Υπερ γυναικων...

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 19 Ιούλ 2022, 15:04

«Αυτήν την σκατίλα της πατριαρχίας την έζησα, την διδάχτηκα καλά.
Γεννημένος το '76, πρόλαβα να δω τις γυναίκες στις μαζώξεις να μαζεύουν τα πιάτα, ενώ οι άντρες καπνίζαν τα τσιγάρα στα σαλόνια. Σαλόνια που δεν ξεβρωμίζανε από την αντρίλα ποτέ.
Πρόλαβα να ζήσω το "η γυναίκα σπίτι με τα παιδιά αλλιώς στην μάνα της" και το "αυτή βάφει το μαλλί, είναι π….@".
Το παιδικό μου αυτί άκουσε σε καφενείο τους "μεγάλους" να μιλάνε για "γκόμενες" λες και ήταν αμάξια. Άμα κανένας φίλος ήταν πιο τρυφερός με την γυναίκα του, έτρωγε σίγουρα παντόφλα.
"Σ' αγαπώ, θα πεις μονάχα τη μέρα που παντρεύεσαι." Συμβουλή συγγενή, στο παιδικό μου αυτί.
Έζησα, άκουσα, έμαθα να τις μειώνω τις γυναίκες. Να επιβάλλομαι. Έθρεψα για χρόνια μέσα μου ένα τέρας. Το ισχυρό φύλο. Μέχρι που είδα πόσο ανίσχυρος είμαι μπροστά σε αυτά που μπορεί να μου προσφέρει η γυναίκα. Οι γυναίκες. Η γυναίκα μου.
Για χάρη τους, έκανα ψυχανάλυση. Να σπάσω το γ@μημέν* απόστημα, να χυθεί από μέσα όλη η σκατίλα του άντρα και από άντρας, να γίνω άνθρωπος.
Έζησα κι άλλα, που δεν γράφονται. Μου δίνει ελπίδα που μαζί με τους φίλους μου, μεγαλώνουμε παιδιά, που βλέπω το παρελθόν να πεθαίνει.
Καμία συμφιλίωση με το τέρας. Να πάτε ψυχανάλυση μάγκες. Να το σκοτώσετε, το μόνο που αξίζει θάνατο. Το τέρας που μας φυτέψανε οι παλιοί. Κι όσο το τρέφουμε, μέρος του προβλήματος θα είμαστε κι εμείς.
Είναι ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ.
Συγγνώμη που υπήρξα κάποιος που τον ενοχλούσε η λέξη. Είναι το τέρας δυνατό, μα εμένα με κάνει η γυναίκα μου δυνατότερο».

📌 Η συγκλονιστική εξομολόγηση/τοποθέτηση του Zissis Roumbos αποτυπώνει ακριβώς την εμπέδωση της πατριαρχίας όλα αυτά τα χρόνια, αλλά και την ανάγκη να ανατραπεί.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 19 Ιούλ 2022, 15:12

:+1:
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 19 Ιούλ 2022, 15:17

Έχει τα δικιά του. Αν και βέβαια ο ανδρας πολλές φορές βιώνει την σαπίλα της πατριαρχιας στο σχολείο, στη γειτονιά, στον στρατο, χωρίς να το θέλει, αναγκαστικά. Η γυναίκα την ανέχεται με την συναίνεση της, εκτός αν ομιλούμε για έγκλημα.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 19 Ιούλ 2022, 15:18

δεν έχω καμιά τέτοια εμπειρία
μεγάλωσα σε ένα αγροτικό περιβάλλον πολύ κοντά στην εποχή του χαλκού που στην πραγματικότητα δεν είχε αλλάξει τίποτε απο αυτήν
και ήταν πολύ πιο υγιείς οι σχέσεις των δυο φίλων απο αυτό που προβάλλεται σήμερα ως επανάσταση
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 19 Ιούλ 2022, 15:26

Epic cuck

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 19 Ιούλ 2022, 15:28

Αυτά με τα σαλόνια που κάθονται οι άντρες δεν τα έχω δει
τον άντρα τον έδιωχνε η γυναίκα στο καφενείο και τον υποχρέωνε να έρθει το βράδυ
ολο το πρωι που δούλευε ο άντρας έφερνε τις φιλες της για καφέ
η γυναίκα δεν δούλευε ποτέ και έκανε μονο τις δουλειές του σπιτιού αλλά είχε λόγο για το πόσα λεφτά φέρνει ο άντρας και είχε και άποψη και έκανε και συγκρίσεις με τους άλλους άντρες
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 19 Ιούλ 2022, 15:30

Τα αγόρια όπως μεγαλώνουν πρέπει να κάνουν αγώνα για να μην είναι μαλακες. Αντιθέτως τα κορίτσια πρέπει να κάνουν προσπάθεια για να είναι μαλακισμενα. Επισης τα αγόρια λειτουργούν σαν αγέλη, το οποιο είναι το χειρότερο. Παρασύρει ο ένας τον άλλον και φτανουν σε καφρίλα απίστευτη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης την 19 Ιούλ 2022, 15:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Ιούλ 2022, 15:31

Μπουρδολόγημα της χρονιάς.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 19 Ιούλ 2022, 15:34

Σέλευκας έγραψε:
19 Ιούλ 2022, 15:28
και είχε και άποψη και έκανε και συγκρίσεις με τους άλλους άντρες
πλέον δε γίνεται μόνο στο χρήμα

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 19 Ιούλ 2022, 15:46

EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Ιούλ 2022, 15:26
Epic cuck
Πνίγηκα ρε μαλάκα :smt005:
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 19 Ιούλ 2022, 15:50

Νατάσα έγραψε:
19 Ιούλ 2022, 15:04
«Αυτήν την σκατίλα της πατριαρχίας την έζησα, την διδάχτηκα καλά.
Γεννημένος το '76, πρόλαβα να δω τις γυναίκες στις μαζώξεις να μαζεύουν τα πιάτα, ενώ οι άντρες καπνίζαν τα τσιγάρα στα σαλόνια. Σαλόνια που δεν ξεβρωμίζανε από την αντρίλα ποτέ.
Πρόλαβα να ζήσω το "η γυναίκα σπίτι με τα παιδιά αλλιώς στην μάνα της" και το "αυτή βάφει το μαλλί, είναι π….@".
Το παιδικό μου αυτί άκουσε σε καφενείο τους "μεγάλους" να μιλάνε για "γκόμενες" λες και ήταν αμάξια. Άμα κανένας φίλος ήταν πιο τρυφερός με την γυναίκα του, έτρωγε σίγουρα παντόφλα.
"Σ' αγαπώ, θα πεις μονάχα τη μέρα που παντρεύεσαι." Συμβουλή συγγενή, στο παιδικό μου αυτί.
Έζησα, άκουσα, έμαθα να τις μειώνω τις γυναίκες. Να επιβάλλομαι. Έθρεψα για χρόνια μέσα μου ένα τέρας. Το ισχυρό φύλο. Μέχρι που είδα πόσο ανίσχυρος είμαι μπροστά σε αυτά που μπορεί να μου προσφέρει η γυναίκα. Οι γυναίκες. Η γυναίκα μου.
Για χάρη τους, έκανα ψυχανάλυση. Να σπάσω το γ@μημέν* απόστημα, να χυθεί από μέσα όλη η σκατίλα του άντρα και από άντρας, να γίνω άνθρωπος.
Έζησα κι άλλα, που δεν γράφονται. Μου δίνει ελπίδα που μαζί με τους φίλους μου, μεγαλώνουμε παιδιά, που βλέπω το παρελθόν να πεθαίνει.
Καμία συμφιλίωση με το τέρας. Να πάτε ψυχανάλυση μάγκες. Να το σκοτώσετε, το μόνο που αξίζει θάνατο. Το τέρας που μας φυτέψανε οι παλιοί. Κι όσο το τρέφουμε, μέρος του προβλήματος θα είμαστε κι εμείς.
Είναι ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ.
Συγγνώμη που υπήρξα κάποιος που τον ενοχλούσε η λέξη. Είναι το τέρας δυνατό, μα εμένα με κάνει η γυναίκα μου δυνατότερο».

📌 Η συγκλονιστική εξομολόγηση/τοποθέτηση του Zissis Roumbos αποτυπώνει ακριβώς την εμπέδωση της πατριαρχίας όλα αυτά τα χρόνια, αλλά και την ανάγκη να ανατραπεί.
μαλακιες στο τετραγωνο
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Ιούλ 2022, 16:00

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι φταίνε όλοι οι υπόλοιποι (άντρες και γυναίκες) που δεν είχαν τις ίδιες παραστάσεις με τον Ρούμπο αναφορικά με την... αντρίλα στο δικό τους περιβάλλον.


Κάπου έλεος με αυτές τις καταθέσεις ψυχής/γλαφυρές εκθέσεις γυμνασίου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 19 Ιούλ 2022, 16:01

:giggle::giggle::giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 19 Ιούλ 2022, 16:03

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιούλ 2022, 16:00
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι φταίνε όλοι οι υπόλοιποι (άντρες και γυναίκες) που δεν είχαν τις ίδιες παραστάσεις με τον Ρούμπο αναφορικά με την... αντρίλα στο δικό τους περιβάλλον.


Κάπου έλεος με αυτές τις καταθέσεις ψυχής/γλαφυρές εκθέσεις γυμνασίου.
Ούτε αυτός τις είχε αυτές τις παραστάσεις
Απλά έγραψε ιδεολογικό αφήγημα για προπαγανδιστική χρήση ...

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11551
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Υπερ γυναικων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 19 Ιούλ 2022, 16:10

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιούλ 2022, 16:00
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι φταίνε όλοι οι υπόλοιποι (άντρες και γυναίκες) που δεν είχαν τις ίδιες παραστάσεις με τον Ρούμπο αναφορικά με την... αντρίλα στο δικό τους περιβάλλον.


Κάπου έλεος με αυτές τις καταθέσεις ψυχής/γλαφυρές εκθέσεις γυμνασίου.
Ναι , σπίτι σας στις μαζώξεις οι άντρες έπλεναν τα πιάτα.

Πού διάολο μεγαλώσατε ; Στο Γκέτεμποργκ;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών