Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7411
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 27 Δεκ 2022, 12:54

Awesomatic έγραψε:
26 Δεκ 2022, 00:20
Δεν περίμενα ότι θα πετύχει τόσο όταν ξεκίνησε για να είμαι ειλικρινής. Στις παρέες μου έχουμε βρει μια καλή ισορροπία και όταν κάποιος θέλει να καπνίσει απλά καθόμαστε έξω όλοι μαζί εξαρχής αν υπάρχει χώρος.
Δηλαδη αν ειστε έξι για το ένα το φουγάρο κάθεστε οξω στο κρύο;

οτι να ΄ναι :102:

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18694
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 27 Δεκ 2022, 12:59

Στύγιος έγραψε:
26 Δεκ 2022, 21:00
Ναύτης έγραψε:
26 Δεκ 2022, 20:54
Στύγιος έγραψε:
26 Δεκ 2022, 20:49
(...) Πάω για τσιγάρο.
Δεν σ' αφήνει η Στύγαινα να καπνίσεις μέσα στο σπίτι, ε;
Αυτός είναι σοβαρός αντικαπνιστικός νόμος ρε, κι αν σού βαστάει κάνε κιχ. :lol:
10-15 τη μέρα, κάποτε κάπνιζα και 2 πακέτα . Δεν καπνίζω σπίτι ποτέ κι όχι λόγω Στύγαινας. Μένει στις κουρτίνες και στα ρούχα , και σιχαίνομαι τη τσιγαρίλα.
και τα μαγαζια εχουν κουρτινες,μεταξυ αλλων :lol:

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25542
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 27 Δεκ 2022, 13:00

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
27 Δεκ 2022, 12:33
Για τόσους αναφέρουν Αγγλίες κλπ ας παραθέσουν ένα βιντεάκι μίας τυπικής παμπ στις τρεις η ώρα το ξημέρωμα να την συγκρίνουμε με ένα τυπικό μπουζουξίδικο την ίδια ώρα .
Οι παμπ κλείνουν από τις 11. :roll: Το έχουν λύσει το πρόβλημα ριζικά

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32886
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Δεκ 2022, 13:04

Στύγιος έγραψε:
26 Δεκ 2022, 19:18
Κι αύριο να πέθαινα ,είμαι πλήρης.
Πόσοι μπορούν να πουν το ίδιο;
οχι, δεν εισαι.

κανενας σοφρων δεν μπορει να πει το ιδιο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18694
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 27 Δεκ 2022, 13:05

σχεδόν ένας στους 4 καπνιζει στην ελλαδα(ακόμα) όλο κι όλο,οι περισσότεροι άνδρες κάποιας ηλικίας
μια ξεπερασμένη,βλαβερή συνήθεια της παλιάς εποχής
μην το κάνετε θέμα,βγείτε έξω καπνίστε,ακόμα καλύτερα κόψτε το με τη βοήθεια του γιατρού σας.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 27 Δεκ 2022, 13:19

Αλιόσα έγραψε:
27 Δεκ 2022, 12:54
Awesomatic έγραψε:
26 Δεκ 2022, 00:20
Δεν περίμενα ότι θα πετύχει τόσο όταν ξεκίνησε για να είμαι ειλικρινής. Στις παρέες μου έχουμε βρει μια καλή ισορροπία και όταν κάποιος θέλει να καπνίσει απλά καθόμαστε έξω όλοι μαζί εξαρχής αν υπάρχει χώρος.
Δηλαδη αν ειστε έξι για το ένα το φουγάρο κάθεστε οξω στο κρύο;

οτι να ΄ναι :102:
Ναι, σιγά το ζόρι αφού έχει παντού θερμάστρες και συνήθως οι χώροι είναι ημίκλειστοι. Προφανώς δεν είμαστε οι μόνοι. Ακόμα και τώρα το χειμώνα ο κόσμος είναι 50/50 μέσα με έξω.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 27 Δεκ 2022, 13:22

Από την προσωπική μου εμπειρία, στις καφετέριες και στα εστιατόρια της Αθήνας έχει κοπεί μαχαίρι μετά τον (τελευταίο) αντικαπνιστικό. Στα νυχτερινά κέντρα δεν εφαρμόζεται.
Στην επαρχία εξακολουθεί να παραβιάζεται.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23696
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 27 Δεκ 2022, 13:30

Και εμένα γενικα με καλύπτουν οι σομποθερμάστρες εξωτερικου χωρου, γιατι πρώτον σιγα το κρύο που εχουμε εδω χαβούζα, και δεύτερον δεν ειμαι καθολου κρυουλιάρης, κρυώνω πολυ δυσκολα γενικα. Συν οτι δεν εχω θεμα να κατσω και με το μπουφαν και να πιω ενα καφε. Αλλοι που ξερω εχουν ocd σε αυτο το θεμα, εκει που θα κατσουν θελουν επειγοντως να μπορουν να βγαλουν το μπουφαν τους, ή γενικα φοράνε κατι παλτά που δεν τους ειναι ανετα. Εγώ φοράω αέρινα μπουφανάκια, απλώς αντιανεμικά κυρίως και ντυνομαι καλά απο μέσα.

Αλλά δεν ειναι αυτο το θεμα μας. Αν μαλάκας απο την παρέα μας αναψει τσιγάρο και μου ερχεται στη μουρη, χεστηκα αν ειμαι σε εξωτερικο η εσωτερικο χωρο, τον καρκίνο του τον τρώω.
Παλι καλα που τους εχω εκπαιδεύσει τουλαχιστον, και οταν καθομαστε εξω και θελουν να αναψουν, τσεκαρουν την κατευθυνση του αερα σε συνάρτηση με τη θεση μου και αλλάζουν εκεινοι θεση αναλόγως. :8)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 27 Δεκ 2022, 13:33, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23696
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 27 Δεκ 2022, 13:31

vatraxos έγραψε:
27 Δεκ 2022, 13:22
Από την προσωπική μου εμπειρία, στις καφετέριες και στα εστιατόρια της Αθήνας έχει κοπεί μαχαίρι μετά τον (τελευταίο) αντικαπνιστικό. Στα νυχτερινά κέντρα δεν εφαρμόζεται.
Στην επαρχία εξακολουθεί να παραβιάζεται.
Σωστό, αυτο βλεπω κι εγω.
Και το απολαμβάνω περισσότερο απο ποτέ.
Ασχετα απ'το οτι αν ειμαι στις καλες μου, μπορει να λυπηθω κανενα καπνιστη φιλο και να κατσω εξω μαζι του.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 27 Δεκ 2022, 13:36

Θεωρώ πως οι καπνιστές υποχωρούν ως θέμα νοοτροπίας ή και επιλογής π.χ. ηλεκτρονικού τσιγάρου. Κανένας νομός δεν περιορίζει κάτι από μόνος του.
"Σύμφωνα με έρευνα του Ινστιτούτου Δημόσιας Υγείας που πραγματοποιήθηκε μέσω της KAΠA Research (Φεβρουάριος 2020), στην Ελλάδα, οι καθημερινοί καπνιστές (ένα ή περισσότερα τσιγάρα την ημέρα) έχουν μειωθεί στο 17%, οι περιστασιακοί καπνιστές (λιγότερα από 7 τσιγάρα την εβδομάδα) στο 11%, ενώ 33% είναι πρώην καπνιστές (διακοπή προ-εξαμήνου) και 37% δεν έχουν καπνίσει ποτέ. Όπως εξηγεί ο καθηγητής Πνευμονολογίας Παναγιώτης Μπεχράκης, «Την τελευταία δεκαετία επιτύχαμε να μειώσουμε στο 50% και την κατανάλωση καπνικών προϊόντων στη χώρα. Τόσο η διακοπή στις μεγάλες ηλικίες, όσο και η πρόληψη στους νέους λειτουργούν σωστά και αποδοτικά στη χώρα μας και είναι θέμα χρόνου η μείωση να επιτευχθεί και στις μεσαίες ηλικίες”."

https://www.naftemporiki.gr/health/4165 ... ithmous-2/

Από εκεί και πέρα, το θέμα αφορά περισσότερο μπουζούκια και κλαμπ. Εκεί είναι που στατιστικά θα καπνίζουν περισσότεροι πελάτες και δεν θα θέλουν να βγουν έξω, αφού υπάρχει μια ροή στο χορό και στην μουσική.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 27 Δεκ 2022, 13:53

Nα μαζευτούμε....να πάτε σε εσωτερικούς χώρους , ειδικά αυτή την εποχή.
Ευχαριστώ ,αλλά δε θα πάρω ούτε γρίπες, ούτε άλλες ιώσεις.

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 27 Δεκ 2022, 14:53

Στύγιος έγραψε:
26 Δεκ 2022, 19:18
Κι αύριο να πέθαινα ,είμαι πλήρης.
Πόσοι μπορούν να πουν το ίδιο;
Κανένας δεινός πιλότος - οργανωτής προγράμματος μέσης εκπαίδευσης δεν δικαιούται να το λέει αυτό. Σε χρειάζεται η Πατρίδα.
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14725
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 27 Δεκ 2022, 16:08

filitsa έγραψε:
27 Δεκ 2022, 02:18
Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2022, 19:01

Τύπε, έχει μαγαζιά που είναι μόνο έξω ωραία, αλλά αυτά δεν πολυπροτιμούνται τους χειμερινούς μήνες.

Σε μαγαζιά που πηγαίνεις για την μουσική, την ατμόσφαιρα, το μπαρ, δεν έχει κανένα νόημα να κάθεσαι σε καθίσματα έξω, λες και θα φας μπουγάτσα. Χάνει όλο το νόημα η έξοδος. Κάτσε και στο μπαλκόνι σου αν είναι, τι μπαίνεις σε όλη αυτήν την διαδικασία;

Αν εσύ νομίζεις ότι όλα τα μαγαζιά είναι ίδια μέσα κι έξω, δεν ξέρεις από μαγαζιά και ατμόσφαιρες. Απλά βγαίνεις για να βγαίνεις, όπου γουστάρει η παρέα και δεν βαριέσαι. Κανένα στυλ και καμμία άποψη.

Επόμενος.
Εικόνα
Άσε μας ρε τύπε, που επειδή δεν γουστάρουμε να καθόμαστε λες και είμαστε στην πλατεία του χωριού το καλοκαίρι, θα μας πεις γεροπαράξενους.

Κάτσε εσύ με την λάμπα για τα κοτόπουλα έξω στο πεζοδρόμιο, να απολαύσεις το τσιγάρο σου. Δώσε 8 ευρώ για ένα ποτό, το οποίο είναι το ίδιο αν θα το έπινες στο μπαλκόνι σου.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 27 Δεκ 2022, 17:27

Στην επαρχία το μέτρο έχει πρακτικά καταργηθεί, δεν ασχολείται κανείς με αυτό

πράγμα που εκμεταλλεύομαι, για να κάνω εμπόριο μαλακών ναρκωτικών σε χώρους εστίασης κυρίως, μια και η αστυνομία αποφεύγει να έρχεται για να μην αναγκαστεί να τους γράψει για παραβίαση των κανονισμών περί απαγόρευσης του καπινίσματος - τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα, έχω δει άτομα να εκμεταλλεύονται το δε φάκτο αυτό κενό νόμου και να τρώνε σκορδαλιά - ένα έθιμο που εν έτει 2022 θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να έχει καταργηθεί

στα καθ' ημάς, δεν κάπνιζα και δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα τι θα κάνουν οι καπινιστές θεωρητικά, αλλά όταν ελήφθη το μέτρο έγινα μανιακός καπινιστής - υπό την έννοια ότι ήδη σε κάτι που ήμουν ωλρέντυ, μανιακός δλδ, προσέθεσα την ιδιότητα του καπινιστού

παραδέχομαι πως το έκανα αποκλειστικά βάσει σχεδίου, σκεπτόμενος ότι αφού δεν μπορώ να ρίξω γκόμενα μέσα σε μπαρ ίσως μπορώ να ρίξω έξω από αυτό - ήθελα να διερευνήσω δλδ αν ο παράγοντας της αποτυχίας μου ήταν κυρίως τοπικός

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8408
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 27 Δεκ 2022, 23:22

Η σωστή εικόνα,
για το σωστó πρόστιμο!

Εικόνα
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών