Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Ιούλ 2022, 16:14

Πτολεμαίος έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 14:01
hellegennes έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 13:55
Πτολεμαίος έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 09:18
Εκείνοι που δεν καταλαβαίνετε είσαστε εσείς, που κλαίτε για τις απώλειες εργασίας στα μινι μάρκετ, τα οποία φυσικά ΔΕΝ έχουν υπαλλήλους. Τα δουλεύουν οι της οικογένειας.
Φυσικά έχουν υπαλλήλους. Το μαγαζί μου είναι 70 τ.μ. και έχω 2 υπαλλήλους, με μηνιαίο κόστος 1000 ευρώ έκαστος.
Με όσα μάρκετ έχω αλληλεπιδράσει, τα δουλεύουν οι της οικογένειας. Αν εσύ είσαι μόνος σου άλλο καπέλο.
Ή μιλάς για ψιλικατζίδικα ή για οικογένεια-στρατό. 5 άτομα δουλεύουμε. Οι 3 είμαστε ιδιοκτήτες, οι 2 υπάλληλοι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 06 Ιούλ 2022, 16:15

Aprilianos έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 13:42
Εγώ ήμουν στην ΟΑ πριν βγω στη σύνταξη μαζί με τη γυναίκα μου. Κατάφερα να περάσει μια μου κόρη στη σχολή αστυφύλακας. Τη μικρή θέλω να τη χώσω στο στρατό. Μόνο το δημόσιο δίνει εργασιακή ασφάλεια και ιδίως τα σώματα ασφαλείας
Θέλεις να συμμετέχει η κόρη σου σε πραγματικό πόλεμο;

Άβαταρ μέλους
Aprilianos
Δημοσιεύσεις: 5587
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:06

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aprilianos » 06 Ιούλ 2022, 17:34

Bipsco έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 16:15
Aprilianos έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 13:42
Εγώ ήμουν στην ΟΑ πριν βγω στη σύνταξη μαζί με τη γυναίκα μου. Κατάφερα να περάσει μια μου κόρη στη σχολή αστυφύλακας. Τη μικρή θέλω να τη χώσω στο στρατό. Μόνο το δημόσιο δίνει εργασιακή ασφάλεια και ιδίως τα σώματα ασφαλείας
Θέλεις να συμμετέχει η κόρη σου σε πραγματικό πόλεμο;
Ναι. Θα έχουμε ηρωίδα στο σπίτι.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 07 Ιούλ 2022, 17:20

Rakomelofronas έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 07:32
John Dear έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 22:10
vantono έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 13:41
Όχι ότι με χαλάει να μου φέρνει τα ψώνια ρομποτάκι-ντρόουν στο μπαλκόνι μου και να το πληρώνω με καρτούλα ανέπαφα,
Και πως θα έχεις λεφτά άμα δεν δουλεύει κανένας;
https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_basic_income

Και θα είμαστε χαρούμενοι.

Στις ΗΠΑ υπάρχει εδώ και καμιά δεκαετία το "Learn to code" ως σύνθημα και στην πράξη έχει εκφυλιστεί σε μεγάλο βαθμό σε ειρωνεία στους βρωμερούς, χαμηλής ειδίκευσης ανθρώπους. Η διαρθρωτική ανεργία δεν είναι εύκολο να αντιμετωπιστεί και συχνά μπορεί να φέρει κοινωνικές αλλαγές. Μιλάμε ειρωνικά για τσαγκάρηδες ή οδηγούς κάρων κτλ αλλά δεν ξέρουμε πώς ακριβώς επηρέασαν τυχόν πολιτικές και κοινωνικές εξελίξεις με την ψήφο τους ή τη δραστηριότητά τους γενικά.
Δεν κατάλαβα. Τι ειρωνείες και μαλακίες μου λες; Και τι παπάρια είναι αυτό περί βρωμερών αμόρφωτων; Όποιος είναι αμόρφωτος σημαίνει ότι είναι και βρωμερός;

Στο θέμα μας τώρα. Καμία κοινωνική αλλαγή δεν γίνεται λόγω εξέλιξης της τεχνολογίας και της επιστήμης.
Ούτε πρόκειται ποτέ τα ρομπότ να κάνουν τις περισσότερες δουλειές και οι άνθρωποι να κάθονται ενωθα έχουμε καπιταλισμό. Δεν γίνεται.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4622
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 08 Ιούλ 2022, 10:34

John Dear έγραψε:
07 Ιούλ 2022, 17:20
Δεν κατάλαβα. Τι ειρωνείες και μαλακίες μου λες; Και τι παπάρια είναι αυτό περί βρωμερών αμόρφωτων; Όποιος είναι αμόρφωτος σημαίνει ότι είναι και βρωμερός;
Στην πρώτη παράγραφο απαντούσα σε σένα με αναφορά στο μέτρο του κατώτατου εισοδήματος. Η δεύτερη παράγραφος δεν απευθυνόταν σε σένα, ήταν το γενικότερο σχόλιό μου. Καταλαβαίνω γιατί μπερδεύτηκες.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3170
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 09 Ιούλ 2022, 16:36

hellegennes έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 13:50
Δεν βρήκε κανέναν τρόπο. Είναι μια υπηρεσία πολυτελείας που χρεώνεται 4 δολάρια, για παραδόσεις μέχρι 3 κιλά. Με ποιον τρόπο είναι φθηνότερο και αποδοτικότερο αυτό από τον παραδοσιακό τρόπο;

Υπόψη, δε, ότι αυτό δεν είναι καν όλο το κόστος. Απλά δεν το βλέπεις γιατί το χρηματοδοτούν οι φορολογούμενοι.
4$ παράδοση σε ακτίνα 10 χμ είναι «υπηρεσία πολυτελείας»; Και μάλιστα με αμερικάνικους μισθούς; Εσύ μπορείς να ανταγωνιστείς τέτοιο κόστος πληρώνοντας ντελιβερά (μισθούς γαλέρας); Μιλάμε για παρόμοια ακτίνα, όχι μόνο 2-3 τετράγωνα γύρω από το μαγαζί σου.
Και τελείως τζάμπα να είναι η αποθήκη που θες, το κύριο κόστος δεν είναι με καμμία παναγία ο χώρος. Όσο δε πιο μακριά είναι ο χώρος που ονειρεύεσαι από την πόλη, τόσο μεγαλώνει το κόστος διανομής. Δηλαδή δεν υπάρχει αυτό το sum που ψάχνεις. Μπορεί να κερδίζεις σε φθηνότερο χώρο αποθήκευσης αλλά χάνεις σε κόστος διανομής.

Κόσμος να στοκάρει ράφια μπορεί να μην χρειάζεται στο σχήμα που ευαγγελίζεσαι, αλλά χρειάζεται κόσμος στην αποθήκη. Δες λίγο πόσο προσωπικό έχει το βιντεάκι που έβαλες με την Amazon και φαντάσου το σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα, γιατί έχεις να κάνεις με μεταφορές από εκατοντάδες διαφορετικούς προμηθευτές.
Έχεις δει αποθήκη της Άμαζον μέσα στην πόλη; Τυχαία νομίζεις ότι τις βάζουν σε κάτι χωράφια στο πουθένα; Μεγαλύτερη κλίμακα από την Άμαζον :smt017 ; Η Άμαζον πρέπει να έχει δεκάδες (εκατοντάδες;) χιλιάδες προμηθευτές. Όσο για το προσωπικό, μια τέτοια αποθήκη όπως στο βίντεάκι κάνει τρελό όγκο πωλήσεων. Τι πας να συγκρίνεις, την παραγωγικότητα ενός εργαζομένου της Άμαζον σε σχέση με ένα μπακάλικο/ΣΜ;
Όσο για το τρίτο, μάλλον δεν ξέρεις πώς δουλεύει η αγορά.

Γενικά έχεις τελείως λάθος εικόνα για το πώς θα μπορούσε να βελτιστοποιηθεί το σύστημα αγοράς. Αν στο μέλλον έχουμε κεντρική διανομή αντί του σημερινού, παραδοσιακού συστήματος, αυτό θα σημάνει το τέλος των ΣΜ και των καταστημάτων ειδών ΣΜ γενικά. Θα έχεις απευθείας διανομή από τα εργοστάσια, που είναι μακράν αποδοτικότερο από αυτό που φαντάζεσαι. Έτσι ξεφορτώνεσαι το κόστος μεταφοράς σε συγκεντρωτικό χώρο, όπως και όλο το κόστος και το κέρδος του ενδιάμεσου + τους φόρους.
Εδώ μιλάμε για άλλο μοντέλο, όχι πως δουλεύει αυτή την στιγμή η αγορά.

Και κάτι άλλο. Πολλά προϊόντα μπορεί να τα αγοράσει κανείς απευθείας από το εργοστάσιο. Συνήθως η τιμή είναι παρόμοια ή ίδια με την Άμαζον (ή οποιοδήποτε) άλλο μεσάζοντα. Επίσης πολλά προϊόντα πωλούνται απευθείας από το εργοστάσιο ΜΕΣΩ Άμαζον (οπού η Άμαζον ουσιαστικά κάνει εργολαβία το distribution/ίσως και αποθήκευση σε κάποιο βαθμό).

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6693
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 09 Ιούλ 2022, 16:47

Νατάσα έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 13:09
Μας τελειωνουν σιγα σιγα...Σε λίγα χρονια θα ειμαστε καναπε, επιδομα και διαλογισμο....ενα με το τιποτα...
SpoilerShow
Ε όχι και σε λίγα χρόνια ρε Νατάσα!
Εδώ μας έλεγες στο άλλο νήμα ότι "να το, να το πετιέται"...και τώρα του δίνεις αβάτζο; :P

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιούλ 2022, 16:59

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
09 Ιούλ 2022, 16:36
hellegennes έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 13:50
Δεν βρήκε κανέναν τρόπο. Είναι μια υπηρεσία πολυτελείας που χρεώνεται 4 δολάρια, για παραδόσεις μέχρι 3 κιλά. Με ποιον τρόπο είναι φθηνότερο και αποδοτικότερο αυτό από τον παραδοσιακό τρόπο;

Υπόψη, δε, ότι αυτό δεν είναι καν όλο το κόστος. Απλά δεν το βλέπεις γιατί το χρηματοδοτούν οι φορολογούμενοι.
4$ παράδοση σε ακτίνα 10 χμ είναι «υπηρεσία πολυτελείας»; Και μάλιστα με αμερικάνικους μισθούς; Εσύ μπορείς να ανταγωνιστείς τέτοιο κόστος πληρώνοντας ντελιβερά (μισθούς γαλέρας); Μιλάμε για παρόμοια ακτίνα, όχι μόνο 2-3 τετράγωνα γύρω από το μαγαζί σου.
Φυσικά και είναι, γιατί στα 2-3 κιλά για τα οποία μιλάμε, το κόστος θα είναι εκεί γύρω στα 4 δολάρια. Με λίγα λόγια όχι μόνο δεν είναι φθηνότερο αυτό, είναι διπλάσιο κόστος για τον καταναλωτή. Άρα ναι, υπηρεσία πολυτελείας.

Ίσως μπερδεύεσαι με το ποσό και την λέξη ντελίβερι χωρίς να λάβεις υπόψη τον περιορισμό στα κιλά.

Εσύ έλεγες κάτι για οικονομίες κλίμακας και μειωμένο κόστος και δεν συμμαζεύεται και μου παρουσιάζεις κάτι που έχει διπλάσιο κόστος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3170
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 09 Ιούλ 2022, 17:09

hellegennes έγραψε:
09 Ιούλ 2022, 16:59
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
09 Ιούλ 2022, 16:36
hellegennes έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 13:50
Δεν βρήκε κανέναν τρόπο. Είναι μια υπηρεσία πολυτελείας που χρεώνεται 4 δολάρια, για παραδόσεις μέχρι 3 κιλά. Με ποιον τρόπο είναι φθηνότερο και αποδοτικότερο αυτό από τον παραδοσιακό τρόπο;

Υπόψη, δε, ότι αυτό δεν είναι καν όλο το κόστος. Απλά δεν το βλέπεις γιατί το χρηματοδοτούν οι φορολογούμενοι.
4$ παράδοση σε ακτίνα 10 χμ είναι «υπηρεσία πολυτελείας»; Και μάλιστα με αμερικάνικους μισθούς; Εσύ μπορείς να ανταγωνιστείς τέτοιο κόστος πληρώνοντας ντελιβερά (μισθούς γαλέρας); Μιλάμε για παρόμοια ακτίνα, όχι μόνο 2-3 τετράγωνα γύρω από το μαγαζί σου.
Φυσικά και είναι, γιατί στα 2-3 κιλά για τα οποία μιλάμε, το κόστος θα είναι εκεί γύρω στα 4 δολάρια. Με λίγα λόγια όχι μόνο δεν είναι φθηνότερο αυτό, είναι διπλάσιο κόστος για τον καταναλωτή. Άρα ναι, υπηρεσία πολυτελείας.

Ίσως μπερδεύεσαι με το ποσό και την λέξη ντελίβερι χωρίς να λάβεις υπόψη τον περιορισμό στα κιλά.

Εσύ έλεγες κάτι για οικονομίες κλίμακας και μειωμένο κόστος και δεν συμμαζεύεται και μου παρουσιάζεις κάτι που έχει διπλάσιο κόστος.
Έχεις κολλήσει στο βάρος, αυτό όντως είναι περιορισμός (προς το παρόν τουλάχιστον). Δηλαδή μας λες ότι άμα κάποιος αγοράσει από το μαγαζί σου ένα μπουκάλι απορρυπαντικό, ένα κουτάκι με μπαταρίες και δύο ρολά κωλόχαρτο εσύ μπορείς να του το παραδόσεις στο σπίτι του 5 χμ μακριά εντός ώρας για λιγότερο από 4$ (καύσιμα, μισθός, ασφαλιστικές εισφορές, φθορές κτλ); Μιλάμε χρησιμοποιώντας κανονικό εργαζόμενο, όχι πιτσιρικά με μηχανάκι που δουλεύει μαύρα;

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 09 Ιούλ 2022, 18:20

Λοξίας έγραψε:
09 Ιούλ 2022, 16:47
Νατάσα έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 13:09
Μας τελειωνουν σιγα σιγα...Σε λίγα χρονια θα ειμαστε καναπε, επιδομα και διαλογισμο....ενα με το τιποτα...
SpoilerShow
Ε όχι και σε λίγα χρόνια ρε Νατάσα!
Εδώ μας έλεγες στο άλλο νήμα ότι "να το, να το πετιέται"...και τώρα του δίνεις αβάτζο; :P
Υπολογισμό κάνω, μην κολλάς!
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6693
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 09 Ιούλ 2022, 18:43

Νατάσα έγραψε:
09 Ιούλ 2022, 18:20
Λοξίας έγραψε:
09 Ιούλ 2022, 16:47
Νατάσα έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 13:09
Μας τελειωνουν σιγα σιγα...Σε λίγα χρονια θα ειμαστε καναπε, επιδομα και διαλογισμο....ενα με το τιποτα...
SpoilerShow
Ε όχι και σε λίγα χρόνια ρε Νατάσα!
Εδώ μας έλεγες στο άλλο νήμα ότι "να το, να το πετιέται"...και τώρα του δίνεις αβάτζο; :P
Υπολογισμό κάνω, μην κολλάς!
Α εντάξει...και τρόμαξα... :P

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιούλ 2022, 22:31

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
09 Ιούλ 2022, 17:09
hellegennes έγραψε:
09 Ιούλ 2022, 16:59
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
09 Ιούλ 2022, 16:36


4$ παράδοση σε ακτίνα 10 χμ είναι «υπηρεσία πολυτελείας»; Και μάλιστα με αμερικάνικους μισθούς; Εσύ μπορείς να ανταγωνιστείς τέτοιο κόστος πληρώνοντας ντελιβερά (μισθούς γαλέρας); Μιλάμε για παρόμοια ακτίνα, όχι μόνο 2-3 τετράγωνα γύρω από το μαγαζί σου.
Φυσικά και είναι, γιατί στα 2-3 κιλά για τα οποία μιλάμε, το κόστος θα είναι εκεί γύρω στα 4 δολάρια. Με λίγα λόγια όχι μόνο δεν είναι φθηνότερο αυτό, είναι διπλάσιο κόστος για τον καταναλωτή. Άρα ναι, υπηρεσία πολυτελείας.

Ίσως μπερδεύεσαι με το ποσό και την λέξη ντελίβερι χωρίς να λάβεις υπόψη τον περιορισμό στα κιλά.

Εσύ έλεγες κάτι για οικονομίες κλίμακας και μειωμένο κόστος και δεν συμμαζεύεται και μου παρουσιάζεις κάτι που έχει διπλάσιο κόστος.
Έχεις κολλήσει στο βάρος, αυτό όντως είναι περιορισμός (προς το παρόν τουλάχιστον). Δηλαδή μας λες ότι άμα κάποιος αγοράσει από το μαγαζί σου ένα μπουκάλι απορρυπαντικό, ένα κουτάκι με μπαταρίες και δύο ρολά κωλόχαρτο εσύ μπορείς να του το παραδόσεις στο σπίτι του 5 χμ μακριά εντός ώρας για λιγότερο από 4$ (καύσιμα, μισθός, ασφαλιστικές εισφορές, φθορές κτλ);
Η διαφορά είναι ότι με τον παραδοσιακό τρόπο δεν αυξάνεται το κόστος με τα κιλά. Είτε 1 κιλό είτε 10 είτε 100, θα έχουν το ίδιο κόστος μεταφοράς. Και δεν είναι προσωρινός περιορισμός, είναι συστηματικός και έχει να κάνει με απλή φυσική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 09 Ιούλ 2022, 23:09

Ασέβαστος έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 14:43
Aprilianos έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 13:42
Εγώ ήμουν στην ΟΑ πριν βγω στη σύνταξη μαζί με τη γυναίκα μου. Κατάφερα να περάσει μια μου κόρη στη σχολή αστυφύλακας. Τη μικρή θέλω να τη χώσω στο στρατό. Μόνο το δημόσιο δίνει εργασιακή ασφάλεια και ιδίως τα σώματα ασφαλείας
ο αινειαν κλαιει απο ντροπη, στη γωνια, σε εμβρυακη σταση.

νικηθηκε.
:smt005:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Ιούλ 2022, 23:28

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
09 Ιούλ 2022, 17:09
hellegennes έγραψε:
09 Ιούλ 2022, 16:59
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
09 Ιούλ 2022, 16:36


4$ παράδοση σε ακτίνα 10 χμ είναι «υπηρεσία πολυτελείας»; Και μάλιστα με αμερικάνικους μισθούς; Εσύ μπορείς να ανταγωνιστείς τέτοιο κόστος πληρώνοντας ντελιβερά (μισθούς γαλέρας); Μιλάμε για παρόμοια ακτίνα, όχι μόνο 2-3 τετράγωνα γύρω από το μαγαζί σου.
Φυσικά και είναι, γιατί στα 2-3 κιλά για τα οποία μιλάμε, το κόστος θα είναι εκεί γύρω στα 4 δολάρια. Με λίγα λόγια όχι μόνο δεν είναι φθηνότερο αυτό, είναι διπλάσιο κόστος για τον καταναλωτή. Άρα ναι, υπηρεσία πολυτελείας.

Ίσως μπερδεύεσαι με το ποσό και την λέξη ντελίβερι χωρίς να λάβεις υπόψη τον περιορισμό στα κιλά.

Εσύ έλεγες κάτι για οικονομίες κλίμακας και μειωμένο κόστος και δεν συμμαζεύεται και μου παρουσιάζεις κάτι που έχει διπλάσιο κόστος.
Έχεις κολλήσει στο βάρος, αυτό όντως είναι περιορισμός (προς το παρόν τουλάχιστον). Δηλαδή μας λες ότι άμα κάποιος αγοράσει από το μαγαζί σου ένα μπουκάλι απορρυπαντικό, ένα κουτάκι με μπαταρίες και δύο ρολά κωλόχαρτο εσύ μπορείς να του το παραδόσεις στο σπίτι του 5 χμ μακριά εντός ώρας για λιγότερο από 4$ (καύσιμα, μισθός, ασφαλιστικές εισφορές, φθορές κτλ); Μιλάμε χρησιμοποιώντας κανονικό εργαζόμενο, όχι πιτσιρικά με μηχανάκι που δουλεύει μαύρα;
Ρε σείς, ειλικρινά τί ακριβώς συγκρίνετε; Τις διανομές που κάνει ένα μίνι μάρκετ της γειτονιάς με την άμαζον ή ένα κεντρικό σ/μ;

Σαφώς και ένα μίνι μάρκετ εξυπηρετεί πολύ πιο γρήγορα και σαφέστατα παίζει σημαντικό ρόλο στην όλη διαδικασία η προσωπική σχέση με τους πελάτες.

Αυτή ακόμη και στα σ/μ της γειτονιάς, παίζει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42983
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 21 Ιούλ 2022, 16:30

- Ρομποτικά ταξί υπάρχουν ήδη
- Για την ώρα απαιτείται backup οδηγός
- Λένε ότι είναι σχετικά σπάνια
- Το νέο μοντέλο είναι πιο φθηνό και θα υπάρχουν πολλά περισσότερα
Chinese technology giant Baidu has unveiled the next vehicle to join its self-driving taxi service, Apollo Go.

It says its new model, the Apollo RT6, has the the road skills of a driver with 20 years' experience.

Under Chinese regulation, the autonomous cars currently still require a safety driver's presence.

But one day, Baidu says, the RT6's detachable steering wheel could be replaced by extra seats, vending machines, desks or games consoles.

Baidu driverless taxi from inside
IMAGE SOURCE,QIAN JIN/BAIDU
Each Apollo RT6 would cost 250,000 yuan (£31,000) - significantly less than previous models, Baidu said.

"This massive cost reduction will enable us to deploy tens of thousands of [automated vehicles] across China," co-founder and chief executive Robin Li told the company's annual technology conference.

"We are moving towards a future where taking a robo-taxi will be half the cost of taking a taxi today."

Baidu wants the RT6 to join its existing fleet in the second half of 2023, for a small-scale trial, and plans eventually to have 100,000 of them on the roads.

The vehicle is packed with 38 sensors, including:

eight light-detection and ranging (Lidar) sensors
one 6mm (0.2in) wave radar
12 ultrasonic sensors
12 cameras
Baidu says its robo-taxis, running on a trial basis in 10 cities in China, including Shenzhen, Shanghai and Beijing, have given more than one million rides since its service launched, in 2020.

There had been discussion on the country's social-network Weibo about the impact on jobs if they became official, BBC China analyst Kerry Allen said.

"While pilot schemes have been rolled out, there have been perceptions online that they are still 'hard to find' or that appointments are difficult to make, in order to try one out," she added.

Other companies in the robo-taxi space in China include:

AutoX, backed by Chinese technology giant Alibaba.
Pony.ai, founded by former Google and Baidu engineers and backed by Toyota
More on this st
https://www.bbc.com/news/technology-62237612
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών