022, 09:26
Έχομε ξαναγράψει, ότι δεν συγκρίνεται η εκχύλιση υπό πίεση με το ιμπρίκ ή οποιαδήποτε άλλη μέθοδο που δεν έχει υψηλή πίεση. Επίσης, στα περισσότερα μέρη που έχω δει, για ιμπρίκ χρησιμοποιούνε τριμμένο καφέ που κάθεται έτσι για ώρες ή μέρες, που σημαίνει ότι έχουν οξειδωθεί τα περισσότερα αρομάτικς (και περισσότερο μάλιστα από άλλους τύπους προετοιμασίας γιατί ο κόκκος του ιμπρίκ είναι ο λεπτότερος, πιο πολύ και από του εσπρέσο). Καλύτερα γαλλικό ή πουρόβερ που έχει περάσει από τον τρίφτη πριν από 30 δευτερόλεπτα, παρά ιμπρικ που έχει τριφτεί πριν από μισάωρο ή και περισσότερο.
Ο δικός μας δεν κάνει ελληνικό, σωστα;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 29 Μάιος 2022, 09:42

Ερμής έγραψε:
29 Μάιος 2022, 09:37

Ο δικός μας δεν κάνει ελληνικό, σωστα;
Θα κάνει αν του ζητήσεις, αλλά δεν γνωρίζω τι εξοπλισμό έχει στο μαγαζί. Να τον ρωτήσουμε πάντως :8)
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Μάιος 2022, 09:46

Gherschaagk έγραψε:
29 Μάιος 2022, 01:26
Feindflug έγραψε:
29 Μάιος 2022, 01:12
Gherschaagk έγραψε:
29 Μάιος 2022, 00:46


Δλδ να έχω το τζάκι αναμμένο, να αγοράσω και μακρυκότσανο και να περιμένω 20 λεπτά για να πιω καφέ;;

Ειδικά το πρωί που γυρνάω με το μάτι θολό μέχρι την πρώτη γουλιά;;

Κόοοοολαααασηηηηη.
Εκτός του ότι ξενυχτάς στο πχόρουμ αντί να κοιμάσαι τέτοια ώρα, δικιά μου, μάλλον έχεις εθιστεί και στην καφεΐνη.

Κοιμήσου φυσιολογική ώρα, για 7-8 ώρες και μην πιεις καφέ την πρώτη ώρα που θα ξυπνήσεις. Σταδιακά, δοκίμασε να τον κόψεις για 1-2 εβδομάδες, τελείως.
Κάποτε κάπνιζα, το έκοψα.
Κάποτε έκανα μαύρο, βρωμούσε όλη η γειτονιά όταν έβγαινα κρυφά στο μπαλκόνι. Το έκοψα.
Κάποτε έπινα. Το έκοψα.
Κάποτε ξενυχτουσα διαβάζοντας βιβλία. Με έβρισκε το ξημέρωμα με το βιβλίο στα χέρια και τα μάτια πρησμένα. Το έκοψα.
Για ένα διάστημα έκοψα και τον καφέ και έπινα τσάι του βουνού, ή πράσινο τσάι, ή ιβίσκο με αγριοτριαντάφυλλο, ή κάτι άλλο. Και στην εγκυμοσύνη δεν ήπια καφέ. Δεν έφαγα γαρίδες, το μοσχάρι ήταν αναίμακτο κι άλλα τέτοια. Αλλά γαμιέται, ένας καφές είναι. Γιατί να τον κόψω; Με 2 φλιτζάνια την ημέρα, μια χαρά είμαι.
Το πιο σημαντικό ήταν ότι έκοψες το διάβασμα.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 29 Μάιος 2022, 09:54

Στις καφετέριες βλέπω να σερβίρεται φρέντο στο τραπέζι ή να πωλείται στο χέρι με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα από τον φραπέ. Πώς δικαιολογείται να εμφανίζεται σε τούτο το νήμα ο φραπές μπροστά από τον φρεντο με τέτοια διαφορά;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Μάιος 2022, 09:56

Maspoli έγραψε:
29 Μάιος 2022, 09:54
Στις καφετέριες βλέπω να σερβίρεται φρέντο στο τραπέζι ή να πωλείται στο χέρι με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα από τον φραπέ. Πώς δικαιολογείται να εμφανίζεται σε τούτο το νήμα ο φραπές μπροστά από τον φρεντο με τέτοια διαφορά;
Ο φραπέ είναι διαχρονική αξία.
Φρέντο, εσπρέσσο, μακιάτο κι άλλα παλαβά είναι παράγωγα μόδας. Κάθε φορά βγαίνει ένα νέο και τρέχουν όλοι οι διαφορετιστές να τον παραγγείλουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 29 Μάιος 2022, 09:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 29 Μάιος 2022, 09:57

Maspoli έγραψε:
29 Μάιος 2022, 09:54
Στις καφετέριες βλέπω να σερβίρεται φρέντο στο τραπέζι ή να πωλείται στο χέρι με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα από τον φραπέ. Πώς δικαιολογείται να εμφανίζεται σε τούτο το νήμα ο φραπές μπροστά από τον φρεντο με τέτοια διαφορά;
Εσπρέσο και λοιπούς καφέδες πιο καινούριους προτιμούν οι πιο νέοι άνθρωποι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Τι καφέ προτιμάτε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 29 Μάιος 2022, 09:59

stavmanr έγραψε:
29 Μάιος 2022, 09:56
Maspoli έγραψε:
29 Μάιος 2022, 09:54
Στις καφετέριες βλέπω να σερβίρεται φρέντο στο τραπέζι ή να πωλείται στο χέρι με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα από τον φραπέ. Πώς δικαιολογείται να εμφανίζεται σε τούτο το νήμα ο φραπές μπροστά από τον φρεντο με τέτοια διαφορά;
Ο φραπέ είναι διαχρονική αξία.
Φρέντο, εσπρέσσο, μακιάτο κι άλλα παλαβά είναι παράγωγα μόδας. Κάθε φορά βγαίνει ένα νέο και τρέχουν όλοι οι διαφορετιστές να τον παραγγείλουν.
Και η διαχρονική αξία αλλιώς εκφράζεται στις καφετέριες κι αλλιώς στο phorum;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών