Πέτρος Ζωγράφος

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32798
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πέτρος Ζωγράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Ιούλ 2022, 09:59

Thor έγραψε:
18 Ιούλ 2022, 15:25
Άλλο πάλι κι αυτό, η ενδοδαπεδια προκαλεί άσθμα, ρε τι μαθαίνει κανείς στο φόρουμ!
και που να ελεγα οτι δεν εχω την κλασσικη ε/δ με σωληνες, αλλα εχω καλωδια, αντιστασεις, λειτουργει με ρευμα. ενα πλεγμα καλωδιων κατω απο το ποδια μου, σε ολο το σπιτι. ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια, καρκινος, θαπεθανετεολοι :lol::003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32798
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πέτρος Ζωγράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Ιούλ 2022, 10:01

seismic έγραψε:
18 Ιούλ 2022, 22:24
Πηγή https://www.facebook.com/groups/free.en ... &ref=notif
Tasos Petridis

Προς κάθε λογής δύσπιστους...
Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι ζούμε σ' ένα κόσμο όπου κυριαρχούν το ψέμα, η διαφθορά, η ανηθικότητα, η εκμετάλλευση, η υποκρισία, ο βρώμικος ανταγωνισμός και το κυνήγι του ατομικού κέρδους με κάθε τρόπο.
Σ' ένα κόσμο όπου δεν υπάρχει καμία εμπιστοσύνη, όπου κανένας δεν πιστεύει κανέναν και οι πολίτες διατηρούν μεταξύ τους κυρίως σχέσεις καθημερινής επιβίωσης σε όλους τους κοινωνικούς τομείς.
Και βέβαια, όταν μιλάμε για τον τόπο μας, ένα τόπο που εδώ και πολλά χρόνια ζει υπό την κατοχή καιροσκόπων "βαρβάρων", όλα τα παραπάνω νοσηρά φαινόμενα μπορούν εύκολα να έχουν ανεξέλεγκτα και απρόβλεπτα μεγέθη.
Μέσα σε μια τέτοια κοινωνία λοιπόν, όταν ακούει κάποιος ότι μια εφεύρεση ή μια καινοτομία μπορεί κυριολεκτικά ν' αλλάξει τον κόσμο, ότι μπορεί να απελευθερώσει την ανθρωπότητα από τα δεσμά της, όταν ακούει για Ελεύθερη Ενέργεια και ότι αυτή η τεχνολογία μπορεί να παράγει άφθονη και ισχυρή ενέργεια από το νεράκι, ότι καθένας με τη χρήση της θα μπορούσε εύκολα να αυτονομηθεί, όπου κι αν ζει, χωρίς να έχει ανάγκη πια τα παγκόσμια ενεργειακά μονοπώλια, είναι βέβαιο ότι παθαίνει ένα πολύ μεγάλο σοκ, ότι η πρώτη σκέψη που του έρχεται στο μυαλό είναι ότι "κάποιος μας κοροϊδεύει, κάποιος παίζει με τον πόνο μας", "κάτι κρύβεται πίσω από αυτό".
Μια τέτοια αντίδραση είναι απόλυτα κατανοητή και αναμενόμενη, όταν ατελείωτοι τόνοι από ψέμα και κοροϊδία έχουν συσσωρευτεί μέσα στον καθένα.
Όμως είναι άδικο και ανόητο να τσουβαλιάζουμε τους πάντες και τα πάντα.
Το τσουβάλιασμα μπορεί να μας οδηγήσει σε σύγχυση και αφελείς παρερμηνείες.
Η υπόθεση της εφεύρεσης του Πέτρου Ζωγράφου εξελίσσεται από τα τέλη του 2015 μέχρι τις μέρες μας.
Αυτός λοιπόν που πραγματικά επιθυμεί να βρεθεί όσο πιο κοντά μπορεί στην αλήθεια της συγκεκριμένης υπόθεσης χρειάζεται μόνο να βάλει το μυαλό του να δουλέψει. Τίποτε άλλο!!!
Η παραπλάνηση, η διαφθορά, η διαπλοκή, το ψέμα και η κοροϊδία έχουν κάποιους πολύ συγκεκριμένους δρόμους που ακολουθούν για να φτάσουν στους στόχους που επιθυμούν. Αυτοί οι δρόμοι είναι κύρια οι δρόμοι της ψευδοεπιστήμης, του χρήματος και του ατομικού πλουτισμού, της πολιτικής σταδιοδρομίας και της κατοχής θέσεων εξουσίας και της κάθε λογής δόξας και τιμής.
Για τη συγκεκριμένη λοιπόν περίπτωση της μεγάλης εφεύρεσης του Πέτρου Ζωγράφου θα πρέπει να εξετάσουμε με μεγάλη προσοχή αν και με ποιούς τρόπους ο εφευρέτης έχει ακολουθήσει ή έχει εμπλακεί με οποιοδήποτε τρόπο με κάποιον ή κάποιους από τους δρόμους που αναφέρθηκαν.
- Έχει επιστημονικές πιστοποιήσεις και αποδοχή η εφεύρεση?
Η καινοτόμα αυτή εφεύρεση έχει εξετασθεί από επίσημη κρατική (Υπ. Εθν. Άμυνας) επιστημονική ομάδα διακεκριμένων επιστημόνων οι οποίοι πιστοποίησαν ενυπόγραφα τη γνησιότητα και λειτουργικότητά της, έχει εξετασθεί από μεμονωμένους πολύ διακεκριμένους Έλληνες και ξένους επιστήμονες οι οποίοι επίσης διαπίστωσαν τη λειτουργικότητά της, έχει τη στήριξη της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών και Ελληνικών πανεπιστημιακών ιδρυμάτων και τέλος έπειτα από την παρουσίαση της λειτουργίας του αντιδραστήρα, σε ομάδα επίλεκτων επιστημόνων, στο Δημαρχείο του Περιστερίου, με ταυτόχρονη σύνδεση και με άλλους επιστήμονες από την επαρχία και το εξωτερικό, όλοι ανεξαιρέτως οι επιστήμονες εξέφρασαν μονάχα τον θαυμασμό και την υποστήριξή τους σε αυτή την πρωτοπόρα προσπάθεια.
Επίσης γνωστά επιστημονικά και ερευνητικά ιδρύματα του εξωτερικού έχουν δείξει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για την τεχνολογία της εφεύρεσης, ιδιαίτερα σε ότι αφορά την επαναστατική παράκαμψη της διάταξης Carnot του 2ου θερμοδυναμικού νόμου, την οποία, πολύ καιρό μετά τη διακήρυξη της από τον Πέτρο Ζωγράφο, τα ιδρύματα αυτά αρχίζουν πλέον να αποδέχονται σαν εφικτή.
Πέραν όλων αυτών ο ερευνητής είναι πάντα ανοιχτός και δεκτικός να δείξει και να εξηγήσει, σε οποιονδήποτε επιστήμονα ή ακόμα και απλό άνθρωπο θα ήθελε να μάθει περισσότερα ή να δει την εφεύρεσή του.
- Έχει χρηματοδοτηθεί η εφεύρεση? Υπάρχει ζήτημα ατομικού πλουτισμού του εφευρέτη?
Η εφεύρεση μέχρι σήμερα δεν έχει χρηματοδοτηθεί από κανέναν, ούτε φορέα, ούτε επιχείρηση, ούτε πρόσωπο, ούτε κρατικό ή ιδιωτικό οργανισμό.
Η εφεύρεση έχει κατασκευαστεί και εξελιχτεί εξ ολοκλήρου μονάχα με προσωπικά περιουσιακά στοιχεία του εφευρέτη και ο βασικός λόγος γι' αυτό είναι η άρνησή του να γίνει υποχείριο οποιωνδήποτε ανήθικων κερδοσκοπικών συμφερόντων τα οποία θα οδηγούσαν την εφεύρεση αυτή σε άλλους στόχους.
Ο βασικός στόχος και το όραμα του Πέτρου Ζωγράφου ήταν και είναι πάντα η εφεύρεση να ωφελήσει, σε πρώτο χρόνο, αυτό τον τόπο και στη συνέχεια βέβαια ολόκληρη την ανθρωπότητα και φυσικά τον πλανήτη μας.
Ο ερευνητής, ενώ πολλές φορές είχε πάνω στο τραπέζι όλες τις οικονομικές προκλήσεις και πολύ εύκολα θα μπορούσε να ενδώσει, τις περιφρόνησε, δεν τις αποδέχτηκε και δεν έγινε ποτέ πλούσιος!!!
Γι' αυτό καλείται, παρακαλείται και προκαλείται ο οποιοσδήποτε να παρουσιάσει στοιχεία που θα αποδεικνύουν ότι έχει πάρει έστω και Ένα Ευρώ.
- Υπάρχει θέμα πολιτικής σταδιοδρομίας ή θέσεων εξουσίας?
Φυσικά το πολιτικό σύστημα γνωρίζει πολύ καλά σχετικά με την εφεύρεση αυτή. Φυσικά το πολιτικό σύστημα πλησίασε πολλές φορές και με ποικίλους τρόπους τον εφευρέτη σε μια προσπάθεια να τον πάρει με το μέρος του, προτείνοντάς του πολλά και διάφορα, τα οποία όμως τον άφηναν και τον αφήνουν αδιάφορο γιατί απλά δεν εναρμονίζονται με το όραμά του.
Δυστυχώς το πολιτικό σύστημα, ενώ γνωρίζει πολύ καλά σε πόσο ισχυρή και πλεονεκτική θέση, με αυτή την καινοτομία στον τομέα της ενέργειας, θα μπορούσε να βρεθεί η χώρα μας, εξακολουθεί πάντα να σφυρίζει αδιάφορα και να μην αναλαμβάνει υπεύθυνα τις σοβαρές πρωτοβουλίες και δράσεις που απαιτούνται για μια τέτοια υπόθεση.
Θα πρέπει επίσης να αναφερθεί ότι τον Πέτρο Ζωγράφο έχουν πλησιάσει και πολιτικά πρόσωπα από άλλες χώρες σε μια προσπάθεια να φύγει η εφεύρεση στο εξωτερικό και να καρπωθούν τα οφέλη της άλλοι...
Ο Πέτρος Ζωγράφος όμως είναι πάντα εδώ και αγωνίζεται με όλα τα "θεριά" του κοινωνικού βίου αυτής της πολύπαθης πατρίδας.
Καλείται, παρακαλείται και προκαλείται ο οποιοσδήποτε να καταθέσει στοιχεία τα οποία θα αποδεικνύουν την διαπλοκή του εφευρέτη με το πολιτικό σύστημα για ιδιοτελή και προσωπικά του συμφέροντα.
- Υπάρχουν κάπου δείγματα δόξας και τιμών?
Μερικά μόνο από τα πράγματα που διαπιστώνουν αμέσως σχεδόν όλοι οι άνθρωποι, όταν έρχονται σε επαφή με τον εφευρέτη, είναι η ταπεινότητα, η σεμνότητα, η μεγαλοσύνη, η ανθρωπιά, το χαμηλό προφίλ, η γνησιότητα, η ευθύνη, το πάθος του για την επιστήμη και η λατρεία του για τη φύση και τον άνθρωπο.
Μονάχα ένας πολύ κακοπροαίρετος άνθρωπος θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι όλη αυτή την τιτάνια προσπάθεια την κάνει για να αποκομίσει δόξες και τιμές.
Έπειτα από όλα όσα αναφέρθηκαν παρακαλείται και προκαλείται ο οποιοσδήποτε να παραθέσει αξιόπιστα αποδεικτικά στοιχεία ικανά να αμφισβητήσουν ή να ανατρέψουν τους παραπάνω ισχυρισμούς.
Γιατί αν δεν υπάρχουν τέτοια στοιχεία, αν ο εφευρέτης πραγματικά δεν σχετίζεται με ψευδοεπιστήμη, με χρήμα και πλουτισμό, με πολιτική και θέσεις εξουσίας, με δόξες και τιμές, τότε οφείλουμε όλοι μας ν' ανοίξουμε όσο περισσότερο μπορούμε τ' αφτιά και τα μυαλά μας και να συνειδητοποιήσουμε το ρόλο μας στις αλλαγές που αυτή η εφεύρεση μπορεί να φέρει στον κόσμο μας, στις επόμενες γενιές.
Άνθρωποι κακοπροαίρετοι, κουτοπόνηροι, εξυπνάκηδες, ξερόλες και ανόητοι δεν θα μπορέσουν ποτέ να αντιληφθούν την αξία, το μεγαλείο και τη σημαντικότητα αυτής της εφεύρεσης.
Επιτέλους πρέπει να δώσουμε ένα τέλος σ' αυτό το τραγικό εθνικό αφήγημα που θέλει αυτός ο τόπος (αυτοί δηλαδή που με τις αποφάσεις τους καθορίζουν το μέλλον μας) να τρώει, να διώχνει, να λοιδορεί και να περιφρονεί τα καλύτερα και πιο δημιουργικά παιδιά του. Εμείς μονάχα μπορούμε να δώσουμε ένα τέλος σ' αυτό τον παραλογισμό.
Εικόνα
ενα ματσο πιπες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5115
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Πέτρος Ζωγράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 19 Ιούλ 2022, 14:29

Πάντως εγώ αν είχα τη συσκευή του ζωγράφου θα την είχα τοποθετήσει σε ένα βενζινάδικο και θα φόρτιζα τεσλα στο μισό της τιμής (ή και πιο κάτω).
Ουρά θα κάνανε όλοι.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12191
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Πέτρος Ζωγράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Ιούλ 2022, 15:25

Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιούλ 2022, 09:59
Thor έγραψε:
18 Ιούλ 2022, 15:25
Άλλο πάλι κι αυτό, η ενδοδαπεδια προκαλεί άσθμα, ρε τι μαθαίνει κανείς στο φόρουμ!
και που να ελεγα οτι δεν εχω την κλασσικη ε/δ με σωληνες, αλλα εχω καλωδια, αντιστασεις, λειτουργει με ρευμα. ενα πλεγμα καλωδιων κατω απο το ποδια μου, σε ολο το σπιτι. ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια, καρκινος, θαπεθανετεολοι :lol::003:
:a108: απλά να ξέρεις, μετά τα δέκα χρόνια προκαλεί βαμπιρισμο.
Εγώ,σ το είπα, κάνε τα κουμάντα σου.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32798
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πέτρος Ζωγράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Ιούλ 2022, 17:20

Thor έγραψε:
19 Ιούλ 2022, 15:25
Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιούλ 2022, 09:59
Thor έγραψε:
18 Ιούλ 2022, 15:25
Άλλο πάλι κι αυτό, η ενδοδαπεδια προκαλεί άσθμα, ρε τι μαθαίνει κανείς στο φόρουμ!
και που να ελεγα οτι δεν εχω την κλασσικη ε/δ με σωληνες, αλλα εχω καλωδια, αντιστασεις, λειτουργει με ρευμα. ενα πλεγμα καλωδιων κατω απο το ποδια μου, σε ολο το σπιτι. ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια, καρκινος, θαπεθανετεολοι :lol::003:
:a108: απλά να ξέρεις, μετά τα δέκα χρόνια προκαλεί βαμπιρισμο.
Εγώ,σ το είπα, κάνε τα κουμάντα σου.
και στα 30 πριαπισμο. θα ειμαι ο πιο καβλιαρης στο γηροκομειο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12191
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Πέτρος Ζωγράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Ιούλ 2022, 17:27

Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιούλ 2022, 17:20
Thor έγραψε:
19 Ιούλ 2022, 15:25
Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιούλ 2022, 09:59


και που να ελεγα οτι δεν εχω την κλασσικη ε/δ με σωληνες, αλλα εχω καλωδια, αντιστασεις, λειτουργει με ρευμα. ενα πλεγμα καλωδιων κατω απο το ποδια μου, σε ολο το σπιτι. ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια, καρκινος, θαπεθανετεολοι :lol::003:
:a108: απλά να ξέρεις, μετά τα δέκα χρόνια προκαλεί βαμπιρισμο.
Εγώ,σ το είπα, κάνε τα κουμάντα σου.
και στα 30 πριαπισμο. θα ειμαι ο πιο καβλιαρης στο γηροκομειο.
Γαμησε τα!
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Πέτρος Ζωγράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Ιούλ 2022, 00:36

Ασέβαστος έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:22
seismic έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:13
Ασέβαστος έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:11


οποιος δεν ξερει να κανει εγχειρηση, δεν ειναι χειρουργος. ακομη κι αν εχει πτυχιο.

εσυ θα πηγαινες να σε χειρουργησει καποιος που πηρε πτυχιο 30 χρονια πριν, και δεν εχει χρησιμοποιησει νυστερι ποτε;

ασε που εσυ δεν εχεις πτυχιο, τεσπα.
Πόσο στοίχημα βάζεις ότι έχω πτυχίο για στατικά?
τα στατικα θελουν υψηλα μαθηματικα, και συ δεν τα καταφερνεις με μαθηματικα γυμνασιου. οποτε δικαιως αμφιβαλλω. αν εχεις, οποιος στο εδωσε θελει κρεμασμα, εισαι απολυτως ανικανος να κανεις στατικη μελετη κτιριου, θα πεσει σε κανα κεφαλι.
Για όποιον αμφιβάλει για τις γνώσεις μου του βουλώνω το στόμα.
Τι έχω εφεύρει σε μέθοδο αντισεισμικού σχεδιασμού και σε μηχανισμούς αγκυρώσεων εδάφους.
Μέθοδος
1. Πάκτωσα την κατασκευή με το έδαφος, πακτώνοντας κάθε παρειά των τοιχωμάτων με το έδαφος, για να σταματήσω την ροπή ανατροπής των που καταπονούν τις διατομές γύρω από τους κόμβους με ροπές και τις σπάνε σε έναν μεγάλο σεισμό και για να βελτιώσω συμπυκνώνοντας το έδαφος θεμελίωσης.
2. Πάκτωσα την κατασκευή με το έδαφος για να εκ τρέψω τις δυνάμεις τις αδράνειας της κατασκευής μέσα στο έδαφος, και να τις αποτρέψω να κατευθυνθούν στις διατομές γύρω από τους κόμβους.
3. Πάκτωσα την κατασκευή με το έδαφος για να σταματήσω την παραμόρφωση και τον συντονισμό κατασκευής εδάφους, για να συμμετάσχει και το έδαφος στην απόκριση της κατασκευής προς τις σεισμικές μετατοπίσεις, και για να παίρνουμε δήγματα ( καρότα ) εδάφους, ώστε να ξέρουμε την ποιότητα και τους άλλους κινδύνους που παρουσιάζει ώστε να ξέρουμε που θεμελιώνουμε την κατασκευή.
4. Εφάρμοσα θλίψη στις διατομές των τοιχωμάτων με τένοντες προέντασης που είναι ενωμένοι με τις πακτώσεις εδάφους για να σταματήσω την κάμψη τους η οποία δημιουργεί ροπές στις διατομές γύρω από τους κόμβους.
5. Εφάρμοσα θλίψη στις διατομές των τοιχωμάτων για να εξαλείψω τον εφελκυσμό, την διαφορά δυναμικού της συνάφειας γύρω από την κρίσιμη περιοχή αστοχίας, για να σταματήσω τα τοιχώματα να κατεβάζουν μεγάλες ροπές στην βάση ως μηχανισμοί μοχλοβραχίονα.
6. Εφάρμοσα θλίψη στις διατομές των τοιχωμάτων για να εξαλείψω την διατμητική αστοχία του σκυροδέματος επικάλυψης η οποία συμβαίνει στην διεπιφάνεια σκυροδέματος και χάλυβα λόγο της υπέρ αντοχής του χάλυβα στον εφελκυσμό και της μη επαρκούς αντοχής του σκυροδέματος στην διάτμηση, η οποία έχει ως αποτέλεσμα την ακύρωση της υπέρ αντοχής των δύο υλικών στην θλίψη και τον εφελκυσμό.
7. Εφάρμοσα θλίψη στις διατομές των τοιχωμάτων για να αυξήσω την απόκριση προς την τέμνουσα βάσης.
8. Εφάρμοσα θλίψη στις διατομές των τοιχωμάτων για να αυξήσω την ενεργό διατομή, την φέρουσα ικανότητα της κατασκευής, και να διορθώσω τα βέλη του λοξού εφελκυσμού.
Μηχανισμός αγκύρωσης εδάφους βράχου.
9. Κατασκεύασα διαστελλόμενους μηχανισμούς εδάφους ( άλλους για έδαφος και άλλους για βράχο ) που ενεργοποιούνται με την βοήθεια υδραυλικών συστημάτων από την επιφάνεια του εδάφους θεμελίωσης, πριν το κτίσιμο της κατασκευής, ώστε να συμπυκνώσουν τα πρανή των εδαφών και να πακτώσουν την κατασκευή στο έδαφος.
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών