Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 14 Δεκ 2022, 14:27

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:13
Space_Passenger έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:07
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:03

Όχι, δεν πρόκειται να αλλάξω κάτι το οποίο σπουδάζω και είμαι και άριστος. Είναι σα να μου λες να παρατήσω το πτυχίο στη μέση.
Σορρυ νομισα ΘΕΛΕΙΣ να σπουδασεις στο ΜΕΛΛΟΝ.

Οπως και να χει τα θεωρητικα εχουν ξοφλησει ειναι η πραγματικοτητα. Π.χ ενας χημικος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να βρει δουλεια απο ενα φιλολογο (Ειδικα αν δεν ειναι του κλασικου τμηματος).
ανάλογα που ακριβώς αναζητάς δουλειά
ο ΟΠ λέει ότι θέλει να μπει στο δημόσιο
γίνονται προκηρύξεις για φιλολόγους οπότε μπορεί να μπει, αλλά ο ανταγωνισμός είναι μεγαλύτερος
τώρα στον ιδιωτικό τομέα είναι άλλη ιστορία
Ο ανταγωνισμός δε με πιάνει εκεί που είπα, σου εξήγησα. Το δημόσιο είναι για μένα ό,τι πιο αξιοπρεπές υπάρχει σχετικά στην Ελλάδα. Αλλά και ο ιδιωτικός τομέας αν υπάρχει σοβαρή προοπτική, δε με χαλάει.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1649
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 14 Δεκ 2022, 14:28

Ειπες για "ακαδημαικη καριερα" γιαυτο σου απαντησα. Για το ιδιωτικο σαφως δεν απαιτειται διδκατορικο.

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 14 Δεκ 2022, 14:28

Στο δημόσιο εφόσον έχεις κάποια αναπηρία μπαίνεις πιο εύκολα.
Τουλάχιστον εκπαιδευτικός.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 14 Δεκ 2022, 14:29

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:15
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:11
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:00
Υπάρχει και η εύκολη επιλογή να διοριστώ λόγω κριτηρίων άμεσα σε θέση Διοικητικού-Οικονομικού στο Δημόσιο, μετά το πτυχίο.
το αντίθετο, ο ανταγωνισμός στο διοικητικού-οικονομικού είναι ακόμη μεγαλύτερος επειδή γίνονται δεκτά όλα τα πτυχία
επίσης σε προκηρύξεις που ζητούν συγκεκριμένα πτυχία για διοικητικό-οικονομικό, δεν συμπεριλαμβάνουν πτυχία φιλολογίας
Το έχω ψάξει ήδη, και κάνεις λάθος. Λόγω του κριτηρίου της αναπηρίας δεν μπαίνω σε ανταγωνισμό με άλλους, οι θέσεις είναι αποκλειστικές για τους ανάπηρους, οπότε αρκεί να βγει η προκήρυξη και να 'χω στα χέρια μου το πτυχίο. Ψάξτο να δεις ότι έχω δίκιο.
Υπάρχουν οι βασικές θέσεις Διοικητικού-Οικονομικού που αφορούν ΟΛΑ τα πτυχία, μαζί και τα πτυχία φιλολογίας.
για την αναπηρία που λες δεν γνωρίζω τι ισχύει, οπότε αφού το έχεις ψάξει προφανώς ξέρεις. άλλωστε γνωρίζω κι εγώ κάνα δυο άτομα που έχουν μπει στο δημόσιο ακριβώς επειδή έχουν κάποια αναπηρία.
αυτό με το βασικές θέσεις που λες είναι πιο περίπλοκο. το προσοντολόγιο αναφέρει ότι οι θέσεις διοικητικού-οικονομικού ΠΕ απαιτούν ένα οποιδήποτε πτυχίο ΑΕΙ ΑΛΛΑ οι υπηρεσίες που αιτούνται στον ΑΣΕΠ προσωπικό δύναται να ζητήσουν συγκεκριμένα πτυχία. και τα τελευταία χρόνια οι περισσότερες θέσεις ΠΕ διοικητικού ζητούν πτυχία ονομαστικά τα οποία είναι από τμήματα πολιτικών επιστήμων, ευρωπαϊκών και διεθνών σπουδών, οικονομικών σπουδών κ συναφή.
Από του χρόνου όμως αλλάζει τελείως η διαδικασία του ΑΣΕΠ και πλέον θα διενεργούνται γραπτές εξετάσεις κάθε δυο χρόνια και στη συνέχεια θα βγαίνουν προκηρύξεις όπου τα αποτελέσματα των εξετάσεων θα καθορίζουν μεγάλο μέρος των μορίων
γεγονός που σημαίνει ότι αν χάσεις τις εξετάσεις, θα πρέπει να περιμένεις δύο χρόνια για να ξαναδώσεις έτσι ώστε να μπορείς να πάρεις μέρος σε διαγωνισμούς
σε αυτό το πλαίσιο νομίζω ότι οι διοικητικές θέσεις θα ζητούν πλέον οποιοδήποτε πτυχίο και πάλι όπως παλιότερα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 14 Δεκ 2022, 14:30

Space_Passenger έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:28
Ειπες για "ακαδημαικη καριερα" γιαυτο σου απαντησα. Για το ιδιωτικο σαφως δεν απαιτειται διδκατορικο.
Ακαδημαϊκή καριέρα προϋποθέτει να (1) είναι σοβαρό ενδεχόμενο, δηλαδή να μην πάρω τα αρχίδια μου με ένα διδακτορικό που το κάνει και η κάθε γκόμενα, και (2) να κάνω υπομονή ως προς το βιοτικό επίπεδο, αφού λογικά δεν θα δουλεύω για τα επόμενα 7-8 χρόνια. Άρα θα γαμηθώ και γι' αυτό πρέπει να αξίζει.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1649
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 14 Δεκ 2022, 14:30

Για ΑΣΕΠ ξεχνα το παντως. Ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος. Εχω συγγενεις που δωσανε και φαγανε τα μουτρα τους. Και οχι μια μονο φορα.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 14 Δεκ 2022, 14:31

AOC έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:28
Στο δημόσιο εφόσον έχεις κάποια αναπηρία μπαίνεις πιο εύκολα.
Τουλάχιστον εκπαιδευτικός.
Δε γνωρίζω αν αυτό ισχύει και για την ψυχική αναπηρία (για τους εκπαιδευτικούς). Αν γνωρίζει κάποιος, ας το πει.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 14 Δεκ 2022, 14:33

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:29
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:15
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:11


το αντίθετο, ο ανταγωνισμός στο διοικητικού-οικονομικού είναι ακόμη μεγαλύτερος επειδή γίνονται δεκτά όλα τα πτυχία
επίσης σε προκηρύξεις που ζητούν συγκεκριμένα πτυχία για διοικητικό-οικονομικό, δεν συμπεριλαμβάνουν πτυχία φιλολογίας
Το έχω ψάξει ήδη, και κάνεις λάθος. Λόγω του κριτηρίου της αναπηρίας δεν μπαίνω σε ανταγωνισμό με άλλους, οι θέσεις είναι αποκλειστικές για τους ανάπηρους, οπότε αρκεί να βγει η προκήρυξη και να 'χω στα χέρια μου το πτυχίο. Ψάξτο να δεις ότι έχω δίκιο.
Υπάρχουν οι βασικές θέσεις Διοικητικού-Οικονομικού που αφορούν ΟΛΑ τα πτυχία, μαζί και τα πτυχία φιλολογίας.
για την αναπηρία που λες δεν γνωρίζω τι ισχύει, οπότε αφού το έχεις ψάξει προφανώς ξέρεις. άλλωστε γνωρίζω κι εγώ κάνα δυο άτομα που έχουν μπει στο δημόσιο ακριβώς επειδή έχουν κάποια αναπηρία.
αυτό με το βασικές θέσεις που λες είναι πιο περίπλοκο. το προσοντολόγιο αναφέρει ότι οι θέσεις διοικητικού-οικονομικού ΠΕ απαιτούν ένα οποιδήποτε πτυχίο ΑΕΙ ΑΛΛΑ οι υπηρεσίες που αιτούνται στον ΑΣΕΠ προσωπικό δύναται να ζητήσουν συγκεκριμένα πτυχία. και τα τελευταία χρόνια οι περισσότερες θέσεις ΠΕ διοικητικού ζητούν πτυχία ονομαστικά τα οποία είναι από τμήματα πολιτικών επιστήμων, ευρωπαϊκών και διεθνών σπουδών, οικονομικών σπουδών κ συναφή.
Από του χρόνου όμως αλλάζει τελείως η διαδικασία του ΑΣΕΠ και πλέον θα διενεργούνται γραπτές εξετάσεις κάθε δυο χρόνια και στη συνέχεια θα βγαίνουν προκηρύξεις όπου τα αποτελέσματα των εξετάσεων θα καθορίζουν μεγάλο μέρος των μορίων
γεγονός που σημαίνει ότι αν χάσεις τις εξετάσεις, θα πρέπει να περιμένεις δύο χρόνια για να ξαναδώσεις έτσι ώστε να μπορείς να πάρεις μέρος σε διαγωνισμούς
σε αυτό το πλαίσιο νομίζω ότι οι διοικητικές θέσεις θα ζητούν πλέον οποιοδήποτε πτυχίο και πάλι όπως παλιότερα
Αυτή η μαλακία με τις εξετάσεις μπορεί να με πιάσει γαμώτο, αλλά μπορεί και εύχομαι να το αναβάλουν.
ΠΕ διοικητικού έχω βρει πολλές προκηρύξεις μέχρι τώρα, που λένε σαφώς ότι περιλαμβάνουν ΟΛΑ τα πτυχία. Αλλιώς το ονομάζουν ΠΕ Διοικητικου-Πληροφορικής κλπ.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 14 Δεκ 2022, 14:34

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:23
Space_Passenger έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:21
Για ακαδημαικη καριερα θες οπωσδηποτε διδακτορικο.
Ναι σαφώς. Δεν ξέρω όμως, κάποιο ρόλο έχει το μεταπτυχιακό σε πρώτη φάση. Αρκεί να είναι στοχευμένο και όχι κάτι που απλά θα κάνω για να το κάνω.
Κι εγώ θα πρότεινα να δεις την περίπτωση του μεταπτυχιακού και μετά βλέπεις αν θέλεις να συνεχίσεις σε επίπεδο διδακτορικού. Σαφώς, θα χρειαστούν χρόνια αλλά θα έχεις αρκετά μόρια για το δημόσιο. Ιδιαίτερα δε από τη στιγμή που πληροίς τις προϋποθέσεις για θέσεις αναπηρίας, όποτε είναι εκείνες διαθέσιμες, θα έχεις πολύ καλές πιθανότητες.

Και, βέβαια, θα πρότεινα κάτι στοχευμένο και κάτι που για εσένα έχει ενδιαφέρον, για να μην είναι αγγαρεία.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 14 Δεκ 2022, 14:35

Space_Passenger έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:30
Για ΑΣΕΠ ξεχνα το παντως. Ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος. Εχω συγγενεις που δωσανε και φαγανε τα μουτρα τους. Και οχι μια μονο φορα.
Δε γουστάρω να δώσω εξετάσεις, αν αυτό εννοείς. Το θεωρώ χάσιμο χρόνου, ενώ θέλω αμέσως δουλειά χωρίς προετοιμασία με εξετάσεις.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 14 Δεκ 2022, 14:36

Puma έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:34
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:23
Space_Passenger έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:21
Για ακαδημαικη καριερα θες οπωσδηποτε διδακτορικο.
Ναι σαφώς. Δεν ξέρω όμως, κάποιο ρόλο έχει το μεταπτυχιακό σε πρώτη φάση. Αρκεί να είναι στοχευμένο και όχι κάτι που απλά θα κάνω για να το κάνω.
Κι εγώ θα πρότεινα να δεις την περίπτωση του μεταπτυχιακού και μετά βλέπεις αν θέλεις να συνεχίσεις σε επίπεδο διδακτορικού. Σαφώς, θα χρειαστούν χρόνια αλλά θα έχεις αρκετά μόρια για το δημόσιο. Ιδιαίτερα δε από τη στιγμή που πληροίς τις προϋποθέσεις για θέσεις αναπηρίας, όποτε είναι εκείνες διαθέσιμες, θα έχεις πολύ καλές πιθανότητες.

Και, βέβαια, θα πρότεινα κάτι στοχευμένο και κάτι που για εσένα έχει ενδιαφέρον, για να μην είναι αγγαρεία.
Τότε πρέπει να διαλέξω μεταπτυχιακό, αδερφέ μου. Όποιος ξέρει κάτι για μεταπτυχιακά ανθρωπιστικών σπουδών να με διαφωτίσει. Μ' αρέσουν όλα τα πεδία του επιστητού, μόνη παράμετρος θα είναι για μένα η αποκατάσταση.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1649
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 14 Δεκ 2022, 14:37

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:35
Δε γουστάρω να δώσω εξετάσεις, αν αυτό εννοείς. Το θεωρώ χάσιμο χρόνου, ενώ θέλω αμέσως δουλειά χωρίς προετοιμασία με εξετάσεις.
xaxa και οι συγγενεις μου νομιζεις οτι "γουσταραν" να δωσουν στον ΑΣΕΠ εξετασεις??? κανεις δεν θελει να δωσει εξετασεις φιλε μου. Η αναγκη ομως σε ωθει καποιες φορες. Το να μην υπαρχει αλλη επιλογη δηλαδη.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 14 Δεκ 2022, 14:38

Space_Passenger έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:37
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:35
Δε γουστάρω να δώσω εξετάσεις, αν αυτό εννοείς. Το θεωρώ χάσιμο χρόνου, ενώ θέλω αμέσως δουλειά χωρίς προετοιμασία με εξετάσεις.
xaxa και οι συγγενεις μου νομιζεις οτι "γουσταραν" να δωσουν στον ΑΣΕΠ εξετασεις??? κανεις δεν θελει να δωσει εξετασεις φιλε μου. Η αναγκη ομως σε ωθει καποιες φορες. Το να μην υπαρχει αλλη επιλογη δηλαδη.
ΑΣΕΠ εννοώ φυσικά. Συγγνώμη αλλά δεν θα παίξω κορώνα-γράμματα τη ζωή μου, δηλαδή τον χρόνο μου και τα λεφτά μου, για μία θεσούλα στο δημόσιο. Έχω σοβαρότερα πράγματα να κάνω. Προτιμώ πχ. την ιδιωτική εκπαίδευση.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1649
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 14 Δεκ 2022, 14:41

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:38
ΑΣΕΠ εννοώ φυσικά. Συγγνώμη αλλά δεν θα παίξω κορώνα-γράμματα τη ζωή μου, δηλαδή τον χρόνο μου και τα λεφτά μου, για μία θεσούλα στο δημόσιο. Έχω σοβαρότερα πράγματα να κάνω. Προτιμώ πχ. την ιδιωτική εκπαίδευση.
Μα στον "ιδιωτικο" τομεα δε σημαινει οτι επιδη το θελεις θα βρεις δουλεια. Τα ξαδερφια μου κανανε ιδιαιτερα για να επιβιωσουν και "μαυρα". Δεν τους παιρνανε σε φροντιστηριο. Οι θεσεις ειναι καλυμμενες.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 14 Δεκ 2022, 14:41

Επίσης, να σημειώσω ότι με ενδιαφέρουν τα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ. Δεν θέλουν εξετάσεις (άρα γλιτώνεις χρόνο προετοιμασίας), είναι πολύ φθηνά (3 και κάτι χιλιάρικα για να σπουδάζεις από το σπίτι σου) και ευέλικτα (όπου και να πάω είναι εξ αποστάσεως). Κατά πάσα πιθανότητα, στο ΕΑΠ θα κάνω μεταπτυχιακό (τα άλλα εξ αποστάσεως πανεπιστήμια είναι λιγότερο σοβαρά).
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών