Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 14 Δεκ 2022, 22:43

Dorian έγραψε:
14 Δεκ 2022, 18:27
Στα είπαμε και δίπλα. Για δημόσιο Παιδαγωγικό με δουλειά παραλληλα ειναι εφικτό και με αναγνώριση μαθημάτων ισως και σε 3 χρόνια ολοκληρώνεται. Για φιλόλογος διδακτορικό + μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής κανενα 5χιλιαρο, απλώς για να μπεις μέση εκπαίδευση, βάλε κάπου μιν 7-8 χρόνια μετά το πτυχίο, χώρια το πήξιμο του διδακτορικού.
Τι νόημα έχει αυτό;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2759
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 15 Δεκ 2022, 08:36

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2022, 22:43
Dorian έγραψε:
14 Δεκ 2022, 18:27
Στα είπαμε και δίπλα. Για δημόσιο Παιδαγωγικό με δουλειά παραλληλα ειναι εφικτό και με αναγνώριση μαθημάτων ισως και σε 3 χρόνια ολοκληρώνεται. Για φιλόλογος διδακτορικό + μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής κανενα 5χιλιαρο, απλώς για να μπεις μέση εκπαίδευση, βάλε κάπου μιν 7-8 χρόνια μετά το πτυχίο, χώρια το πήξιμο του διδακτορικού.
Τι νόημα έχει αυτό;
σε εμπλεξα με τον ταντριδη. Δάσκαλος σε 2-3 χρόνια με την σκετη αποφοιτηση θα δουλέυεις. Φιλολογος μόνο με μεταπτυχιακο ειδικής αγωγης και διδακτορικό .
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Navis
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 13:31

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navis » 15 Δεκ 2022, 09:08

εναλλακτικα παιζει και αυτο

Δουλειά προγραμματιστή

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 15 Δεκ 2022, 10:35

Dorian έγραψε:
15 Δεκ 2022, 08:36
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2022, 22:43
Dorian έγραψε:
14 Δεκ 2022, 18:27
Στα είπαμε και δίπλα. Για δημόσιο Παιδαγωγικό με δουλειά παραλληλα ειναι εφικτό και με αναγνώριση μαθημάτων ισως και σε 3 χρόνια ολοκληρώνεται. Για φιλόλογος διδακτορικό + μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής κανενα 5χιλιαρο, απλώς για να μπεις μέση εκπαίδευση, βάλε κάπου μιν 7-8 χρόνια μετά το πτυχίο, χώρια το πήξιμο του διδακτορικού.
Τι νόημα έχει αυτό;
σε εμπλεξα με τον ταντριδη. Δάσκαλος σε 2-3 χρόνια με την σκετη αποφοιτηση θα δουλέυεις. Φιλολογος μόνο με μεταπτυχιακο ειδικής αγωγης και διδακτορικό .
Δεν ξέρω αν η μόδα με την ειδική αγωγή θα ξεφουσκώσει. Άσε που λυπάμαι τα παιδάκια.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 15 Δεκ 2022, 11:01

Navis έγραψε:
15 Δεκ 2022, 09:08
εναλλακτικα παιζει και αυτο

Δουλειά προγραμματιστή
:smt023

Σκέφτηκα να το προτείνω αλλά λέω δε θα ενδιαφέρεται. Εντελώς διαφορετικό αντικείμενο από εκείνο με το οποίο ασχολείται και του αρέσει, συν ότι πρέπει να σπουδάσει από την αρχή.

Νομίζω, πάντως, είναι πιο εύκολο να διοριστεί - έστω και σε βάθος χρόνου - στο δημόσιο. Βγαίνουν συνέχεια θέσεις για Πληροφορική.
Τώρα, πρόσφατα, είχα δώσει κι εγώ το γραπτό διαγωνισμό για την ΑΑΔΕ κ κόπηκα για πάρα πολύ λίγο, γκρουμφ.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 15 Δεκ 2022, 11:05

Puma έγραψε:
15 Δεκ 2022, 11:01
Navis έγραψε:
15 Δεκ 2022, 09:08
εναλλακτικα παιζει και αυτο

Δουλειά προγραμματιστή
:smt023

Σκέφτηκα να το προτείνω αλλά λέω δε θα ενδιαφέρεται. Εντελώς διαφορετικό αντικείμενο από εκείνο με το οποίο ασχολείται και του αρέσει, συν ότι πρέπει να σπουδάσει από την αρχή.

Νομίζω, πάντως, είναι πιο εύκολο να διοριστεί - έστω και σε βάθος χρόνου - στο δημόσιο. Βγαίνουν συνέχεια θέσεις για Πληροφορική.
Τώρα, πρόσφατα, είχα δώσει κι εγώ το γραπτό διαγωνισμό για την ΑΑΔΕ κ κόπηκα για πάρα πολύ λίγο, γκρουμφ.
Η Πληροφορική είναι το παρόν και το μέλλον. Ένα το κρατούμενο.
Αλλά αφού σπουδάζω κάτι θεωρητικό, είναι κρίμα να το συνεχίσω σαν χόμπι, πρέπει να το αξιοποιήσω. Δεν είναι ότι δε μ' αρέσει η Πληροφορική (και μπορώ να καώ άμα θέλω) αλλά πάλι από το μηδέν στην ηλικία μου δεν αξίζει.

Έχω την εντύπωση ότι οι πληροφορικάριοι επιλέγουν τον ιδιωτικό τομέα για να καθαρίζουν τουλάχιστον 2 χιλιάρικα. Στο δημόσιο ξεκινάς με 1000; Αυτό είναι ξεφτίλα για πληροφορικές σπουδές.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 15 Δεκ 2022, 11:14



Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Kotas
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: 01 Οκτ 2021, 23:50

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kotas » 15 Δεκ 2022, 11:19

ψαχνεις μια επαρχιακη κωμοπολη που εχει ελλειψη σε φροντιστηριο θεωρητικης ή εχει ενα μαπα που λογω μη ανταγωνισμου ειναι τα ζωα μου αργα και ανοιγεις δικο σου, προτιμοτερο να εχεις κοντινη καταγωγη απο το μερος και καποιους γνωστους

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 15 Δεκ 2022, 11:23

Kotas έγραψε:
15 Δεκ 2022, 11:19
ψαχνεις μια επαρχιακη κωμοπολη που εχει ελλειψη σε φροντιστηριο θεωρητικης ή εχει ενα μαπα που λογω μη ανταγωνισμου ειναι τα ζωα μου αργα και ανοιγεις δικο σου, προτιμοτερο να εχεις κοντινη καταγωγη απο το μερος και καποιους γνωστους
Στην επαρχία μένω, έχω δικό μου σπίτι. Αυτό είναι ένα αγκάθι για μένα, γιατί με πονάει να πληρώνω ενοίκιο στην Αθήνα. Το θεωρώ πεταμένα λεφτά. Αλλά τώρα, όπου κάτσει.

Δε σκοπεύω να γίνω επιχειρηματίας, δε νομίζω ότι συμφέρει κιόλας.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2759
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 15 Δεκ 2022, 17:06

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
15 Δεκ 2022, 10:35
Dorian έγραψε:
15 Δεκ 2022, 08:36
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2022, 22:43


Τι νόημα έχει αυτό;
σε εμπλεξα με τον ταντριδη. Δάσκαλος σε 2-3 χρόνια με την σκετη αποφοιτηση θα δουλέυεις. Φιλολογος μόνο με μεταπτυχιακο ειδικής αγωγης και διδακτορικό .
Δεν ξέρω αν η μόδα με την ειδική αγωγή θα ξεφουσκώσει. Άσε που λυπάμαι τα παιδάκια.
δεν ειμαστε στο 80-90 2000 που βαδιζες στα τυφλά και στα άκουσα και μου είπαν. τα επίσημα στοιχεία κυκλοφορούν στο ιντερνετ. Οι προσλήψεις βγαίνουν κάθε χρόνο δες πόσους φιλόλογους παίρνουν το χρόνο και πόσους ειδικής. Μεσα σε αυτούς είναι και οι παράλληλης στήριξης, οχι μόνο τα ειδικά σχολεία με παιδια΄με αναπηρίες ντοουν κλπ. πρέπει να είναι αξιοσέβαστο ποσοστό του συνόλου στην συγκεκριμένη ειδικότητα. δεν ξέρω εκτιμώ 30%. δες ποτε αποφοίτησαν οι δάσκαλοι που πήραν πρώτη φέτος και πέρσι. νομίζω είναι απόφοιτοι του18 ή 19 . Χωρίς νούμερα πως θα πάρεις τέτοια απόφαση; Με τα λόγια; Σπίτι δεν θα έκανες προυπολογισμό πόσο πάνε τα επιτοκια κλπ; βρες τα μόνο σου και αποφάσισε. ΘΑ πρότεινα κατατακτήριες παιδαγωγικό μαζί με δουλειά βγαίνει. φιλολογία αν υπάρχει κατι από πίσω οικογενειακό αν δεν επιτύχουν τα σχέδια. Σε αυτή την περίπτωση Υποχρεωτικά μεταπτυχιακό ειδικής και διδακτορικό και μετά ανοίγουν και άλλες προοπτικές αλλα μιλάμε για 10+ χρονια μετα το βασικό πτυχίο.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12813
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 15 Δεκ 2022, 23:39

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:24
nyxtovios έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:21
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:20

Στην ιδιωτική εκπαίδευση, εμένα προσωπικά θα μου είναι πολύ εύκολο.
Η καριέρα στα ακαδημαϊκά δεν μπορεί να συζητηθεί προς το παρόν χωρίς κάποιον που τα γνωρίζει αυτά. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες.
Εγώ γνωρίζω τα ακαδημαικά και δεν είναι όπως νομίζεις
Από που τα γνωρίζεις; Δεν είμαι μάντης. Θέλω τεκμήρια.
Τα γνωρίζω. Δεν έχει σημασία πως.
Γενικά έχε όμως τον εξής κανόνα.
Στην Ελλάδα καλά θα περάσεις αν έχουν οι γονείς σου επιχειρήσεις, αν είσαι κομματικό βύσμα ή αν είσαι γκόμενα.
Αν δεν είσαι σε αυτές τις 3 κατηγορίες λυπάμαι θα πρέπει να προσπαθήσεις αρκετά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Δεκ 2022, 23:41

nyxtovios έγραψε:
15 Δεκ 2022, 23:39

Στην Ελλάδα καλά θα περάσεις αν έχουν οι γονείς σου επιχειρήσεις, αν είσαι κομματικό βύσμα ή αν είσαι γκόμενα.
Αν είσαι γκομενα που βλέπεται. Κατά τ άλλα συμφωνώ

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 15 Δεκ 2022, 23:42

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:03
Space_Passenger έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:02
τα "θεωρητικα" πτυχια δεν εχουν αξια σημερα. Εχουμε γεμισει φιλολογους, ιστορικους κτλ. Κοιτα προς Θετικη κατευθυνση.
Όχι, δεν πρόκειται να αλλάξω κάτι το οποίο σπουδάζω και είμαι και άριστος. Είναι σα να μου λες να παρατήσω το πτυχίο στη μέση.
An σπουδαζεις κατι και εισαι αριστος τοτε τι το συζητας. Πηγαινε το μεχρι τελους Phd και οι μπαλες μεσα. Διαβαζε σαν να μην υπαρχει αυριο και μην ακους κανενα. Με το αμορε τι εγινε τελικα;;;
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12813
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 15 Δεκ 2022, 23:43

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Δεκ 2022, 23:41
nyxtovios έγραψε:
15 Δεκ 2022, 23:39

Στην Ελλάδα καλά θα περάσεις αν έχουν οι γονείς σου επιχειρήσεις, αν είσαι κομματικό βύσμα ή αν είσαι γκόμενα.
Αν είσαι γκομενα που βλέπεται. Κατά τ άλλα συμφωνώ
Εννοείται αυτό. Ας πούμε ότι το 70% βλέπονται.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Καριέρα με φιλολογικό πτυχίο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 15 Δεκ 2022, 23:43

nyxtovios έγραψε:
15 Δεκ 2022, 23:39
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:24
nyxtovios έγραψε:
14 Δεκ 2022, 14:21

Εγώ γνωρίζω τα ακαδημαικά και δεν είναι όπως νομίζεις
Από που τα γνωρίζεις; Δεν είμαι μάντης. Θέλω τεκμήρια.
Τα γνωρίζω. Δεν έχει σημασία πως.
Γενικά έχε όμως τον εξής κανόνα.
Στην Ελλάδα καλά θα περάσεις αν έχουν οι γονείς σου επιχειρήσεις, αν είσαι κομματικό βύσμα ή αν είσαι γκόμενα.
Αν δεν είσαι σε αυτές τις 3 κατηγορίες λυπάμαι θα πρέπει να προσπαθήσεις αρκετά.
Καλα εσυ κοιτα να τελεψεις πρωτα το δημοτικο κι επειτα τα ξαναλεμε.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών