Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14725
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 26 Δεκ 2022, 22:29

Cecily Anne έγραψε:
26 Δεκ 2022, 22:25
Καλά με 20 βαθμούς που μας κάνει, δεν το λες και χειμωνιάτικα. Έκατσα έξω για καφέ, γιατί δεν ήθελα να φοράω μάσκα και ήταν σαν να βγήκα άνοιξη για καφεδάκι.
Κάποιοι μένουμε σε πιο κρύα μέρη από την Αθήνα, δικιά μου.

Επίσης, κάποιοι δουλεύουμε σε εξωτερικές συνθήκες και όταν βγαίνουμε για διασκέδαση, αποζητάμε αυτό που δεν έχουμε καθημερινά. Ζέστη και άνεση.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43362
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Δεκ 2022, 22:30

Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2022, 19:01
Awesomatic έγραψε:
26 Δεκ 2022, 18:55
Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2022, 18:36
Δεν βρίσκω το νόημα να καθίσω έξω σε κάποιο μαγαζί, τύπε, εκτός αν έχει καλό καιρό, σε συνδυασμό με όμορφο χώρο/θέα/ατμόσφαιρα.
Στην Ελλάδα λίγο πολύ είναι το ίδιο είτε μέσα είτε έξω. Δεν θα χαλάσω την παρέα για να καθίσω μέσα αν ο άλλος θέλει να καπνίζει με το ποτό/καφέ του. Καθόμαστε έξω και τελείωσε. Όταν δεν έχουμε άτομα που καπνίζουν πάλι μπορεί να καθίσουμε έξω έτσι αλλιώς ανάλογα που είναι πιο ωραία στο μαγαζί.
Τύπε, έχει μαγαζιά που είναι μόνο έξω ωραία, αλλά αυτά δεν πολυπροτιμούνται τους χειμερινούς μήνες.

Σε μαγαζιά που πηγαίνεις για την μουσική, την ατμόσφαιρα, το μπαρ, δεν έχει κανένα νόημα να κάθεσαι σε καθίσματα έξω, λες και θα φας μπουγάτσα. Χάνει όλο το νόημα η έξοδος. Κάτσε και στο μπαλκόνι σου αν είναι, τι μπαίνεις σε όλη αυτήν την διαδικασία;

Αν εσύ νομίζεις ότι όλα τα μαγαζιά είναι ίδια μέσα κι έξω, δεν ξέρεις από μαγαζιά και ατμόσφαιρες. Απλά βγαίνεις για να βγαίνεις, όπου γουστάρει η παρέα και δεν βαριέσαι. Κανένα στυλ και καμμία άποψη.

Επόμενος.
Λμαο, gatekeeping στην έξοδο για ποτό. 🤣
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 26 Δεκ 2022, 22:39

Υπάρχουν όντως κάποια ωραία μαγαζιά που δεν είναι καθόλου για έξω, ειναι πολύ ωραια μεσα με καλη μουσικη και ιδιαιτερη αισθητικη κ ατμόσφαιρα. Σε άλλες φάσεις είναι πιο ωραία να αραξεις εξω να πιεις έναν καφέ, ανάλογα.

Εγώ πλέον σπάνια βγαίνω βράδυ κ θέλω να πάω σε ένα ωραίο μαγαζί τη μια φορά το μήνα και αν που θα πάω, δε με ενδιαφέρει να κάτσω εξω να κρυώνω και να ταλαιπωρουμαι λες κ έχω πάρει μπύρα απ το περίπτερο κ αράζω στην πλατεία. Τη μέρα που γενικά έχει ωραίο καιρό και ήλιο κτλ δε με ψήνει να κλειστώ μέσα πουθενά για να πιω έναν ρημαδοκαφε. It's all good, τι μαλώνετε χωρίς λογο; Δεν είναι ή το α ή το β, μπορείς να τα κάνεις κ τα δυο



Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15981
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 26 Δεκ 2022, 23:31

Τι ειν' αυτα βρε γατάκια; :P

Ορίστε το καλό, το σέρτικο:

ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23700
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 27 Δεκ 2022, 00:49

Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2022, 22:29
Cecily Anne έγραψε:
26 Δεκ 2022, 22:25
Καλά με 20 βαθμούς που μας κάνει, δεν το λες και χειμωνιάτικα. Έκατσα έξω για καφέ, γιατί δεν ήθελα να φοράω μάσκα και ήταν σαν να βγήκα άνοιξη για καφεδάκι.
Κάποιοι μένουμε σε πιο κρύα μέρη από την Αθήνα, δικιά μου.

Επίσης, κάποιοι δουλεύουμε σε εξωτερικές συνθήκες και όταν βγαίνουμε για διασκέδαση, αποζητάμε αυτό που δεν έχουμε καθημερινά. Ζέστη και άνεση.
Ισχύει, και μιλάω ως Αθηναίος. Σημερα μεχρι τις 14.30 ήμασταν και για ηλιοθεραπεία. Για εμάς εδώ χάμου, συνηθως δεν ειναι τόσο μεγάλο θέμα και το να κατσουμε έξω. Το επιτρεπει ο καιρος.
Αλλά αν ηταν στο χερι μου να το καταργήσω και σε εξωτερικους χώρους εστίασης το καπνισμα, θα το έκανα.
Και σε εξωτερικό χωρο να ειμαι, οταν ο αλλος μπροστά/δίπλα μου εχει αναψει τσιγαρο και η κατεύθυνση του αέρα εκείνη τη στιγμή φέρνει στη μάπα μου τον καπνό του (μου εχει τυχει αρκετές φορές) τότε ειναι μεγάλη μαλακία, και τίστομπούτσο να του πεις εκεινη τη στιγμή που να στέκει? "Ειμαι σε εξωτερικό χώρο, δεν απαγορεύεται, άλλαξε θέση αν δεν γουσταρεις" θα γυρισει να σου πει η νικοτινοπισσορουφήχτρα του ελέους και θα 'χει δίκιο, και θα αναγκαστείς να της τραβήξεις φούσκο για να 'σιώσει.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9278
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 27 Δεκ 2022, 02:09

Στύγιος έγραψε:
26 Δεκ 2022, 18:41


Καθίστε λοιπόν με τα μαγαζιά σας να τα βλέπετε άδεια.
Δεν πατάμε λέμε , ΤΟ ΜΠΟΥΛΟ. Και κλαίτε ότι κλείνετε , τίς πταίει;
Ε, χμ δε νομίζω να έχουν κλείσει μαγαζιά επειδή δεν πατάνε οι χαρμανιασμένοι καπνιστές...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 27 Δεκ 2022, 02:18

Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2022, 19:01

Τύπε, έχει μαγαζιά που είναι μόνο έξω ωραία, αλλά αυτά δεν πολυπροτιμούνται τους χειμερινούς μήνες.

Σε μαγαζιά που πηγαίνεις για την μουσική, την ατμόσφαιρα, το μπαρ, δεν έχει κανένα νόημα να κάθεσαι σε καθίσματα έξω, λες και θα φας μπουγάτσα. Χάνει όλο το νόημα η έξοδος. Κάτσε και στο μπαλκόνι σου αν είναι, τι μπαίνεις σε όλη αυτήν την διαδικασία;

Αν εσύ νομίζεις ότι όλα τα μαγαζιά είναι ίδια μέσα κι έξω, δεν ξέρεις από μαγαζιά και ατμόσφαιρες. Απλά βγαίνεις για να βγαίνεις, όπου γουστάρει η παρέα και δεν βαριέσαι. Κανένα στυλ και καμμία άποψη.

Επόμενος.
Εικόνα
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 27 Δεκ 2022, 12:31

Τσιγάρο στα μπουζούκια . First world problems .
Για να τοποθετηθώ αντικειμενικά όντας καπνιστής , ο νόμος όντως τηρείται μέχρι τις δύο . Δεν έχω κανένα πρόβλημα . Και είναι λογικό δεδομένου ότι εκείνες τις ώρες βρίσκονται έξω και πιο ευάλωτοι συμπολίτες μας ή τα μαγαζιά δεν έχουν της προδιαγραφές νυχτερινού κέντρου . Αλλά σε ένα κλαμπ ή μπουζουξίδικο ξεσαλώνεις , ΔΕΝ γίνεται να βγαίνεις κάθε δέκα λεπτά για τσιγάρο ( δέκα λεπτά ίσως δεν είναι καν αρκετά για να βγεις από το μαγαζί ) . Επίσης οι εξαερισμοί στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι θηρία . Μην τα ισοπεδώνουμε όλα . Η κατά γράμμα εφαρμογή του νόμου εσαεί θα σήμαινε την καταστροφή της νυχτερινής διασκέδασης , εκτός αν η πλειοψηφία του κόσμου που βγαίνει σταματήσει να καπνίζει , αλλά νομίζω απέχει μία με δύο δεκαετίες αυτή η φάση . Επίσης υπάρχουν πολλοί που καπνίζουν μόνο όταν πίνουν ποτό .

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 27 Δεκ 2022, 12:33

Για τόσους αναφέρουν Αγγλίες κλπ ας παραθέσουν ένα βιντεάκι μίας τυπικής παμπ στις τρεις η ώρα το ξημέρωμα να την συγκρίνουμε με ένα τυπικό μπουζουξίδικο την ίδια ώρα .

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 27 Δεκ 2022, 12:35

Εγώ είμαι υπέρ του να σταματήσει η διάδοση του τσιγάρου ειδικά στους εφήβους , οι οποίοι είναι και οι θαμώνες του μέλλοντος ( στα κλαμπς , στα μπουζούκια δεν ) . Αλλά για τους ήδη καπνιστές δεν μπορείς να το απαγορέψεις στο ξεσάλωμα . Μόνο , ενδεχομένως , να χωρίσεις το μαγαζί στα δύο .

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 27 Δεκ 2022, 12:50

Στύγιος έγραψε:
26 Δεκ 2022, 18:41
Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2022, 18:36
Awesomatic έγραψε:
26 Δεκ 2022, 00:20
Εφαρμόζεται πολύ παραπάνω από τον προηγούμενο απλά όχι 100%, σίγουρα όμως στο 90%+. Δύσκολα τώρα βρίσκεις νορμάλ μαγαζιά που καπνίζουν μέσα, κανένα μπουζουκομάγαζο ή κωλομπαρο ίσως αλλά μέσα πολύ δύσκολα θα το δεις πια σε ταβέρνα, καφέ ή μπαράκι.

Δεν περίμενα ότι θα πετύχει τόσο όταν ξεκίνησε για να είμαι ειλικρινής. Στις παρέες μου έχουμε βρει μια καλή ισορροπία και όταν κάποιος θέλει να καπνίσει απλά καθόμαστε έξω όλοι μαζί εξαρχής αν υπάρχει χώρος.
Δεν βρίσκω το νόημα να καθίσω έξω σε κάποιο μαγαζί, τύπε, εκτός αν έχει καλό καιρό, σε συνδυασμό με όμορφο χώρο/θέα/ατμόσφαιρα.

Τι να κάνω έξω; Να κρυώνω από την μία πλευρά, ενώ με ψήνει μια σόμπα από την άλλη; Να μην ακούω μουσική από το μαγαζί; Να μην απολαμβάνω την διακόσμηση, την ατμόσφαιρα και το στυλ του μαγαζιού; Οπουδήποτε να καθίσεις έξω χειμωνιάτικα, είναι σαν να κάθεσαι στο μπουγατσατζίδικο της γειτονιάς σου. Δηλαδή, μηδέν στυλ και κρύο.

Επίσης, έχει παραγίνει η φάση με τα τραπεζοκαθίσματα και τις αυθαίρετες τσαντιροκατασκευές σε δημόσιο χώρο. Σε αρκετές περιπτώσεις δεν υπάρχει χώρος για πεζούς, για να μην πούμε για καροτσάκια και ΑΜΕΑ.

Άσε που πολλά ισόγεια μαγαζιά αφήνουν ανοιχτή την πόρτα και παγώνουμε μέσα. Θυμάμαι παλιότερα έμπαινες σε μαγαζί και από την θέρμανση, την πολυκοσμία και το αλκοόλ, έπρεπε να είσαι με κοντομάνικο. Δεν ξέρω γιατί το κάνουν. Ίσως για να πηγαινοέρχονται άνετα οι σερβιτόροι ή για να ψιλοακούγεται η μουσική και στους έξω.

Καθίστε λοιπόν με τα τσιγάρα σας έξω και αφήστε εμάς που θέλουμε να απολαύσουμε την έξοδό μας, στον κανονικό χώρο των μαγαζιών. Διαλέξατε να προτιμάτε μια βλαβερή συνήθεια, από την παρέα και την διασκέδαση. Deal with it.


Καθίστε λοιπόν με τα μαγαζιά σας να τα βλέπετε άδεια.
Δεν πατάμε λέμε , ΤΟ ΜΠΟΥΛΟ. Και κλαίτε ότι κλείνετε , τίς πταίει;
ρε φιλε κόψε το έχεις και πολλά παιδια. αν έχεις και νέα γυναίκα υπάρχει ακόμα και άλλος λόγος.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 27 Δεκ 2022, 12:51

aLiCat έγραψε:
26 Δεκ 2022, 20:36
Πάντως ο αντικαπνιστικός νόμος (άσχετα με το αν πέτυχε ή όχι) ανάγκασε πολλούς να κόψουν το τσιγάρο.
Απόδειξη, πως βλέπει κανείς αποτσίγαρα στους δρόμους πολύ πιο σπάνια απ'ότι παλιά.
μαλλον το ηλεκτρονικό είναι.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Έχει καταργηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 27 Δεκ 2022, 12:52

Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2022, 20:36
Δεν είναι θέμα μπονβιβεριάς, δικέ μου, αλλά βασικής αισθητικής.

Αν γουστάρεις ακαλαίσθητα τραπεζοκαθίσματα, πανηγυριώτικη διαρρύθμιση και αισθητική, καλά κάνεις και κάθεσαι έξω χειμωνιάτικα.

Θα μπορούσες βέβαια να καθίσεις σε ένα παγκάκι, σε μια πλατεία. Το ίδιο είναι.
πανηγυριώτικη διαρρύθμιση; Πόσο χρονών με κάνεις; Εξηντάρη boomer; :lol:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών