Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 4830
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 28 Ιουν 2022, 17:49

Daje έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:41
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:35
έργο_μακέτο έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:29
Θα ήμουν αρνητικός εγώ.
Αναλυσε μου τους λόγους
Σοβαρά ρωτώ :D
Δημιουργειται τοτε στο μυαλο του ενας διεστραμμενος, επικινδυνος μηχανισμος εξαρτησης απο τα χρηματα που μπορει να οδηγησει σε περιεργα μονοπατια (ιδιαιτερα για τις κοπελες...).
Προσεξτε λοιπον τι κανετε.
Αυτό έχει να κάνει με την όλη παιδία που έχει λάβει το παιδί απο την οικογένεια. Δηλαδή οτι πιτσιρίκι έχει δουλέψει σε οικογενιακή επιχείρηση κατέληξε στο onlyfans;
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/dRqr9EMs

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 28 Ιουν 2022, 17:56

GoBzi έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:49
Daje έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:41
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:35


Αναλυσε μου τους λόγους
Σοβαρά ρωτώ :D
Δημιουργειται τοτε στο μυαλο του ενας διεστραμμενος, επικινδυνος μηχανισμος εξαρτησης απο τα χρηματα που μπορει να οδηγησει σε περιεργα μονοπατια (ιδιαιτερα για τις κοπελες...).
Προσεξτε λοιπον τι κανετε.
Αυτό έχει να κάνει με την όλη παιδία που έχει λάβει το παιδί απο την οικογένεια. Δηλαδή οτι πιτσιρίκι έχει δουλέψει σε οικογενιακή επιχείρηση κατέληξε στο onlyfans;
Προφανως και οχι, απλα επισημανα τον κινδυνο γιατι το μυαλο ενος εφηβου λειτουργει σε συγκεκριμενες συχνοτητες, ενος μικρου παιδιου σε αλλες, ενος ενηλικα σε αλλες κ.ο.κ.
Προφανως παιζουν πολλα πραγματα ρολο, οπως ο τροπος με τον οποιο προσφερεται οικονομικο ανταλλαγμα στο παιδι.
Ο στοχος ειναι να εισπραξει το παιδι το οτι θα αμοιφθει γιατι πραγματικα ανελαβε να κανει κατι σοβαρο και οχι γιατι ετσι καποιος αλλος αγοραζει την ησυχια του ή ικανοποιει τα γουστα του.
Αυριο θα του πουνε παρε μου μια πιπα στα γρηγορα και σου δινω 100 ευρω και κινδυνευει να το σκεφτει γιατι θα εχει συνηθισει στο ευκολο και γρηγορο κερδος και γενικα στο να ειναι δουλος του χρηματος
Οταν εθιζεις ενα παιδι σε εκβιαστικους ουσιαστικα μηχανισμους, τοτε υπαρχει κινδυνος.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 869
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 02:00
Phorum.gr user: ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » 28 Ιουν 2022, 18:22

,,,,....,,,
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ την 28 Ιουν 2022, 18:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2681
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 28 Ιουν 2022, 18:30

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:09
...για να κάνει τις δουλειές του σπιτιού.
Και ή κόρη μου το πήρε στα ζεστά να βγάζει το χαρτζιλίκι της κάνοντας δουλειές στην κουζίνα και στο σπίτι γενικά

Σαν γονιός προβληματίζομαι για τα υπέρ και τα κατά αυτής της παιδαγωγικής τακτικής
και η λογική να βοηθάει είναι λάθος. ουσιαστικά εκπαιδεύεις μαθαίνεις για μια δεκαετία περίπου 8-18 το παιδί να ξέρει να κάνει τις απαραίτητες οικιακές και άλλες πχ μερεμέτια για αγόρια ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει στην ζωή του. Σταδιακά να αναλαμβάνει να αυτοεξυπηρετείται σε δικές του δουλειές ώστε να εκπαιδευτεί στην επαναληψη ανιαρών εργασιών. Γενικά οι γονείς έχουν την ψευδαίσθηση ότι η κατάσταση που ζουν θα είναι μακροχρόνια ενώ πάνω κάτω είναι για μία δεκαετία.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24938
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 28 Ιουν 2022, 19:46

Daje έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:41
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:35
έργο_μακέτο έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:29
Θα ήμουν αρνητικός εγώ.
Αναλυσε μου τους λόγους
Σοβαρά ρωτώ :D
Ειναι καλο να το κανεις σαν "ασκηση" οταν τα παιδια ειναι μικρα και εχουν αναγκη να καταλαβουν το μηχανισμο του χρηματος και γενικα της αμοιβης, μιας και το φυσιολογικο ειναι να θεωρουν οτι οι παρεχομενες υπηρεσιες ειναι δωρεαν και οτι ολα γυρω τους λειτουργουν με εναν μαγικο τροπο. (πρεπει με καποιο τροπο λοιπον να καταλαβουν οτι σχεδον τιποτα δεν ειναι δωρεαν, διχως βεβαια να τους περαστει το μηνυμα οτι το χρημα εχει την υπερτατη αξια μιας και μ'αυτο αγοραζεις τα παντα)
Οταν ομως το παιδι περναει στην εφηβεια, τοτε ο τροπος σκεψης του αλλαζει και θεωρω οτι ειναι τοξικο να του προσφερονται χρηματα για να κανει εργασια που θεωρητικα θα επρεπε να την κανει και ανευ ανταλλαγματος. Δημιουργειται τοτε στο μυαλο του ενας διεστραμμενος, επικινδυνος μηχανισμος εξαρτησης απο τα χρηματα που μπορει να οδηγησει σε περιεργα μονοπατια (ιδιαιτερα για τις κοπελες...).
Προσεξτε λοιπον τι κανετε.
Ρωταμε Daje ή καποιον αλλο σοφο του φορουμ πριν πραξουμε οτιδηποτε.
Καλο είναι τα παιδιά να μαθαίνουν απο νωρίς οτι Λεφτα=καλο, αφραγκιες=κακό.

Δινω στην κόρη τον βασικο μισθό του ΗΒ ( οκ, πληρώνει τα περισσότερα απο τα ιδιαίτερα της με αυτά, αλλα διαλέγει αυτή τους φροντιστές, τους πληρώνει με την καρτα της κλπ)

Ετσι ξέρει οτι πρεπει να διαβάσει αλλιως θα εργάζεται για να βγάζει οσο το χαρτζιλίκι της.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 28 Ιουν 2022, 20:17

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:09
...για να κάνει τις δουλειές του σπιτιού.
Και ή κόρη μου το πήρε στα ζεστά να βγάζει το χαρτζιλίκι της κάνοντας δουλειές στην κουζίνα και στο σπίτι γενικά

Σαν γονιός προβληματίζομαι για τα υπέρ και τα κατά αυτής της παιδαγωγικής τακτικής
Ακου κι αυτο: ενας φιλος μου εβραιος οταν ηταν μικρος ειχε τον εξης κανονα με το χαρτζηλικι: εαν καθε βδομαδα επαιρνε 10 και μεχρι το τελος της βδομαδας ειχε αποταμιευσει τα μισα (5) επαιρνε 15 για την επομενη βδομαδα. Εαν ειχε αποταμιευσει 3, επαιρνε 13 κοκ. Ετσι διδασκοταν την αξια της αποταμιευσης.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8829
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 28 Ιουν 2022, 20:26

Και την κληρονομιά να την δουλέψει αν είναι έτσι. Οχι τσάμπα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σέλευκας την 28 Ιουν 2022, 20:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15717
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 28 Ιουν 2022, 20:27

talaipwros έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:20
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:18
talaipwros έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:15


ενταξει, εξαρταται απο το ποσοστο του συνολικου της εισοδηματος. Αν ειναι μεγαλο κομματι, δεν ειναι τελειο.
αν ειναι χαρτζηλικι, τοτε γιατι οχι;

να μαθει και την αξια του χρηματος, να θελει να κανει δουλεια που να βγαζει χρηματα αντι για τιποτα μπαλετα, ποιηματα, ουκρανους τροβαδουρους κλπ
Για να της ζητώ όμως μετά την παραμικρή εξυπηρέτηση, θα μου ζητάει χρήματα σαν αμοιβή ..
ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;

:003:
post of the month! :D
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Ιουν 2022, 20:48

talaipwros έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:20
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:18
talaipwros έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:15


ενταξει, εξαρταται απο το ποσοστο του συνολικου της εισοδηματος. Αν ειναι μεγαλο κομματι, δεν ειναι τελειο.
αν ειναι χαρτζηλικι, τοτε γιατι οχι;

να μαθει και την αξια του χρηματος, να θελει να κανει δουλεια που να βγαζει χρηματα αντι για τιποτα μπαλετα, ποιηματα, ουκρανους τροβαδουρους κλπ
Για να της ζητώ όμως μετά την παραμικρή εξυπηρέτηση, θα μου ζητάει χρήματα σαν αμοιβή ..
ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;

:003:
με προλαβες. :a040:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Ιουν 2022, 20:53

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:09
...για να κάνει τις δουλειές του σπιτιού.
Και ή κόρη μου το πήρε στα ζεστά να βγάζει το χαρτζιλίκι της κάνοντας δουλειές στην κουζίνα και στο σπίτι γενικά

Σαν γονιός προβληματίζομαι για τα υπέρ και τα κατά αυτής της παιδαγωγικής τακτικής
Δεν είναι τίποτα , αργότερα μπορεί να σε δολοφονήσει και να πάρει το σπίτι :003:

Έχω κάνει τη διαθήκη μου , ενημέρωσα άπαντες :wink

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 28 Ιουν 2022, 21:02

Καλός γονιός.
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Ιουν 2022, 21:03

Τα πάντα εν σοφία Στύγιος εμοίρασεν..

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 28 Ιουν 2022, 21:04

Daje έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:41
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:35
έργο_μακέτο έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:29
Θα ήμουν αρνητικός εγώ.
Αναλυσε μου τους λόγους
Σοβαρά ρωτώ :D
Ειναι καλο να το κανεις σαν "ασκηση" οταν τα παιδια ειναι μικρα και εχουν αναγκη να καταλαβουν το μηχανισμο του χρηματος και γενικα της αμοιβης, μιας και το φυσιολογικο ειναι να θεωρουν οτι οι παρεχομενες υπηρεσιες ειναι δωρεαν και οτι ολα γυρω τους λειτουργουν με εναν μαγικο τροπο. (πρεπει με καποιο τροπο λοιπον να καταλαβουν οτι σχεδον τιποτα δεν ειναι δωρεαν, διχως βεβαια να τους περαστει το μηνυμα οτι το χρημα εχει την υπερτατη αξια μιας και μ'αυτο αγοραζεις τα παντα)
Οταν ομως το παιδι περναει στην εφηβεια, τοτε ο τροπος σκεψης του αλλαζει και θεωρω οτι ειναι τοξικο να του προσφερονται χρηματα για να κανει εργασια που θεωρητικα θα επρεπε να την κανει και ανευ ανταλλαγματος. Δημιουργειται τοτε στο μυαλο του ενας διεστραμμενος, επικινδυνος μηχανισμος εξαρτησης απο τα χρηματα που μπορει να οδηγησει σε περιεργα μονοπατια (ιδιαιτερα για τις κοπελες...).
Προσεξτε λοιπον τι κανετε.
Ρωταμε Daje ή καποιον αλλο σοφο του φορουμ πριν πραξουμε οτιδηποτε.

Μου αρέσει πάντως που ο daje από μουναρες δίνει συμβουλές στον αινεια
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 28 Ιουν 2022, 21:29

Gewponos90 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 21:04
Daje έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:41
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:35


Αναλυσε μου τους λόγους
Σοβαρά ρωτώ :D
Ειναι καλο να το κανεις σαν "ασκηση" οταν τα παιδια ειναι μικρα και εχουν αναγκη να καταλαβουν το μηχανισμο του χρηματος και γενικα της αμοιβης, μιας και το φυσιολογικο ειναι να θεωρουν οτι οι παρεχομενες υπηρεσιες ειναι δωρεαν και οτι ολα γυρω τους λειτουργουν με εναν μαγικο τροπο. (πρεπει με καποιο τροπο λοιπον να καταλαβουν οτι σχεδον τιποτα δεν ειναι δωρεαν, διχως βεβαια να τους περαστει το μηνυμα οτι το χρημα εχει την υπερτατη αξια μιας και μ'αυτο αγοραζεις τα παντα)
Οταν ομως το παιδι περναει στην εφηβεια, τοτε ο τροπος σκεψης του αλλαζει και θεωρω οτι ειναι τοξικο να του προσφερονται χρηματα για να κανει εργασια που θεωρητικα θα επρεπε να την κανει και ανευ ανταλλαγματος. Δημιουργειται τοτε στο μυαλο του ενας διεστραμμενος, επικινδυνος μηχανισμος εξαρτησης απο τα χρηματα που μπορει να οδηγησει σε περιεργα μονοπατια (ιδιαιτερα για τις κοπελες...).
Προσεξτε λοιπον τι κανετε.
Ρωταμε Daje ή καποιον αλλο σοφο του φορουμ πριν πραξουμε οτιδηποτε.

Μου αρέσει πάντως που ο daje από μουναρες δίνει συμβουλές στον αινεια
Επειδη δηλαδη μου αρεσουν οι ΜΟΥΝΑΡΕΣ, οι ΚΑΛΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΣΣΕΣ και οι ΚΑΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ, δεν μπορω να εκφρασω τη γνωμη μου σε οτι αφορα τη διαπαιδαγωγηση ενος παιδιου?
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Ή ΓΥΝΑΊΚΑ ΜΟΥ ΔΊΝΕΙ ΜΙΣΘΌ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 28 Ιουν 2022, 21:33

talaipwros έγραψε:
28 Ιουν 2022, 19:46
Daje έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:41
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
28 Ιουν 2022, 17:35


Αναλυσε μου τους λόγους
Σοβαρά ρωτώ :D
Ειναι καλο να το κανεις σαν "ασκηση" οταν τα παιδια ειναι μικρα και εχουν αναγκη να καταλαβουν το μηχανισμο του χρηματος και γενικα της αμοιβης, μιας και το φυσιολογικο ειναι να θεωρουν οτι οι παρεχομενες υπηρεσιες ειναι δωρεαν και οτι ολα γυρω τους λειτουργουν με εναν μαγικο τροπο. (πρεπει με καποιο τροπο λοιπον να καταλαβουν οτι σχεδον τιποτα δεν ειναι δωρεαν, διχως βεβαια να τους περαστει το μηνυμα οτι το χρημα εχει την υπερτατη αξια μιας και μ'αυτο αγοραζεις τα παντα)
Οταν ομως το παιδι περναει στην εφηβεια, τοτε ο τροπος σκεψης του αλλαζει και θεωρω οτι ειναι τοξικο να του προσφερονται χρηματα για να κανει εργασια που θεωρητικα θα επρεπε να την κανει και ανευ ανταλλαγματος. Δημιουργειται τοτε στο μυαλο του ενας διεστραμμενος, επικινδυνος μηχανισμος εξαρτησης απο τα χρηματα που μπορει να οδηγησει σε περιεργα μονοπατια (ιδιαιτερα για τις κοπελες...).
Προσεξτε λοιπον τι κανετε.
Ρωταμε Daje ή καποιον αλλο σοφο του φορουμ πριν πραξουμε οτιδηποτε.
Καλο είναι τα παιδιά να μαθαίνουν απο νωρίς οτι Λεφτα=καλο, αφραγκιες=κακό.

Δινω στην κόρη τον βασικο μισθό του ΗΒ ( οκ, πληρώνει τα περισσότερα απο τα ιδιαίτερα της με αυτά, αλλα διαλέγει αυτή τους φροντιστές, τους πληρώνει με την καρτα της κλπ)

Ετσι ξέρει οτι πρεπει να διαβάσει αλλιως θα εργάζεται για να βγάζει οσο το χαρτζιλίκι της.
Αλλο αυτο και αλλο να της δινεις λεφτα για να κανει φασινα, κατι που θα επρεπε να κανει δωρεαν.
Εγω θα εκανα το εξης αν μου ζηταγε λεφτα ενα παιδι για να κανει τις δουλειες του σπιτιου (μπορει να το εχω κανει κι'ολας):
Θα του ελεγα, γιατι να δωσω σε σενα πχ. Χ ευρω οταν στην αγορα μπορω να βρω εργατη για την ιδια δουλεια με 0,5*Χ?
Και αν ελεγε οτι το κανω κι εγω με 0,5*Χ, θα ελεγα οτι μορω να βρω και με 0,3*Χ και μετα με 0,1*Χ και τελικα και δωρεαν.
Εκει λοιπον, μολις θα ειχε εξευτελιστει, θα καταλαβαινε μονο του οτι δεν πρεπει να γινεται σκλαβος/α για να ικανοποιησει τις ορεξεις του καθενος.
Σημερα ειναι οι γονεις οι οποιοι εχουν αθωα κινητρα, αυριο μπορει να ειναι καποιος διεστραμμενος καθικης.

Ε ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΤΙ ΣΟΦΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙΙΙΙΙΙΙι
ΜΟΥΝΑΡΕΣ, ΚΑΛΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΣΣΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ?????
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών