ερώτημα περί μεταπτυχιακού

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

ερώτημα περί μεταπτυχιακού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 11 Ιούλ 2022, 15:03

παιδιά, σκέφτομαι τελικά να κάνω ένα μεταπτυχιακό πάνω στο hrm
το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον τομέα που συνδυάζει πεδία που μου αρέσουν
προέρχομαι από ανθρωπιστικές και κοινωνικές σπουδές και θεωρώ ότι είναι καλός συνδυασμός με ένα mba στο hrm, φίλοι που εργάζονται έξω μου έχουν πει πως στο εξωτερικό τραβιέται αρκετά αυτός ο συνδυασμός (φιλοσοφία/κοινωνιολογία ως βάση και ειδίκευση σε ba/hrm)
το καλύτερο (φαντάζομαι) που υπάρχει στην Ελλάδα είναι αυτό του ΟΠΑ
βρήκα στο ΠΑΜΑΚ επίσης αλλά δε μας κάνει αφού είναι μακριά
ψάχνοντας και για εναλλακτικές (στόχος είναι το ΟΠΑ, αλλά κοιτάζω και αλλού) βρήκα online σε κάποια της Κύπρου, αλλά επίσης βρήκα σε κάτι κολέγια εδώ στην Αθήνα που συνεργάζονται λέει με κάποια αγγλικά πανεπιστήμια
οπότε θέλω να σας ρωτήσω, το δίπλωμα ΠΜΣ που παίρνεις σε περίπτωση που αποφοιτήσεις από αυτά τα κολέγια, είναι από το αγγλικό πανεπιστήμιο ή από το κολέγιο και απλά γράφει πως είναι σε συνεργασία με το τάδε πανεπιστήμιο; επίσης, έχουν αυτά τα μεταπτυχιακά αναγνώριση στην αγορά εργασίας του ιδιωτικού τομέα ή οι εργοδότες τα θεωρούν της πλάκας;
τέλος, αν το κάνω θα το κάνω από τη νέα χρόνια (ή άνοιξη ή φθινόπωρο του 23), στο μεταξύ σκέφτομαι να κάνω 1-2 επιμορφωτικά στο elarning του εκπα, σε κάποιο παρεμφερές πεδίο. αυτά τα επιμορφωτικά αξίζουν, μετράνε στην αγορά εργασίας;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: ερώτημα περί μεταπτυχιακού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 11 Ιούλ 2022, 15:20

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 15:03
παιδιά, σκέφτομαι τελικά να κάνω ένα μεταπτυχιακό πάνω στο hrm
το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον τομέα που συνδυάζει πεδία που μου αρέσουν
προέρχομαι από ανθρωπιστικές και κοινωνικές σπουδές και θεωρώ ότι είναι καλός συνδυασμός με ένα mba στο hrm, φίλοι που εργάζονται έξω μου έχουν πει πως στο εξωτερικό τραβιέται αρκετά αυτός ο συνδυασμός (φιλοσοφία/κοινωνιολογία ως βάση και ειδίκευση σε ba/hrm)
το καλύτερο (φαντάζομαι) που υπάρχει στην Ελλάδα είναι αυτό του ΟΠΑ
βρήκα στο ΠΑΜΑΚ επίσης αλλά δε μας κάνει αφού είναι μακριά
ψάχνοντας και για εναλλακτικές (στόχος είναι το ΟΠΑ, αλλά κοιτάζω και αλλού) βρήκα online σε κάποια της Κύπρου, αλλά επίσης βρήκα σε κάτι κολέγια εδώ στην Αθήνα που συνεργάζονται λέει με κάποια αγγλικά πανεπιστήμια
οπότε θέλω να σας ρωτήσω, το δίπλωμα ΠΜΣ που παίρνεις σε περίπτωση που αποφοιτήσεις από αυτά τα κολέγια, είναι από το αγγλικό πανεπιστήμιο ή από το κολέγιο και απλά γράφει πως είναι σε συνεργασία με το τάδε πανεπιστήμιο; επίσης, έχουν αυτά τα μεταπτυχιακά αναγνώριση στην αγορά εργασίας του ιδιωτικού τομέα ή οι εργοδότες τα θεωρούν της πλάκας;
τέλος, αν το κάνω θα το κάνω από τη νέα χρόνια (ή άνοιξη ή φθινόπωρο του 23), στο μεταξύ σκέφτομαι να κάνω 1-2 επιμορφωτικά στο elarning του εκπα, σε κάποιο παρεμφερές πεδίο. αυτά τα επιμορφωτικά αξίζουν, μετράνε στην αγορά εργασίας;
κοίτα πανεπιστήμιο και όχι κολέγιο να είσαι σίγουρος. έστω και online για να εργάζεσαι κιόλας αν θες. Τα επιμορφωτικά μετράνε αν είναι στοχευμένα στην δουλειά που θα διεκδικήσεις μετά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: ερώτημα περί μεταπτυχιακού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 11 Ιούλ 2022, 15:28

Otto Weininger έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 15:20
κοίτα πανεπιστήμιο και όχι κολέγιο να είσαι σίγουρος. έστω και online για να εργάζεσαι κιόλας αν θες
αυτός είναι ο πρωταρχικός στόχος, αλλά θέλω να έχω συνολική εικόνα με τις εναλλακτικές
το πμς του ΟΠΑ μπορείς να το κάνεις και part time αλλά ο ανταγωνισμός κατά την εισαγωγή θαρρώ ότι θα είναι μεγάλος, γι'αυτό κοιτάζω παράλληλα και αλλού
αυτό με τα ιδιωτικά κολέγια είναι καλή εναλλακτική για μένα από άποψη διευθέτησης του χρόνου, αλλά δεν ξέρω ούτε τι ποιότητα σπουδών προσφέρουν, ούτε αν έχουν κύρος τα διπλώματα που δίνουν
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25253
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: ερώτημα περί μεταπτυχιακού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Ιούλ 2022, 15:31

mba στο hrm ? γιατι οχι ΜΒΑ που ουτως ή αλλως εχει και hrm αλλα δεν σε περιοριζει;

pro tip: το σημαντικοτερο πραγμα στο MBA ειναι το networking ( δυστυχως)

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: ερώτημα περί μεταπτυχιακού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 11 Ιούλ 2022, 15:37

φυγε εξωτερικο καλυτερα

ειδικα με εφιαλτακη :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25253
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: ερώτημα περί μεταπτυχιακού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Ιούλ 2022, 15:38

Επισης προσεχε κατι ντεμεκ αγγλικα πανεπιστήμια που δινουν πτυχια στην ελλαδα που δεν τα αναγνωρίζει κανεις. Κοιτα τι accreditation εχουν. (Θυμάμαι μια συζήτηση στο παλιο για μια μουφα του Derby )

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: ερώτημα περί μεταπτυχιακού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 11 Ιούλ 2022, 15:44

talaipwros έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 15:31
mba στο hrm ? γιατι οχι ΜΒΑ που ουτως ή αλλως εχει και hrm αλλα δεν σε περιοριζει;

pro tip: το σημαντικοτερο πραγμα στο MBA ειναι το networking ( δυστυχως)
θεωρώ ότι εστίαση στο hrm σου δίνει μεγαλύτερο πλεονέκτημα για να δουλέψεις σε αυτόν ακριβώς τον τομέα (και παράλληλα σε αποκλείει από άλλους βέβαια)

talaipwros έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 15:38
Επισης προσεχε κατι ντεμεκ αγγλικα πανεπιστήμια που δινουν πτυχια στην ελλαδα που δεν τα αναγνωρίζει κανεις. Κοιτα τι accreditation εχουν. (Θυμάμαι μια συζήτηση στο παλιο για μια μουφα του Derby )
ναι, αυτό με προβληματίζει
τα κολέγια που είδα αναφέρουν συνεργασία με αγγλικά πανεπιστήμια που τα έψαξα και είναι legit
αλλά παραμένω σκεπτικός με την όλη φάση, κυρίως όσον αφορά το επίπεδο σπουδών
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25253
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: ερώτημα περί μεταπτυχιακού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Ιούλ 2022, 15:53

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 15:44
talaipwros έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 15:31
mba στο hrm ? γιατι οχι ΜΒΑ που ουτως ή αλλως εχει και hrm αλλα δεν σε περιοριζει;

pro tip: το σημαντικοτερο πραγμα στο MBA ειναι το networking ( δυστυχως)
θεωρώ ότι εστίαση στο hrm σου δίνει μεγαλύτερο πλεονέκτημα για να δουλέψεις σε αυτόν ακριβώς τον τομέα (και παράλληλα σε αποκλείει από άλλους βέβαια)

talaipwros έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 15:38
Επισης προσεχε κατι ντεμεκ αγγλικα πανεπιστήμια που δινουν πτυχια στην ελλαδα που δεν τα αναγνωρίζει κανεις. Κοιτα τι accreditation εχουν. (Θυμάμαι μια συζήτηση στο παλιο για μια μουφα του Derby )
ναι, αυτό με προβληματίζει
τα κολέγια που είδα αναφέρουν συνεργασία με αγγλικά πανεπιστήμια που τα έψαξα και είναι legit
αλλά παραμένω σκεπτικός με την όλη φάση, κυρίως όσον αφορά το επίπεδο σπουδών
Εχεις βρει τί θα το κάνεις; ή απλώς ελπίζεις οτι θα το βαλεις στο CV και θα ανοιξουν πόρτες;

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: ερώτημα περί μεταπτυχιακού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 11 Ιούλ 2022, 15:56

αλλαξε αντικειμενο σπουδων :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: ερώτημα περί μεταπτυχιακού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 11 Ιούλ 2022, 16:04

talaipwros έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 15:53
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 15:44
talaipwros έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 15:31
mba στο hrm ? γιατι οχι ΜΒΑ που ουτως ή αλλως εχει και hrm αλλα δεν σε περιοριζει;

pro tip: το σημαντικοτερο πραγμα στο MBA ειναι το networking ( δυστυχως)
θεωρώ ότι εστίαση στο hrm σου δίνει μεγαλύτερο πλεονέκτημα για να δουλέψεις σε αυτόν ακριβώς τον τομέα (και παράλληλα σε αποκλείει από άλλους βέβαια)

talaipwros έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 15:38
Επισης προσεχε κατι ντεμεκ αγγλικα πανεπιστήμια που δινουν πτυχια στην ελλαδα που δεν τα αναγνωρίζει κανεις. Κοιτα τι accreditation εχουν. (Θυμάμαι μια συζήτηση στο παλιο για μια μουφα του Derby )
ναι, αυτό με προβληματίζει
τα κολέγια που είδα αναφέρουν συνεργασία με αγγλικά πανεπιστήμια που τα έψαξα και είναι legit
αλλά παραμένω σκεπτικός με την όλη φάση, κυρίως όσον αφορά το επίπεδο σπουδών
Εχεις βρει τί θα το κάνεις; ή απλώς ελπίζεις οτι θα το βαλεις στο CV και θα ανοιξουν πόρτες;
ας πούμε ότι έχω κάποιες άκρες που θα μπορούσε να μου χρησιμεύσει
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25253
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: ερώτημα περί μεταπτυχιακού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Ιούλ 2022, 16:06

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 16:04
talaipwros έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 15:53
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 15:44


θεωρώ ότι εστίαση στο hrm σου δίνει μεγαλύτερο πλεονέκτημα για να δουλέψεις σε αυτόν ακριβώς τον τομέα (και παράλληλα σε αποκλείει από άλλους βέβαια)




ναι, αυτό με προβληματίζει
τα κολέγια που είδα αναφέρουν συνεργασία με αγγλικά πανεπιστήμια που τα έψαξα και είναι legit
αλλά παραμένω σκεπτικός με την όλη φάση, κυρίως όσον αφορά το επίπεδο σπουδών
Εχεις βρει τί θα το κάνεις; ή απλώς ελπίζεις οτι θα το βαλεις στο CV και θα ανοιξουν πόρτες;
ας πούμε ότι έχω κάποιες άκρες που θα μπορούσε να μου χρησιμεύσει
αν εχεις ακρες και απλως χρειαζονται τον τιτλο για να σου δωσουν τη θεση, τοτε η επιλογη ειναι απλη.
Παρε το ευκολοτερο/φτηνοτερο που θα βρεις - αφου απλως ο τιτλος φτανει για την δουλεια.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25253
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: ερώτημα περί μεταπτυχιακού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Ιούλ 2022, 16:13

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 16:04

ας πούμε ότι έχω κάποιες άκρες που θα μπορούσε να μου χρησιμεύσει
επισης μπορεις να το συζητησεις με τις ακρες σου, τι θελουν για να σου δωσουν θεση/προαγωγη κλπ

Προσοχη, αν οι ακρες ειναι ολιγον μουφέ, θελει πολυ πολυ σκεψη η επιλογη του ΜΒΑ.
Εχεις την δυνατοτητα να μιλησεις μαζι τους και να συνεννοηθεις;

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: ερώτημα περί μεταπτυχιακού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 11 Ιούλ 2022, 16:29

talaipwros έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 16:13

Εχεις την δυνατοτητα να μιλησεις μαζι τους και να συνεννοηθεις;
ναι
αλλά σε κάθε περίπτωση, θέλω να ασχοληθώ με αυτό στο μέλλον
δηλαδή και να μην κάτσει με τη συγκεκριμένη άκρη, παρόλα αυτά θέλω να δουλέψω στον τομέα του HR
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25253
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: ερώτημα περί μεταπτυχιακού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Ιούλ 2022, 16:37

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 16:29
talaipwros έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 16:13

Εχεις την δυνατοτητα να μιλησεις μαζι τους και να συνεννοηθεις;
ναι
αλλά σε κάθε περίπτωση, θέλω να ασχοληθώ με αυτό στο μέλλον
δηλαδή και να μην κάτσει με τη συγκεκριμένη άκρη, παρόλα αυτά θέλω να δουλέψω στον τομέα του HR
ok, τοτε βαδιζεις σαν μην εχεις καποιον να σε προωθησει. Σε αυτη την περιπτωση θες networking απο το ΜΒΑ σου. Αν μιλας για ελλαδα, δες σε ποιο ΜΒΑ βρισκουν οι αποφοιτοι ευκολοτερα δουλεια κλπ.
Επισης ειναι λαθος να εγκλωβιστεις μονο στο HR, ειναι κλαδος που εχει νοημα σε μεγαλες επιχειρησεις, στην ελλαδα ειναι ελαχιστες που θα εχουν dedicated HR τετοιο που να κανουν ανοιχτο merit based διαγωνισμο. Αν η εταιρεια εχει μεχρι 100, σιγα μην προσλαβει το αφεντιkο ξεχωριστο HR, αυτος με την γραμματεα και τον λογιστη θα τα κανουν ολα.
Αν μιλας για μεγαλες εταιριες, προσεχε γιατι ειναι μετρημενες στα δαχτυλα.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25253
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: ερώτημα περί μεταπτυχιακού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Ιούλ 2022, 16:38

https://www.hithorizons.com/eu/analyses ... ics/greece

η 10 μεγαλυτερη εταιρια στην Ελλαδα ( βαζοντας και τα υπουργεια μεσα, ετσι;) εχει κατω απο 10.000 υπαλληλους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών