Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Ιουν 2022, 21:34

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:09
...για να κάνει τις δουλειές του σπιτιού.
Και ή κόρη μου το πήρε στα ζεστά να βγάζει το χαρτζιλίκι της κάνοντας δουλειές στην κουζίνα και στο σπίτι γενικά

Σαν γονιός προβληματίζομαι για τα υπέρ και τα κατά αυτής της παιδαγωγικής τακτικής
Σωστή η σύζυγος. :smt023
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 30 Ιουν 2022, 11:07

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:09
...για να κάνει τις δουλειές του σπιτιού.
Και ή κόρη μου το πήρε στα ζεστά να βγάζει το χαρτζιλίκι της κάνοντας δουλειές στην κουζίνα και στο σπίτι γενικά

Σαν γονιός προβληματίζομαι για τα υπέρ και τα κατά αυτής της παιδαγωγικής τακτικής
Τη θεωρώ τελείως λανθασμένη τακτική.
Οι δουλειές στο σπίτι που μένουμε αφορούν όλους και όλοι συμμετέχουν σε αυτές για να μπορέσει το σπίτι να είναι λειτουργικό.
Το να πληρώνεται κάποιος για δουλειές που κανονικά είναι υποχρέωσή του δεν νομίζω ότι έχει καποια παιδαγωγικη αξία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 30 Ιουν 2022, 11:25

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:12
Τελικά μήπως αυτό κάνει καλό στο παιδί γιατί .. καλλιεργεί την επιχειρηματικότητα;

Εάν ανταμείβουν οι γονείς τα παιδιά τους με χρηματικό ποσό εάν πχ παρουν καλούς βαθμούς στο σχολείο (χρήματα που δεν θα τα πάρουν εάν δεν φέρουν καλούς βαθμούς) αυτό είναι θετικό ή αρνητικό για τα παιδιά;
Ναι εγώ το θεωρώ σωστό προσωπικά. Είναι ένα είδος ανταμοιβής, το λεγόμενο positive reinforcement που λένε οι ψυχολογοι. Δουλεύει καλά συνήθως σε παιδιά και σκυλιά. Καλύτερα από την τιμωρία :102:

Πχ καλύτερα να πεις -> μαζεψε και πλύνε το πιάτο σου κ διάβασε τα μαθήματά σου για να σου δώσω λεφτά να πας βόλτα πάρα να πεις -> αν δεν κάνεις τα παραπάνω θα μπεις τιμωρία

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Ιουν 2022, 12:11

Belladonna έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:07
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:09
...για να κάνει τις δουλειές του σπιτιού.
Και ή κόρη μου το πήρε στα ζεστά να βγάζει το χαρτζιλίκι της κάνοντας δουλειές στην κουζίνα και στο σπίτι γενικά

Σαν γονιός προβληματίζομαι για τα υπέρ και τα κατά αυτής της παιδαγωγικής τακτικής
Τη θεωρώ τελείως λανθασμένη τακτική.
Οι δουλειές στο σπίτι που μένουμε αφορούν όλους και όλοι συμμετέχουν σε αυτές για να μπορέσει το σπίτι να είναι λειτουργικό.
Το να πληρώνεται κάποιος για δουλειές που κανονικά είναι υποχρέωσή του δεν νομίζω ότι έχει καποια παιδαγωγικη αξία.
Αν όντως η τακτική στο σπίτι είναι ο ισομερής καταμερισμός των οικιακών εργασιών και πιο συγκεκριμένα η αυτοεξυπηρέτηση σύμφωνα με τις ηλικιακές δυνατότητες των μελών, ναι.

Είναι;

Γιατί κάπου έχω την αμυδρά εντύπωση ότι κάποια ανήλικα και ημιανήλικα γαλουχούνται με την ιδέα ότι οι "βρώμικες" δουλειές είναι αρμοδιότητα κάποιων εξωγήινων. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 30 Ιουν 2022, 12:21

talaipwros έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:20
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:18
talaipwros έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:15


ενταξει, εξαρταται απο το ποσοστο του συνολικου της εισοδηματος. Αν ειναι μεγαλο κομματι, δεν ειναι τελειο.
αν ειναι χαρτζηλικι, τοτε γιατι οχι;

να μαθει και την αξια του χρηματος, να θελει να κανει δουλεια που να βγαζει χρηματα αντι για τιποτα μπαλετα, ποιηματα, ουκρανους τροβαδουρους κλπ
Για να της ζητώ όμως μετά την παραμικρή εξυπηρέτηση, θα μου ζητάει χρήματα σαν αμοιβή ..
ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;

:003:
fight aineian with aineian :003::bravo:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 8551
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 30 Ιουν 2022, 12:42

Το σωστό είναι, ανάλογα με την ηλικία του παιδιού, να υπάρχουν κάποιες δουλειές ως ελάχιστη υποχρέωσή του και ό,τι παραπάνω από αυτό να επιβραβεύεται αναλόγως.
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 30 Ιουν 2022, 12:54

Belladonna έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:07
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:09
...για να κάνει τις δουλειές του σπιτιού.
Και ή κόρη μου το πήρε στα ζεστά να βγάζει το χαρτζιλίκι της κάνοντας δουλειές στην κουζίνα και στο σπίτι γενικά

Σαν γονιός προβληματίζομαι για τα υπέρ και τα κατά αυτής της παιδαγωγικής τακτικής
Τη θεωρώ τελείως λανθασμένη τακτική.
Οι δουλειές στο σπίτι που μένουμε αφορούν όλους και όλοι συμμετέχουν σε αυτές για να μπορέσει το σπίτι να είναι λειτουργικό.
Το να πληρώνεται κάποιος για δουλειές που κανονικά είναι υποχρέωσή του δεν νομίζω ότι έχει καποια παιδαγωγικη αξία.
:g030:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 30 Ιουν 2022, 13:48

EKPLIKTIKOS έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:25
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:12
Τελικά μήπως αυτό κάνει καλό στο παιδί γιατί .. καλλιεργεί την επιχειρηματικότητα;

Εάν ανταμείβουν οι γονείς τα παιδιά τους με χρηματικό ποσό εάν πχ παρουν καλούς βαθμούς στο σχολείο (χρήματα που δεν θα τα πάρουν εάν δεν φέρουν καλούς βαθμούς) αυτό είναι θετικό ή αρνητικό για τα παιδιά;
Ναι εγώ το θεωρώ σωστό προσωπικά. Είναι ένα είδος ανταμοιβής, το λεγόμενο positive reinforcement που λένε οι ψυχολογοι. Δουλεύει καλά συνήθως σε παιδιά και σκυλιά. Καλύτερα από την τιμωρία :102:

Πχ καλύτερα να πεις -> μαζεψε και πλύνε το πιάτο σου κ διάβασε τα μαθήματά σου για να σου δώσω λεφτά να πας βόλτα πάρα να πεις -> αν δεν κάνεις τα παραπάνω θα μπεις τιμωρία
ναι μεν, αλλα.

η επιβραβευση καλυτερα να ειναι μη-χρηματικη. π.χ. να κατσεις εξω μια ωρα πιο αργα το βραδυ. η, για να παρεις το αυτοκινητο, πρεπει πρωτα να το πλυνεις.

και η χρηματικη αραια και που, δεν κακο.

αλλα μονο χρηματικη, θα κατασκευασεις μικρους αινειαν, και κανεις δεν το θελει αυτο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Ιουν 2022, 14:01

Ασέβαστος έγραψε:
30 Ιουν 2022, 13:48

ναι μεν, αλλα.

η επιβραβευση καλυτερα να ειναι μη-χρηματικη. π.χ. να κατσεις εξω μια ωρα πιο αργα το βραδυ. η, για να παρεις το αυτοκινητο, πρεπει πρωτα να το πλυνεις.

και η χρηματικη αραια και που, δεν κακο.

αλλα μονο χρηματικη, θα κατασκευασεις μικρους αινειαν, και κανεις δεν το θελει αυτο.
Εξαρτάται από αυτό στο οποίο συνηθίζει το παιδί. Σαφώς και το χαρτζηλίκι των πιτσιρικιών και των νέων πρέπει να δίνεται "δωρεάν" χωρίς την αντίστοιχη αποτίμηση σε αυτό που προσφέρουν. Αλλά όλα πρέπει να έχουν ένα όριο και αυτό ισχύει τόσο για τις φτωχές όσο και τις μεσαίες ή πλούσιες οικογένειες. Γιατί αν ένα παιδί συνηθίσει στην ιδέα ότι οι γονείς ΠΡΕΠΕΙ να του καλύπτουν τις ανάγκες του... αδιαφορώντας για τη δική τους κούραση ή προσφορά, δεν δημιουργούνται ΑΙΝΕΙΑΝ αλλά κάτι άλλο. Εγωκεντρικά πλάσματα που θεωρούν τους άλλους (συγγενείς ή μη) άτυπους δια βίου υπηρέτες τους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 30 Ιουν 2022, 19:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Ιουν 2022, 12:11
Γιατί κάπου έχω την αμυδρά εντύπωση ότι κάποια ανήλικα και ημιανήλικα γαλουχούνται με την ιδέα ότι οι "βρώμικες" δουλειές είναι αρμοδιότητα κάποιων εξωγήινων. :lol:
Αυτό φοβάμαι κι εγώ και το να πληρώνεται το ημι-ανήλικο για δουλειές που είναι υποχρέωσή του επιδεινώνει το πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 30 Ιουν 2022, 20:07

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:09
...για να κάνει τις δουλειές του σπιτιού.
Και ή κόρη μου το πήρε στα ζεστά να βγάζει το χαρτζιλίκι της κάνοντας δουλειές στην κουζίνα και στο σπίτι γενικά

Σαν γονιός προβληματίζομαι για τα υπέρ και τα κατά αυτής της παιδαγωγικής τακτικής
Με την γνώμη που έχει σχηματίσει η κόρη σου, αν σε φτύσει σε λίγα χρόνια, μην παραξενευτείς. Και το πορτοφόλι σου θα το βάλεις εκεί που ξέρεις.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Ιουν 2022, 20:52

Belladonna έγραψε:
30 Ιουν 2022, 19:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Ιουν 2022, 12:11
Γιατί κάπου έχω την αμυδρά εντύπωση ότι κάποια ανήλικα και ημιανήλικα γαλουχούνται με την ιδέα ότι οι "βρώμικες" δουλειές είναι αρμοδιότητα κάποιων εξωγήινων. :lol:
Αυτό φοβάμαι κι εγώ και το να πληρώνεται το ημι-ανήλικο για δουλειές που είναι υποχρέωσή του επιδεινώνει το πρόβλημα.
Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Ότι κάποια ημι-ανήλικα δεν έχουν αντιληφθεί καν ότι κάποια πράγματα είναι υποχρέωση τους. Και σ' αυτό φυσικά δεν φταίνε τα ημιανήλικα. Αν μη τι άλλο με την πληρωμή, μπορούν να αντιληφθούν ότι κάποιοι άλλοι τα κάνουν χωρίς να πληρώνονται. Αντιλαμβάνονται έστω και στοιχειωδώς το δούναι-λαβείν, διαφορετικά αντιμετωπίζουν το λαβείν ως κάτι φυσικό ή κεκτημένο.

Και φυσικά μαθαίνουν να κάνουν κάτι. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 30 Ιουν 2022, 21:00

Belladonna έγραψε:
30 Ιουν 2022, 19:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Ιουν 2022, 12:11
Γιατί κάπου έχω την αμυδρά εντύπωση ότι κάποια ανήλικα και ημιανήλικα γαλουχούνται με την ιδέα ότι οι "βρώμικες" δουλειές είναι αρμοδιότητα κάποιων εξωγήινων. :lol:
Αυτό φοβάμαι κι εγώ και το να πληρώνεται το ημι-ανήλικο για δουλειές που είναι υποχρέωσή του επιδεινώνει το πρόβλημα.
Υποχρέωση είναι βαριά κουβέντα. Και ηθικά δηλαδή (στην τελική δεν το ρώτησες το παιδί για τη συγκατοίκηση, ούτε η σχέση σας είναι ισότιμη) αλλά μην το πάμε εκεί, το ερώτημα είναι πώς θα το επιβάλεις. Υπάρχουν δύο τρόποι, με την επιβράβευση (Αινείαν) και την τιμωρία. Όλα δείχνουν ότι ο πρώτος τρόπος είναι πιο αποτελεσματικός. :)

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Ιουν 2022, 22:14

EKPLIKTIKOS έγραψε:
30 Ιουν 2022, 21:00
Belladonna έγραψε:
30 Ιουν 2022, 19:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Ιουν 2022, 12:11
Γιατί κάπου έχω την αμυδρά εντύπωση ότι κάποια ανήλικα και ημιανήλικα γαλουχούνται με την ιδέα ότι οι "βρώμικες" δουλειές είναι αρμοδιότητα κάποιων εξωγήινων. :lol:
Αυτό φοβάμαι κι εγώ και το να πληρώνεται το ημι-ανήλικο για δουλειές που είναι υποχρέωσή του επιδεινώνει το πρόβλημα.
Υποχρέωση είναι βαριά κουβέντα. Και ηθικά δηλαδή (στην τελική δεν το ρώτησες το παιδί για τη συγκατοίκηση, ούτε η σχέση σας είναι ισότιμη) αλλά μην το πάμε εκεί, το ερώτημα είναι πώς θα το επιβάλεις. Υπάρχουν δύο τρόποι, με την επιβράβευση (Αινείαν) και την τιμωρία. Όλα δείχνουν ότι ο πρώτος τρόπος είναι πιο αποτελεσματικός. :)
Συμφωνώ αλλά τη χρησιμοποίησα επειδή την ανέφερε και η Belladona. Και φυσικά, δεν νομίζω ότι το εννοούσε όπως το θέτεις αλλά με την έννοια του καλοπροαίρετου συνειδητού μοιράσματος στη χ συνθήκη της ομάδας.

Αναφορικά δε με την επιβράβευση, νομίζω ότι κολλάμε σε κάποιες ηθικιστικού τύπου λεπτομέρειες. Μπορείς να "επιβραβεύσεις" το παιδί με πράγματα που εσύ θεωρείς ως κατάλληλα (πχ δωράκια, δραστηριότητες κλπ που πιθανόν να κοστίζουν περισσότερο) ενώ με το χ ποσό μπορεί να διαλέξει το παιδί αυτό που πραγματικά θέλει και να το χαρεί περισσότερο γιατί το απέκτησε με τον κόπο του.

Και θα επιμείνω ότι του μένει και η εξειδίκευση (σε όποιο βαθμό) στον οποιοδήποτε τομέα συμμετέχει ή αναλαμβάνει να διεκπεραιώσει, ως χρηστική και όχι μόνον ηθική εμπειρία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 30 Ιουν 2022, 22:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 30 Ιουν 2022, 22:18

Ασέβαστος έγραψε:
30 Ιουν 2022, 13:48
EKPLIKTIKOS έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:25
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:12
Τελικά μήπως αυτό κάνει καλό στο παιδί γιατί .. καλλιεργεί την επιχειρηματικότητα;

Εάν ανταμείβουν οι γονείς τα παιδιά τους με χρηματικό ποσό εάν πχ παρουν καλούς βαθμούς στο σχολείο (χρήματα που δεν θα τα πάρουν εάν δεν φέρουν καλούς βαθμούς) αυτό είναι θετικό ή αρνητικό για τα παιδιά;
Ναι εγώ το θεωρώ σωστό προσωπικά. Είναι ένα είδος ανταμοιβής, το λεγόμενο positive reinforcement που λένε οι ψυχολογοι. Δουλεύει καλά συνήθως σε παιδιά και σκυλιά. Καλύτερα από την τιμωρία :102:

Πχ καλύτερα να πεις -> μαζεψε και πλύνε το πιάτο σου κ διάβασε τα μαθήματά σου για να σου δώσω λεφτά να πας βόλτα πάρα να πεις -> αν δεν κάνεις τα παραπάνω θα μπεις τιμωρία
ναι μεν, αλλα.

η επιβραβευση καλυτερα να ειναι μη-χρηματικη. π.χ. να κατσεις εξω μια ωρα πιο αργα το βραδυ. η, για να παρεις το αυτοκινητο, πρεπει πρωτα να το πλυνεις.

και η χρηματικη αραια και που, δεν κακο.

αλλα μονο χρηματικη, θα κατασκευασεις μικρους αινειαν, και κανεις δεν το θελει αυτο.
Τύπε, αν το παιδί σου ζητάει την μηχανή σου κάθε Σάββατο βράδυ και σε αντάλλαγμα ξηγηθεί Akrapovic, τι θα κάνεις;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών